Šta je novo?

Veliko ratno ostrvo - Lido Zemun

Ako je uopšte neophodan, do Ratnog Ostrva samo vitak, vazdušast, prozračan viseći pešački most. Nikakav masivni metal ni nasipanje. Bez potrebe da ima veliku nosivost, može biti veoma jeftin, što omogućuje da se kupi nov i moderan pešački most koji se i estetski uklapa u zelenu eko oazu. A Zarićev tamo gde je poželjan i prelaz automobila.

ax154-2361-9jpg-8eba9225699b5b19.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461749#p461749:2q2jkm4y je napisao(la):
Zuma » 27 Jun 2017 02:33 am[/url]":2q2jkm4y]Ako je uopšte neophodan, do Ratnog Ostrva samo vitak, vazdušast, prozračan viseći pešački most. ...
Pre možda 15tak godina privatna firma je zakupila od opštine plažu Lido i tražila dozvolu
za postavljanje sličnog 'vitkog i vazdušastog' mosta čiji su stubovi bili na nekim pontonima.

Razmatranje postavljanja nekog odgovarajućeg mosta se odnosi na sadašnje vreme, a
kako sam već napisao, stvaranje jezera na neko buduće vreme kada se ukaže potreba.

Takvo jezero bi moglo imati i dve prevodnice za jahte i brodiće kod sadašnjeg Malog RO
koje bi služile za komunikaciju sa rekama, jer bi nivo jezera bio na optimalnom nivou.
 
Najbolje jos i jahte u jezero da ga zagadjuju to je totalni visak
 
Ja ne znam šta će želeti budući/tadašnji stanovnici Grada, pa sam zato napisao 'moglo bi imati...'.

Ovde samo razmatram opcije i mogućnosti na takvom jezeru, a neka plovila će verovatno biti.
 
Može kao u manjem jezeru, veslački i jedriličarski klubovi bez raznih motora na dizel.

Verovatno bi postojala velika lako-dostupna plaža, neizbežni restorani, sportski tereni,..
 
Ako je već jezero pitanje budućnosti, onda treba gledati situaciju kakva će postojati u budućnosti. Jedina trenutna prednost jezera nad otvorenim rukavcem je čistija voda. Međutim uskoro će sve države u slivu Dunava biti obavezane stogim (i progresivno sve strožijim) ekološkim propisima, pa će otvoreni rukavac ionako biti dovoljno čist i bez jezera. Sve ostalo predstavlja samo mane varjante sa jezerom (temperaturni režim grada i mikroklima, rečne komunikacije, mogući sadržaji u rukavcu, estetika predela, kontrola flore i faune eko zone...). Ali da detaljnije spomenem samo jednu. Dunav je toliko veliki i brz da sa sobom nosi ZAISTA ogromne količine suspendovanog peska. Pregrada na ulazu u desni rukavac će vrlo brzo postati tačka njegovog nagomilavanja, što će ubrzo Zemun potpuno odvojiti od reke ogromnim peščanim sprudom (a ubrzati tok levog rukavca i verovatno odneti kompletan levi deo Ratnog ostrva). Time smo jednim potezom promenili karakter i poništili istorijsku tradiciju Zemuna, a to sebi ne smemo dozvoliti.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461828#p461828:22s3lgc0 je napisao(la):
Zuma » 27 Jun 2017 12:06 pm[/url]":22s3lgc0]... Pregrada na ulazu u desni rukavac će vrlo brzo postati tačka njegovog nagomilavanja, ...
Pregradu sam predložio kod rest. Šaran, tako da ne bi bilo nikakvog nagomilavanja.
Uostalom, prehodno bi hidro-inžinjeri izvršili sva potrebna merenja, pa odlučili kako.

Trebalo bi malo pogledati bar zadnju polovinu predhodne stranice sa mojim postovima.
.
 
Dragane, pretvoriti Zemun u grad na obali veštačkog jezera, sa pridruženim tajkunima i haotičnim seoskim vašarom koji bi na njemu nikao, umesto na obali velike i žive Evropske reke na kojoj je oduvek bio, i zbog koje uopšte postoji, je predlog koji ima tačno 0% verovatnoće da ikada bude prihvaćen, bar kad su u pitanju njegovi stanovnici.
 
Kao što sam već napisao : ako se ne bude čistio i odmuljivao rukavac, Dunav će tokom vremena
napraviti baru/jezero kod niskog vodostaja, što se vidi na mnogo mesta duž Dunava, a i Save.

Znači, ili ćemo čistiti ili ćemo morati da izgradimo jezero da se ne bi stvorio neki rit ili bara.
Ja ovde samo razmatram opciju kako bi moglo da izgleda takvo buduće 'Zemunsko jezero' :)
 
Pozicija Ratnog ostrva i oba rukavca Dunava su več stotinama godina u nekoj vrsti dinamičke ravnoteže. Ono postoji i u najstarijim mapama koje imamo. Ratno ostrvo i bivša mala ostrvca uz njega jesu donekle menjala oblik i broj kanala, ali ništa ozbiljno, a svakako ne u smislu pomeranja obale Zemuna. Tu nema opasnosti. Talog koji je trenutno vidljiv na obali potiče samo od kanalizacionih izliva. To neće biti trajno jer će i ti izlivi i njihov talog biti uklonjeni. Kad sam rekao da će Dunav naneti peščani nanos, imao sam na umu da će se to desiti ako se (bilo gde) zatvori desni rukavac. A ne ako stvar ostne kao sada (uz uklanjanje kanalizacije). Uvek je opasno menjati postignuto ravnotežno stanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459248#p459248:3vyq4ki6 je napisao(la):
dragan » 16 Jun 2017 04:51 pm[/url]":3vyq4ki6]Još pre 10g sam na raznim temama pisao da se Dunav između VRO i desne obale zatrpava muljem
i da se čitavo ostrvo pomera ka desnoj obali - da raste u Dunavcu, a da se urušava prema Banatu.

Upoređivanjem ove dve karte/mape jasno se vidi koliko se ostrvo do sada približilo obali, a
sada je to i brže jer protok koče razna parkirana plovila, gomila privezanih splavova i Vojska.

Inače, u Katastru Zemun je preuzeta austrougarska dokumentacija i to su one crne linije parcela.
Žute linije sam ja dodao da bi se bolje uočila razlika u katastru i na sadašnjem terenu ostrva.
Druga je stara kombinovana mapa VRO i može se videti kako je Dunav i VRO nekad izgledalo.

:
file.php

file.php

Dramatične promene na rukavcu u relativno kretkom vremenu, a sad još pojačane.
 
Ja ovde ne vidim ni jedan jasan, zaista dugoročan trend koji se ne menja. Kratkoročne oscilacije su očekivane. Ostrvo skoro slučajno menja oblik u zavisnosti od ko zna čega, ali je opšti plan uvek isti. Veća kopnena masa u sredini i dva glavna rukavca Dunava oko njega. Čitav tvoj argument se zasniva polaznoj pretostavci da je zatrpavanja rukavca maltene neminovno i skoro, pa ima smisla da to preduhitrimo jezerom. Međutim, čak i da trend postoji, u pitanju su decenije ili stotine godine, a ja ga iz ovoga zaista ne vidim.

Evo recimo mape iz 1719. To je čak 300 godina unazad. Opet je sve manje više isto.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461884#p461884:1c3ykwpr je napisao(la):
Zuma » 27 Jun 2017 03:39 pm[/url]":1c3ykwpr].. Čitav tvoj argument se zasniva polaznoj pretostavci da je zatrpavanja rukavca maltene neminovno i skoro, pa
ima smisla da to preduhitrimo jezerom. Međutim, čak i da trend postoji, u pitanju su decenije ili stotine godine, ..
Jeste neminovno, ali nigde nisam napisao da će to biti 'skoro'. A, jesu 'u pitanju su decenije', ali ne i stotine godina.

Ko dočeka - pričaće . :) .... a, pošto nećete jezero kod VRO, otploviću uzvodno do novog 'Pristaništa Batajnica'.
 
Zuma
Na ovoj tvojoj fotografiji vidim redak detalj u gornjem levom uglu
jel to ukras sličice ili prikazana tvrdjavica ? :shock:
Koliko znam negde na Jojkičevom kanalu, postojao je fortifikacioni objekat-- tvrdjavica iz ranijih perioda
ali kao izgubljena je i sama lokacija
a i na sličici pozicija nije baš na mestu poredeči današnjicu :(
Znaš li išta o tome ?
mozda Relja i Vozd znaju koju reč više, jer u to doba VRO je bio samo skup više sprudova koj nisu bili pogodni za gradnju
 
To je crtež iz vremena Austrijske vlasti u Zemunu i Beogradu, 1719. godine. Autor je inžinjerijski poručnik Bavarskih grenadira. Zbog toga što je školovani vojni profesionalac, kome su mape jedan od osnovnih alata, veruje se da je crtež relativno pouzdan. Nema sumnje da su prikazana neka utvrđenja i na Ratnom ostrvu i na levoj obali Dunava. To ima smisla jer je svega dve godine ranije završen rat u kome su Austrijanci na kratko isterali Turke iz Beograda. Nažalost ne znam više detalja, ali je sigurno Beograd bio sa svih strana okružen utvrđenjima i logorima. Ovo je recimo jedan lep plan opsade 1717. u visokoj rezoluciji.

11611_1340x1495.jpg


http://virtuelnimuzejdunava.rs/pocetna/ ... 4.125.html
 
Jedan divan prikaz Ratnog ostrva i Zemuna, dok je još četverougaona tvrđava na Gardošu bila čitava. S Mancini, 1780 - te

2641263347_00776f4de9_b.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461940#p461940:z95doc86 je napisao(la):
boca-ica » 27 Jun 2017 09:15 pm[/url]":z95doc86]
Na ovoj tvojoj fotografiji vidim redak detalj u gornjem levom uglu jel to ukras sličice ili prikazana tvrdjavica ?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460133#p460133:z95doc86 je napisao(la):
dragan » 19 Jun 2017 11:18 pm[/url]":z95doc86]'Ratno ostrvo' je dobilo ime jer na njemu bio i utvrđenja prema Beogradu.
file.php
 
Grrr grrrrr uf ma m m m .... :rant: ...... al prvo izveštaj i sličice a zakljucke i ljutite komentare, ostavljam za neki dr. post :)

Upravo sam se vratio sa obilaska početka rukavca VROa sa ,,taze,, sličicama
i podacima iz prve i PRAVE Alaske ruke :D
kako su još uvek zapazanja Dunavskih ALASA daleko preciznija i tačnija od svih karata i mernih detektora
morao sam da poranim
jer kada običan svet izlazi ujutru na šetalište keja....tada alasi po povratku, vec čiste ulovljenu ribu....
nakon čega odlaze a smenjuju ih čamdjije rekreativci ....

Evo prvo price
Oduvek je Dunav nanosio mulj i pesak uz obalu keja i u sam rukavac zbog slabijeg protoka vode
ALI
,,... Pre godinu... godinu ipo dana, je izvršeno ,,bagerisanje,, dna pri obali keja, radi odmuljavanja do dubine oko 4 metara
tom prilikom je izvršeno i uredjenje same utvrde ....
ali su dno utvrde pomerili za po neki metar ka sredini Dunava.... i tako postojecu maticu uz samu desnu obalu-kej
usmerili malko jače ka glavnom plovnom toku .... a time još oslabili u rukavcu...
Eto za kratko vreme ne samo da se povratilo predjašnje muljevito stanje...
vec se i pogoršalo jer se tako smanjila snaga-protok vode ka rukavcu
sto je izazvalo još vece taloženje mulja uz obalu i u samom rukavcu ...

Prosecna dubina rukavaca uz VRO je oko 40 cm skoro do same sredine rukavca
Prosecna dubina na sredini rukavca do 1 m
Prisecna dubina rukavca uz Kej je oko 60 cm

Popričasmo još malo o nekim Dunavskim detaljima i samom VROu te rastasmo se uz reči
,,Dunav je to..... nanosi i odnosi.... ,,

i evo po koje vruce sličice
 
Ova poslednja slika prikazuje izliv velike kanalizacone crpne stanice kod solitera. Ispod betona su otvori dve cevi vrlo velikog promera. Tako da široki zeleni i tamni talog uz obalu nizvodno od tog mesta predstavlja uglavnom nataloženi čvrsti deo kanalizacionog izliva. Ono što nanosi Dunav je više bele boje, uglavnom pesak, mulj i ljušture školjki svih veličina, i može se videti na samom špicu Lida. Mada kanalizacioni izlivi postoje i uzvodno, tako da njihovog taloga ima i uzvodno od ovog mesta. To je recimo vidljivo kod šlepa, jer je "razmuljavanje" od pre četri godine zaustavljeno pre njega. Evo mojih slika iz tog vremena

2qncv42.jpg

2rddkc6.jpg

2n1w3tf.jpg
 
На шта је све онај разбојник Ђилас (једна глава троглаве аждаје - Информер) трошио паре, уместо да их уплати у републички буџет. Мора да су багери његови, као и она кртица која је копала Интерцептор и која већ четири године хвата прашину, уместо да давно буде на месту које је сликао Зума, или мало источније. Сва срећа па сада имамо Малог, најбољег градоначелника у историји, и Весића који ће нам објаснити зашто.
 
Vrh