[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=616099#p616099:2fy1m010 je napisao(la):
Kailan » 13 Apr 2019 11:12 am[/url]":2fy1m010]Свако ко мисли да полаже право на "визуру" града из свог стана и да у то име блокира градњу просто треба да се врати на село јер очигледно не капира
шта је град и како исти функционише.
Koji grad? Kakve veze ima planski komunistički grad sa tim sa slike, odnosno onim "matorim" sa druge strane obale Save?
Dakle ljudi pričaju o urbanistički krutom predefinisanom planskom gradu u čijem da kažem "urbanom ekosistemu" i najmanji fensi objekat vidno štrči pritom narušavajući zamišljen sklad (ruku na srce, ma kako ružan on bio). U tom smislu primer najvećeg stecišta investitorskog urbanizma na svetu nikako ne može služiti kao adekvatan kontraargument.
Istina leži u tome da investitorski urbanizam ne priliči urbanističko-arhitektonskoj zamisli Novom Beograda, te da isti može da se praktikuje u starom gradu na posve različit način od očitog iživljavanja nad starom urbanom matricom pod pokroviteljstvom vladajućeg populističkog režima.
Inače na stranu svega ovoga Njujork je jedan od najboljih
pozitivnih primera investitorskog urbanizma pa ga kao takvog za razliku od mnogih drugih gradova uvažavam, poštujem i na kraju krajeva i volim. Menhetn je jedno od retkih mesta velike gustine gde bih voleo da živim ukoliko mi u budućnosti to bude bilo finansijski izvodljivo. Ono što u Njujorku bude ukopljeno odlično u prirodni ambijent organizovanog haosa u Evropi često dovede do potpunog promašaja. To se dešava u zapadnoj Evropi tako da Srbiju nema ni potrebe pominjati. Ima dobrih primera širom sveta ali retko gde toliko kao u SAD, ponajviše na Menhetnu.
Jedino mesto gde bi pažnjivo zoniran i planiran investitorski urbanizam mogao u Novom Beogradu da prođe jeste Blok 26. Klaster arhitektonski kvalitetnih kula P+20-25 gabarita kule Ušće II bi centralnim trgom koji deli blok na dva dela stvorio celinu mini La Defensa u jednom komunističkom gradu. Načičkane poslovne krmače, ritejl kutije, šarene lowrise lamele razbacane po blokovima među panel i brut kompleksima prošlih vremena čini planski grad nabudženom nakazom. Meni Bulevar Milutina Milankovića izgleda kao stogodišnja baba sa silikonima i pumpanim usnama u miniću našminkana sa tri kile totalno neprimerene šminke, naravno sa roze kosom kao Zorica Brunclik, gde to da zaboravim.
Ustvari kad se bolje razmisli bolja lokacija za tako nešto bio bi Blok 24 između autoputa i Žel. Stanice dok Blok 26 više priliči administrativnim kompleksima poput onih u Braziliji. Oba bloka su pogodna za trgove kao mesta okupljanja građana kojih Novi Beograd nema. Grad je pun šetališta ali bez trgova sa velikim slobodnim prostorom.