Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

+1

Bogami i na glavnom je počeo test opterećenja :)

2j4yd89.jpg
 
Ronche":1a5tzay5 je napisao(la):
+1

Bogami i na glavnom je počeo test opterećenja :)


Moguće, ali ovo na slici je zadnji raspon.

Usput, da li vam deluje sa slike testiranja opterećenja bočnog raspona da je vidljivo izvesno ugibanje, ili je to samo varka?
 
Da, zadnji...moja greška :D ali evo, na celom mostu rade test...evo fotke sa kamere 24sata...dođavola...skloniše ih...bili su tu kamioni pre nekih pola sata.
 
blagoje":2lwkexll je napisao(la):
Ronche":2lwkexll je napisao(la):
+1

Bogami i na glavnom je počeo test opterećenja :)


Moguće, ali ovo na slici je zadnji raspon.

Usput, da li vam deluje sa slike testiranja opterećenja bočnog raspona da je vidljivo izvesno ugibanje, ili je to samo varka?


Ima tu nešto - sad sam u Paint.net-u preko tvoje fotografije sa kamionima stavio drugi layer sa screenshotom od pre 10 minuta, sa mostom bez opterećenja.

Na tvojoj, pod opterećenjem, gotovo da nema zazora između pomoćnih stubova i mosta, u odnosu na moju, bez opterećenja.
Naravno, moguće je da je to prividno zbog trenutne osvetljenosti neke krošnje iza mosta.
Treba napraviti sutra screenshot u isto doba dana kada je napravljen danas, sa opterećenjem i uporediti te dve fotografije.
Ako bude oblačno kao što je danas moći će da se izvuče zaključak da li je to zaista ugib ili samo varka.
 
relja":1ob5o85c je napisao(la):
....Ima tu nešto - sad sam u Paint.net-u preko tvoje fotografije sa kamionima stavio drugi layer sa screenshotom od pre 10 minuta, sa mostom bez opterećenja....

Relja, nisam mislio na sliku sa kamere, već na moju sliku bočnog raspona. Nekako mi deluje da raspon ima ugib. Pretpostavljam da je u dozvoljenim granicama:

bocni.jpg
 
Ugib ne treba gredati prema ivicnim vencima nego prema donjoj gredi jel postoji mogucnost da nisu bas skroz dobro postavljeni pa nisam siguran da je neki parametar za poredjenje. Srecom verujem da Porr-ovci imaju merne intrumente pored vizelne metode tako da nadam se nece ostaviti mogucnost za takav propust
 
U pravu si, ali kamioni nisu parkirani duž centralne ose mosta,već su na konzoli, pa je pitanje koliko se to reflektuje na sandučasti nosač, i pored toga što se opterećenje prenosi preko kosnika.

bocni1.jpg
 
Ocigledno se ispituje ugibanje na svim pozicijama, pa i na konzolama tj. kosnicima. Najveci momenat je na krajevima konzola.Pretpostavljam da je ugib u dozvoljenim granicama. Inace racunski max ugib na sredini glavnog raspona je 1,47m ;) ali mislim da se to nece videti zbog nagiba koji ima i razlici u visini jednog i drugog kraja mosta
 
blagoje":33hh0fju je napisao(la):
Relja, nisam mislio na sliku sa kamere, već na moju sliku bočnog raspona. Nekako mi deluje da raspon ima ugib. Pretpostavljam da je u dozvoljenim granicama:

Da, sada sam ponovo otvorio kameru zadnjeg raspona - i bez opterećenja je sada isto kao u trenutku kada si ti napravio screenshot.

Ne što su kamioni na konzoli, nego su i u krajnoj levoj traci, tako da je neki ugib kod ograde i očekivan.

Ako možeš, fotografiši bočni raspon sa istog mesta još jednom bez opterećenja, dok još uvek nema saobraćaja.
 
тренутно прелазе целом дужином моста. претпостављам да ће када заврше ова прва тестирања да пошаљу камионе целом дужином моста све до зуба натоварене.
 
Mislim da je odstupanje od prave linije rezultat konveksnosti sočiva foto aparata, a ne opterećenja mosta....
 
Bobb":1yyoalhw je napisao(la):
RGB LED rasveta je trend u svetu odavno, zadnjih nekoliko godina i kod nas. Ona pruža bezbroj mogućnosti ali istovremeno traži određen stepen umešnosti dizajnera tj. inžinjera rasvete. Ja sam viđao dosta takvih primera po zapadu, manje i više uspešnih, ali priznajem, bilo kakvo preterivanje prelazi neminovno u kič.
Na ovom mostu mislim da je definitivno višak, ne toliko zbog cene pošto iako skupa rabota, procentualno je zanemarljivo u odnosu na celu investiciju, već jednostavno, ne ide mi za ovakav objekat koji je već dovoljno ugledan zahvaljujući svojim grandioznim merama i oblikom, nema potrebe to dodatno naglašavati šarenim lampicama.

Ali ako već insistiraju na RGB-u, nikako se ne smeju koristiti ovakve 'vašarske' matrice već smenu boja smanjiti na najmanju meru, načešće jednom dnevno, na primer. Nije problem u tehnologiji već u onom ko je programira. Ipak mislim da je ovo sad u pitanju samo testiranje i da nam most neće uvek šljaštiti kao jelka

evo na primer Pivara Union u Ljubljani: kompletna fasada je okupana u raznobojnim svetlima koja se konstantno menjaju....
union.jpg

2984073803_1bb0d25f10.jpg
ovo morate uživo videti, zaista lepo izleda.. možda sad na slici izgleda kićavo, ali noću izgleda super, jer se jedna boja drži po nekoliko sekundi, nakon toga druga. Posle toga dođe light show, možda je teško zamislit kako to izgleda, ali uživo izgleda super :D
 
bobbie":17wnqfy8 je napisao(la):
Mislim da je odstupanje od prave linije rezultat konveksnosti sočiva foto aparata, a ne opterećenja mosta....

Nisam siguran, konveknost se uglavnom javlja uz ivicu slike, a na srenini bi trebala biti minimalna. To se lepo vidi na krovicu objekta na dnu fotografije, koji je bez zakrivljenosti.

Na kraju krajeva , vidi se i po donjoj crvenoj liniji da nije do zakrivljanosti sociva.
 
Zar nije normalno da se most malo savije na mestu gde je pritisak najveci? Inzenjer nisam, ali fiziku znam dovoljno, da ce krto telo pre popustiti nego elasticno. Ne paranoisite sa opasnoscu od rusenja, oni imaju sve moguce merne uredjaje kojima u svakom trenutku gradnje mogu da provere da li nesto odstupa od projektovanog, a ne sumnjam da se tako i radi.
 
Danas sam bio u proputovanju kroz Bg i zamalo da predjemo BUS-om preko mosta .. :p

dsc00028kd.jpg

dsc00031nx.jpg

dsc00032pe.jpg

dsc00033pt.jpg

dsc00034oz.jpg

dsc00035vu.jpg
 
@ tragac

Niko ne paranoiše. Rasponi mostova su elastične konstrukcije i ovo je zanimljivo zato što je možda poslednja priika da se uporedi most pre i tokom dejstva opterećenja i nastanka deformacija.

Građevinci će bolje da objasne da li su vrednosti ugiba deo projektnog zadatka ili izračunate vrednosti za projektovani most koje se potvrđuju ovakvim testovima.
 
Ok ljudi, neko opterećuje most natovarenim kamionima i to u onom delu raspona gde još stoje tri pomoćna stuba u koritu reke!
Kako može da se tu pojavi bilo kakva devijacija kada tri pomoćna stuba podupiru ono što tek treba da bude slobodno viseća/stojeća konstrukcija?

Ispravka: Sorry, kasno sam video da su drugi već ovo primetili. Samo je još pitanje kada će ove stubove ukloniti. Sada je minimum vodostaja. Na proleće će biti visoko.
 
Jedno pitanje za znalce. Da li postoji razlika izmedju ovog testiranja pod opterecenjem sa kamionima i pravog opterecenja koje nastaje kada mostom krene da tece saobracaj koji je razlicitog inteziteta i tezine.

Da li postoje merenja koliko opterecenje+ vetar pojacavaju ili smanjuju opterecenje na most ?
 
brdjanin":2mg640t6 je napisao(la):
Ok ljudi, neko opterećuje most natovarenim kamionima i to u onom delu raspona gde još stoje tri pomoćna stuba u koritu reke!
Kako može da se tu pojavi bilo kakva devijacija kada tri pomoćna stuba podupiru ono što tek treba da bude slobodno viseća/stojeća konstrukcija?

Ispravka: Sorry, kasno sam video da su drugi već ovo primetili. Samo je još pitanje kada će ove stubove ukloniti. Sada je minimum vodostaja. Na proleće će biti visoko.

Betonski raspon se odavno ne oslanja na pomocne stubove, to se lepo vidi sa Ade iz blizine veslackih klubova. Mislim da je most sada i nekih 50 cm iznad gornje ivice pomocnih stubova. Inace, na prvom stubu se vide hidraulicki klipovi, kojima je, cini mi se, zadnji raspon podizan radi dotezanja kablova, ili se mozda varam?
 
Završni radovi na rampama i pristupnim putevima mostu na petlji "Jurija Gagarina":

Silazna rampa u Milentija Popovića:

64335330.jpg


49211382.jpg



Silazna rampa u Jurija Gagarina:

21320072.jpg


63191560.jpg


31407918.jpg


96284864.jpg


49560527.jpg



Ulazna rampa iz Jurija Gagarina:

97508315.jpg


24285864.jpg


57354451.jpg



I konačno da rešimo misteriju koja je mučila Relju. Jlaki je bio u pravu što se tiče šahtova:

26874609.jpg
 
blagoje":1jtmkfj1 je napisao(la):
I konačno da rešimo misteriju koja je mučila Relju. Jlaki je bio u pravu što se tiče šahtova:

26874609.jpg

+
Uf, mojim mukama je kraj :p
 
Vrh