Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Tačno, samo što ljudi sad plaćaju a opet ništa ne funkcioniše. Čak ni to famozno ''prenošenje poruka''. Apsolutno ništa pod milim bogom ne rade.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520160#p520160:23nizsga je napisao(la):
Bender Rodriguez » Mon Feb 26, 2018 7:46 pm[/url]":23nizsga]Al aj to, nego što niko ne zna čemu u stvari služe svi ti silni upravnici. Niti popravljaju, niti održavaju. Oni mu samo dođu kao relej između skupštine stanara i opštine/grada. I da beleže ko za koga glasa i ko je izdao garsonjeru studentu i za koliko. Znači oni su u stvari visoko rangirani posrednici. Tačno ona vrsta delatnosti koju najviše mrzim - ništa ne radi, a ubire svoj deo.

I za to svakog meseca dobijaju 300 dinara po stanu. Fenomenalno.
Moze i ovo. Crkne sijalica u hodniku holu ili podrumu. Upravnik po zahtevu koordinacionog tela zgrade pozove elektricara po svom izboru i po strucno utvrdjenom uzroku pregorevanja i obavljenoj zameni fakturise troskove stambenoj zgradi.
Ili posle sneznih padavina pozove servis za ciscenje snega da ocisti sneg isped zgrade. Pa da prijave ko sve zivi u zgradi i ko izdaje i ko nesto radi u svom stanu... Eto radi nesto :)
A da li su ucili i polozili za upravnika. Jesu i jos platili za licencu. E pa vreme je da naplate svoj trud... svakog meseca redovno ... moraju i da odu do bankomata da podignu svoje pare..
... ima tu posla...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520112#p520112:1v50gq5b je napisao(la):
Vladivoje » Pon Feb 26, 2018 5:06 pm[/url]":1v50gq5b]
SerbPacker":1v50gq5b je napisao(la):
Dakle ovo nije zapravo "prinudni" upravnik vec "profesionalni" upravnik koga je angazovala nasa zgrada posto sami nismo mogli da izaberemo?
Koliko se secam ukucani su mi rekli da je bila ova prosla predsednica i kako je rekla "posto nije mogla da sakupi ljude isla je od stana do stana" i sakupljala potpise.
Ja nisam bio tu kada je to bilo, a na zalost necu biti ni tu kada bude ovaj prvi sastanak sa ovim novim upravnikom....
Jbga poslom sam na putu 3/4 vremena...
Dakle osnovna sumnja je ko je odabrao bas ovog upravnika?
Ovo sto pitam ne pitam sto isterujem da smo mi u zgradi nesto specijalno brzi, nego zaista ne znam...
Da, to je profesionalni upravnik.
Ako je bivša predsednica uspela da prikupi potpise 2/3 vlasnika stanova, onda joj svaka čast. :kk:

Znaš kako, najverovatnije je bivša predsednica odabrala profesionalnog upravnika.
Ona na to ima puno pravo, ako ostali stanari nisu imali svoje predloge ili su nezainteresovani.

I ja sam kao bivši predsednik SS kontaktirao 25 profesionalnih upravnika, a to je mogao da uradi i bilo ko od stanara.

Znate, svi imaju nekakve primedbe i očekivanja, a uz to i stalno nešto pametuju, a niko neće da se prihvati bilo čega.
Tuga, sramota i bezobrazluk.

Sta znam ova bivsa predsednica ima dosta jaku i agilnu "opoziciju" u zgradi tako da mislim ne bi rizikovala da ne skupi potpise...
Ajde videcemo....
Svestan sam ja da taj upravnik po svemu sudeci nista nece raditi.Ali kad ne mozemo da se dogovorimo , tako nam i treba....
 
Ма да, од професионалних управника нема вајде, а станари ће их плаћати.

Ни ја нисам хтео да се прихватим управничког посла, али су ме комшије наговориле.

Што се мене тиче, биће све исто као и до сада, с обзиром на то да сам и ранијих година био председник Скупштине станара и обављао комуникацију у име свих станара.

Додуше, власти у новом Закону о становању прете некаквим казнама, али ја ћу се (чим добијем Решење о регистрацији Стамбене заједнице) обезбедити на време разним дописима, тако да нико не може да ми импутира некакву одговорност за било шта. Тим дописима ћу себе (али и станаре) и формално заштитити од могућих непријатности и евентуалне одговорности.

Пуно среће са профи-управником. Узгред, ако не буде ништа радио, треба да га смените.
 
Vladivoje":2sw1th4i je napisao(la):
Ма да, од професионалних управника нема вајде, а станари ће их плаћати.

Ни ја нисам хтео да се прихватим управничког посла, али су ме комшије наговориле.

Што се мене тиче, биће све исто као и до сада, с обзиром на то да сам и ранијих година био председник Скупштине станара и обављао комуникацију у име свих станара.

Додуше, власти у новом Закону о становању прете некаквим казнама, али ја ћу се (чим добијем Решење о регистрацији Стамбене заједнице) обезбедити на време разним дописима, тако да нико не може да ми импутира некакву одговорност за било шта. Тим дописима ћу себе (али и станаре) и формално заштитити од могућих непријатности и евентуалне одговорности.

Пуно среће са профи-управником. Узгред, ако не буде ништа радио, треба да га смените.
Hvala na lepim željama...
Ako ti ne bude teško, napiši ovde kako misliš da se "efikasno" obezbediš od tih odredbi o kaznama. Dosta ljudi koji bi se i prihvatili tog posla, kad vide te odredbe, ustuknu...
 
Odbranice se od kazni tako sto ce da ispuni sve svoje obaveze (da prijavi sve probleme i da ih prebaci u ruke inspekcijama) samo ostaje pitanje sta posle sa besnim komsilukom. Ja ne zelim da me pljuju i psuju u prolazu ili da me gurnu niz stepenice. Ako nisi azuran prema drzavi tad ide kazna od 50.000 RSD pa navise.

Meni malopre svratio profi upravnik. I rece mi da ce se placati i investiciono odrzavanje pored ovog odrzavanja zgrade sto sad placamo preko Infostana Gradskom stambenom. Rece i da tim novcem upravnik nece moci da raspolaze tj da ce neko sa strane raspolagati. Sta znate o ovome, mozda nisam dobro razumela?
 
SerbPacker":12fi68ty je napisao(la):
Hvala na lepim željama...

Ako ti ne bude teško, napiši ovde kako misliš da se "efikasno" obezbediš od tih odredbi o kaznama. Dosta ljudi koji bi se i prihvatili tog posla, kad vide te odredbe, ustuknu...
Nema na čemu. :wink:

Moje mišljenje je da sve te kaznene odredbe postoje u cilju odustajanja nekog od stanara od mesta upravnika, da bi umesto njih došli profesionalni ili prinudni upravnici.
Takođe, mnogo zgrada nije imalo Skupštinu stanara, tako da na ovaj način hoće da nateraju te stanare da konstituišu upravu zgrada.

Mislim da je poenta cele ove priče zastrašivanje stanara i potencijalnih kandidata za mesto upravnika iz redova stanara (kao što sam ja sada).

Moram reći da sam i ja dugo vremena bio u ozbiljnoj dilemi da li da se ponovo prihvatim ovoga posla, ali kada mi večina komšija reče da je sve to maltene isto kao i ranije - složio sam se sa njima.

Moj ulaz je mali, ima ukupno 20 stanova. Da se kojim slučajem radi o nekoj većoj zgradi, čisto sumnjam da bih se toga prihvatio.

Inače, planiram da sebe i stanare zakonski "obezbedim" na taj način što ću napraviti listu potrebnih radova u zgradi (predaću dopis na pisarnici JP Gradsko stambeno, kao i putem mejla), uz napomenu da ništa nije održavano decenijama (osim lifta) iako smo redovno plaćali tzv. tekuće održavanje zgrade.

Onda će oni morati da vide dalje šta i kako da se postupno radi, u cilju saniranja, obnavljanja i uređenja zgrade, naravno, uz omogućavanje plaćanja rata na više godina. Sve to mora biti prihvatljivo najvećem delu stanara, inače ljudi neće moći to da plate.

Eto, to je to što se tiče nekih mojih obaveza koje moram da ispunim da bih zaštitio sebe i svoje komšije od kažnjavanja.

To sam sve radio i prethodnih godina, nešto sa uspehom, a više sa neuspehom, jer nam JP Gradsko stambeno nije izlazilo u susret, s obzirom na to da su nudili sramno mali broj rata za plaćanje planiranih radova u zgradi.

Na kraju, sa svim onim, što ja eventualno budem dobijao kao nekakve naloge od nekakvog organa, će biti upoznati svi stanari, pa ćemo na sastancima videti šta i kako dalje.

Suština je u tome da i dalje postoje Skupštine stanara (Stambene zajednice) koje većinski odlučuju o svemu, na način kao što je to i do sada bilo.

Dakle, ne može upravnik da radi šta hoće. On može da predlaže (kao i svako od stanara), a na skupštinama stanara je da većinski odlučuju o svakoj inicijativi.

Ako mene kao upravnika počne neko da pritiska na neki od načina, obavestiću stanare pa ćemo da vidimo šta i kako dalje.

Na kraju, uvek mogu da se sklonim sa mesta upravnika, ako procenim da to za mene postaje suviše opterećujuće.

Znači, i dalje je sve na stanarima, a upravnici su tu samo radi koordinacije i komunikacije, kao što je to i do sada bilo.


Meni malopre svratio profi upravnik. I rece mi da ce se placati i investiciono odrzavanje pored ovog odrzavanja zgrade sto sad placamo preko Infostana Gradskom stambenom. Rece i da tim novcem upravnik nece moci da raspolaze tj da ce neko sa strane raspolagati. Sta znate o ovome, mozda nisam dobro razumela?
Profesionalni upravnik može da predloži stanarima sve i svašta. Ali, stanari, to jest prosta većina njih (51%), odlučuju o svakom predlogu.
On može da predloži uvođenje investicionog održavanja (mislim da ta obaveza stoji i u zakonu), ali ta cifra mora da bude prihvatljiva većini stanara, jer oni o tome odlučuju.
Sve se dogovara na sastancima ili od vrata do vrata, pa kako većina odluči - tako će biti.
To isto važi i za raspolaganje novcem (sve je stvar dogovora).
 
Ovaj je meni rekao da visinu tog odrzavanja propisuje lokalna samouprava. Skroz me zbunjuje jer mi odrzavanje imamo preko Gradskog stambenog, kako dva puta da placamo odrzavanje zgrade?
Blago tebi kad su tvoji ok i normalni ljudi, kod mene je isto 20 stanova ali pola su podstanari i stanodavci naravno izbegavaju porez itd.
I slazem se da je mesto prof.upravnika nepotrebno ako on sluzi nicemu.
 
Kod mene njih 5 (od 20) izdaje stanove.

Ja još uvek nisam postao upravnik, jer čekam da mi stigne Rešenje o registraciji.

Moraće svako od stanara da popuni formular koji će dobiti, pa neka ga popuni kako hoće.
Moja obaveza je da imam evidenciju stanara (za internu upotrebu), a spisak stanara sam odavno uklonio iz prizemlja, na osnovu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Ja mislim da visinu investicionog održavanja ne propisuje lokalna samouprava.
Lokalna samouprava propisuje naknadu za prinudnog upravnika kojeg oni postavljaju na osnovu Rešenja o uvođenju prinudne uprave.

Postoji tekuće održavanje i investiciono održavanje. Za investiciono održavanje se ulažu sredstva na osnovu dogovora stanara, to jest na osnovu odluke Skupštine Stambene zajednice. Tekuće održavanje se plaća Infostanu.
 
Pisano je ranije 10 din po metru kvadratnom minimalno za zgradu bez lifta
Od ukupne sume koja se odvaja odvaja se dio za tekuce a a dio za investicjono odrzavanje koje stoji na racunu za npr popeavku krova itd
 
Kome direktore to sto si napisao? Gradskom stambenom ili na taj poseban racun?

@Vladivoje, kako ce se to naplacivati? Kako ces naterati sve da placaju to investiciono ako ne ide preko uplatnice?
 
Pare idu na racun zgrade a da li ce vam se priznati placanje koje ide gradskom stambenom to je pitanje
Ili ce dolaziti do duplog placanja plus upravnik
 
Kako idu na racun to pitam, ako neko nece da ih uplati koji je nacin da ga nateras?
 
11030":1xjh8ya7 je napisao(la):
@Vladivoje, kako ce se to naplacivati? Kako ces naterati sve da placaju to investiciono ako ne ide preko uplatnice?
Većina stanara na sastanku donese odluku o načinu plaćanja, i to je to.
Sve zavisi od toga kako se stanari većinski dogovore (i o sumi i o načinu uplate).


11030":1xjh8ya7 je napisao(la):
Kako idu na racun to pitam, ako neko nece da ih uplati koji je nacin da ga nateras?
Onda će većina stanara da neplatišama zakuca na vrata, i to je to.

Ja sigurno neću tražiti izvršitelje, nego će nekoliko stanara doći nekome na vrata, i to je čitava priča.
 
Znaci ako na sastanku ne donesu odluku o tom odrzavanju ono ne moze ni da se naplacuje?
 
Ne može. Svaka odluka (pa i ova) mora biti doneta većinski.

Sve je na stanarima.
 
Ovo ciscenje snega ispred zgrade kod nase zgrade a i vecinom zgrada na NBG koje su gradjene po konceptu otvoreni blokovi ne moze da se primenjuje jer je to zemljiste i te staze su u vlasnistvu grada Beograda kao gradsko gradjevinsko dok je ono sto stanari moraju sami da odrzavaju su zajednicke prostorije , sto znaci da u slucaju da neko padne i polomi ruku na neociscenoj stazi dok prilazi zgradi moze da tuzi grad Beograd jer nije ocistio , to nametanje i prebacivanje nadleznosti na nas je skroz moronski jer da bi to uradili onda trebaju da daju i taj deo zemljista stanarima kao idelani deo za koriscenje sto stanarima daje mogucnost da samostalno odrzavaju povrsine oko svoje zgrade bez da iko moze da ih utuzi ako posece drvo uz zgradu koje raste jer zelenilo ne zeli da posece a koren potkopava temelje zgrade i mnoge stvari bi to resilo ali grad nece da da stanarima jer ovako moze da se omasti za pare od iznajmljivanja i prodajom zemljista al ce da kazne stanare ako ne budu cistili sneg ili ne budu to isto odrzavali .
 
Svojevremeno sam prijavio rupu ispred ulaza susedne zgrade (Carina).
Odgovor je bio da taj deo pripada stanarima i da o svom trošku to treba da saniraju.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Pa zar mali nije reko da te parcele oko zgrada ne odrzava zelenilo vec stanari ali eto on ce vidjeti da predje u zelenilo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520112#p520112:1tdrfsf1 je napisao(la):
Vladivoje » Pon Feb 26, 2018 5:06 pm[/url]":1tdrfsf1]
SerbPacker":1tdrfsf1 je napisao(la):
Dakle ovo nije zapravo "prinudni" upravnik vec "profesionalni" upravnik koga je angazovala nasa zgrada posto sami nismo mogli da izaberemo?
Koliko se secam ukucani su mi rekli da je bila ova prosla predsednica i kako je rekla "posto nije mogla da sakupi ljude isla je od stana do stana" i sakupljala potpise.
Ja nisam bio tu kada je to bilo, a na zalost necu biti ni tu kada bude ovaj prvi sastanak sa ovim novim upravnikom....
Jbga poslom sam na putu 3/4 vremena...
Dakle osnovna sumnja je ko je odabrao bas ovog upravnika?
Ovo sto pitam ne pitam sto isterujem da smo mi u zgradi nesto specijalno brzi, nego zaista ne znam...
Da, to je profesionalni upravnik.
Ako je bivša predsednica uspela da prikupi potpise 2/3 vlasnika stanova, onda joj svaka čast. :kk:

Znaš kako, najverovatnije je bivša predsednica odabrala profesionalnog upravnika.
Ona na to ima puno pravo, ako ostali stanari nisu imali svoje predloge ili su nezainteresovani.

I ja sam kao bivši predsednik SS kontaktirao 25 profesionalnih upravnika, a to je mogao da uradi i bilo ko od stanara.

Znate, svi imaju nekakve primedbe i očekivanja, a uz to i stalno nešto pametuju, a niko neće da se prihvati bilo čega.
Tuga, sramota i bezobrazluk.

Pojedinac nema pravo da sam po svojim kriterijuma i zeljama odabere profesionalnog upravnika i nametne ga ostalim komsijama vec samo da ga predlozi a stanari da ga izaberu.
Nije bitno koju je ulogu obavljao u skupstini/savetu stanara po ranijem zakonu.
Ovo nije po zakonu uopste, izmuljano je samo tako.
Van svake pameti je da se izabere profesionalni upravnik pre nego sto prezentuje svoje usluge i svoj cenovnik usluga ?!!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520379#p520379:1tdrfsf1 je napisao(la):
11030 » Uto Feb 27, 2018 3:15 pm[/url]":1tdrfsf1]Ovaj je meni rekao da visinu tog odrzavanja propisuje lokalna samouprava. Skroz me zbunjuje jer mi odrzavanje imamo preko Gradskog stambenog, kako dva puta da placamo odrzavanje zgrade?
Blago tebi kad su tvoji ok i normalni ljudi, kod mene je isto 20 stanova ali pola su podstanari i stanodavci naravno izbegavaju porez itd.
I slazem se da je mesto prof.upravnika nepotrebno ako on sluzi nicemu.

Treba da odvojite redovno i investiciono odrzavanje.
Redovno odrzavanje vecina zgrada u Beogradu do sada placa Gradskom stambenom preko uplatnice "Infostana" . To je stavka "odrzavanje zgrade". Problem je sto iako taj novac pripada stanarima, Gradsko stambeno kao javno preduzece ima ekskluzivno pravo da odlucuje kada, kako i po kojoj ceni ce angazovati radove i fakturisati stanarima cesto 2,3 puta vece iznose nego sto bi ti radovi kostali da su se sami stanari obratili izvodjacu radova/popravki. Od fonda koji svaka zgrada ima u Gradskom stambenom skida se na ime administrativnih troskova konktrtno za malu zgradu od 6 stanova bez lifta oko 16 hiljada dinara a da apsolutno nista ne urade za taj novac.

Ja mislim da visinu investicionog održavanja ne propisuje lokalna samouprava. Lokalna samouprava propisuje naknadu za prinudnog upravnika kojeg oni postavljaju na osnovu Rešenja o uvođenju prinudne uprave. Postoji tekuće održavanje i investiciono održavanje. Za investiciono održavanje se ulažu sredstva na osnovu dogovora stanara je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520403#p520403:1tdrfsf1 je napisao(la):
11030 » Uto Feb 27, 2018 4:22 pm[/url]":1tdrfsf1]Znaci ako na sastanku ne donesu odluku o tom odrzavanju ono ne moze ni da se naplacuje?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520406#p520406:1tdrfsf1 je napisao(la):
Vladivoje » Uto Feb 27, 2018 4:34 pm[/url]":1tdrfsf1]Ne može. Svaka odluka (pa i ova) mora biti doneta većinski.

Sve je na stanarima.


Zakon o stanovanju i odrzavanju propisuje da su stanari duzni da placaju odrzavanje kako redovno tako i investiciono. Lokalna samouprava odredjuje koeficijent koji je potreban da se izracuna MINIMALNI iznos koji se MORA placati na racun zgrade ili onome ko vrsi profesionalno upravljanje (bilo ono prinudno ili dobrovoljno). Nema vise hoces - neces, sada MORA da se placa iznos koji vecina clanova Skupstine stambene zajednice izglasa. Zakon i lokalna samouprava odredjuju minimum a u obavezi su svi vlasnici da placaju. Takodje zakon primorava upravnika (profesionalnog,prinudnog,obicnog) da mora da prijavi onoga ko ne placa redovno ili ce sam upravnik biti kaznjen. Ovo treba objasniti komsijama da nije hir i zlovolja upravnika da se placa redovno vec nas sve zakon obavezuje da placamo.
Po meni je i ovde zakon manjkav jer nije predvideo olaksice i popuste za lica sa malim i neredovnim primanjima.
Formule su malo zaguljene na prvi pogled, zakonodavac je deo formule prepustio lokalnoj samoupravi (ostinama) ali je opet definisao minimum.
Ko hoce, moze da se informise na sledecim linkovima:
http://stanovanje.gov.rs/doc/propis...imalnog iznosa za investiciono odrzavanje.pdf
http://stanovanje.gov.rs/doc/image2017-12-07-125544.pdf
 
Zbuniste me načisto i skroz

Svaki promet para na ovaj način, što upravniku, što invest. fondu .... onda iznos mora da se uvecava se za 20% posto na ime PDVa

Upravnik bez obzira koj, iz invest. fonda moze da iskoristi te pare na pr: za krečenje
ali mora da potkuje računom
što isključuje mogucnost angažovanja matorog Žiku molera u penziji koj bi doneo račun za kreč a za rad naplatio koliko dve gajbe piva
vec mora biti samo zvanična molerska firma a to vuce daleko vecu cenu i opet plus pdv

Do sada jedva uspeva da ponekad nategne se sa sakupljanjem para za neku opravku
na ovaj način sve ce morati preko sudskog izvršitelja jer cifre po novom sistemu su enormno visoke
osim za zgrade koje imaju dr. prihoda (najma prostora)

Da li to znači da treba da biramo izmedju sebe upravnika sa sto kracim mesecnim ,,rokom trajanja,,
da nas ne mogu kasnije ufatiti ni za glavu ni za rep

E da .... ako okolno zemljište sa zelenilom pripada stanarima
kako onda bez stanarskih saglasnosti izmedju zgrada zidaju zgrade ?

Ko zna nek mi pojasni i ispravi
jer verovatno nisam dobro razumeo vezano za opisan novac i upravnika .... zbuniste me sad načisto :roll:
 
Ako parcela pripada zgradi niko ne moze da gradi tu bez saglasnosti stanara i gradjevinske dozvole
 
Vrh