Šta je novo?

Usce Multifunctional Centre - [ Tržni Centar | 130 000 m² ]

Steta sto se vise ne pominje spajanje Ulice Vladimira Popovica sa Bulevarom Nikole Tesle. Nije samo tu trzni centar u pitanju, nego dodajmo i eventualnu kulu 2, Savograd koji ce uskoro biti useljen, pa eventualnu izgradnju Deltine kule i hotela IC, kao i jednog lepog dana konacni zavrsetak RAD-ove zgrade. To je dupliran broj automobila u krugu od 1km u odnosu na danas.
 
Чини ми се да су додали још једну траку у бул. Лењина на раскрсници са Милентија Поповића за скретање десно ка Ушћу

@HomerJay

штета што се то спајање нигде више не помиње...
 
Бул. Лењина је сада бул. Михајла Пупина
а Булевар Николе Тесле је некад био Бул. Едварда Кардеља
 
nikad nisam bio dobar sa poznavanjem naziva beogradskih ulica, oduvek se orijentišem po građevinama :kafa:
 
Goldstein":2fungns6 je napisao(la):
Stanica 15 i 84 gde uvek čekaju samo neki perverznjaci će postati vrlo popularna, mada mislim da će gomila ljudi dolaziti pešice preko mosta.
да, то сам тотално заборавио, ту се стварно скупља свакакав свет. :laugh:

синоћ сам прошао поред ушћа и могу вам рећи да је ноћу друга прича, сва та светла која су попаљена, дају сада неки други утисак тотално. :)
 
Vest o ušću na naslovnoj strani je ponovno updateovana veoma zanimljivim materijalom ;)
 
Beograd

Lokacija glavni adut centra „Ušće”
Upravljanje trgovinskim centrom u kome će trećinu lokala zakupiti novi brendovi povereno je nemačkoj kompaniji ECE. – Već izdato 140 radnji, a u njima će se prvi put pojaviti „Luj Viton”, „Džej Lo”, „Roj Robinson”, „Koton”, „Epl”…

Pod ovim krovom će se zaposliti 1.200 ljudi
Novi šoping centar „Ušće”, čije je otvaranje najavljeno za 31.mart, kupoholičarima će ponuditi tek trećinu novih robnih marki. Karte na koje će zaigrati ovaj trgovinski centar su lokacija i grandioznost. Njegovih 160 radnji, hipermarket „Idea”, nekoliko restorana, kafića, 11 bioskopskih sala, kuglana i igraonice smešteni na 130.000 kvadrata svrstavaju ga u red najvećih na Balkanu, a blizina centra trebalo bi da bude glavna prednost u odnosu na konkurenciju.
Šoping molovi se svuda u svetu grade na periferiji i u njihov izgled se, po pravilu, ne ulaže mnogo novca. Okruženje, odnosno blizina luksuznih hotela i poslovnih zgrada, u ovom slučaju su nametnuli tempo, pa je investitor, „MPC propertis”, dosta pažnje posvetio uređenju fasade i unutrašnjosti. Angažovan je engleski arhitektonski studio „Čepmen Tejlor”, koji je u neobičnu fasadu ugradio do sada ne korišćene materijale – cink i titanijum.
Kada se sve sabere „MPC propertis”, firma čiji su vlasnici „MPC holding” Petra Matića i američka investiciona banka Meril Linč sa dvadeset odsto kapitala, u trgovinski centar uložio je 150 miliona evra.
– Ova investicija je realizovana u izuzetno teškom vremenu, u momentu kada strani investitori napuštaju zemlju. Zato je završetak projekta važan ne samo za Beograd, već i za Srbiju i međunarodnu javnost. Pod ovim krovom će se zaposliti 1.200 ljudi, što je veliki uspeh – rekao je juče novinarima Robert Švajcer, direktor „MPC propertisa”, prilikom obilaska trgovinskog centra.
U projekat su bile uključene i EFG Evrobanka, Nacionalna banka Grčke, Pireus i Unikredit banka. Investitor je šoping mol predao u ruke nemačkoj kompaniji ECE, koja treba da upravlja objektom i posreduje u komunikaciji između investitora i zakupaca lokala. Ona je u tom poslu već 40 godina, a na upravljanje su joj povereni šoping molovi u Nemačkoj, Češkoj, Poljskoj, Mađarskoj…
Švajcer otvoreno priznaje da je „Delta siti”, nešto manji trgovinski centar od 85.000 kvadrata, takođe, smešten u Novom Beogradu, najveći rival „Ušću” i da će tako ostati u narednih tri do pet godina.
Da li su zbog konkurencije snizili cene zakupa lokala direktor „MPC propertisa” nije hteo da otkrije samo je rekao da je 140 radnji već izdato, a u njima će se prvi put pojaviti „Luj Viton”, „Džej Lo”, „Roj Robinson”, „Koton”, „Epl”, obuća „Štiflkonig” i „Braunšuz”, francuski „Prenatal”, najveći lanac svetskih prodavnica odeće i igračaka za decu… Lokali se prostiru na četiri sprata, a garaže za 1.300 automobila su smeštene na dva podzemna nivoa.
Švajcer je najavio i da će po završetku tržnog centra početi izrada studije izvodljivosti za izgradnju kula bliznakinja postojeće poslovne zgrade od 25 spratova u okviru poslovnog kompleksa „Ušće”. Izgradnja,kazao je on, neće početi pre 2010. godine.
M. Avakumović

[objavljeno: 18/03/2009]

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Lokacija-glavni-adut-centra-Ushce.lt.html

Odakle Politici da će Louis Vuitton otvoriti radnju u Ušću?????????
 
eto bio sam u pravu da su ispod ovih zastita iste one budjave sive ploce, kao sto se nalaze i iza ojekta. Sada je samo pitanje kako ce se one utopiti sa onim jos tamnijim ( crnim ) sa prednje strane objetka
 
Još jedna bruka i sramota za ovaj grad, no, nismo se ni nadali boljem.

Nažalost, dobili smo ogromnu sivu metalnu kutiju u samom centru grada, koja ne samo što se ne uklapa sa okruženjem, već narušava i vizuelni identitet grada kada se posmatra sa Kalemegdana.

Pored toga, beograđani mogu da očekuju još veća zagušenja u saobraćaju preko Brankovog mosta. Naravno o tome niko nije razmišljao, jer tržni centri su izgleda naš izum pa niko nije primetio da se oni u drugim zemljama (koje su kroz to prošle n puta) grade van centralnih gradskih zona.

No dobro. Mene više iznenađuju članovi ovog foruma, koji u izgradnji "ovoga" ne vide ništa loše ni čudno. Znam da zbog nemaštine, mnogi nisu kročili van ove zemlje, ali ipak, tu je Internet, i mnogo toga se može videti preko tog istog.

Evo primer jednog tržnog centra, sagrađenog sa mnogo više mašte i na tome primerenoj lokaciji u Lisabonu. Reč je o tržnom centru Vasco da Gama, koji je sagrađen u novom delu grada, u sklopu gradnje objekata za Expo 98. Reč je o mnogo većem projektu, koji je uključivao i izgradnju nove monumentalne železničke stanice, proširenje trase metroa, novog mosta, paviljona, itd. Danas se ceo taj kompleks zove Park Nacija i lako se može izguglati.

Evo par slika samog tržnog centra (koliko sam upoznat šoping mol nije naša reč, te ista nije primerena za korišćenje. Šoping mol kao termin se samo upotrebljava u zemljama engleskog govornog područja, što mi, još uvek, nismo).

centro_comercial_vasco_da_gama.jpg

opiniao2_1.gif


Još slika možete videti i ovde:
http://www.flickr.com/photos/alexandrecibrao/2480905879/
http://www.panoramio.com/photo/7996320
 
Ajde sto ne putuju forumasi, nego ne putuju ni oni u cijim je rukama nazalost vizuelni identitet ovog grada. Nedostatak kreativnih sposobnost se cesto moze zameniti pukim kopiranjem. Oni ne rade ni to, mozda jos ne znaju da postojiu gugl. Ravnodusnost, lenjost i nesposobnost. Ali tako je u svim segmentima drustva.
 
A, narocito ne putuju arhitekti londonskog studija Chapman Taylor koji su projektovali trzni centar.

Ali, ne tvrdim da je zbog toga dobar....
 
Trudio sam se da nadjem neki iole logican razlog za ovakav projekat i dizajn i jedino sto mi je zvucalo logicno je pohlepa. Dakle pohlepa u njihovom slucaju podrazumeva sto vecu iskoristivost prostora za izdavanje i sto vecu kvadraturu. Gotovo sam siguran da je to jedan od razloga jel velike staklene povrsine i galerije uglavnom predstavljaju prostor javne namene koji se ne iznajmljuje tako da pohlepa ne moze biti dovoljno zadovoljena. Dok u slucaju pravljenja kutije stvar je vrlo jednostavna i prakticno ceo obodni prostor je maksimalno pokriven uz minimalnu otvorenost cisto da se nadje.
 
^^^

To imas pravo, s tim sto u kapitalizmu postoji eufemizam za pohlepu, koji se zove profit. Jednostavno MPC-u je cilj da profitira od projekta, ne da bude lep, ne da cini dobro za grad i gradjane, nego da zaradi pare. Srbija je jos uvek isuvise nerazvijena (ekonomski i kulturno) da bi se princip profita pomirio sa ekoloskim, estetskim i slicnim principima.

Ono sto ja isticem kod Usca je da je projekat evolutivan. To nije kvalitativna ocena u smislu - lep mi je, nije mi lep, nego je rec o tome kada je izgradnja retail prostora u gradu u pitanju napredovali smo od Milenijuma, preko Merkatora, Delte, pa do Usca, a ono sto dolazi posle Usca mirise na bolje.

A, da je ruglo, nije. Jednostavno nije nesto wow, nije nesto lepo, nije nesto narocito reprezentativno, ali ne moz' biti ruglo. Sasvim prosecan trzni centar koji se moze naci u vecini gradova na svetu.
 
Homer Jay":2wx75whs je napisao(la):
To nije kvalitativna ocena u smislu - lep mi je, nije mi lep, nego je rec o tome kada je izgradnja retail prostora u gradu u pitanju napredovali smo od Milenijuma, preko Merkatora, Delte, pa do Usca, a ono sto dolazi posle Usca mirise na bolje.
Prema slikama koje su nam prezentovane, rekao bih da je ovo jedan korak unazad, odnosno da bi na toj evolutivnoj lestvici koju pominješ više mesto zauzeo DC.
 
Za sada mogu da se slozim sa Goldijem jel makar ovo malo sto smo videli spolja napominjem spolja je korak unazad u materijalizaciji a i formi bogami
 
Homer Jay":2cfd8k18 je napisao(la):
^^^

To imas pravo, s tim sto u kapitalizmu postoji eufemizam za pohlepu, koji se zove profit. Jednostavno MPC-u je cilj da profitira od projekta, ne da bude lep, ne da cini dobro za grad i gradjane, nego da zaradi pare. Srbija je jos uvek isuvise nerazvijena (ekonomski i kulturno) da bi se princip profita pomirio sa ekoloskim, estetskim i slicnim principima.
Ali upravo zato treba da postoji neka viša instanca koja će da projekat dozvoli ili da ne dozvoli. Ova skalamerija je nešto od najstrašnijih stvari koja se ovome gradu mogla desiti, kako po estetskom pitanju, tako i po pitanju saobraćajne infrastrukture.


Homer Jay":2cfd8k18 je napisao(la):
^^^
A, da je ruglo, nije. Jednostavno nije nesto wow, nije nesto lepo, nije nesto narocito reprezentativno, ali ne moz' biti ruglo. Sasvim prosecan trzni centar koji se moze naci u vecini gradova na svetu.
Slažem se da se moglo naći u bilo kom drugom gradu na svetu, ALI, na periferiji tog grada, negde na putu ka aerodromu, ili drugde van grada. Pa nije potrebno ići mnogo daleko, dovoljna je Budimpešta, i WestEnd centra koji se nalazi u gradu. Moraš se složiti da taj centar nije aluminijumska kocka, već ipak nešto drugo.

Prostor gde je sagrađen tržni centar Ušće je reprezentativni deo grada, zajedno sa ostalim mikrolokacijama u tom bloku (postojeći objekti kao i oni koji će se graditi, uključujući i Operu). U krajnjem slučaju, ako i zanemarimo lokalitet... kako se ova kutija uklapa sa postojećom poslovnom zgradu čiji bi navodno sastavni deo trebala da bude?

Homer Jay":2cfd8k18 je napisao(la):
Ono sto ja isticem kod Usca je da je projekat evolutivan. To nije kvalitativna ocena u smislu - lep mi je, nije mi lep, nego je rec o tome kada je izgradnja retail prostora u gradu u pitanju napredovali smo od Milenijuma, preko Merkatora, Delte, pa do Usca, a ono sto dolazi posle Usca mirise na bolje.
O kakvoj evoluciji govorimo? Što se tiče estetike i uklapanja u postojeći prostor, i Milenijum i Delta City se mnogo bolje uklapaju u isti.

A kada govorimo o siromaštvu, slučajno sam naleteo na slike glavnog grada Evkadora, Kito... zemlja koja je inače mnooooog siromašnija od Srbije. Pogledajte kako izgleda moderan deo grada:

http://www.skyscraperlife.com/ecuador/16425-quito-moderno.html
 
To sto je u pitanju londonski studio nije na zalost garancija kvaliteta. Neko je OVDE i OVAKAV projekat odobrio za izvodjenje. Homer je u pravu

Homer Jay":lyi4l67f je napisao(la):
^^^

Srbija je jos uvek isuvise nerazvijena (ekonomski i kulturno) da bi se princip profita pomirio sa ekoloskim, estetskim i slicnim principima.

.
Cini se da ce glavna fasada i biti u redu, ali su bocne i zadnja bez ikakvog odnosa prema okruzenju, zapanjuje indiferentnost prema najlepsoj vizuri, samom parku i pogledu na Beograd. Centar im je okrenuo d..e
 
Dva dana nisam bio u Beogradu i vidim da se dosta toga izdešavalo na pojedinim objektima u poslednjih par dana. Pre par sati se vratih sa Divčibara i pošto nas je autobus ostavio kod Intercontinentala rekoh sebi "Što ne bih slikao malo USC po mraku?". Slike su možda slabijeg kvaliteta i ne prikazuju baš realno koliko je prostor osvetljen, ali bez tripoda i sa torbom od 5 kila u jednoj ruci i fasciklom u drugoj je malo zeznuto fotografisati.

22.3.2009.

e13xxf.jpg

scqblu.jpg

288shtl.jpg

aufic8.jpg

2e49dfk.jpg

69ouh5.jpg

farhph.jpg

syxz89.jpg

10442ee.jpg

25uh55x.jpg

14v2xdf.jpg

15846tl.jpg

2eb71x4.jpg

1z68i92.jpg



Inače na nekoliko bilborda gde se nalaze ove reklame za USC se pojavio i datum 31.3. kao i vreme u 8 ujutro. Realno faks mi počinje u 12 tako da možda stignem da isfotkam otvaranje.
 
Kako ti se cini uvece osvetljeno makar ovako nekompletno. Ono sto sam vec rekao meni se cini da su oni akcenat stavili na nocnu varijantu fasade
 
Zbog obećanja datog sebi da ništa neću pričati do otvaranja samog objekta ostaćeš uskraćen za tu informaciju dotle (ne uzmite mi za zlo), ali zato mogu da kažem još par stvari koje sam video.

Postavljena je konstrukcija za onu jednu od crvenih konstrukcija van objekta. Food court mi je delovao čudno jer nisam mogao da provalim da li je obojen u roze ili se unutra nalaze neke crvene lampe koje čudno obasjavaju belu unutrašnju farbu pa deluje kao roze. Onaj deo na prednjoj fasadi za koji sam rekao da pretpostavljam da je za reklame stvarno i jeste, ali sa tom razlikom što su brendovi (doduše za sad samo oysho) prezentovani slovima, dok sam predviđao da će tu biti ili bilbord ili slika. Poslednja informacija nije vezana za sam objekat već za pešačku stazu koja je delimično izlivena (mislim da fali konačni gornji sloj), ali mi se javlja da će pustiti kroz nju i biciklističku stazu tako da onda opet ništa nisu uradili.

Iskreno da nisam teglio tu torbu u rukama prišao bih opušteno blizu same fasade, ali sa onom torbom bi možda pomislili da sam došao da ih dignem u vazduh. Moj mozak je trenutno na teškom leru tako da me ne treba shvatati mnogo ozbiljno.
 
Resih da se uclanim na forum da bih napisao nesto iz ugla nekog ko je bio i ko ce biti narednih dana unutar usca. Radim u jednom lokala (tacnije radicu) i juce smo poceli sa unosenjem robe. Dok naravno vecina radnji stoji prazno i neopremljeno. Sve goli zidovi. Radnici koji rade na lokalima prolaze non stop, prasina svuda, burgijanje. Stvarno mi ne deluje da ce stici da ga zavrse do 31, al jedan radnik mi je rekao da je Delta City bila u gorem stanju pred otvaranje.
Elem, stvarno je ogroman trzni centar, a posto sam imao priliku da dosta godina zivim u Americi nagledao sam se trznih centara i mogu vam reci da ce Usce biti rame uz rame a od solidnog broj cak i dosta bolji, lepsi trzni centar nego neki tamo.
Delta city je patuljak u odnosu na Usce
Ako imate pitanja, pitajte
 
Vrh