Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Naravno da su ponude bitne jer nude različite opcije (cene)

ali treba pogledati i susedni ulaz ili zgradu

Jednostavno kad čovek ličnim uvidom obilazi vaše komšije sigurnije je da ce obici i vas
nego onaj koj ce ,,putovati,, sa jednog na drugi kraj grada samo za jedan ulaz-zgradu
ili krace da ne bidne
skuplja dara nego mera
:sesir:
 
Koliko ja kontam, velika većina do sada registrovanih zgrada je izabrala nekog od stanara za upravnika.

Ni ja nisam hteo da se ponovo prihvatim tog (sizifovskog) posla, ali sam se na kraju ipak prihvatio, da ne plaćamo bezveze nešto što neće imati nikakvog (pozitivnog) efekta.

Ako nekome od komšija budem smetao, neka mi se taj/ta lepo obrati, pa ću ga/nju još lepše zamoliti da baš on/ona dođe na moje mesto, ili ćemo birati profesionalnog upravnika, ili ćemo dobiti prinudnog upravnika. Četvrto ne postoji. :mrgreen:

Ako sam nekome smetalo, sa zadovoljstvom ću da se sklonim, da bismo dobili (i plaćali) još veće smetalo. :mrgreen:
Tek tada bi gospoda stanari shvatili šta znači smetalo, i to još plaćeno... :mrgreen:
 
Pozdrav svima, googlao sam iskustva sa registracijom stambenih zajednica i dosao do ove teme pa i ja da napisem moje iskustvo.
Postoji jos jedan drugi forum na kome sam ucestvovao ali mislim da je ovaj daleko poseceniji posto je apolitican.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=505215#p505215:3o6bslof je napisao(la):
SerbPacker » Sre Jan 03, 2018 11:23 am[/url]":3o6bslof]

U mom bloku u jednoj zgradi se pojavio baja za usluge upravnika kao išao na sve te kurseve u priv rednoj komori ovo ono kad su ga malo "pretražili" on član GO stranke, ima dve firme kojima su računi u blokadi, sad radi preko treće i tako...

Taj je mala maca za mog komsiju koji je jedan od prvih profesionalnih upravika koji je stekao licencu, slikao se za novine i tv, postao selebrti jer je izjavio “Nisam mnogo lep, a nisam starletan” … mozda Vam je ova zanimljiva persona poznata, vrtela se danima njegova izjava a ima je i na netu.
Iskreno savetujem svima koji izmedju sebe ne mogu da se dogovore ko ce da bude upravnik, da prilikom odabira profesionalnih sa liste PKS dobro razmisle koga biraju i obavezno pitaju potencijalnog profesionalnog upravnika da li je u svom ulazu/zgradi angazovan za upravnika od strane svojih komsija, jer ako nije verovatno postoji dobar razlog zasto nije. Ako zivi u kuci malo teze mozete da saznate sa kim imate posla jer posedovanje licence po meni ne znaci puno…
Trebalo je jedan od kriterijuma za licencu da bude da kandidat placa redovno komunalije, potvrda iz Infostana da ne duguje nista ili iz EDB-a da redovno placa struju, tako nesto.
Kako ce sada moj komsija da upravlja nekom zgradom i da pravnim putem prinudno naplacuje komunalije za odrzavanje zgrade kada on sam to ne cini godinama ? Kako moze da podnosi prijave protiv stanara koji se prikljuce na zajednicku struju kad on to isto radi ? Duguje Infostanu oko 2 miliona dinara, nikada nije ucestvovao u ciscenju niti je hteo da plati kada su se kupovale led sijalice (svejedno mu je koliko je zajednicka el energija jer je i ne placa…), interfon, krecenje, nikada nista . Inace smo mala zgrada, 7 stanova, ne treba nam puno da normalno zivimo. Odjavio se iz Mirijeva zbog izvrsitelja i prijavio fiktivno na Novom Beogradu. Cesto zloupotrebljava inspekcijske sluzbe i policiju i prijavljuje komsije za sve i svasta.
Nekada davno je obavljao ulogu predsednika saveta i jedino za sta se angazovao je da pokusa da prisvoji prostoriju kucnog saveta u cemu na srecu nije uspeo. Kada su komsije sazvali sednicu da ga smene sto su i ucinili na kraju, optuzivao je za falsifikovanje zapisnika. Stanari su morali u opstinu da idu i tamo da se izjasnjavaju da li su bili prisutni na sastanku i da li je potpis njihov. Pecat saveta stanara je naravno zadrzao i zimi bi uzimao so iz Mesne zajednice ali ne da posipamo ispred ulaza vec da on posipa ispred svoje garaze. Uspeo je da garazu koja je u sklopu zgrade, preimenuje u ostavu kako ne bi placao vodu i ostale komunalije. Iz garaze je sproveo crevo da pere kola i zaliva lozu, haos kakav retko ko moze da zamisli ko nije iz nase ulice. Skuplja raznorazni otpad i lageruje ga izmedju garaze i ulaza u zgradu, kad dodje inspekcija kaze da nije njegov …
Da ne davim previse, sustina je da nas “komsija iz pakla” ima licencu i da ce neki ljudi njemu da povere svoje poverenje.

Veoma je bitno da upravnik moze da bude i clan porodice ili podstanar ako je prijavljen na adresu stambene zajednice. Problem je sto u nekim opstinama traze overenu punomoc, u nekima ne a neki sluzbenici nisu znali za ovu mogucnost. Srecom na sajtu stanovanje.gov.rs sazvakali su i ovo pitanje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=509042#p509042:3o6bslof je napisao(la):
Vladivoje » Uto Jan 16, 2018 11:12 pm[/url]":3o6bslof]Kakav novi pečat???
Ne treba novi pečat.
E pa ne ide to tako, da se suspenduje stari zakon...
Ja sam se registrovao po TADA VAŽEĆEM ZAKONU i nalazim se u bazi podataka svoje Opštine.
Dakle, pozivam se na stari Zakon, po kome mi ističe mandat posle 4 godine, dakle u avgustu 2018.
Na ovom linku http://www.pravniportal.com/izbora-upravnika-predsednik-skupstine-stanara-predstavlja-zgradu/ imate pojasnjenje za Vas slucaj :
Skupština ili savet zgrade formiran u skladu sa propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog zakona, odnosno vlasnici posebnih delova zgrade u kojoj nije formirana skupština ili savet zgrade, dužni su da u roku od šest meseci od dana početka rada Registra izvrše registraciju stambene zajednice u skladu sa odredbama ovog zakona.“

12.06.2017 je poceo da radi registar.

Vezano za pecat - u zakonu ga niko ne spominje kao obaveznu stavku, cak i privredna drustva vise nisu u obavezi da ga koriste ali... Nama su u opstini uz resenje dali i papiric sa obavezama (okaciti resenje u ulazu, otvorite racun u banci, napravite pecat...). U nasoj mirijevskoj posti nece da daju pismenu posiljku bez pecata ako Vam je postar ostavio ono zuto kartonce-obavestenje jer nije nikoga bilo kuci a poslato je preporuceno pismo. Infostan isto nece da izda listing korisnika za zgradu ili da izvrsi bilo sta ako se ne lupi pecat. Dzabe sto na netu ima resenje o upisu stambene zajednice koje je dostupno svima. Mi smo ga samo zbog ovoga izradili. Ko se odluci da radi novi pecat neka pita na vise mesta, razlike u ceni su i do 1k dinara.

Pored resenja na sajtu katastra dostupni su i raznorazni "zaključci" gde vecinom odbijaju upis stambene zajednice jer u opstinskoj evidenciji ne postoji taj broj ili ulaz. Zato predlazem svima da prvo provere da li im je broj uredan na https://a3.geosrbija.rs/. Bilo je i slucaj da su odbili jer su posumnjali da je jedna te ista osoba potpisala sve stanare. Meni je najsmesniji slucaj da je odbijena prijava jer je podnesena pogresnoj opstini. U pitanju je profesionalni upravnik :
1. https://katastar.rgz.gov.rs/StambeneZajednice/Preuzimanje.ashx?ObjavljeniDokumentID=13763
2. https://katastar.rgz.gov.rs/StambeneZajednice/Preuzimanje.ashx?ObjavljeniDokumentID=15919
Radi se o upravnici koja radi za jako poznatu firmu koja se bavi ciscenjem zgrada, toliko o profesionalizmu. Ako im je bilo tesko da pitaju stanare kojoj opstini placaju porez za imovinu, za portal geo srbiju nisu znali,mogli su preko planplus-a da se informisu. Jos jedan dokaz da je profesionalac samo onaj ko je imao viska 50k dinara koliko je kostala obuka i polaganje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514820#p514820:3o6bslof je napisao(la):
SerbPacker » Čet Feb 08, 2018 2:18 pm[/url]":3o6bslof]Zanimljivo da firma Moj Upravnik (kojoj pripada i ovaj profesionalni upravnik koji je dodeljen mom ulazu) na kovertama koje stavlja ljudima u poštanske sandučiće ima različite podatke adrese i telefona od onih koje stavlja na papir sa ponudom...
Kako mislite dodeljen, ko Vam ga je dodelio?

Sto se tice iznosa placanja tekuceg odrzavanja, investicionog i naknade za prinudnog upravnika detalje mozete procitati ovde :
http://stanovanje.gov.rs/doc/image2017-12-07-125544.pdf
 
Ni ja nisam hteo da se ponovo prihvatim tog (sizifovskog) posla, ali sam se na kraju ipak prihvatio, da ne plaćamo bezveze nešto što neće imati nikakvog (pozitivnog) efekta.

Ja sam zakon procitala kad je donesen i prvo sto mi je zapalo za oci su kazne. Jel ti ne zazires od ideje da moze da ti se desi da budes odgovoran za nesto sto ne mozes da ispunis i zbog toga budes kaznjen? Ja licno ne zelim da rizikujem da dobijem kaznu od 150.000 rsd jer nisam uspela da popisem podstanare jer njihovi stanodavci izbegavaju porez. Ili slicne situacije. Kod nas je zazidana kucica lifta i sta sad ja treba da se rvem sa tim dziberom to da odzida? Koja nam je opcija da on opet bude upravnik?

Najrealnije je da angazujemo neku profi firmu sa strane, idealno neku koja se i pre ovog zakona bavila tim poslom. Ne zelim toliko da paranoisem da mislim da ce to biti neki duznik i dzabalebaros, vec razmisljam da je tim ljudima stalo da imaju klijente ako su se vec cimali da uzimaju te licence i cuda. U ugovor uvek moze da se stavi probni rad ili raskid ugovora kad god, tako da kome nije stalo da radi i zaradi lako ce biti zamenjen.

Kod nas se odrzavanje i cistacica vec placa preko Infostana znaci treba nam samo menadzer zgrade. Da hendluje zahteve, popravke, interfon i cuda i da svako od stanara moze da ga okrene i trazi sta hoce bez bojazni da se zameri komsiji.

Bilo je i slucaj da su odbili jer su posumnjali da je jedna te ista osoba potpisala sve stanare.

To sam se i ja zabrinula ako ovaj nas uradi. Ali i tu ima leka...
 
Taj komsija sto je zazidao prilaz kucici od lifta i deo hodnika ako ima saglasnost vecine stanara onda mu ne mozete nista. Trebali ste odmah da odreagujete i prijavite komunalnoj i gradjevinskoj opstinskoj inspekciji. Ni sada nije kasno samo ako zelite da dobijete povratnu informaciju onda morate da ostavite podatke. Mada sa sigurnoscu tvrdim da na Zvezdari izlaze i na anonimne prijave, meni dolazili za molerske radove za koje nije potrebna nikakva dozvola, samo obavestenje na ulazu jer je komsija prijavio da se ruse zidovi...
Najgore je da budete pasivni jer u zakonu o ozakonjenju objekata (legalizacija objekata) ima opcija da se saglasnost suvlasnika (komsija) nece traziti ako se u momentu izvodjenja radova niko nije pobunio , smatra se da je data saglasnost.

Ako sam dobro razumeo, pristup kucici lifta nije dostupan bez njegove saglasnosti. To moze da napravi problem sa Gradskim stambenim jer znam da zgrada preko puta moje nije mogla da sklopi ugovor sa njima za odrzavanje zgrade jer izlaz na krov nije bio dostupan zbog nadogradnje stanara sa posldnjeg sprata.

Sto se tice kazne, komunalna inspekcija je nadleznaza nadziranje primene zakona o stanovanju tako da njima prijavljujete komsije koje nece da placaju odrzavanje ili nece da dostave podatke koje su duzni da vam dostave.

Danas je izasao jako zanimljiv tekst:
http://www.nspm.rs/hronika/danas-be...prevarama-ostetilo-vise-od-800.000-ljudi.html
 
Nama dodeljeni upravnik zakazao sastanak za utorak, neću moći da idem ali poslaću ženu da vata beleške [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Dnevni red je sledeći:
1. Formiranje koordinacionog tela za saradnju sa profesionalnim upravnikom
2. Tekuće održavanje zgrade (dalji koraci)
3. Razno

Ono što mene zanima, ako neko ima iskustva jel ovo koordinacionalno telo obavezno i da li ono dalje zamenjuje pun sastav SZ?
 
casting":36c65z19 je napisao(la):
Na koji nacin Vam je dodeljen taj upravnik?
Prošla predsednica SS nije više htela da se bavi time pa je odradila prijavu i opštini ili već gde treba sve...
 
Pa Vi ste onda sigurno prva zgrada kome je dodeljena prinudna uprava.
Ne znam samo kako ce da izracuna cenu po stanu za honorar posto lokalna samouprava jos nije odredila iznos koeficijenta za racunanje po onoj firmuli...
Pre sazivanja bilo kakve sednice prinudni upravnik mora da okaci resenje o prinudnoj upravi... da nije to neka poluprivatna varijanta, dolazi covek na predlog komsinice a ne pi resenju opstine?
 
casting":i43f9z7z je napisao(la):
Pa Vi ste onda sigurno prva zgrada kome je dodeljena prinudna uprava.
Ne znam samo kako ce da izracuna cenu po stanu za honorar posto lokalna samouprava jos nije odredila iznos koeficijenta za racunanje po onoj firmuli...
Pre sazivanja bilo kakve sednice prinudni upravnik mora da okaci resenje o prinudnoj upravi... da nije to neka poluprivatna varijanta, dolazi covek na predlog komsinice a ne p**** resenju opstine?
SerbPacker":i43f9z7z je napisao(la):
"Okačilo" nam na oglasnoj tabli zgrade rešenje o imenovanju profesionalnog upravnika i registrovanju SZ

Početkom februara...
mRaQkw7.jpg
 
Taj komsija sto je zazidao prilaz kucici od lifta i deo hodnika ako ima saglasnost vecine stanara onda mu ne mozete nista. Trebali ste odmah da odreagujete i prijavite komunalnoj i gradjevinskoj opstinskoj inspekciji. Ni sada nije kasno samo ako zelite da dobijete povratnu informaciju onda morate da ostavite podatke.

Uselila sam se pre 2 godine sve se to desavalo pre mene nemam pojma sta i kako tacno. Mislim da ima saglasnost za tavan, gde je napravio stan, a kucicu za lift da zazida nisam ni znala da moze (uz saglasnost)!? Ne znam, ja sam do skoro zivela u privatnoj kuci i meni su ove stvari zaista paralelni univerzum. Jel moze negde da se proveri koliko tacno stambeih jedinica ima u ulazu? Infostan ili slicno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=519498#p519498:1o5gxksi je napisao(la):
SerbPacker » Sub Feb 24, 2018 4:57 pm[/url]":1o5gxksi]
casting":1o5gxksi je napisao(la):
Pa Vi ste onda sigurno prva zgrada kome je dodeljena prinudna uprava.
Ne znam samo kako ce da izracuna cenu po stanu za honorar posto lokalna samouprava jos nije odredila iznos koeficijenta za racunanje po onoj firmuli...
Pre sazivanja bilo kakve sednice prinudni upravnik mora da okaci resenje o prinudnoj upravi... da nije to neka poluprivatna varijanta, dolazi covek na predlog komsinice a ne p**** resenju opstine?
SerbPacker":1o5gxksi je napisao(la):
"Okačilo" nam na oglasnoj tabli zgrade rešenje o imenovanju profesionalnog upravnika i registrovanju SZ

Početkom februara...
mRaQkw7.jpg
Ovaj upravnik nije dodeljen od strane opstine. Ovako ne izgleda Resenje o prinudnoj upravi.
Na drugoj strani tog Vaseg resenja detaljno pise.
Prilikom podnosenja zahteva za registraciju, neko je podneo najmanje 2/3 potpisa vlasnika, ako niste jedini koji misli da je ovo prinudna uprava od strane opstine, moguce da se radi o nekoj vrsti zloupotrebe...
U obrazlozenju bi trebalo da stoji jedan od ova dva dokumenta u prilogu, pod rednim brojem 2 ili 3 a tu je i kako resenje o prinudnoj upravi treba da izgleda:

 
Mora da postoji Zapisnik sa potpisima 2/3 vlasnika stanova, u slučaju da se bira profesionalni upravnik.
Bogami, 2/3 glasova za profi-upravnika nije lako prikupiti.

Ne verujem da je Gradimir Korsić samog sebe imenovao za profi-upravnika, mada je ovde sve moguće.

Prosto treba tražiti od Gradimira Korsića Zapisnik sa potpisima 2/3 vlasnika stanova.
Ako neće da pokaže Zapisnik, jasno je o čemu se radi.
 
Bilo ko od stanara može od profi-upravnika da zatraži Zapisnik sa potpisima 2/3 vlasnika stanova. Prosta stvar.

Ako nema kopiju Zapisnika, ili neće da ga pokaže, onda se najverovatnije radi o nečemu što ne bi smelo da se radi.

Ja sam predao u opštini original Zapisnika, a obezbedio sam se kopijama.

Pitajte nekoliko svojih komšija da li im je neko tražio da potpišu Zapisnik (i to je važna informacija).
 
Kakva je odgovornost upravnika odnosno ugovorenog profi upravnika
i koje su zaprecene kazne po njega
ako se dokaže da nema od njega vajde, pa čak i su nastupile i štetne posledice po objekat za koj je odgovara ?
 
Kazne su veće ali ih pokriva osiguranje koje svaki prof. Upravnik mora da ima. Naravno premija mu posle skače ali to je druga priča..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=519727#p519727:1aqilldq je napisao(la):
Vladivoje » Ned Feb 25, 2018 2:04 pm[/url]":1aqilldq]Bilo ko od stanara može od profi-upravnika da zatraži Zapisnik sa potpisima 2/3 vlasnika stanova. Prosta stvar.

Ako nema kopiju Zapisnika, ili neće da ga pokaže, onda se najverovatnije radi o nečemu što ne bi smelo da se radi.

Ja sam predao u opštini original Zapisnika, a obezbedio sam se kopijama.

Pitajte nekoliko svojih komšija da li im je neko tražio da potpišu Zapisnik (i to je važna informacija).
Dakle ovo nije zapravo "prinudni" upravnik vec "profesionalni" upravnik koga je angazovala nasa zgrada posto sami nismo mogli da izaberemo?
Koliko se secam ukucani su mi rekli da je bila ova prosla predsednica i kako je rekla "posto nije mogla da sakupi ljude isla je od stana do stana" i sakupljala potpise.
Ja nisam bio tu kada je to bilo, a na zalost necu biti ni tu kada bude ovaj prvi sastanak sa ovim novim upravnikom....
Jbga poslom sam na putu 3/4 vremena...
Dakle osnovna sumnja je ko je odabrao bas ovog upravnika?
Ovo sto pitam ne pitam sto isterujem da smo mi u zgradi nesto specijalno brzi, nego zaista ne znam...
 
SerbPacker":1aiegfqi je napisao(la):
Dakle ovo nije zapravo "prinudni" upravnik vec "profesionalni" upravnik koga je angazovala nasa zgrada posto sami nismo mogli da izaberemo?
Koliko se secam ukucani su mi rekli da je bila ova prosla predsednica i kako je rekla "posto nije mogla da sakupi ljude isla je od stana do stana" i sakupljala potpise.
Ja nisam bio tu kada je to bilo, a na zalost necu biti ni tu kada bude ovaj prvi sastanak sa ovim novim upravnikom....
Jbga poslom sam na putu 3/4 vremena...
Dakle osnovna sumnja je ko je odabrao bas ovog upravnika?
Ovo sto pitam ne pitam sto isterujem da smo mi u zgradi nesto specijalno brzi, nego zaista ne znam...
Da, to je profesionalni upravnik.
Ako je bivša predsednica uspela da prikupi potpise 2/3 vlasnika stanova, onda joj svaka čast. :kk:

Znaš kako, najverovatnije je bivša predsednica odabrala profesionalnog upravnika.
Ona na to ima puno pravo, ako ostali stanari nisu imali svoje predloge ili su nezainteresovani.

I ja sam kao bivši predsednik SS kontaktirao 25 profesionalnih upravnika, a to je mogao da uradi i bilo ko od stanara.

Znate, svi imaju nekakve primedbe i očekivanja, a uz to i stalno nešto pametuju, a niko neće da se prihvati bilo čega.
Tuga, sramota i bezobrazluk.
 
Najlepse je da i svaka porodicna kuca sa bar tri stana mora da ima upravnika ili ja gresim.
Znaci tatko ima dva sina, i svakom napravio garsonjeru pored svog stana, pa snajke nece da se dogovore oko ciscenja stepenista, tu ulece profesionaljni upravnik da ih organizuje... Jer to je u stvari stambena zgrada sa tri stana po tumacenju ministarstva. Bice zanimljivo kada komunalne inspekcije zadju po ruralnim sredinama i krenu da ih kaznjavaju jer nisu osnovali stambenu zajednicu, nisu se registrovali, otvorili racun, okacili tablu sa kucnim redom, ima da napune opstinske budzete. More, da vam....
 
Al aj to, nego što niko ne zna čemu u stvari služe svi ti silni upravnici. Niti popravljaju, niti održavaju. Oni mu samo dođu kao relej između skupštine stanara i opštine/grada. I da beleže ko za koga glasa i ko je izdao garsonjeru studentu i za koliko. Znači oni su u stvari visoko rangirani posrednici. Tačno ona vrsta delatnosti koju najviše mrzim - ništa ne radi, a ubire svoj deo.

I za to svakog meseca dobijaju 300 dinara po stanu. Fenomenalno.
 
Pretpostavljam da su dobar primer one kuće na 2 sprata po Žarkovu, što imaju bar 4 stana.

Mora da postoji neka veze između stanara (makar bili svi iz iste porodice) i Grada. Kako kazniti tu kuću ako nije očišćen sneg ili je prljava fasada?

Ako ne mogu da se organizuju i izaberu predsednika i treba da plaćaju nekome da bude taj posrednik.

Ne vidim razliku između objekta sa 3 stana i 100 stanova (osim što ej lakše se organizovati ako ima manje stnaova)
 
Svakako da mora da postoji komunikacija. Ali je apsurdno da se neko toliko plaća za tu komunikaciju. Ja nemam problem sa tih 300 dinara. Ali imam problem s tom politikom ''ja sam tu samo da prenosim poruke''. Ma jedi bre g... I ti i ovi izrodi što te napraviše i osmisliše kao instituciju.


Kad je moja zgrada birala upravnika, prvi kandidat došao na sastanak sa šefom firme. Pitaju ga ovi šta će da radi. Kaže pa eto, menjaće sijalicu ispred ulaza (što mi već radimo), proveravaće ako treba da se sređuje fasada i komuniciraće sa gradom. Na kraju ga pitaše ''pa čekajte, šta ćete nam onda vi za takve stvari?'' Jer u prevodu to znači apsolutno ništa neće raditi pod milim bogom.

E jedino ih vadi što je ovo Srbistan, gde je postići dogovor u nekoj grupi ljudi uvek poduhvat veka. Pa je svima lakše da samo daju 300 kinti i skinu to sa dnevnog reda. Tako da smo na kraju uzeli nekog s Vračara, koji deluje korektno i bar zna šta mu je posao. Ali opet, ja ne videh apsolutno nikakav boljitak od njega. Čak sam opet ja pljunuo pare, kupio sialice i pentrao se da ih zamenim kod ulaza dole jer ostali klošari u zgradi neće. Ili bi se setili tek kad nam zgrada postane javni pisoar.


Elem... svakako da mora da postoji neki predstavik zgrade. Ali ovako gledajući šta oni rade, a kako to naplaćuju... tipično zanimanje za jednu državu u kojoj vlada parazitizam i partokratija. Dobijaš pare da ladiš jaja i da povremeno drukaš okolo šta ko drži i radi u kući. To nisu imale čak ni one komunjarske babetine što su držale cele krajeve na oko. One su bar to radile besplatno.
 
Fora je sto ljude ne zanimaju problemi u zgradi vec samo da plate o da stvari funkcjonisu .
U mojoj zgradi kad upravnik nije tu meni se obracaju da rijesavam probleme .
Problem sa ulaznim vratima na meni je da li cu da zovem stambeno
Privatnog majstora to platim sa racuna zgrade ili cu
Sam da popravim uz asitenciju nekog od komsija
Da li ce neko da smara stambeno sto cistacica nije dosla prosle sedmice itd
Mogo bi da polazem za upravnika uzmem neke zgrade da skockam
 
Vrh