Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Stanari u zgradi ce se sloziti oko svega, ali kada treba da izvade novac onda sve zaborave.
U ovome je i glavni problem kod većine zgrada, pa s tim u vezi deluje da je nabolja opcija preko GS pa će onda Infostan da juri potencijalne neplatiše. Ne vidim kako bi mogli na drugi način da skupite pare jer uvek će se naći neko ko neće da plati iz ovih ili onih razloga, a onda i ostali počinju da se bune: "kad on neće da plati, onda vala neću ni ja, što da plaćam za drugoga...."
GS dobro zna da su stanari uglavnom nesložni pa to koristi i dere sa cenama, ali nekad je to jedina opcija da se nešto sredi u zgradi.
 
Ima istine, al braaate, njihova cena je 5x skuplja od trzisne, 5x je....ih puta. Za krov od 300m2 nam traze 21000e za sanaciju. To mi se bas kosi sa zdravim razumom i dobrano zalazi u bezobrazluk.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853464#p853464:vltr7o1f je napisao(la):
le_mour » 26.May.2021/4:38 pm[/url]":vltr7o1f]Ako bismo uzeli kredit, da li postoji mogucnost da uplatnice stizu svakom stanaru posebno? Ako ne, po kom mehanizmu stambena zajednica otplacuje kredit tj. uplacuje novac za rate?

Povrsina krova je oko 300m2. Najbolju ponudu koju smo dobili je 16e/m2. Uglavnom su svi nudili oko 20e/m2, maksimalno 27e/m2.

Hvala za info, baš me je zanimalo kakva je cena.

Pa iskreno ne znam, možda da pozoveš neku banku i da vidiš sa njima direktno.
Oni se svakako ne bi utuživali sa svakim stanarom nego sa zgradom tako da to nije rešenje.

Ali ako zgrada to izglasa, ovaj novi zakon je dao mogućnost prinudne naplate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853359#p853359:3fx7wwr0 je napisao(la):
bl3y4 » Sre Maj 26, 2021 11:56 am[/url]":3fx7wwr0]
Inače ako izglasati popravku zvanično i odlučite da date keš i onda se neko pravi pametan, lepo pokreneš prinudnu naplatu i rešiš problem.
Samo ovde moraš paziti da postoje ljudi koji iskreno nemaju za struju, a ne za krov pa onda da vidiš šta ti je činiti sa njima.

Da bih pokrenuo postupak prinudne naplate, da li zapisnik sa skupstine stanaram u kojem stoji odluka o placanju u kesu i dinamici placanja, mora da bude overen kod notara ili je dovoljna cinjenica da ga je potpisalo dovoljan broj stanara?
 
Da li neko zna gde se prijavljuju upravnici koji ne rade svoj posao (a mi im redovno placamo)?

I drugo pitanje: gde se prijavljuje nepostojanje protivpozarnih aparata u ulazu?
 
Zanima me kakva je situacija kod velikih radova koji zahtevaju građevinsku dozvolu, npr. kad se radi zamena krova (velika sanacija kako god, gde se menja sve osim greda) ili ako se uvodi instalacija prirodnog gasa.
Da li je i tu dovoljno da se potpišu 50% +1 vlasnik na neki spisak (kao kad u zgradu ulazi nova kablovska) ili nekako drugačije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858610#p858610:1ijbbxsk je napisao(la):
BrankaM » 17 Jun 2021, 21:37[/url]":1ijbbxsk]Da li neko zna gde se prijavljuju upravnici koji ne rade svoj posao (a mi im redovno placamo)?
Opštinskoj komunalnoj inspekciji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853199#p853199:3uiw67cx je napisao(la):
le_mour » Uto Maj 25, 2021 6:17 pm[/url]":3uiw67cx]Dobar dan dobri ljudi! Nadjoh temu i veoma se obradovah, nadam se da ce neko moci da pomogne. Mozda je vec pisano o ovakvom problemu, ali nisam upeo da nadjem. Imam problem sa hidroizolacijom i prokisnjavanjem krova. Zivim na poslednjem spratu u zgradi na Novom Beogradu, blok 3, Studentska ulica. Zgrada je iz 1967. godine i prilicno sam siguran da od tada nije obnavljana hidroizolacija na krovu. Stanje je toliko lose da kada padne jaca kisa voda kaplje sa plafona, a u periodu kada se topi sneg, potoci vode se slivaju niz zidove. O tome sam obavestio stambenu zajednicu. Svi su se slozili da krov moramo da popravimo i da je to odgovornost svih stanara zgrade. Izabrali su mene za novog upravnika i ja sam krenuo da burgijam kako to uraditi. Odmah mi je bilo jasno da imamo 2 opcije:

1) Preko Gradskog stambenog preduzeca. Oni urade popravku, a naplata ide kroz Infostan i ja nemam nista sa naplatom. Zvuci odlicno! Medjutim, p......o sam majcino mleko dok sam dobio ponudu od njih, a ponuda je toliko naduvana da je to apsolutni bezobrazluk. Cena koju su ponudili je 3x veca od najvece cene koju su dali privatni izvodjaci.

2) Preko nekoga od privatnih izvodjaca. Vec sam pokupio par ponuda i mogu zakljuciti da su ljudi veoma korektni sa cenom. Ono sto je lose, jeste nepostojanje mehanizma naplate.

Moje pitanje je, postoji li mehanizam da, kao stambena zajednica, prihvatimo ponudu nekoga od izvodjaca radova, njemu se trosak isplati u celosti, a svako od stanara potom placa svoj deo iznosa na rate (kao sto bi se dogodilo u sprezi GS-Infostan)? Recimo kao kredit od banke gde bi svako od stanra bio direktno odgovoran za svoj deo duga. Zelim po svaku cenu da izbegnem da skupljam novac od komisja i da moram da idem od stana do stana. Stanari u zgradi ce se sloziti oko svega, ali kada treba da izvade novac onda sve zaborave.

Evo snimka i par slika kakvo je stanje:
https://youtu.be/UUsXDoZm7fk
bF78foWt.jpg
2Sla5Qem.jpg
M7fpqQwm.jpg
t1TuHbjm.jpg


Znam da ovaj način ima mane ali možda nekome pomogne. Stambena zajednica može zaključiti ugovor sa INFOSTANOM gde će pripukupljati pare za rekonstrukciju krova npr svaki stan 2000 dinara mesečno. Manjkavost ovog načina je što ne možete odmah pristupiti izvođenju radova nego morate skupiti pare pa tek onda platiti izvođača.(GS daje odmah izbođenje pa tek onda plaćanje) S obzirom da su ponuda privatnih ponuđača ne retko manje i po 3 puta od GS-a ko unapred razmišlja ovo i nije tako loš način za kapitalne investicije,jer infostan brine o naplati i za to uzima 10%
 
Da li infostan može/hoće da skuplja pare za investiciono održavanje i da ih uplaćuje na račun zgrade, da zgrada sama odlučuje kada i koga će da angažuje? Zgrada ne koristi Gradsko stambeno za održavanje (koristi Vojnu ustanovu za tekuće održavanje).
Takođe, zgrada još nije donela odluku koliko će biti tekuće, a koliko investiciono održavanje. Vojna ustanova naplaćuje svoj deo za tekuće, kao i pre donošenja trenutnog zakona. Da li smo time pokriveni za tekuće ili treba doneti neku formalnu odluku po novom zakonu? Šta mogu biti sankcije što nismo doneli odluku i ne skupljamo pare za investiciono?
Hvala.
 
Mavkooo":3awej7vd je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853199#p853199 je napisao(la):
le_mour » Uto Maj 25, 2021 6:17 pm[/url]":3awej7vd]Dobar dan dobri ljudi! Nadjoh temu i veoma se obradovah, nadam se da ce neko moci da pomogne. Mozda je vec pisano o ovakvom problemu, ali nisam upeo da nadjem. Imam problem sa hidroizolacijom i prokisnjavanjem krova. Zivim na poslednjem spratu u zgradi na Novom Beogradu, blok 3, Studentska ulica. Zgrada je iz 1967. godine i prilicno sam siguran da od tada nije obnavljana hidroizolacija na krovu. Stanje je toliko lose da kada padne jaca kisa voda kaplje sa plafona, a u periodu kada se topi sneg, potoci vode se slivaju niz zidove. O tome sam obavestio stambenu zajednicu. Svi su se slozili da krov moramo da popravimo i da je to odgovornost svih stanara zgrade. Izabrali su mene za novog upravnika i ja sam krenuo da burgijam kako to uraditi. Odmah mi je bilo jasno da imamo 2 opcije:

1) Preko Gradskog stambenog preduzeca. Oni urade popravku, a naplata ide kroz Infostan i ja nemam nista sa naplatom. Zvuci odlicno! Medjutim, p......o sam majcino mleko dok sam dobio ponudu od njih, a ponuda je toliko naduvana da je to apsolutni bezobrazluk. Cena koju su ponudili je 3x veca od najvece cene koju su dali privatni izvodjaci.

2) Preko nekoga od privatnih izvodjaca. Vec sam pokupio par ponuda i mogu zakljuciti da su ljudi veoma korektni sa cenom. Ono sto je lose, jeste nepostojanje mehanizma naplate.

Moje pitanje je, postoji li mehanizam da, kao stambena zajednica, prihvatimo ponudu nekoga od izvodjaca radova, njemu se trosak isplati u celosti, a svako od stanara potom placa svoj deo iznosa na rate (kao sto bi se dogodilo u sprezi GS-Infostan)? Recimo kao kredit od banke gde bi svako od stanra bio direktno odgovoran za svoj deo duga. Zelim po svaku cenu da izbegnem da skupljam novac od komisja i da moram da idem od stana do stana. Stanari u zgradi ce se sloziti oko svega, ali kada treba da izvade novac onda sve zaborave.

Evo snimka i par slika kakvo je stanje:
https://youtu.be/UUsXDoZm7fk


Znam da ovaj način ima mane ali možda nekome pomogne. Stambena zajednica može zaključiti ugovor sa INFOSTANOM gde će pripukupljati pare za rekonstrukciju krova npr svaki stan 2000 dinara mesečno. Manjkavost ovog načina je što ne možete odmah pristupiti izvođenju radova nego morate skupiti pare pa tek onda platiti izvođača.(GS daje odmah izbođenje pa tek onda plaćanje) S obzirom da su ponuda privatnih ponuđača ne retko manje i po 3 puta od GS-a ko unapred razmišlja ovo i nije tako loš način za kapitalne investicije,jer infostan brine o naplati i za to uzima 10%
Meni je u glavi bio neki manji procenat od tih 10%. To je baš mnogo.
A ponude koje daje GS za te stvari (mi pitali za krečenje) su skandalozne!
Pogotovo što su nama odgovorili da su bili u "snimanju stanja" što verovatno nije istina, jer ih niko nije video, a i dali su istu ponudu kao u susednom ulazu koji je samo spolja isti kao naš. Dakle samo su prepisali neki raniji papir.
Na žalost, jedino što ih "izdvaja" je ta naplata.
Ali krečenje je bilo 2.5x skuplje od najskuplje ponude koju smo dobili...

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Banke u principu daju kredit stambenim zajednicama uz učešće 30%, ali mora da se deo zajedničkih prostorija (npr. vlasništvo lokala) stavi pod hipoteku. Ako stambena zajednica izglasa fond za investiciono održavanje koji se finansira preko objedinjene naplate Infostana (12% usluga Infostana), relativno brzo se može skupiti učešće za kredit. Za našu zgradu od 64 jedinica, svakog meseca na račun zgrade leže oko 30.000 din.
 
moram samo da vas upozorim da Gradsko stambeno nudi radove preko podizvođača koji se po svemu sudeći biraju po najnižoj ceni. Naplatiće vam se preskupo dok će kvalitet radova i ugrađenih materijala biti vidljivo upitan u samom startu, tako da ako je ikako moguće potrudite se da na nivou stambene zajednice sakupite sredstva ili se raspitajte kod banaka, mislim da za te "manje" iznose nema potrebe za hipotekom, a izvođača odaberite sami
 
Gradsko stambeno je samo posrednik u državnom vlasništvu sa monopolom na tržištu. Jedina prednost do sada koju sam uočio je mogućnost plaćanja na rate putem Infostana inače su užasni i u pogledu održavanja, a recimo ponuda za generalni remont lift u njihovoj varijanti je oko 50% skuplja nego od privatnika. Inače, radio sam i u udruženju potrošača.
 
da li neko moze da preporuci neku firmu za manji remont lifta (mikroprekidace u zoni poda bi trebalo zameniti) a verovatno i sklapanje ugovora o mesecnom odrzavanju lifta.
stambeno vec dva meseca nije odgovorilo na zahtev upravnika zgrade.
 
pozdrav,
upravnik sam zgrade, ali ne profesionalni.
komsinica mi je poslala racun za refundaciju troskova za odgusenje dela glavne kanalizacione cevi, kako je naznaceno na racunu.
nije me obavestila o kvaru, vec je sama pozvala majstora koji je izvsio uslugu.
da li je stambena zajednica u obavezi da u ovom slucaju refundira trosak.
hvala vam puno na pomoci.
 
To je ono što zakon naziva "poslovodstvo bez naloga", ako je kvar bio hitan za popravku, ili pretio da postane hitan ona ima pravo da to popravi, ali je dužna da Vas obavesti u najkraćem mogućem roku. Što se tiče troškova, ona ima pravo na srazmernu naknadu (ne može sad da ispostavi račun od milion dinara nego joj pripada onoliko koliko bi koštala ta usluga, umanjeno za deo koji bi morala svakako da plati kao stanarka zgrade)
 
Zar ne bi vertikalne cevi trebalo da održava firma koja se bavi održavanjem (obično gradsko stambeno)? Horizontale su odgovornost vlasnika stana, vertikale su zajedničke.
 
hvala na odgovoru.
mi nemamo ugovor za tekuce odrzavanje zgrade sa nekom firmom.
zgrada je dve godine stara i za sada izdvajamo novac za tekuce odrzavanje i uplacujemo na racun stambene zajednice.
stanarka nije prijavila problem ali je imala tu mogucnost, jer smo mogli da trazimo nekoliko ponuda telefonski za manje od pola sata.
ja sam zvala nekoliko vodoinstalatera i pitala za cenu, svi su dali iznose duplo manje od onoga sto je navedeno na racunu.
 
Ima li neko preporuku za dobrog ili proverenog profesionalnog upravnika koji hoće da ozbiljno radi.
 
To ne postoji.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Ne znam koliko je ovo istina?

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1892503

"Za štetu koja proistekne iz zajedničkih delova zgrade odgovara stambena zajednica. Ako ona u zakonskom roku ne nadoknadi štetu, onda supsidijarno odgovaraju i vlasnici posebnih delova“, navodi Ranitović. "Ako se ne može odrediti da li šteta potiče od zajedničkog ili posebnog dela, onda solidarno odgovaraju stambena zajednica i vlasnici posebnih delova. Profesionalni upravnik odgovoran je stambenoj zajednici odnosno vlasniku posebnog dela ako je šteta nastupila usled njegove radnje ili propusta.

To znači da, ukoliko je izričito problem proizveo zajednički deo višespratnice, oštećeni mora najpre da tuži stambenu zajednicu, pa ukoliko tu ne bude uspeha, može da naplati od jednog ili od, recimo, 10 stanara. Ako pak, ne može da se utvrdi iz kog dela je naneta šteta, može se direktno naplatiti od stanara. U oba slučaja, stanar koji je namirio dug u ime svih, regresno od ostalih komšija potražuje novac koji je uplatio. Srazmerno i njegovom delu u dugu, koji i on kao jedan od odgovornih stanara, treba da plati.

"Ako recimo, otpadne fasada od zgrade i ošteti automobil nekom vozaču koji se parkirao ispred ili mu zbog nečišćenja padne sneg i pričini štetu, za naplatu osiguranja ili štete on tuži stambenu zajednicu“, kaže za "Novosti" Ljubiša Banovački, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda. "Kada ona na računu nema novca da izmiri obaveze, pozivajući se na "supsidijarnu odgovornost" može da izabere "najlepše" sanduče, odnosno da se raspita koji stanar može da mu nadoknadi štetu. Onda utuži njega i preko administrativne zabrane se njemu skida novac, a posle taj stanar koji je isplatio štetu potražuje novac od svih stanara srazmerno.
 
Ma jeste, ko ima najlepše sanduče da dobije utuženje. Ako je to istina, onda ceo pravni poredak da se sruši i dati ga nekom normalnog da ga napravi (programeru ili matematičaru)
 
Vrh