Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Латиницом масовно пишу људи који су прошли образовање у доба СФРЈ, а нарочито они који су се родили и школовали изван Србије (Хрватска, БиХ, Словенија). Иако је тада ћирилица била обавезна и у тим деловима Југославије, они су остали на латиници и тешко се прилагођавају ћириличном писму.

Што се употребе латинице тиче, треба рећи да се она намеће кроз разне видове комуникације. Пре свега, сви уређаји углавном имају оперативне програме на енглеском језику, интернет је на латиници, техничка роба је са латиничним ознакама итд. Ако узмете у обзир да се данас деца практично рађају са телефонима, јасно је зашто се латиница више користи. Млађи људи често комуницирају користећи енглеске скраћенице попут "lol", "wtf", "stfu", "gtfo", "idk" и сл. Натписи на радњама, ресторанима, објектима, банкама итд. писани су латиницом. Робне марке које већина људи носи потичу са запада и сви натписи су на латиници. Храна и пиће у самопослузи су такође већином писана на латиници и неретко производи, иако направљени у Србији, имају неки страни назив, као што јe "Sweet", "Chipsy" итд.

Са идеолошке стране, видим да су тзв. грађанске странке углавном латиничне. Исто важи и за грађанска гласила и медије. Сви имају латиничне ознаке и натписе. Такође, треба рећи да иста ствар важи код НВО, разних института и организација.

На личном плану, људи користе латиницу као неку врсту отпора званичној политици и друштву уопште. То се да лако видети и уочити код особа које грчевито бране латинично писмо и инсистирају да на истом пишу.
 
На личном плану, људи користе латиницу као неку врсту отпора званичној политици и друштву уопште. То се да лако видети и уочити код особа које грчевито бране латинично писмо и инсистирају да на истом пишу.
Са свиме се слажем осим делимично са овим. Неки латиницу пишу идеолошки мада и из навике и лењости коју покривају наводном идеологијом, неки заиста пишу из идеологије а већина обичног народа пише је из чисте навике и лењости без дубљих намера.
 
Na kraju krajeva, mislim pogledajte ih, ne računajući Prleta, njih je trojica. Troje istih ljudi koji copy-paste pamfletima sa Srbendaških i rodoljubskih sadržaja (Facebook, esencija Srpstva)

Veštački ga izuzimaš iako si pročitao post gde 3 puta piše "Srbi" i 2 puta "hrvati"

To radiš samo jer si dobar s nim 😑

Možda je njegovo srbovanje originalno po tebi, pa ga izuzimaš, ko će ga znati...
 
Да, али међународна библиотекарска катологизација сврстава све писано на латиници у хрватски.
 
На крају као што су Србију натерали да невољно али ипак буде Србија, Хрвати ће натерати Србе да иако невољно, почну да пишу и штампају ћирилицу. 😂
 
Да, али међународна библиотекарска катологизација сврстава све писано на латиници у хрватски.
То је погрешно и мора да се исправи. Оба писма припадају Србима. Постоји разлика између српског и хрватског језика и она се огледа у граматици и речима, а не првенствено у писму.
 
Zvezdanivozu nama je želja da očuvamo latinicu kao živo pismo... Vama nije, rat Turcima 😄

U prevodu, eto nas, eto vas, samo da ne dođe do gradanskog rata, ali ne dirajte nam latinicu ;)

Joj Prlavi ovo tendenciozno što pišeš malim početnim slovom "hrvata", pa to je tako jadno ali ne i iznenađujuće... 😊
Иако си написао да само да не дође до грађанског рата, скривено, могу да капирам, да си за своје ставове спреман да убијеш другога како би заштитио совју идеју, право, како год називао. Ја спреман да погинем за своју идеју, али истовренео нисам спреман да погине нико други. До грађанског рата, неће доћи.

Не разумем, шта те чуди? Ја пишем по правилима. Погледај по форуму: кад је реч о држави Хрватској пишем са "Х" или када се хрват пише на почетку реченице. Овако, зашто би бисао великим словом нешто што је идеологија или феономен? Па комуниста исто се пише по тим правилима? Хрвати нажалост нису историјски доказали своје право да се зову нацијом. Предлажем за читање публикације Симон Визентал о систему логора Јасеновац. Такође, историсјку грађу вермахта са извештајима централи о томе шта се дешавало у НДХ.

Jedno pitanje za sve. Zašto je toliko bitno kojim pismom će se pisati, i zašto je to bitno baš u ovom trenutku, da se to sada rešava, za neka buduća vremena, kada nam u budućnosti deca neće znati da pišu ni na ćirilici ni na latinici, jer već sada imamo problem sa digrafijom kod mladih, i onim što je @Bender Rodriguez spominjao, a što sam i ja primetio, ubacivanjem engleskih reči kod mladih, i to za one reči koje nismo preuzeli kao zvanične iz engleskog? Evo i primera kako bi to u praksi izgledalo, ako bi smo se zalagali za ćirilicu, a sve ono što je prateće je zanemareno. Naravno, ovde se podrazumeva da je čitko napisano ono što sam otkucao.

Он је пропустио оказион и зато је фејловао.
Ово је ужасан проблем, и историјски нам није приви пут да упијамо туђице и тако причамо. Још је моја покојна бака говорила српски са 1/4 турцизама и толико германизама. Србин не воли да учи, то нам је велика мана. Много смо паметни (нисам саркастичан, заиста је тако), а начин школовања је преписан из других култура и савршено нам не одговара. Са друге стране мањак ентузијазма (да не користим популариније изразе) али и систематско саботирања увођења реда у језик од који је само делић - ћирилица.
Наше школство одавно захтева студиизону реформу, али без помоћи са стране.
onaj Svetlopis koji je toliko militantan i sluđen da se u svom ''širenju Hrišćanske reči'' zapravo ponaša kao sve osim kao Hrišćanin, i samo odbija ljude od sebe i svojih ideala. E isto će se verovatno desiti i s ovima. I zato neka ih, neka srećno i decidno nastave da koračaju ka svojoj propasti i neuspehu.
Кратак осврт на овај феномен. Назива се тврда вера. Настаје после првобитног уласка (неофитства) када благодат отступа. Човек покушава земљаским путем и силом да задржи то осећање које је имао приликом примања вере. Ако прву етапу карактерише рекација околие: јао бежи, ено га опет оанј луди сад ће да прича о Богу, то ова етапа има за ефекат на околину такав какав си описао. До следеће етапе - чврсте вере треба да прође неки период.
Латиницом масовно пишу људи који су прошли образовање у доба СФРЈ, а нарочито они који су се родили и школовали изван Србије (Хрватска, БиХ, Словенија). Иако је тада ћирилица била обавезна и у тим деловима Југославије, они су остали на латиници и тешко се прилагођавају ћириличном писму.

Тако је, ово је случај моје мајке.
Што се употребе латинице тиче, треба рећи да се она намеће кроз разне видове комуникације. Пре свега, сви уређаји углавном имају оперативне програме на енглеском језику, интернет је на латиници, техничка роба је са латиничним ознакама итд. Ако узмете у обзир да се данас деца практично рађају са телефонима, јасно је зашто се латиница више користи. Млађи људи често комуницирају користећи енглеске скраћенице попут "lol", "wtf", "stfu", "gtfo", "idk" и сл. Натписи на радњама, ресторанима, објектима, банкама итд. писани су латиницом. Робне марке које већина људи носи потичу са запада и сви натписи су на латиници. Храна и пиће у самопослузи су такође већином писана на латиници и неретко производи, иако направљени у Србији, имају неки страни назив, као што јe "Sweet", "Chipsy" итд.
Да продужим на тему коју је Солекар описао, а тиче се наметања кроз савремене уређаје за комуникацију. Нико нама није крив што као и хрвати немамо стандард којим би сва опрема долазила са унапред са прединсталисаном тастатуром, и подешеним српским језиком. Обично долази све нешто нелегално, ван свих токова, па опет прескупо, и што је најважније на ко зна ком језику (најчешће енеглеском). Даље, мислим да смо то већ причали али довољно смо лењи да оргранизујемо дизајн бирое који могу да ураде ћирилићне фонтове који би били у слободном оптицају. Тј бесплатно. И сличице и гиф зезалице и све све све. Код нас нема ничега што је рађено на српском језику и да је бесплатно. Без упорне подршке државе то се никада неће поравити.
Са идеолошке стране, видим да су тзв. грађанске странке углавном латиничне. Исто важи и за грађанска гласила и медије. Сви имају латиничне ознаке и натписе. Такође, треба рећи да иста ствар важи код НВО, разних института и организација.
Мислим да ће се већина сложити је латиница, писмо окупаторске идеологије, (сетимо се речи Матије Бечковића кад је рекао да су сви окупатори чим би дошли на тло Србије забрњивали ћирилицу и ако низбогчег другог, због тога би је вредело чувати) која и данас живи у политичким елитама и службама које је прате. Због тога је прећутни отпор велики. Споља се као праве ћирилићни документи, али се у суштини ништа темељно не мења.
На личном плану, људи користе латиницу као неку врсту отпора званичној политици и друштву уопште. То се да лако видети и уочити код особа које грчевито бране латинично писмо и инсистирају да на истом пишу.

Смешно. Па нико неће ићи по кућама и проверавати којим писмом пишеш, нити ће неко показивати прстом у општини. Ја то из свој најближег окружења знам и моја мајка и ташта обе босанке, ма нема шансе да се приволе. Одавно сам престао да инсистирам.
 
Што се самог српског језика тиче, у истом постоји огроман број страних речи, а број домаћих изворних речи се све више и више смањује. За неке речи и не постоји домаћа реч, већ се искључиво користе турцизми или германизми. Српски језик остаје без словенских корена због савремених токова и праваца развоја и питање је како ће изгледати за неких 50 до 100 година. Говор и језик јесу живи и подложни променама, али све мора да има своју границу, па тако и ово.
 
Ја спреман да погинем за своју идеју, али истовренео нисам спреман да погине нико други.

Kako to viteški zvuči... Pravi si srpski vitez Prle...

Lepo je što si razjasnio da nije "hrvati" samo kao omalovažavanje - da su nacija ispod drugih, pa otud malim slovom, nego istorijski ni ne postoje kao nacija tj. nisu dokazali da postoje.. I na sve to te "Preveženi" lajkne...

Ne bih dalje sa vama polemisao... 😶
 
Nebali smo kad Ćiriličari namaste brkove i isuku mačeve.
 
Evo boldovao sam Prlavi za tebe,

Problem je u boldovanom.

Prvi bold je loša analogija jer govorimo o latiničnom pismu a ne stranom jeziku.
Заправо је свеједно јер говоримо о разумевању написаног
Zatim napisa da je "ljudsko pravo da pišeš za sebe" 😆 pretpostavljam da govori o pravu na upotrebu pisma...
Ја и даље чекам објашење које је то људско право да ти свако одговори на то што напишеш на ком год ти писму желиш да пишеш. Ако ми искулираш неку поруку на ћирилици вероватно онда могу да те тужим што ми угрожаваш људска права, ако треба и до Стразбурга да идемо
I onda sraman predlog da država uslovljava sve projekte da budu na ćirilici i time je veštački potriskuje i stvara plodno tle da jednog dana ne možemo da se pozovemo na ljudsko pravo na upotrebu pisma jer srpske latinice više neće biti nigde...
Нит постоји српска латиница нит је захтевање поштовање државног стандарда угрожавање људских права нит, опет, је терорисање других твоје људско право. Као што нису предузетници угрожени јер кока кола очекује да држе њене производе у фрижидерима које им бесплатно пошаље у њихове радње ни неко ко хоће паре од државе није угрожен ако држава постави услов шта треба да уради да би те паре трошила. Кад сам већ помињао Америку, тамо нпр. ако хоћеш да бесплатно користиш њихову војну опрему и машинерију ради снимања филма мораш да представиш њихову војску у добром светлу. То је услов, ако ти се не свиђа снимај са другом опремом.
Dok god je tradicije 20 veka možemo da se oslanjamo na nju, kao živi potomci i dok god smo živi mi koji latinicu koristimo + sastavni je deo važećeg obrazovanja i izučava se kao pismo srpskog jezika = ljudsko pravo na upotrebu pisma znači i pravo na upotrebu latiničnog pisma.
Јој боже какав је ово промашени реакционарни традиционализам; језици и писма се мењају а писма мртвих језика испадају из употребе. Српскохрватски језик више не постоји и нема разлога зашто би се српскохрватска латиница више учила у оквиру српског језика. И да, то не значи да си угрожен тиме што деца не уче више мртав језик и његово писмо, и више је него довољно што ће учити латиницу уз енглески.

Опет, ти можеш да пишеш и глагољицом ако хоћеш али немаш "право" да тераш друге да ти одговарају на њу ако не желе. Ако ћеш да наставиш да гулиш више о "људском праву да ти други одговарају иако не желе" морао би да даш неки конкретан филозофски аргумент у супротно.

Овај аргумент како српскохрватска латиница треба да буде део образовања зато што је део важећег образовања је циркуларна логика.
Većina lingvista ga isto tako, pravilno definiše kao jedno od 2 pisma srpskog jezika. S tim u vezi ljudsko je pravo da upotrebljavam to pismo kad pišem svoj sprski jezik uvek i svuda kad ja kao pojedinac opštim sa nekim i zbog toga ne smem da trpim negativne posledice.
И ово је суштински циркуларна логика, "српскохрватска латиница је једно од писама српског језика зато што тако кажу лингвинисти јер су тако прочитали у књигама за које знамо да су валидне јер су их писали лингвинисти". Слично као "библија је реч божија - то знамо зато што тако пише у библији - то мора да буде тачно јер је библија реч божија".

У најбољем случају овде за излаз из циркуларне логике може да се узме неки прагматични апел типа "српскохрватска латиница је једно од писама српског језика јер има људи који пишу њоме када пишу на српском" али има доста људи који заправо пишу и енглеском латиницом када пишу на српском па испада да српски језик има бар 3 писма а вероватно и више.
Sramno je što je izbačena iz ustava jer bi svakako bilo lakše da izričito stoji u ustavu da je ravnopravno pismo i da ne moram da se pozivam na neposrednu tradiciju, notornu činjenicu da se masovno upotrebljava, da je svima razumljiva, da se izučava u školama u okviru srpskog jezika... Ne bih morao izokola da je nisu izvadili 2006. kad beše, ali srećom pa ima još dovoljno argumenata da ne mogu da je negiraju kao pismo mog jezika i ja imam ljudsko pravo na upotrebu svog pisma, latinice, na svom, srpskom jeziku.
Срамно је што је нису избацили и из образовног програма и решили ову драму једном за свагда као Хрвати. Овако ћемо се ћерати још деценијама без икакве потребе а све због југобумера који не могу да се помире са чињеницом да им је експеримент вештачког стварања државе јужних Словена (и пропратног језика и писма) пропао.
Vi biste da veštački menjate moj identitet jer je neko pre 150 godina, bla, bla...
Баш супротно, ти би да вештачки мењаш српско писмо и државни стандард јер је теби "лакше" тако. Свакако нико неће да ти брани да пишеш српскохрватском латиницом ако хоћеш као што ти нико неће бранити ни да пишеш славеносрпском ћирилицом или латинском латиницом. Само други људи и институције неће нужно да ти то уважавају јер не поштујеш постојећи стандард и државно правило.
Šta me briga šta je neko uradio pre 150 godina😡 ja pišem latinicom danas i ceo svoj život... Ispravljajte istorijske krive drine po forumima, slobodno, samo dok to nema uticaja na moj život i moja pisanija...

Не видим шта те онда толико погађа да деца данас престану да уче српскохрватску латиницу, ти пиши како год хоћеш и готово
 
Не видим шта те онда толико погађа да деца данас престану да уче српскохрватску латиницу, ти пиши како год хоћеш и готово
Pa zato što su to i moja deca i ko si ebeno ti da odlučuješ šta će ona da uče.
 
@Kailan jasno je da ne želiš argumentovanu raspravu na ovu temu ili ne umeš da je vodiš... Porediš babe i žabe, dovodiš u vezu šta ti padne na pamet i selektivno se osvrćeš na ono što tebi odgovara, kao da 90% ljudi ne piše tom latinicom, povezuješ je sa umrlim jezikom... Ljudska prava ne razumeš, jasne stvari bi širio u nedogled i relativizovao do besmisla. Bespredmetno je dalje raspravljati sa tobom na ovu temu.

Evo imaš Bendera on se ubi čovek da reaguje na sve što napišeš, a ti ništa, kuliša... Ja sam na tebe odreagovao maksimalno koliko sam mogao u sklopu ove teme i više nemam snage da se vrtim u krug.

Živi svoju iluziju i priželjkuj šta hoćeš i za latinicu i za ćirilicu, samo nemoj da me ubeđuješ više ni u šta, molim te. 😉
 
@Kailan jasno je da ne želiš argumentovanu raspravu na ovu temu ili ne umeš da je vodiš... Porediš babe i žabe, dovodiš u vezu šta ti padne na pamet i selektivno se osvrćeš na ono što tebi odgovara, kao da 90% ljudi ne piše tom latinicom, povezuješ je sa umrlim jezikom... Ljudska prava ne razumeš, jasne stvari bi širio u nedogled i relativizovao do besmisla. Bespredmetno je dalje raspravljati sa tobom na ovu temu.
Ја и даље чекам један једини аргумент како је твоје људско право да ти други уважавају и одговарају све што напишеш којим год писмом да изабереш да пишеш
Evo imaš Bendera on se ubi čovek da reaguje na sve što napišeš, a ti ništa, kuliša... Ja sam na tebe odreagovao maksimalno koliko sam mogao u sklopu ove teme i više nemam snage da se vrtim u krug.

Živi svoju iluziju i priželjkuj šta hoćeš i za latinicu i za ćirilicu, samo nemoj da me ubeđuješ više ni u šta, molim te. 😉
Бендер ми је одавно мјутован баш због тога

Нисам ни сигуран шта бих те убеђивао када не браниш своју позицију већ је само понављаш
 
Kako to viteški zvuči... Pravi si srpski vitez Prle...

Lepo je što si razjasnio da nije "hrvati" samo kao omalovažavanje - da su nacija ispod drugih, pa otud malim slovom, nego istorijski ni ne postoje kao nacija tj. nisu dokazali da postoje.. I na sve to te "Preveženi" lajkne...

Ne bih dalje sa vama polemisao... 😶
Не знам да ли си читао шта сам написао, али већ сам навео да никада реч "Хрват" нисам написао малим словом осим када сам погрешио, а то што сам ја подржао његово писање је моја ствар и нико нема право то да коментарише, као што ја не коментаришем твоју подршку некоме.
 
Evo imaš Bendera on se ubi čovek da reaguje na sve što napišeš, a ti ništa, kuliša...
Pa kako nisi uvideo do sad, mali kad god gubi neku raspravu, ispostavi se da nije u pravu ili ga neko uhvati u kontradiktornosti, samo stavlja ljude na ignore i tako zakopava problem i svoju sramotu. Staviće i tebe na ignore, videćeš. Ako već nije.

Vidiš da im se svima argumentovanje svodi na:
FBJP.gif

i
b01b481c7ebad87e3110d059931b6be7.gif


Pusti ih, ko ih šljivi, neka propadnu i istrule u svom fanatizmu. Proći će kao nesrećni Svetlopiš i završiti na smetlištu istorije.
 
Pa zato što su to i moja deca i ko si ebeno ti da odlučuješ šta će ona da uče.
А ко си ебено ти да одлучиш да моје дете у школи мора да учи и користи латиницу под претњом јединице? Што ја не бих имао право да одлучим да моје дете не буде приморано да учи латиницу?
 
Normalno je Preveženi da se reaguje i na nečiju podršku, nije samo šta izgovoriš nego i šta podržavaš... Nekad čak i šta prećutkuješ je dovoljan razlog za reakciju. ;) Nema razloga da se srdiš...

@Bender Rodriguez primetio sam dosta toksičnosti ovde, ne verujem da Kailan zlonamerno tera mak na konac, ali ne vidim dalju potrebu da odgovaram na tu temu. Izneo sam sve argumente, drugi će proceniti ko je u pravu... Ne mora moja da bude zadnja po svaku cenu...
 
Ја видим да ти ниси ничим задовољан, али то је већ твоја ствар.

И још једно... Overdrive није и не значи "превоз"...
 
Везано за саму латиницу:

Сматрам да деца треба да је знају јер на тај начин лакше могу да савладају неки европски страни језик, а између осталог, да читају шта пише на хрватском и словеначком. Људи на западу, у шта спадају Хрватска и Словенија, не знају ћирилицу и тешко им је касније да науче неки словенски језик који користи то писмо. Сваки Србин разуме шта Хрват пише или говори, али не може сваки Хрват да прочита и разуме шта је Србин написао. Постојање оба писма у Србији, омогућава нам да лакше учимо стране језике, јер већ знамо 90% симбола, било да се ради о руском или бугарском, било да се ради о немачком или енглеском. Управо из тог разлога, деца треба да знају оба писма, али да се у Србији ћирилица уведе као службено у правом смислу, док би на латиници, заједно са ћирилицом, могли да буду исписани и знакови и натписи од важности за стране држављане (болнице, полиција, путокази и сл.).
 
@overdrive Sve se slažem do posle "ali" u poslednoj rečenici... 😉 Zadovoljan sam, odakle ti to da nisam, ali ako tebe ljuti da te zovem Preveženi, neću više, al moraš mi to reći da znam...
 
Nisam ispratio diskusiju, ali zašto pojedinima smeta da postoji službeni na ćirilicom? Pa i u Grčku kada odete teško ćete se snaći van turističkih mesta jer sve piše na njihovom. Koliko znam latinica je prisvojena od strane Hrvatske tako da je "naša" latinica u stvari njihova, dok mi ćirilicom retko i znamo da pišemo. Treba više forsirati ćirilicu.
 
Vrh