Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Početkom maja meseca renomirana PU je osnovala novu firmu koja se bavi pružanjem
usluga uređenja i održavanja okoline drugim rečima održavanje zelenila.Njen udeo ne prelazi 50%,preostalih 50% pripada odgovornom licu renomirane firme koja pruža usluge održavanja jednog kondominijuma u centru grada(CG).U nazivu firme pominje se biljka karakteristična za azijski kontinent. Od februarskog zaključno sa junskim izveštajem o održavanju CG vlasnici stanova su saznali da zelenilo održava firma koje nema u APR-u.U julskom izveštaju se pojavila nova firma registrovana u APR-u.Jedine usluge koje oni pružaju su šišanje trave i prskanje herbicidima nepoznatog hemijskog sastava.U slučaju da se neka biljka osuši usled neadekvatne brige, nema zamene.Samozalivni sistem su uključili polovinom leta,ali ne u svim delovima dvorišta.
Žardinjere ispred lokala i poslovne kule su takođe zaboravljene,a računi se redovno stižu na adresu stanara.
 
Razgovor od jutros sa likom koji mi čisti jednu od zgrada...
-Nismo je očistili niko nije hteo da da vodu.
-Pa kad si bio tamo?
-Oko 11 i 15, možda 20
-Pa trebao si malo da sačekaš, neko bi se pojavio...
- Ma bre u 11 i 20 noćas
 

Čudno je ovo, jer često novinari koji nisu upućeni u temu, ne znaju da prenesu "vest", a ni da pitaju prava pitanja i razjasne stvar. Vrlo je moguće da to uopšte nije "račun upravnika" već uplatnica za troškove stambene zajednice, a sasvim je u redu da se sredstva prikupe ranije i da stambena zajednica izvrši plaćanje za sve usluge početkom sledećeg meseca kada dobije račune za izvršene usluge za protekli mesec od svih angažovanih strana.
 
Bitno je udariti po profesionalnim upravnicima, da vide ljudi kakvi smo mi to lopovi, bagre i secikese, a kako ne rekoše kad je valuta plaćanja tog računa.
 
Renomirana PU je podnela ostavku na mesto profesionalnog upravnika SZ DŽ.KENEDIJA 31V,31G,31D(Kennedy Residence),krajem prošlog meseca.Bilo je potrebno nešto manje od godinu dana da shvati da joj tu nije mesto.
Naravno da smo je sklonili kada se nije mesala u svoj posao. Nije zakazivala skupstine, nije upravljala nicim. Jedna od onih osoba koje i samo kada vidite, jasno vam je od koje su sorte.
 
Bitno je udariti po profesionalnim upravnicima, da vide ljudi kakvi smo mi to lopovi, bagre i secikese, a kako ne rekoše kad je valuta plaćanja tog računa.
Ima i poštenih izvršitelja ali to ne znači da većina nisu neopevane lopine, tako i profesionalni upravnici. Imam prijateljicu koja je profesionalna upravnica i bukvalno krpi svinjarije koje njene kolege kao ove gorenavedene rade. Profesionalni upravnici su potrebni, ali potrebna je i bolja regulativa i mehanizmi da se spreče zloupotrebe koje čine i oni a bogami i oni izabrani iz redova stanara.
 
Poslednja izmena:
Šta li je u njihovim glavama, kad tako ladno izgube tako veliki posao, kao da u Bg ima milion zgrada. A zanimljivo da je u registru upisan jedan a posao izvrsava drugi upravnik.
Naravno da smo je sklonili kada se nije mesala u svoj posao. Nije zakazivala skupstine, nije upravljala nicim. Jedna od onih osoba koje i samo kada vidite, jasno vam je od koje su sorte.
 
Ima i poštenih izvršitelja ali to ne znači da većina nisu neopevane lopine, tako i upravnici. Imam prijatelju koja je profesionalna upravnica i bukvalno krpi svinjarije koje njene kolege kao ove gorenavedene rade. Profesionalni upravnici su potrebni, ali potrebna je i bolja regulativa i mehanizmi da se spreče zloupotrebe koje čine i oni a bogami i oni izabrani iz redova stanara.
Sve što si napisao smem da i potpišem.
Pozdrav za savesnu koleginicu tj drugaricu ko god da je.
 
Po nacrtu zakona...
-prof upravnik za SZ sa preko 30 članova
-obavezno osiguranje za štetu prema trećem licu
 
Nisu izbacili jos gdje i kad ce biti tzv javno slušanje tj javna rasprava
 
Javna rasprava 7) Bеogradu - 2. oktobra 2023. godinе, u tеrminu od 11,00 do 13,00 časova, u prostorijama Privrеdnе komorе Srbijе, ulica Rеsavska 13 - 15.


Malo sam pregledao nacrt, ima pozitivnih i negativnih stvari

Dobra stvar je što će zajednice morati imati osiguranje, a videli smo sa ovim olujama da to može biti od koristi.
Pozitivno-negativna kako za koga, će biti i smanjenje potrebnih glasova za izbor upravnika, nije više dve trećine već polovina, a isto polovina za smenu.
Upravnici će morati ići na usavršavanja, koja organizuje Komora, a to se sve naravno plaća, skupljaju se bodovi i od toga zavisi i produženje licence.
Vlasnici će birati Organizatora upravljanja, a ne upravnika po imenu, što znači da Organizator može svog zaposlenog upravnika da menja kako hoće i kada hoće.
Loša stvar je što Registrator sada povećava sebi vreme odlučivanja sa 5 radnih dana na 15, što je šteta i usporavanje procedure.

Ima još dosta stvari naravno, ovo je što sam za sada primetio.
 
I dalje ostaje onaj bezobrazuk da upravniku iz redova stanara mandat traje samo 4 godine, dok PU ima neograničen mandat.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGD
Trebalo bi reći, ali bojim se da je slaba vajda od toga, pošto je očigledno ovaj zakon izlobiran od strane kojekavih agencija bliskih vlasti. Mogu da se kladim da jedno 90% upravnika iz redova stanara nema pojma da im ističe mandat za 4 godine.
 
Trebalo bi reći, ali bojim se da je slaba vajda od toga, pošto je očigledno ovaj zakon izlobiran od strane kojekavih agencija bliskih vlasti. Mogu da se kladim da jedno 90% upravnika iz redova stanara nema pojma da im ističe mandat za 4 godine.
A šta je tu konkretno problem? Nije upoznat sa osn informacijom, pa kako se onda informiše po drugim pitanjima?
 
Link 2 zakon

NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O STANOVANjU I ODRŽAVANjU ZGRADA - Tekst propisa​

Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o stanovanju počinje 11. septembra i trajaće do 3. oktobra, najavio je danas ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrkture Goran Vesić i pozvao zainteresovane da daju svoje predloge od kojih će oni koji se pokažu dobrim biti dodati u zakon.

 
Vrh