Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Ja sam jedno fino jednostavno pitanje postavio.
Napisao si roman nisi mi odgovorio.
Ja sam postavio fotku na forumu gde se vidi formular na latinici u državi koja kao štiti ćirilicu
Nije odgovor jos stigao
A formular popunjavas vrv pismom koji je isti napisan ili ...
 
Svidja mi se terminologija "Moji roditelji Srbijanci". Dakle, to su ljudi koji geografski su vezani za Srbiju, ali ne mora da znaci da su Srbi. Mozda su Jugosloveni, Slovenci, Makedonci ili Jevreji. Ili nesto levo. Pisu latinicom jer im prija.
Ja imam dva brata od rodjene tetke koji su po ocu Slovenci.

Ja znam da ti voliš da kopaš po nacionalnim identitetima forumaša i da te zanima puno toga nebitnog, a i sam deliš puno toga nebitnog o sebi.

Srbijanci su, a ujedno i Srbi iz Srbije to sam već isticao da sam 100% Srbijanac. 😎 ali svejedno i da nisam, da li bi to umanjivalo težinu mojih argumenata. O jeziku, možda da mi nije maternji, ma kako se nacionalno izjašnjavao.

Nisam opterećen nacionalnim antagonizmima, porodica i iskustvo su mi takvi, kako i sam zaključuješ različito iskustvo vučemo. Ne znam kako se latinica kod njih i mene primila ali prosto je tako, niko to nije forsirao.
 
@centarfor

Deda mi je govorio rumunski jer je dugo predavao u srpskoj školi u Temišvaru (tu ga je i sačekao 2. sv. rat) čisto da i to sebi razjasniš da ne mislis da sam rumunskog porekla.
 
Ако ћемо већ да цепамо длаку на пола... Језик и писмо јесу једни од важнијих чиниоца идентитета али сами за себе не представљају идентитет.
Зато сам толико и желео да чујем који је то идентитет који је "нападнут" и "угрожен", не зато што желим да улазим у било чије породично стабло нити осећај припадности већ због нечег другог.
Све је кренуло од тврдње да члан Устава угрожава људска права и угрожава и напада нечији идентитет али нисмо добили одговор који као ни зашто то (ако је заиста тако) није тема којом се бави Уставни суд или Европски суд за људска права.
 
Poslednja izmena:
Tesko da ja kopam po nacionalnim identitetima forumasa, evo recimo sta me briga ko je sta i evo ja sad kucam latinicom jel to znaci da sam manji postovalac vaskolikog srpstva ili nelojalan gradjanin Srbije? Pisacu kako hocu i kako sam raspolozen. Cirilica ili latinica svejedno. A tek cu u drugim drzavama obavezno pisati cirilicom (kao potpis u pasosu) da se zna odakle sam :) i to je deo mog identiteta. Inat i prkos, kao Srbi u Hrvatskoj. Ja sam u drugom razredu osnovne u Zagrebu iznajmio knjigu na cirilici da je naucim iako me bibliotekarka cudno gledala i kaze "ta knjiga je na cirilici". Kad je cudno onda zna da nisam "njihov" a meni srce ko Rusija.
 
20241016_101431.jpg
 
Увек сам доминантно писао ћирилицом али сам на мастеру на ФТН-у постао изиричит и упоран по том питању кад сам доживео да ми се професор подсмева плакату пројектта јер је на ћирилици. За тај конкретни испитни програм имали су 10 шаблона, 9 на латиници и само 1 на ћирилици. То ми је већ запало за око и наравно да смо изабрали ћирилични, што из естетских, што из принципијалних разлога. Е онда на одбрани пројекта, ми поставили плакат кад профа: "Хах! На ћирилици нам представљате пројекат?!"

После такве реакције су ствари биле на ивици инцидента али како сам ја био задужен за причу, убрзо сам се вратио одбрани пројекта и завршио ствар. Од тад ми је било савршено јасно куда иду ствари међ академском елитом и генерално у друштву и гледам да одрадим свој део на очувању неког цивилизацијског нивоа, барем кад је у питању оно што је мојих руку дело.
 
Ftn u Ns? Ja sam zavrsio taj fakultet iako sam iz Beograda. Kako se zvao taj profesor? Sevo ili Nedeljkovic?
 
Не могу да се сетим. Мислим да је било Пројектовање комплексних програма. Сећам се да смо радили пројекат болнице.
 
Jel to smer za Industrijski menadzment? Ja taj predmet nisam imao, nismo isti smer izgleda. Mislio sam da je nesto vezano za grafiku/dizajn ili vizuelne komunikacije.
 
@Noki

Pa lako, naslućujem deda/pradeda ti je bio prava Srbenda, a roditelji prihvatili u osnovi ovu antisrpsku ideologiju sredinom prošlog veka, a verovatno radili u ustanovama gde se max diskriminisala/gotovo zabranjivala ćirilica i to se primilo. Jel da da sam pogodio? Sad oprosti što sam ovako neposredan, možda malo grublje rečeno nešto (sa čime se inače slažem), ali to tebe ne čini manjim čovekom i ne primaj to ka srcu. Oni bi hteli da budeš kao tvoj deda, ali nema veze, potreban si sa svim svojim različitostima. (y):)

Mene je nekad sramota od pokojnog ćaleta što koristim latinicu i ona se jeste primila iz jednostavnosti i zato i dominira (šta reći za eng jezik?). Ja recimo ružno pišem, pa sam provalio da moje hijeroglife mogu bolje da rastumačim posle kada pišem štampano i to verovali ili ne, latinicom, bilo mi brže nego da koristim razne ćirilične zavijutke. Onda to tako ostalo. Dan-danas pišem tako u retkim prilikama ili olovčicom sa telefona kad mi treba obeležavanje neko npr. Takođe, opet verovali ili ne, pošto multitaskujem i dok radim često svratim ovde (ili ko zna gde), nekad mi napravi oooozbiljan problem sama promena pisma, jer moram da tagujem nešto u softveru po automatizmu i navici i što i ne vidim i onda često kasnije tek posle 10 min recimo ukapiram da nisam promenio tastaturu, pa moram da se vraćam nazad zbog gluposti, baš mi nije praktično.

Sve zvanične stvari, pa i radove pišem na ćirilici (i to zaista stvara tehničke probleme), koliko je samo lepša, a i srcu bliža! Moramo je negovati! Čak sam na početku veka u začecima nekih foruma koristio ćirilicu. Imam čak drugara koji na Viberu koristi ćirilicu, e to je pravi hadžija, za razliku od mene koji koristim šišanu latinicu, često bez interpunkcije, samo bam novi red, bam novi red...

@Delija

Da si bio na jednoj BG katedri isto tehničkog fakulteta, ozbiljan hednikep bi ti bila latinica npr i bukvalno bi značila padanje/manju ocenu ako si na granici. :)
 
najjace neke nase srbende nisu ni bili pismeni

ali su bili veliki ljudi
 
@CEBEP

Po kom zakonu ja mogu da koristim latinicu u službenom obraćanju kao pojedinac, nekoj javnoj službi ako je zvanicno pismo srpskog jezika ćirilica?

Samo reci gde piše a da je zakonski tekst da se ovaj jezik koji govorim piše latinicom?
 
То поново није одговор на питање.
А поред питања на које нисам добио одговор питање је и зашто би било коме био проблем да приликом СЛУЖБЕНОГ обраћања на српском језику (0,001% комуникације) користи ћирилицу.
Како сам разумео сматраш да два писма треба да буду равноправна па ми је заиста тешко да разумем зашто би тако нешто представљало проблем.
 
Pa lako, naslućujem deda/pradeda ti je bio prava Srbenda, a roditelji prihvatili u osnovi ovu antisrpsku ideologiju sredinom prošlog veka, a verovatno radili u ustanovama gde se max diskriminisala/gotovo zabranjivala ćirilica i to se primilo. Jel da da sam pogodio?

Sećam se '91. kad su krenula sranja bili smo u Grčkoj... hvatali smo noću neki jugoslovenski radio u belom aleku 🙂 ispred hotela na parkingu...

Moja mama se baš bila zabrinula da "ne zatvore granicu" da nas ne puste nazad 😄 pa je ubedila mog ćaleta da se dan, dva ranije vratimo sa odmora nazad u Beograd.

Moje roditelje je najbolje opisati 1953 -1991. 😄😁😆😙🥳🤠😎
🏖🏕🌐
🚙🚗🚘

A od 91. na ovamo 🤢🤮🤢🤧😮‍💨😬 sa periodima 😐😐😐😐😐😐

Eto, ja sam stasavao u takvoj porodici. Supranacionalna državna institucija u kojoj su radili i tu si u pravu. Dakle federalni nivo. Nikad ali nikad nisi čuo mog ćaleta ikad, nikad da je gledajući tv rekao ovi Hrvati, ove ustaše, ove balije, šiptari vidi šta nam rade... Ništa nacionalističko nisam čuo, ne u javnosti nego u 4 zida. Moja mama se brinula da se rat ne proširi i to je to ukratko.
 
То поново није одговор на питање.
А поред питања на које нисам добио одговор питање је и зашто би било коме био проблем да приликом СЛУЖБЕНОГ обраћања на српском језику (0,001% комуникације) користи ћирилицу.
Како сам разумео сматраш да два писма треба да буду равноправна па ми је заиста тешко да разумем зашто би тако нешто представљало проблем.

Da bi dobio odgovore na pitanja, treba da naučiš da budeš strpljiv i slediš moja pitanja, bez dodavanja novih. Jer sam ih sa razlogom (odgovora na tvoje pitanje) postavio. Svakako ne kako bih odgovor izbegao.

Ako to nisi u stanju, traži delove odogovora o identitetu i ljudskim pravima u mom inicijalnom, najdužem postu od juče.

Ja sam hteo kroz sled pitanja da te dovedem do 'Strazbura' koji te je zanimao, ali ako te ipak to ne zanima, možemo završiti i ovde.
 
Novo pitanje koje si postavio zašto bi bio problem? Ja mogu da obrnem pitanje zašto bi tebi bio problem da pišeš latinicu i da li bi poštovao da je propisana samo latinica da pišeš njom ili bi smatrao da se krše neka tvoja prava i koja? Na koji način bi se osećao ugroženo?

I druga ključna reč tvog posta je ravnopravna. Ravnopravnost podrazumeva slobodu izbora upotrebe.
 
Meni je ovo stvarno neshvatljivo.

"Како сам разумео сматраш да два писма треба да буду равноправна па ми је заиста тешко да разумем зашто би тако нешто представљало проблем."

Kako možeš da zaključiš da ravnopravnost pisma podrazumeva da mi je svejedno koje ću koristiti? Ravnopravnost znači da shodno afinitetu mogu koristiti koje želim.

Zašto mi uopšte postavljaš takva pitanja evo objasni mi molim te, kad te pitam. Imam osećaj da me trolujete i da bezveze gubim vreme.
 
Кажу да је одговор на питање постављањем питања одлика интелигентних људи али је комуникација ипак много лакша када се на питање или одговори или питање игнорише.

Ја ћу на твоја питања да одговорим крајње концизно.

Stranu ili dve ranije već sam napisao da mi nije problem da koristim latinicu.
Preferiram ćirilicu iz više što objektivnih što ličnih razloga ali ne vidim problem ni u tome da koristim latinicu.
Da je kao pismo u službenoj upotrebi propisana latinica u službenoj upotrebi koristio bih latinicu a u privatnoj komunikaciji ćirilicu.

Управо то и јесте питање, шта је то тачно везано за ћирилицу проблем па ти није свеједно?
Зашто такав отпор према ћирилици и залагање за равноправност коју би у ствари тумачио као окрив који ти даје "слободу" да латиницу поред приватне користиш и у службеној употреби?
Дефиниција равноправности је много ближа једнакости и једнакој заступљености него слободи избора али ок, да не цепамо длаку на четири дела.

Ако желиш можеш да одговориш на ова и ранија питања, ако не желиш све ок.
 
Poslednja izmena:
Само да подсетим:
Дневне новине и телевизије блиске власти су и даље искључиво на латиници.
Док не видимо Пинк, Информер, Блиц, Ало и Курир на ћирици, свака даља дискусија је беспредметна.
 
Vrh