Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793995#p793995:t511l9ju je napisao(la):
Kubanac » Uto Nov 17, 2020 1:26 pm[/url]":t511l9ju]Molio bih vas za hitan odgovor.
U mojoj zgradi gde sam izabran za upravnika iz redova stanara.
Zakupac jednog lokala zeli da promeni kabl od strujomera do lokala. Problem je sto se strujomeri nalaze u hodniku zgrade. Pre svega ne bih da rizikujem da se desi neka havarija a na kraju krajeva da i ja odgovaram sto sam im to dopustio.
Moje pitanje je ko je za to nadlezan i koja je procedura odnosno kakve dozvole su mu potrebne da se to uradi?
Hvala unapred

Potrebna je građevinska dozvola. Što znači da je za početak potrebna odluka skupštine stanara, koja je nadležna da raspolaže zajedničkim prostorima zgrade. Pa projekat itd.
 
Kubanac":2jqutto4 je napisao(la):
Molio bih vas za hitan odgovor.
U mojoj zgradi gde sam izabran za upravnika iz redova stanara.
Zakupac jednog lokala zeli da promeni kabl od strujomera do lokala. Problem je sto se strujomeri nalaze u hodniku zgrade. Pre svega ne bih da rizikujem da se desi neka havarija a na kraju krajeva da i ja odgovaram sto sam im to dopustio.
Moje pitanje je ko je za to nadlezan i koja je procedura odnosno kakve dozvole su mu potrebne da se to uradi?
Hvala unapred
Kontaktiraj i EDB. Moguće da će se oni "ograditi" od instalacije "posle strujomera" no možda ti i daju neke smernice.

BlokBrateBlok
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794028#p794028:34nu7o87 je napisao(la):
michael » Uto Nov 17, 2020 1:50 pm[/url]":34nu7o87]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793995#p793995:34nu7o87 je napisao(la):
Kubanac » Uto Nov 17, 2020 1:26 pm[/url]":34nu7o87]Molio bih vas za hitan odgovor.
U mojoj zgradi gde sam izabran za upravnika iz redova stanara.
Zakupac jednog lokala zeli da promeni kabl od strujomera do lokala. Problem je sto se strujomeri nalaze u hodniku zgrade. Pre svega ne bih da rizikujem da se desi neka havarija a na kraju krajeva da i ja odgovaram sto sam im to dopustio.
Moje pitanje je ko je za to nadlezan i koja je procedura odnosno kakve dozvole su mu potrebne da se to uradi?
Hvala unapred

Potrebna je građevinska dozvola. Što znači da je za početak potrebna odluka skupštine stanara, koja je nadležna da raspolaže zajedničkim prostorima zgrade. Pa projekat itd.


Ok, znaci da obavestim zajednicu pa ako oni dozvoljavaju moram da sazovem sednicu i da skupim 51% potpisa ili ja kao upravnik sam odlucujem o tome?
 
Da sam na Vašem mestu, otišao bih prvo do EDB-a, da vidim šta će tamo da kažu u vezi takve vrste intervencija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794093#p794093:2vds6poh je napisao(la):
Vladivoje » Uto Nov 17, 2020 3:53 pm[/url]":2vds6poh]Da sam na Vašem mestu, otišao bih prvo do EDB-a, da vidim šta će tamo da kažu u vezi takve vrste intervencija.

To sam i ja prvo pomislio ali onda sam se setio da se oni ogradjuju za sve sto se tice instalacije posle sata i da ih to ne interesuje. Ali moguce da znaju nesto o tome.
 
U mom ulazu je bilo stanara koji su sami u potpunosti zamenili strujnu instalaciju od strujomera do stana.
Koliko se sećam, nisu nikoga ništa pitali, niti bilo koga obaveštavali o radovima.

Ako se eventualno nešto loše desi, bitno je znati koji stanar je izazvao eventualnu havariju, i za tako nešto je vlasnik stana odgovoran.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794116#p794116:39jwr26p je napisao(la):
Vladivoje » Uto Nov 17, 2020 5:06 pm[/url]":39jwr26p]U mom ulazu je bilo stanara koji su sami u potpunosti zamenili strujnu instalaciju od strujomera do stana.
Koliko se sećam, nisu nikoga ništa pitali, niti bilo koga obaveštavali o radovima.

Ako se eventualno nešto loše desi, bitno je znati koji stanar je izazvao eventualnu havariju, i za tako nešto je vlasnik stana odgovoran.

Problem je sto moze da se zapali cela zgrada, pa ti posle kao upravnik ne budi odgovoran...
Ne znam ni kuda mu idu ti kablovi a nama su po zidovima u prizemlju plocice, tako da ako mora da stemuje okolo polupace plocice i ostavice neki haos. Niko nije radio nista slicno jer nema potrebe, zgrada je iz 1980-e. Nego je verovatno vlasnik lokala sproveo tanji kabl jer nije predvideo vece potrosace pa bi sad ovaj zakupac da stemuje po zgradi.
 
Vladivoje":2khppfyg je napisao(la):
U mom ulazu je bilo stanara koji su sami u potpunosti zamenili strujnu instalaciju od strujomera do stana.
Koliko se sećam, nisu nikoga ništa pitali, niti bilo koga obaveštavali o radovima.

Ako se eventualno nešto loše desi, bitno je znati koji stanar je izazvao eventualnu havariju, i za tako nešto je vlasnik stana odgovoran.
Pa dobro, za to valjda postoji upravnik, da ga pitaju.
Ipak se ta instalacija kreće zajedničkim delovima zgrade?

BlokBrateBlok
 
Da li deratizaciju u podrumu zgrade radi neka gradska firma zavod za biocide ili je potrebno angažovati privatnu firmu? Zgrada je u sistemu stambenog
 
Колико ја знам приватници. Завод за биоциде је ту делатност предао чистоћи а она се бави само јавним просторима.
 
Evo kod mene u zgradi novi vlasnik stana, shvatio da nema trofaznu u stanu pa resio da "dovede" kod sebe na peti sprat.
Koliko vidim, izbusio rupe pored onih koje su izbusili ovi kad su provodili valjda kablovsku.
Mene interesuju jel on u obavezi da ispostuje neke standarde u smisli vodova, kakve kanalice treba da stavi?
Nemam ja problem da on "unapredi" svoju instalaciju ali ne bih voleo da budzi nesto ugrozi ostale stanare...
 
Ne moze 3 fazni kabal u kanalicu mora da se ustema u zid to nije po propisima plus moze svako da zakuca ekser i nastane žurka...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797821#p797821:183d0c6d je napisao(la):
direktor » Ned Nov 29, 2020 2:40 pm[/url]":183d0c6d]Ne moze 3 fazni kabal u kanalicu mora da se ustema u zid to nije po propisima plus moze svako da zakuca ekser i nastane žurka...
I meni to nesto u glavi...Bice problema...
 
direktor":8qcojo7l je napisao(la):
Ne moze 3 fazni kabal u kanalicu mora da se ustema u zid to nije po propisima plus moze svako da zakuca ekser i nastane žurka...
Vlasnik stana kaže da ima atest, i da će ići kanalicama "koje su sertifikovane i maju sve ateste", šta god to značilo...


BlokBrateBlok
 
Sta sprečava nekog da ukuca ekser kroz istu jel meltalna ili plastična ...sto ne zakupa to ima mašina za kopanje kroz ciglu kanala za kabal ....ploče ce i tako morati da busi ....
 
direktor":1wnlkxke je napisao(la):
Sta sprečava nekog da ukuca ekser kroz istu jel meltalna ili plastična ...sto ne zakupa to ima mašina za kopanje kroz ciglu kanala za kabal ....ploče ce i tako morati da busi ....
Ma naravno da mu je ovako lakše, da "ukopava" u zid od prizemlja do 5og sprata u beton nije mali posao.
Meni nije jasno zašto nije provlačio kroz postojeće kanale, kroz koji već prolazi druga instalacija. Mislim jasno mi je ali nisam siguran da je u redu...

BlokBrateBlok
 
Meni nije jasno zašto nije provlačio kroz postojeće kanale, kroz koji već prolazi druga instalacija. Mislim jasno mi je ali nisam siguran da je u redu...

Svi stanari kod mene su provukli kroz postojeću instalaciju za struju od glavnog ormana do svojih stanova.
Ne znam zašto ovaj tako ne radi, a morao bi da radi.
 
Jbga u zgradi sam "u manjini" svi stanari sležu ramenima, ja mislim da njima zapravo nije ni jasno šta on radi.
Pokušavam da objasnim al ne vredi.
Ljudi su toliko ravnodušni da je to zaista strašno...

BlokBrateBlok
 
Jel on ima dozvolu nema
Fino nek uzme projekat instalacija zgrade i nek provuče kroz postojeći instalacjoni kanal do svog sata za struju ....
Ima li saglasnost dozvolu upravnika zgrade za radove u hodniku nema ....
 
Saga sa ovim se nastavlja...
Moraće da se zove građevinska inspekcija.

Nego, da vas pitam:
Pošto se profesionalni upravnik ogavno poneo u celoj situaciji.
I otprilike ga "ne interesuje sopstveni posao", molio bih za preporuku za profesionalnog upravnika.
Novi Beograd je u pitanju.

BlokBrateBlok
 
Zdravo svima,

Jedno laičko pitanje: kupio sam stan (novogradnja), pre neki mesec, dva sam dobio ključ u ruke, trenutno ga uređujem, ali ne živim u njemu. Kako mogu da proverim i saznam da li treba da počnem da plaćam infostan, komunalije, itd.? Da li investitora treba da pitam za to? Pretpostavljam da sam se za prethodna dva meseca verovatno zadužio za vodu, struju, bez obzira što nisam mnogo ili uopšte trošio, jer kažem, još uvek se nisam uselio.
 
Sećate se kako su nas ubeđivali da moramo da pređemo na "moderne" sandučiće? E pa drago mi je što i dalje imamo te stare, sa dušom, za razliku od ovih sterilnih.

IMG_0324.JPG
IMG_0323.JPG


Studentska, ulaz do ulaza.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814795#p814795:ect040v9 je napisao(la):
alokin87 » Uto Jan 19, 2021 7:13 pm[/url]":ect040v9]Zdravo svima,

Jedno laičko pitanje: kupio sam stan (novogradnja), pre neki mesec, dva sam dobio ključ u ruke, trenutno ga uređujem, ali ne živim u njemu. Kako mogu da proverim i saznam da li treba da počnem da plaćam infostan, komunalije, itd.? Da li investitora treba da pitam za to? Pretpostavljam da sam se za prethodna dva meseca verovatno zadužio za vodu, struju, bez obzira što nisam mnogo ili uopšte trošio, jer kažem, još uvek se nisam uselio.


Treba da se prijaviš u elektrodistribuciji i infostanu. Kada sam ja kupovao stan investitor je to rešio sa infostanom a sam sam išao do distribucije.
 
Vrh