Delija":6qxatxl9 je napisao(la):Па није мост на ади класична бетонска конструкција да се рокне мало више арматуре и боља МБ. Исто тако,колико ме сећање из бетонских конструкција служи постоје и различити коефицијенти сигурности који се примењују у зависности од добијених бројки и још неких параметара. Извињавам се на лапсусу јер је то било пре две-три године али чињеница да се на оволиком мосту ишло до граничних вредности ми никако не улива поверење.
ПС: Бејах и ја на мосту на предавању. Додуше не на тако детаљном као на оном што је Миланче има срећу да присуствује.
Dimenzionisanje čelika i betona na mostu na adi je rađeno prema eurokodu (EC2), i naš standard PBAB 87 kao i taj pomenuti EC propisuju takozvane parcijalne koeficijente sigurnosti što praktično znači da se koeficijenti menjaju u zavistnosti od šansi da se to neko granično opterećenje desi. Pritom eurokod za razliku od našeg standarda ima nešto niže koeficijente i generalno manje dimenzije elemenata se dobijaju ako se radi prema EC, ne uvek ali uglavnom. I jedan i drugi propis imaju mana i nedorečnosti i ali su oba dobra na svoj način. EC je recimo pun takozvanih olakšica, gde možete da koristeći neke preporuke smanjite dimenzija elementa odnosno smanjite koeficijente sigurnosti. Na primer ako je šraf od ivice 2cm koeficijent je 1.5 ako je vise od 2cm koeficijent je 1.3... vi pomerite sraf za cm i odmah moze da se usvoji manji presek, i tako na milion stvari se ustedi, i to su upravo radili na mostu, svaku moguću olakšicu koju propisuje evrokod su pokusali ili uspeli da ispostuju kako bi dimenzije elementa bile minimalne moguce. I to je sasvim OK. Nijedna ta olaksica nije stavljena tu bezveze, sve su one rezultat ispitivanja i dugorocnog iskustva iz cele evrope i sveta. Na GRF-u se radila revijizija, gde u principu nije bilo nikakvih zamerki osim preporuke da se podigne marka betona za pilon, što su ipak na gradilištu uzeli sa rezervom jer je bilo potrebno proveriti da li taj beton sa većom markom može da se ugradi uopšte (napominjem da beton sa većom markom je generalno gušći i (ili) ima krupniji agregat). Vrlo odogovorno sa njohove strane.
Što se tiče pilona, to je rezultat takozvanog suženog konkusa, koji je jasno zahtevao jedan pilon, bez prethodne evaluacije koliko je to rešenje bolje ili nije od drugih. Bilo kakva rasprava da li je bolje da je bilo 2 ili kontinualac je izlišna s obzirom da se time zaista niko nije ni bavio. Od 5 rešenja koja su zadovoljila uslove konkursa ponovo je izabrano ono sa najvećim pilonom od 200m a ostala rešenja nisu prelazila 150m visine.