Neee, neću autobus da idemEvo još radova na kontaktnoj mreži i mogu da kažem da su ovo već pozitivne vesti u vezi opstanka ovog podsistema
I to kao standard svuda…Нама треба турбо кружни ток
Šališ se?Lepo izgleda mreža, kao u uređenim državama. Inače šta god mislio o šapiću, bar za sad ovi kružni tokovi i nisu tako loši kad je prošlo već neko vreme. Sad svaki dan koristim 27E i nikad ne vidim neku gužvu kod Ušća, a i na drugim mestima ne vidim neka strašna zagušenja.
Imaj na umu da već 5 meseci ne rade srednje škole i fakulteti, a što je uporedivo sa letnjim raspustom.Lepo izgleda mreža, kao u uređenim državama. Inače šta god mislio o šapiću, bar za sad ovi kružni tokovi i nisu tako loši kad je prošlo već neko vreme. Sad svaki dan koristim 27E i nikad ne vidim neku gužvu kod Ušća, a i na drugim mestima ne vidim neka strašna zagušenja.
To je zbog 20. koja je tamo privremeno, ili su busevi neke druge linije?Vec dugo vremena autobusi i trole na okretnici u Medaku se parkiraju pred sami semafor uz razdelno ostrvo. Nije neki problem, to je ostrvo nije traka. Ali poslednjih dana autobusi se parkiraji i u desnoj traci pred sami semafor tako da se saobraćaj odvija samo jednom trakom između dva autobusa.
Њима то није тешко барем јер имају у држави неколико произвођача тролејбусаImaj na umu da već 5 meseci ne rade srednje škole i fakulteti, a što je uporedivo sa letnjim raspustom.
U Brestu, Belorusija gde živim, skoro su dodali već četvrtu liniju trolejbusa sa baterijama koja ulazi u deo gradu gde nema kontaktne mreže. Te linije su 70-75% pod mrežom, 25-30% bez mreže. Jedan elektrobus sa autonomijom 250km koji je stigao pre 3 godine ostao je jedan. Strateški su se opredelilili za trolejbus sa autonomijom u uslovima domaće proizvodnje i autobusa, i trolejbusa, i elektrobusa.
Ako smenimo ove napredne izdajnike i štetočine, možemo da vratimo naplatu prevoza na način na koji sam ranije pisao: da se iz budžeta finansiraju gorivo/struja, plate vozača i redovno održavanje, a investiciono održavanje, nabavka novih vozila, rekonstrukcija postojeće i gradnja nove infrastrukture kroz naplatu karata. Tada postoji domaći investicioni fond iz kojeg se može finansirati domaća proizvodnja autobusa i trolejbusa na istim šasijama, i sa celim sistemom zajedničkih delova. Tada se raspisuje tender na kojem pobeđuje ponuđač sa maksimalnom lokalizacijom proizvodnje.
1) Kod pametnog lociranja depoa vezanog za fiksnu mrežu (tramvaj, trolejbus) važno je da depo bude vezan za ili centar mreže, ili za zatvorene konture mreže. Izuzetak su jako mali sistemi (tipa 1-2 linije) i metro. Ako tu konturu zatvorimo samo kod Čingrijine/Gospodara Vučića, tada depo ne sme da bude dalje od centra nego Gospodara Vučića.Kad bi se gradio trolejbuski depo na Kosmaju bukvalno samo treba prva stavka navedena konkretno i da se Cingrijina poveze preko Gospodara Vucica sa novim depoom.Ovo ostalo ne treba.Moje misljenje!!!!
To je tačno. Ali, moram da napomenem da je do sankcija švajcarski Hess pokrenuo fabriku u Belorusiji, sa ciljem povećanja sopstvenih kapaciteta za evropsko tržište. Do sankcija su napravili samo 60 vozila i prestali. Eventualno možemo da nađemo partnera, obnovimo proizvodnju autobusa i pokrenemo proizvodnju trolejbusa na istoj šasiji.Њима то није тешко барем јер имају у држави неколико произвођача тролејбуса