Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

Čini mi se da će most koji bude spajao Zemun i Borču, zvati Kineski most, po onima koji ga budu izgradili :D
a za most preko Ade... mi bi mogli po patrijarhu Pavlu, ako niko drugi on ga je zaslužio :D
 
trialin":1c9knryx je napisao(la):
Može most "Gepard" pošto je "Gazela" usporavala saobaraćaj kroz Beograd,možda ce "Gepard" bolje da funkcionise i brže...... :)
E ovo mi je vrh predlog svaka cast :)
 
Sta pricate, kako je Gazela mogla da ga usporava, pa nije ona jadna kriva sto je sama tepela teret jedne od glavnih veza izmedju Evrope i Male Azije u kombinaciji sa saobracajem grada od ~1,7 miliona.
 
Sawovsky":1zptfd4u je napisao(la):
Goldstein":1zptfd4u je napisao(la):
Kako neko već reče ovde, koji god naziv da mu se nadene, ostaće uvek ''most preko Ade''...i dobro je što je tako.
To i ja cenim, u svakodnevnom razgovoru bice tipa "cemo preko ade ili gazele?" , "ma cuo sam danas na radiju da je guzva preko ade, idemo gazelom."
"gužva na adi - slobodna gazela"
ovo jedino može da se dogodi u slučaju da se gazela sruši
 
Kako to da za izgradnju mosta Zemun-Borca nije (ili nece biti) raspisan tender, kao za most preko Ade, vec se direktno razgovara sa kineskim partnerima?
 
bolje direktno ako moze da se napravi ok aranzman (bolji kreditni uslovi i sl) nego tender ovakav kao za tramvaje. Dzabe takav tender
 
Archangel":1nn6hay2 je napisao(la):
Čini mi se da će most koji bude spajao Zemun i Borču, zvati Kineski most, po onima koji ga budu izgradili :D
a za most preko Ade... mi bi mogli po patrijarhu Pavlu, ako niko drugi on ga je zaslužio :D
Moraš da uzmeš u obzir da nisu svi baš raspoloženi da se u njihovom gradu daju imena objektima po Pavlu,Amfilohiju ili onom liku iz crne reke,znaš malo je bljutavo :|
 
Nisam mogao da pretpostavim da će moja za******* i sprdnja od imena da iznedri ovoliko ingenioznih predloga :cool:

Sad ozbiljno ljudi, most će verovatno u narodu biti poznat kao "most preko ade" ili "novi savski most", treće ime koje bi građani prihvatili mi ne pada na pamet.
 
Mislim da bi svaki most u Beogradu trebao da dobije ime. To novi savski, stari zeleznicki, novi zeleznicki, stari savski...to je bezveze i konfuzno. Mi Srbi imamo toliko velikih licnosti iz nase istorije po kojima mozemo nazvati mostove, konkretno ovaj preko Ade bih nazvao Dusanov most, po Caru Dusanu u cije vreme je Srbija bila najjaca u istoriji sto bi most svojom grandioznoscu i simbolizovao na neki nacin. Kako bilo zalazem se za davanje imena mostu umesto tih definicija novi/stari savski/zeleznicki.
 
Milan":2ud67g9l je napisao(la):
Setio sam se. Neka se zove "Labud". Sa svojim visokim i belim stubom malo podseća na vrat labuda kad se ispravi (valjda).

Tako da ima neke simbolike. Ne prelazi, Dunav ali nema veze.
Ako je "Gazela" jednim skokom prešla reku i po njoj most dobio ime jer podseća na jedan skok, a pritome pravljen za Auto-put (za brz transport bez semafora, Freeway. Highway je između gradova) i tako dobio ime po ovoj divnoj plemenitoj životinji. Odnosno dobio ime prema obliku i funkciji.
Znam da još nije izgrađen, ali treba što pre dati ime dok neki samoubica i to poznata ličnost nije skočila sa njega. Daleko bilo.

Treba samo malo vremena da ljudi prihvate "Idemo preko Labuda i sl." :gobb:
Haha. Komentari:

"Jao, vidi labuda, kako je lep i veliki!" :D
 
Ne znam da li je ova informacija vec postavljena, ali pocela je izgradnja petlje na Carevoj cupriji, odnosno pripremni radovi.
Naime, poceli su sa rusenjem objekata koji se nalaze na prostoru samog projekta. Osim onoh garaza preko puta hipodroma urusena je i ona stambena jedinica pored same pruge koja je inace predstavljala najveci problem. Eto toliko!
 
E ovo je bio most pravi Golden Gate Beograda te 1936,takvi se vise ne grade ...Most kralja Aleksandra

 
Видиш ја сам мислио да је добио име по Бранку Радичевићу који је умро од туберкулозе, а аналогно томе мост на Ади би се звао по првом познатом који баци кашику од свињског грипа...
 
O ovome je već bilo dosta diskusije na drugim temama. Branko Ćopić je na žalost samo tužna koincidencija, jer je most bio poznat kao most iz Brankove ulice (po Branku Radičeviću), a kasnije se odomaćio termin Brankov most, a Ćopić svakako jeste tome doprineo.
 
trialin":3c7vrkvq je napisao(la):
Na donjem linku sam pročitao da se do 1984 Brankov most zvao savski dok Branko Ćopić nije izvrsio samoubistvo sa njega pa su ga posle nazvali po njemu,znači sačekate da neka poznata osoba izvrši harakiri sa novog savskog mosta preko Ade pa ga nazovite po njemu......

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/02/21/pisma/srpski/pisma.shtm
Wikipedia kaže da je ipak po Branku Radičeviću: link

Most se tokom komunističke vladavine zvanično zvao Most bratstva i jedinstva, ali ovaj naziv se nikada nije ustalio. Beograđani su ovaj most ponekad zvali Savski most ili most u Brankovoj ulici jer se preko njega ulazi ulicu nazvanu po pesniku Branku Radičeviću.
Sadašnji naziv je dobio po Brankovoj ulici, čiji nastavak predstavlja, a ne po piscu Branku Ćopiću
, koji je izvršio samoubistvo skočivši sa njega. Most je i inače poznat po velikom broju samoubistava koja se izvrše ili pokušaju sa njega. Svake godine oko 40 ljudi reši da izvrši samoubistvo skočivši sa Brankovog mosta[3].
EDIT: Hm, pošto će se novi most nastavljati na Nikole Dobrovića (jednog lepog dana) i na jedan krak bulevara Vojvode Mišića (ili nastavak Rakovičkog puta), most može da bude i Nikolin, Živojinov ili još bolje Rakovički... Rakovički put koji nije u Rakovici, prelazi preko Bežanijskog rukavca koji nije na Bežaniji :)
 
little lightning":ilsei4cr je napisao(la):
Haha. Komentari:

"Jao, vidi labuda, kako je lep i veliki!" :D
Hvala za reklamu mog predloga imena mosta.

Razmišljo sam i setio se da Beograd ima i Labudovo brdo. Tako da ako dobije i Labudov most, nije loše, ali nije ni originalno.
Može doći do problema "evo me na Labudu", pa onda sledi pitanje "na brdu ili mostu itd".

Ako neko smisli neutralniji i kulturniji od ovog "Labudov most" podržaću predlog. :gobb:
 
Bio sam ubeđen da je Brankov most dobio ime po Ćopiću. Da sam se kladio... katastrofa.
Šta televizija može da učini od čoveka. :shok: :bash:
 
Zanimljivo ali nama je ucitelj u osnovnoj skoli rekao da je most dobio ime po Branku Copicu. Izem ti obrazovanje :grand:
 
Archangel":mtbq0nyo je napisao(la):
Tri Branka su vezana za tajmost, Ćopić, Radičević, Pešić :)
Đilasov most :D
tacno tako... 3 Branka... a zvanicno ime je "most bratstva i jedinstva"... ali nikada nije zaziveo u narodu... cak se i u zvanicnim dokumentima pominje i pominjao i ranije kao Brankov most... tako da nametanje imena obicno ne urodi plodom... ;)
 
Hehe, evo juce na B92 ide emisija o raznim protestima i sukobu sa narodnom milicijom '90ih, i svaki cas se makljaju na mostu bratstva i jedinstva :D
 
Vrh