Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
У Републици Српској се учешће у рату рачуна као дупли стаж, тзв посебни стаж, тако да неко ко има 4 године учешћа у рату добија на основу тога 8 година стажа,
због тога има доста њих који су са 50 и нешто година већ у пензији,
међутим онда им буде мањи просек који се рачуна за пензију, па постоји могућност да може неко ако хоће да се одрекне тог посебног стажа и да настави да ради.
 
У Републици Српској се учешће у рату рачуна као дупли стаж, тзв посебни стаж, тако да неко ко има 4 године учешћа у рату добија на основу тога 8 година стажа,
због тога има доста њих који су са 50 и нешто година већ у пензији,
међутим онда им буде мањи просек који се рачуна за пензију, па постоји могућност да може неко ако хоће да се одрекне тог посебног стажа и да настави да ради.
Poseban ili valjda "ratni" staž?
Kada smo već kod toga, dok su većine država na prostoru bivše Jugoslavije regulisale pitanje ratnog staža, najviše su zavrnuti ostali pripadnice SVK (Krajiške vojske). Bilo kome (sem nekih oficira koji su bili u direktnom kontaktu sa Beogradom, ako ne grešim), ko je u učestvovao u vojsci Krajine i JNA se priznaje ratni staž samo do juna 1992, a sve kasnije - ko ih šiša. Domaćinski potez Beograda prema ljudima koje je huškao da odbiju Z4 (i aktuelni predsednik je svojevremeno u Glini sa Šešeljem tvrdio da bi prihvatanje Z4 bila srpska kapitulacija). Onaj Linta pri SNS-u je svojevremeno obećavao da će ratni staž biti regulisan i naravno, od toga nije ništa bilo. Od bivše je otac, inače lekar, bukvalno ceo rat 1991 - 1995 razvlačen po frontovima, da mu na kraju Srbija ne bi priznala ratni staž, a Hrvatska radni staž za taj period.
Sličan problem je postojao i sa pripadnicima Narodne odbrane (vojska Fikreta Abdrića i AP/Republike Zapadne Bosne), ali je čak i njima federalno Sarajevo prihvatilo da isplaćuje ratni staž.
 
Poseban ili valjda "ratni" staž?
Kada smo već kod toga, dok su većine država na prostoru bivše Jugoslavije regulisale pitanje ratnog staža, najviše su zavrnuti ostali pripadnice SVK (Krajiške vojske). Bilo kome (sem nekih oficira koji su bili u direktnom kontaktu sa Beogradom, ako ne grešim), ko je u učestvovao u vojsci Krajine i JNA se priznaje ratni staž samo do juna 1992, a sve kasnije - ko ih šiša. Domaćinski potez Beograda prema ljudima koje je huškao da odbiju Z4 (i aktuelni predsednik je svojevremeno u Glini sa Šešeljem tvrdio da bi prihvatanje Z4 bila srpska kapitulacija). Onaj Linta pri SNS-u je svojevremeno obećavao da će ratni staž biti regulisan i naravno, od toga nije ništa bilo. Od bivše je otac, inače lekar, bukvalno ceo rat 1991 - 1995 razvlačen po frontovima, da mu na kraju Srbija ne bi priznala ratni staž, a Hrvatska radni staž za taj period.
Sličan problem je postojao i sa pripadnicima Narodne odbrane (vojska Fikreta Abdrića i AP/Republike Zapadne Bosne), ali je čak i njima federalno Sarajevo prihvatilo da isplaćuje ratni staž.

То је ратни стаж, само се зове тако у закону посебни стаж,
а у Републици Српској се иначе признаје и ратни стаж у ЈНА 1991/92, не само рат у БиХ 1992/95 (то јест рачуна се до демобилизације најкасније до јуна 1996).
 
B0DE682F-4A31-42A3-A395-2D952A56EF12.jpeg
62B45991-6FC0-48F1-8E6F-1284543AD635.jpeg
 
Ništa, naravno 😄
Jedino što Srbija sama pravi od oružja su pištolji i puške u Zastavi plus minobacači , municija/mine i nešto eksploziva. I to je to. Ovo što se hvale sa Norama,Milošima,Lazarima i šta ti ja znam se samo sklapa ovde kod nas od zapadnih komponenti: nemačkih i američkih motora, svih mogućih sistema i podsistema itd. Isto i sa kineskim dronovima samo kineska tehnika ( plus sve ono što su "pozajmili" sa Zapada ,naravno) u njima.
neuki druze, samo izguglaj sajt edepro, pa da se malo upoznas bolje sta se u srbiji proizvodi.
 
Муниција (од метка до ракете за ВБР) пушке, минобацачи, плус униформе, балистичка заштита и маске, и то је то. За било које возило треба мотор из увоза, а код главних производа (Нора, Лазар, Милош) и шасије или осовине. Такође проблем су и топови 30 мм који би требали да буду стандард за БВП. И никако да се развије нека модерна противоклопна ракета што нам је најнеопходније поред ПВО система.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Муниција (од метка до ракете за ВБР) пушке, минобацачи, плус униформе, балистичка заштита и маске, и то је то. За било које возило треба мотор из увоза, а код главних производа (Нора, Лазар, Милош) и шасије или осовине. Такође проблем су и топови 30 мм који би требали да буду стандард за БВП. И никако да се развије нека модерна противоклопна ракета што нам је најнеопходније поред ПВО система.
Baš tako, u potpunosti smo zavisni od uvozne zapadne tehnologije i delova za sve sisteme naoružanja,osim najosnovnijih stvari.Na sve rusko možemo da zaboravimo.

Da ne govorim o blamaži koja traje već ne znam ni sam koliko dugo:
šetaju maketu onog Pegaz drona već ~10 godina, bez Kineza ni to ne bi uspeli da završe, proizvodnja “samo što nije počela” još od 2012, da ne govorim o onim Alasima,Moravama, Bumbarima sa kojima ništa nisu uradili i samo godinama vrte prototip po sajmovima.Ne mogu ni da počnu modernizaciju onih krševa M84 i BVP M80 itd. Itd…sve srpski “tekući projekti”.
 
Dobro sad, istina je da ima opipljivog pomaka, pogotovu u odnosu na pre 10ak godina kada je ZDPRZ vodao limene camce, vecite prototipove i projekte bez perspektive po sajmovima. Sada se ipak prave Lazari, Milosi, BOV M11, Nore... Ali da, ima i tih sporednih projekata koji predugo stoje u limbu i nekih za koje smatram da sluze samo da opravdaju svoje postojanje.

Ali ide polako na bolje.
 
Mилош, Лазар и Нора имају већину увозних компоненти. БОВ М11 је модернизација старог оклопног возила, солидно али ништа посебно и ограничено на количине старих БОВ.
Неоправдано је занемарена СОРА као солидно одрађен пројекат. Рат у Украјини је показао важност артиљерије. Украјинци су избегли окупацију Кијева само захваљујући двема артиљеријских бригада које су поклопиле Руске снаге на том правцу. Надам се да ће она доћи на ред након модернизације Гвоздика.
Нама стратешки фали производња мотора. Ту је грешка државе што није ФАМОС извукла у Раковицу. Друга би прича онда била.
 
Рат у Украјини је показао важност артиљерије. Украјинци су избегли окупацију Кијева само захваљујући двема артиљеријских бригада које су поклопиле Руске снаге на том правцу.
Interesantno, ovo nisam znao.

Inace, nisam strucan ali koliko znam danasnji motori jesu jedna od najkompleksnijih komponenti za izradu, a da pritom naravno budu kvalitetni i efikasni.
 
Pored Lazara i miloša koji su gotovo komplet uvozni oklopnjaci, MRAP i BOV OT su domaća vozila pod palicom FAP/TERVO. Tu su uvozni samo motor i menjač. Ne računajući čelik, kao sirovinu koja za sve stiže većinom iz UKR/RUS....
 
Масовна артиљеријска паљба Украјинаца на аеродром Гостомељ спречила је да ВДВ обезбеди ваздушни мост. Слично концентрисаном артиљеријском паљбом онемогућено је опкољавање Кијева по другим местима. Због тога им се и данас највише донира артиљерија са муницијом.
 
Aaaa mislio si na Gostomelj. Znam za to. Mislio sam da je bila jos neka velika pegla negde.

Inace, da, zaboravih Zastavin M20, znao sam da sam nesto zaboravio...
 
Možemo da uložimo milijardu da razvijemo konkurentan motor i automatski menjač da pariramo svetskom tržištu.
 

Ovo deluje kao neki barter aranžman sa Kiprom tako da ajde…inače ne vidim nikakvog smisla u bacanju para na ruske helikoptere, kako će to uopšte da se remontuje kad se izraubuju i nabave rezervni delovi?!? To je veliki problem i za ova 4 Mi35 što već imamo, ali oni su bar relativno novi pa mogu da potraju.Da budem ciničan-ovi kiparski se verovatno i uzimaju zbog delova/kanibalizacije…

Mada koliko vidim ovaj posao još uvek nije gotova stvar, ne bi me iznenadilo da ga Ameri blokiraju i ubede/nateraju Kipar da te helikoptere pošalju Ukrajini.
 
Poslednja izmena:
5 + 4 постојећа опет није довољно за ескадрилу. Безвезе ако неће узимати свих 11 или макар 8, али опет остаје питање ремонта и одржавања.
 
5 + 4 постојећа опет није довољно за ескадрилу. Безвезе ако неће узимати свих 11 или макар 8, али опет остаје питање ремонта и одржавања.
Glupost kao što rekoh ali izgleda smo morali da uzmemo nešto od njih jer smo im prodali Nore i Miloše…
 
5 + 4 постојећа опет није довољно за ескадрилу. Безвезе ако неће узимати свих 11 или макар 8, али опет остаје питање ремонта и одржавања.

Ovo je verovatno samo ,,prva tranša". Odnosno, Kipar se neće odreći svih Mi-35 dok im se ne isporuči makar prva tura od 6 naručenih H-145. Kada im se oni isporuče, mogu se očekivati i ostali helikopteri sa Kipra. To su saopštavali i Kiprani pre skoro dve godine, da nema predaje helikoptera kupcu dok njima ne stignu novi koje su tada tek planirali da poruče.
 
Ako je Vojska Srbije na strani Vucica, sta je onda ona nama Srbima kojima je Vucic neprijatelj? Jel onda partijska Vojska Srbije neprijatelj Srbima?
"Vučević poslao moćnu poruku: Vojska i ministarstvo odbrane daje bezrezervnu podršku predsedniku Vučiću" (al MOCNU :ROFLMAO: smesni DB novinari)
 
Poslednja izmena:
Класично доказивање сваког министра свом шефу. Исто сад може и Весић да изјави и каже сви грађевинци су уз председника. Министар одбране само има тај луксуз да је његов ресор звучнији и са најразвијенијим пропагандним апаратом.
 
Vrh