Šta je novo?

Voždove Kapije [ Stambeno poslovni kompleks | 70 000 m² ]

Odlican post sa detaljima, samo ne znam u cemu se mi generalno nismo slozili.
Mozda neki termini, ali sustina je ista.

Rekao sam da se u katastru upisuje iskljucivo IZVEDENA povrsina i to je bila cela poenta rasprave jer su neki mislili da je projektovana. Projektovana povrsina jeste izmisljena jer mi se cini da nije bas ni zakonski regulisana kupovina stana u izgradnji. Da li preko Elaborata izvedenih radova ili Projekta izvedenog stanja, sustinski je isto. Stan mora da se izmeri kada se zavrsi i to je jedina relevantna povrsina.

Gradjevinska direkcija Srbije npr. projektovanu povrsinu umanjuje za 3% u startu i prodaje tu kvadraturu, kao sto si opisao, neto povrsinu. Zato na kraju gotovo da retko postoje odstupanja, i ako postoje, vraca se ili dodaje novac na povrsinu na dve decimale. Ali drzavna je firma pa mora da postuje neke kodekse, mada ima i fer investitora koji to isto rade kao sto si rekao.

Rekao sam da je 3% zakonski ispravna stvar, mogu oni da stave u ugovor bilo sta, princip je hoces - neces. I primetio sam da to najcesce rade investitori koji za prodaju angazuju profesionalne firme kojima placaju proviziju za svaki prodati stan. Mozda je ovo bas njihova ideja da im to bude neka provizija agencije.

Sto se tice p.s.2. naravno da moze da se desi da stan bude uknjizen na povrsinu iz projekta, ali to nije upisana povrsina iz projekta, vec povrsina iz Elaborata izvedenih radova. To sto je projektant prepisao povrsinu, to je njegov rizik da u slucaju neke provere u najboljem slucaju izgubi licencu za rad jer je povrsinu garantovao svojom licencom i potpisom. Naravno da znamo u kakvoj drzavi zivimo i sta se sve radi. Ima toga sigurno i ko zna cega jos.

Ljudi su ovde samo pitali da li su prevareni za tih 3% u ugovoru. Zakonski nisu jer su je potpisali, sustinski - nisu nikog pitali sta zapravo ta klauzula znaci. Ja sam rekao da bih je i ja potpisao ako mi se stan svidja. Neka to prosto ukalkulisu kao trosak "agencijskih usluga".
 
Prema navedenom Pravilniku zapisnik o tehničkom pregledu mora sadržati podatke o specifikaciji posebnih delova objekta sa njihovom površinom.

Kako zakon i važeći standard ne poznaju projektovanu površinu u zapisnik o tehničkom pregledu se mora uneti NETO površina posebnih delova objekta, konstatovana merenjem, i takoo utvrđena neto površina je jedino merodavna za izdavanje upotrebne dozvole i upis površina posebnih delova objekta u katastar
 
bgvozd":1hslk0ul je napisao(la):
Prema navedenom Pravilniku zapisnik o tehničkom pregledu mora sadržati podatke o specifikaciji posebnih delova objekta sa njihovom površinom.

Kako zakon i važeći standard ne poznaju projektovanu površinu u zapisnik o tehničkom pregledu se mora uneti NETO površina posebnih delova objekta, konstatovana merenjem, i takoo utvrđena neto površina je jedino merodavna za izdavanje upotrebne dozvole i upis površina posebnih delova objekta u katastar
Prilikom tehnickog pregleda u praksi stanovi se ne mere ili se to radi vrlo retko. Ja u novogradnji koja je uknjizena i gde je u katastru upisana korisna povrsina vec sad po difoltu uvek imam stvarnih manje kvadrata kada izmerim na terenu od upisanih i to je vec pravilo. Vidjao sam zapisnike o tehnickom pregledu i specifikacije posebnih delova koji su netacni,gde pise da nije bilo odstupanjanizvedenog stanja od stvarnog.
Uvek sam se pitao kako te moje kolege to rade,gde je tu etika. U teoriji je sve lepo napisano i postoji vise kontrolnih mehanizama koji treba da odvrate bilo kog investitora od toga da pomisli da nesto uradi van projekta. Ali u praksi,pocev od inspektora pa sve do tehnickog prijema se zatvaraju oci.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Mito manija hosi mito etaznu razradu i premjer izgradjenog objekta bi trebao da radi geometar sa licencom i da dostavi crtez za cjelu zgradu i svaki stan pecatiran i ovjeren Naravno da se zbir u konacosti slaze
 
PIS će neće raditi za stanove vec za neke generalne instalacije
 
Čuj, možda će se i raditi ako neki kupac bude uporan da istera stvar do kraja... Ili više njih...
 
U stepi i belvilu je tolerancija bila 0%, tj. svaka razlika se doplacivala ili vracala i gle cuda tamo se cesto desavalo da je stan veci od 'projektovanog'.
 
Bio ja uporan ali ne vredi
džagi":o4g4ti75 je napisao(la):
Čuj, možda će se i raditi ako neki kupac bude uporan da istera stvar do kraja... Ili više njih...

Послато са SM-G955W уз помоћ Тапатока
 
Juče na potpisivanju ugovora sa GDS mi je gospođa iz GDS-a rekla da se kod njih utvrđuje prava površina na kraju i ako je odstupanje veće od 0,2 kvadrata onda se radi aneks, u suprotnom nema ekonomske računice, više košta administracija nego što vredi površina.
 
Па где сте нам драги наши комшије и комшинице? Ми смо из друге фазе. Има ли усељених у првој? Какви су утисци? Јесте већ направили неку тему на форуму за станаре? Пријатна недеља!
 
Poštovani, hvala na iscrpnom objašnjenju. Imam jedno pitanje, ako vam je poznato: da li se prilikom knjiženja stana u katastru može tražiti uknjižba na tačan broj kvadrata na osnovu zapisnika komisije za tehnički prijem o izmerenoj površini izvedenog stana umesto površine iz KP ugovora. Ili je za to potreban neki drugi dokument? Isto pitanje važi i za odredjivanje osnovice za porez na imovinu.
 
Katastar ce ti upisati zaokruzenu izmerenu povrsinu a ako ne uradis aneks ugovora, infostan i porez na imovinu ce ti upisati kvadraturu iz ugovora.
 
Dobar Dan svima. Ima li Neko svezije fotografije kompleksa? Ima li Neko fotografije kako je unutra? Hvala!
 
882018
b0462fc0f3ac18ffcddd96c651aa64da.jpg
63e516cc7fa77ab1b6e6a51ec0322f2d.jpg
3cdcc84300c3bc1cc987e512fa04e91e.jpg


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
frode":34rbs4ol je napisao(la):
882018


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
Hvala Vam puno frode. Vi ste stanar? Kako je u hodnicima?


Отправлено с моего TA-1021 через Tapatalk
 
Требало би да сам станар, али изгледа да ћу мало да попричекам да то постанем. Не својом вољом, разуме се.
У ходницима одлично, хвала на питању. Двориште све 5, гаража о-ла-ла одлична, једино мало још кубуримо са становима, ту и тамо. Плешемо Салсу, Румбу и Танго по паркету, и исписујемо и дописујемо Сагу о истом, па ко издржи и дочека.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Комшија, надам се да ће брзо то све да се среди. Како напредује двориште испред друге фазе?

Отправлено с моего TA-1021 через Tapatalk
 
[/quote] Како напредује двориште испред друге фазе?

[/quote]

Слика од пре неки дан
9be3de9b7bd7345f25d9242b0fabca22.jpg


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Da li je neko zainteresovan da se najavljeni teniski teren zameni sa fudbalsko, kosarkaskim. Nema nista bolje za druzenje i razvoj dece od fudbalskog ili kosarkaskog terena. A taj teniski bi zauzelo dvoje ljudi ...ovako moze da ucestvuje vise ljudi i da ga koristi istovremeno.
 
Apsolutno se slažem sa vama.....
Medjutim, postavlja se pitanje da li ce terena uopste biti obzirom da se smanjuje unutrasnje dvorište na kontu poslovne zgrade sa strane Vojvode Stepe. Kako mi se cini pratice scenario iz CG gde se ta poslovna zgrada povukla ka dvorištu i ona nema pristup dvorištu vec plato ka ulici....
U svakom slučaju u ugovoru smo potpisali da necemo osporavati izmene polaznog projekta.....
 
Ми смо "за" промену тениског терена на фудбалско-кошаркашки. Count us in!

Отправлено с моего TA-1021 через Tapatalk
 
Super, vidim da ima zainteresovanih. Ja jurim stan u trecoj fazi. Tako da tek kada potpisem ugovor, imacu osnova sa neki konkretniji angazman. Do tada bilo bi dobro da neko ko je vec kupio stan pokrene to pitanje. Mislim da je to isto bitno pitanje, i da ce uticati na kvalitet zivota u naselju, tako da ima smisla angazovati se oko njega.
 
Vrh