Šta je novo?

Urbanizam

Bender Rodriguez":1ul2puj5 je napisao(la):
Mislim da neki ljudi na ovoj temi treba pod hitno da odu na pregled kod oftalmologa.

Bender Rodriguez imaš piće za ovu sliku iz Mike Alasa ulice a rekao bih da je slikano iz broja 42... :kk:

Ranije smo kao klinci na Dorćolu te zgrade iz komunizma na Nbgd zvali “majmunare” ali zadnjih godina uvidjam koliko su ti blokovi za ove današnje zgrade-blokove (i ove nove blokove na Nbgd što sada rade) bili humani... imaju prostora izmedju zgrada... igrališta za decu... drveće... parking im je jedini problem ali to je problem u celom gradu sada.

Mnogo će vremena proteći dok se kupci obrazuju dotle da baš niko neće da kupi stan dok se recimo za blok “Novi Dorćol” ne uradi infrastruktura. Samo zdrava konkurencija tu može da pomogne ali nju (zbog profita) u ovom trenutku skoro nigde ne vidim ni na vidiku.
Svakako verujem da i ova naša piskaranja neko čita ko će možda danas ili jednog dana imati neki uticaj baš na ovu oblast a o ovim temama treba da se aktivno razgovara. Kao i ovom smogu koji udišemo.

Spomenuta je širina regulacionih linija 10 metara - recimo napraviti neki zakon da ako je širina regulacija do 10 metara P+3+ Ps, do 14 metara P+4+Ps i tako dalje...

Konkretno da se o tome malo povede računa da ostavimo lep grad i iza nas...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791165#p791165:xc0r1hed je napisao(la):
Posmatrač » 08 Nov 2020 01:43[/url]":xc0r1hed]Mnogo će vremena proteći dok se kupci obrazuju dotle da baš niko neće da kupi stan dok se recimo za blok “Novi Dorćol” ne uradi infrastruktura.
Tačno tako. Zato se i dešava to što se dešava, da sa jedne strane niču neuređeni kanjoni, sa druge imamo naselja poput Kaluđerice... I tako sve u krug. A da treba da pišemo i ukazujemo na takve stvari, mislim generalno na sve nelogičnosti, ne samo vezano za urbanizam, treba, jer se vidi neki minimalni pomak.
 
Jednostavno ne vredi upuštati se u raspravu sa spatiotecte kada su urbanizam i arhitektura u pitanju. O drugim temama možemo da razgovaramo potpuno normalno, ali u pomenutim oblastima šta god da se napiše, nije dovoljno dobro i prihvatljivo kao valjani argument.
 
Ajde Solecar ne lupetaj. Uključio si se u raspravu samo da bi kritikovao iz čista mira. Niko ti nije drmao kavez.
 
Pa i ja sam u ovu tj. onu temu ušao sa namerom da skrenem pažnju na to kakva je nehumana i odvratna Vladetina ulica postala zato što su se decenijama nizale greške i slepački potezi koji su na kraju doveli do toga da postane jako uska a jako duboka kanjončina. I da treba da služi kao nauk budućim generacijama i stručnjacima. Pa mic po mic, na kraju stigoh dotle da me porede sa Čaušeskom.

Što je najluđe, član koji me je inicijalno uvukao u diskusiju i napraivo raspravu ni iz čega je isti onaj što sad na temi o Bloku 18 glumi forumskog anal(itičar)a pa rovari po katakombama teme i iskopava matore postove pa soli pamet nad njima i oko njih, tj oko stvari koje su već rečene, rešene i završene.

Al šta ćeš, tako ti to ide... Čudni su putevi forumski.
 
Sve je počelo od one slike, nisam rekao da je ta ulica lepa ili da tako treba da se gradi. Samo sam hteo da objasnim zašto je tako ispalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791176#p791176:11smicdq je napisao(la):
spatiotecte » 08 Nov 2020 02:34[/url]":11smicdq]Ajde Solecar ne lupetaj. Uključio si se u raspravu samo da bi kritikovao iz čista mira. Niko ti nije drmao kavez.
Niko mi nije drmao kavez, ali to ne znači da ne mogu da iznesem svoje mišljenje. To što se ti ljutiš zato što sam izneo svoje mišljenje o tebi kao arhitekti, u smislu nastupa, bi trebalo da ti nešto govori. Ne kritikujem ja zato što nemam pametnija posla, nego zato što mislim da možemo da razgovaramo normalno, a ne da ako nešto nije po volji, ako smo negde pogrešili ili ako imamo različit pogled na to šta je nešto lepo (mislim na fasade), a šta ružno, da se to dočeka na nož. Nemam ja ništa protiv toga što si ti arhitekta i da ako nešto ne znam da imam od koga da nešto naučim, a ne da ispadne da se ne razumem uopšte u materiju, ako neku zgradu doživljavam drukčije i sl. A sve ovo pišem jer još uvek verujem da možeš da nam kažeš stvari a da to ne dovede nekako do svađanja i prepucavanja.
 
А може се разглабати до миле воље. Све има неке врлине и мане а то значи да не треба да се бира између тих опција него узме најбоље из свих.

Социјалистичка насеља су фино урбанистички (архитектура је друго и то је већ укус а о томе је нецивилизовано расправљати) сређена ал пате од застарелих концепта и недостатка неких капацитета. Понајвише места за правилно паркирање. У новијој градњи ти капацитети су више изграђени (мада и даље има неких зачкољица које је лако решити строжом контролом) али су једноставно ружне и мањкају по осталим садржајима понајвише зеленилу.

Ја сам за то да се прво "исправе" недостаци тих планских социјалистичких насеља јер ем је то планирано давно још док од тога из неких несхватљивих разлога није одустано (највише у шумадијском делу) - овде се претежно своди на изградњу блоковских јавних гаража да се не угрози зеленило великим паркинзима. Овако нешто је планирано на Бањици и сад, а било је и за остале делове (као што су солитери код Пионира, али ту је изгледа исто де факто одустано).

Друга фаза је да се утврди нов простор за урбанизацију који ће бити урбанизован по задовољавајућем стандарду, док ће се насеља која не испуњавају критеријуме (који ће да буду ултра-строги) претрпети забрану даље градње и остале мере замишљење да цене некретнина у њима падне у блато. Е онда када се та тржишна манипулација изврши, иде масовна експропријација и реурбанизација тих насеља.

То треба радити овако - поделити град у 3 зоне: прва зона су сви крајеви и насеља у кругу од 6,25 километара од центра. Друга су у прстену између тих 6,25 и 12,5. Трећа тј периферна је до 25км. У првој зони би се градило густо - дакле, солитерчине, високе зграде и слично. У другој је средњи ниво, дакле неке ниже стамбене зграде и породичне куће сем у центрима насеља где би било мало гушће. Слично и за периферну, само што су ту искључиво породичне куће а у центрима су мање зграде

Лепо значи све планове усмеравати искључиво у том трансформативном правцу
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791291#p791291:2c8ffyqs je napisao(la):
SRBO » 08 Nov 2020 14:57[/url]":2c8ffyqs]То треба радити овако - поделити град у 3 зоне: прва зона су сви крајеви и насеља у кругу од 6,25 километара од центра.
Prvo da se utvrdi dokle je centar, jer jedni kažu da Slavija jeste, a drugi da nije.
 
Ја бих рекао да је центар Калемегдан ал ајд рећи ћемо да је Трг Републике. Славију центром колико знам сматрају само раковичани
 
Gospodin Bander Rodrigez je ljubitelj otvorenih blokova i to je potpuno legitimno. Samo ne razumem zašto bi se razbijala urbana matrica starog grada kako je to rađeno na Dorćolu, kada ima dovoljno prostora za nove blokove tog tipa, pa neka žive ljudi gde im više odgovara...
 
Niti sam ljubitelj otvorenih blokova, niti sam protivnik. Kao i u svemu ostalom u životu, pa i naukama koje sam proučavao (a beše tu i urbanizam, mada površno), smatram da je ključ i rešenje u: 1) balansu 2) pristupanju svakoj situaciji ponaosob i jedinstveno. Te da svako rešenje ima svoje prednosti i mane.

U ovom konkretnom slučaju, meni je savršeno svejedno da li će na levoj i desnoj strani Vladetine biti otvoreni, poluotvoreni ili zatvoreni blokovi. Već mi je bitno da se uvede red u tu ulicu da ne izgleda i ne funkcioniše kao zagušena zamračena klaustrofobična kanjončina bez trunke zelenila, al ajd zelenila... nego bez trunke privatnosti i čak i prostora za pešake jer je neko ostavio građevinske linije iz vremena konjskih zaprega i dvospratnih straćara.

Na očiglednu radost nekih, prilike da se to promeni su propuštene više puta u poslednjih 100 godina i sad imamo to što imamo.
 
,, .... Već mi je bitno da se uvede red u tu ulicu da ne izgleda i ne funkcioniše kao zagušena zamračena klaustrofobična kanjončina bez trunke zelenila, al ajd zelenila... nego bez trunke privatnosti i čak i prostora za pešake jer je neko ostavio građevinske linije iz vremena konjskih zaprega i dvospratnih straćara..... "

Cudno
Kako su nam lepi primorski stari gradovi
cij opis si tacno naveo... samo sa druge tačke gledišta...

Jbg. istoriske urbano nasledje kad nije bilo audija , metroa ( nemamo ga ni sad)
Doba kada se privatnost svodila na zapiranje zena iz heklane zavese a dvospratne stracare bile zadužbine...

Al su tada Ljudi bar živeli ko gradski ljudi
:sesir:
 
Ево мало модерног урбанизма и модерне архитектуре на делу. Да чујем мишљења?
 

Prilozi

  • Screenshot_20201118_012153.jpg
    Screenshot_20201118_012153.jpg
    567,8 KB · Pregleda: 3.402
  • Screenshot_20201118_012141.jpg
    Screenshot_20201118_012141.jpg
    537,1 KB · Pregleda: 3.396
Uvek se pitam kada prođem kroz Lekino brdo gde ima i kvalitetne gradnje zašto nije dozvoljeno zidanje zgrada u nizu, pa imamo ovakve slučajeve iznad kao standard.
 
E vidiš tu se napokon potpuno slažemo. I za Lekino brdo i za još neke krajeve grada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794344#p794344:2od81qom je napisao(la):
vranac » Сре Нов 18, 2020 1:45 am[/url]":2od81qom]Uvek se pitam kada prođem kroz Lekino brdo gde ima i kvalitetne gradnje zašto nije dozvoljeno zidanje zgrada u nizu, pa imamo ovakve slučajeve iznad kao standard.
И ја сам размишљао о томе. Изгледа је први разлог алавост инвеститора, тј. жеља да што више искористе плавеве. Други јесте облик плацева који се откупљују за новоградњу. Обично су у питању дворишта са кућом која су веће дужине а мање ширине ка улици. Онда то инвеститори искористе тако што и зграде иду по дубини плаца, али да би то могло, морају да имају бочне прозоре, док су терасе углавном на уличној фасади и супротној. Гледа се да се бочно углаве углавном мањи прозори кухиња и купатила ако је могуће. Због тога се остави мањи простор пд зграде до ивице парцеле. Постоје и случајеви да се предвиди наставка низа зграда, па се праве увучени делови, или "светларници". Затим није ретко да је на суседној парцели нижа кућа, па се често сматра да зграда има поглед, али то није извесно. Дешава се негде и да је на суседној парцели старија зграда. Моје неко виђење је да је грешка у томе што се не иде на спајање парцела па да се направи једна крштена зграда уместо оваквих низова. А последњих 10 година по Врачару, Лекином брду и Звездари махом ничу овакве зграде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794344#p794344:24j409la je napisao(la):
vranac » 18 Nov 2020 01:45 am[/url]":24j409la]Uvek se pitam kada prođem kroz Lekino brdo gde ima i kvalitetne gradnje zašto nije dozvoljeno zidanje zgrada u nizu, pa imamo ovakve slučajeve iznad kao standard.

Zato sto je tu predvidjen urbanizam za kuće a tu je kriv grad jer je trebao da dozvoli kalkane posto ove kuće su po veličini male zgrade.
 
Овде фали оно шго Србо предлаже, град да откупи све плацеве, сруши све, уради нормалне улице (погледајте само колико има слепих и једносмерних улица по Лекином брду) и направи нормалне парцеле за зграде.
 
Mozda bi to bilo previše skupo da grad plati svu tu eksproprijaciju i sruši sve, kad bi napravio GUP koji obavezuje da zgrade budu zalepljene jedna na drugu izbegli bi se prozori koji su 2 metara od susedne zgrade i veći deo problema bi bio rešen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794366#p794366:2mwvrhqw je napisao(la):
Дошљак » 18 Nov 2020 08:04[/url]":2mwvrhqw]Овде фали оно шго Србо предлаже, град да откупи све плацеве, сруши све, уради нормалне улице (погледајте само колико има слепих и једносмерних улица по Лекином брду) и направи нормалне парцеле за зграде.
Maltene čitav Vračar i Dobar deo Zvezdare vape za ovim, al' što bi se danas bilo ko bavio time, kada je ovako mnogo isplatljivije. Zgrade su već izgrađene, većina stanova kupljena, pare uzete i zašto sada neko da se bavi reurabanizacijom kada su građani nesvesno - polusvesno - svesno pokupovali stanove na tim lokacijama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794417#p794417:2vvgfjtn je napisao(la):
spatiotecte » Сре Нов 18, 2020 11:49 am[/url]":2vvgfjtn]Mozda bi to bilo previše skupo da grad plati svu tu eksproprijaciju i sruši sve, kad bi napravio GUP koji obavezuje da zgrade budu zalepljene jedna na drugu izbegli bi se prozori koji su 2 metara od susedne zgrade i veći deo problema bi bio rešen.
Можда, мада би град могао да продаје плацеве на лицитацији и тако још и заради, а могао би и да уреди нормалну уличну мрежу, да провуче шире саобраћајнице, и пробије слепе улице да не буду више слепе.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ORzNZUeUHAM[/youtube]
Užasi američkih i kanadskih puteva.
 
Vrh