Šta je novo?

Trolejbusi

Да се разумемо, од трамваја кроз Ресавску 1987. није дошло до ширења мреже електричног градског превоза (железнице нису чисто градски систем). Све до 2019. када је трамвајски део моста направљен да би се рушио/затворио на три године други мост. Онај електробус са просечно 3 исправна возила тешко да се може назвати "ширењем система".

Још тих 1980-тих, главна препрека за ширење и тролејбуса и трамваја били су депои. И од тада није изграђен депо Падина код Медаковића и трамвајски Вишњица.

Током 1990-тих, али и на почетку 2000-тих вечито је фалило возила за постојећи систем, а камоли за нове линије. Не заборавите да се 2000-2003 ГСП крпио пре свега страним донацијама.

Треба додати и да у оним моментима када смо имали паре за ширење трамвајске и тролејбуске мреже, имали смо на позицијама одлучивања "аутомобилски мајндсет". Чак ни ширење "жутих трака" као најједноставнијег и најјефтинијег решења за унапређен улични јавни превоз нисмо добили. Срећа је да се на око 6 километара мреже извршило пребацивање трамваја у средину, и додавање помоћних колосека на терминусе, иначе никаквих техничких унапређења не би ни било.

А за саме тролејбусе, и везано за помоћно напајање, у Минску када сам био 11.јуна 2019. трола Белкомунмаш се зауставила на секционару (неутрални вод на граници секција) због колоне пред семафором. Возач преко разгласа замолио путнике да изађу и погурају пола метра. Толико о аутономном напајању чак и код њих, где сва возила одржавају далеко боље него код нас.
 
Pa kakva bi to slovenska zemlja bila kad putnici ne bi gurali autobus/trolejbus koji treba da ih preveze... :D


Šalu na stranu, dođe mi da pitam njih za koj... kompresor... su onda ugrađivali baterije u BKMove, a potom i naše za koj moj su ih kupovali...
 
Mislim da BKM trolejbusi u Minsku nisu ni imali baterije.
 
Evo "ekskluziva". Somi se slozio da postavim, ima izgleda neko da prati ovaj forum, i da crta grafite. :lol: Inace, posle ove, naisla je jos jedna trola, koja je jos vise izvrljana od ovih sa Somijevih slika, i ova moja. Nadam se da sad nece ni moje ime osvanuti na nekoj troli :o
pqm3Ee6.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647364#p647364:1gjvd89s je napisao(la):
Somi303 » Sub Avg 10, 2019 8:38 pm[/url]":1gjvd89s]Морао бих да се оградим од овога због Гагиног пендрека ( :mrgreen: ) и уједно поздравим особу која је то урадила 8) :vops:
Somi303 BKM321 by Somi303, on Flickr
Somi303 BKM321 by Somi303, on Flickr
Druze najbolje bi bilo da je ovo neko drugi uradio ali kolko vidim jedini koji ovde voli zvrljanje klinaca si ti i ti ih promovises ovde po sajtu za ozbiljne stvari i jos si dovoljno bezobrazan da pricas da nisi ti pritom svaki put kacis neko uzasavanje trola jos ih i zvrljas a lepo zaje*******avas za takve je samo motka bogami !
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647364#p647364:26c4cdtd je napisao(la):
Somi303 » Sub Avg 10, 2019 8:38 pm[/url]":26c4cdtd]Морао бих да се оградим од овога због Гагиног пендрека ( :mrgreen: ) и уједно поздравим особу која је то урадила 8) :vops:
:bash: :bash: :bash:
 
Nadam se da sad nece ni moje ime osvanuti na nekoj troli :o
Ја на ово немам коментара... Брука, срамота, ругло, дрскост, безобразлук. Немој неком да је пало на памет да потписује било чије име са форума, ПОГОТОВО НЕ МОЈЕ, ЗАДРТ САМ ПРОТИВНИК БИЛО КАКВОГ ВАНДАЛИЗМА и сматрам да свако ко почини тако нешто треба да одговара пред законом. Ако буде било каквих увредљивих или свађалачки настројених постова сада на мој рачун, нека админи реагују и моментално их бришу (ја, иначе, на такве постове нећу одговарати), а могли би, вала, и да банују такве кориснике и пре нових постова како би евентуална опасност била спречена!!!
Привремено се повлачим са форума док такви чланови не буду адекватно санкционисани.
 
Okomili ste se na Šomija, kao da je on kriv što voli grafite. Iako jeste neprimereno da se to radi na vozilu, nije on kriv što ga je neko ispratio ovde i napisao mu "poklon". Kriv je GSP što su bili nesposobni toliko dugo da drže trolejbuse van garaže i bez pravog obezbeđenja. Znam da jesu angažovali, ali je potpuno nesposoban menadžment da odobri ovakvo obezbeđenje vozila. Ja garantujem da su to bili ljudi koji rade u GSPu na nekoj drugoj poziciji, s obzirom da su poznati da mehaničare i ostale šalju da voze trole (preteći otkazom).
 
Реално, да је ГСП нека фирма, одмах би очистили тролејбус. И онако им сада пола возног парка чами у депоу.
 
Juče i danas sam se vozio trolama , i od njih sedam koliko sam spazio dok sam se vozio , na čak 5 sam video grafite. Čak sam "ubo" da se vozim sa istim i juče i danas , i to primerkom koji ima grafit preko celih srednjih vrata i dobrim delom se prostire kaq prednjim i zadnjim vratima. Prosto nisam mogao da verujem da sam uspeo na tako malom broju vozila da vidim toliko veliki broj grafita.
Ovde je problem što su kod nas grafiti mahom gluposti koje ničemu ne služe , osim što klinci sa viškom energije sa kojom ne znaju šta će , troše na to da pokažu kako umeju da usvinje javnu imovinu i površinu. Imam utisak da se oni međusobno takmiče ko će više da usvinji neku površinu. Sa druge strane , ono što rade pojedinci , a podpada pod murale , to mi se sviđa , i to je jedino što cenim i priznajem kao ispravno. Takvi ljudi su fine i kulturne osobe i u velikoj meri , ono što rade je uz pristanak stanara zgrada koje rade. Slušao sam jednom prilikom emisiju o njima. I što je najgore , takve ljude su uhvatili da zakonski gone i proglašavaju ih nepodobnim u društvu , a ove žvrljače ni da pipnu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647385#p647385:2kv9ug7i je napisao(la):
marrecar » Sub Avg 10, 2019 8:43 pm[/url]":2kv9ug7i]Okomili ste se na Šomija, kao da je on kriv što voli grafite. Iako jeste neprimereno da se to radi na vozilu, nije on kriv što ga je neko ispratio ovde i napisao mu "poklon". Kriv je GSP što su bili nesposobni toliko dugo da drže trolejbuse van garaže i bez pravog obezbeđenja. Znam da jesu angažovali, ali je potpuno nesposoban menadžment da odobri ovakvo obezbeđenje vozila. Ja garantujem da su to bili ljudi koji rade u GSPu na nekoj drugoj poziciji, s obzirom da su poznati da mehaničare i ostale šalju da voze trole (preteći otkazom).

Voleo bi da vidim tvoju rekciju kad bi neko tvoju imovinu tako uništio, i još pride da ti žandari kažu da si nesposoban da je 24/7 čuvaš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647464#p647464:2ngw8tem je napisao(la):
Dart » 11 Aug 2019 01:52 am[/url]":2ngw8tem]
marrecar":2ngw8tem je napisao(la):
mehaničare i ostale šalju da voze trole (preteći otkazom).

Odakle mehanicarima i ostalima D kategorija?
Ko kaže da je nemaju? Komšija je radio u GSPu kao mehaničar, njegova struka, a onda su počeli da ga zbog manjka vozača i ko zna kakvih gluposti, teraju da vozi i autobus.

Žika":2ngw8tem je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647385#p647385:2ngw8tem je napisao(la):
marrecar » Sub Avg 10, 2019 8:43 pm[/url]":2ngw8tem]Okomili ste se na Šomija, kao da je on kriv što voli grafite. Iako jeste neprimereno da se to radi na vozilu, nije on kriv što ga je neko ispratio ovde i napisao mu "poklon". Kriv je GSP što su bili nesposobni toliko dugo da drže trolejbuse van garaže i bez pravog obezbeđenja. Znam da jesu angažovali, ali je potpuno nesposoban menadžment da odobri ovakvo obezbeđenje vozila. Ja garantujem da su to bili ljudi koji rade u GSPu na nekoj drugoj poziciji, s obzirom da su poznati da mehaničare i ostale šalju da voze trole (preteći otkazom).

Voleo bi da vidim tvoju rekciju kad bi neko tvoju imovinu tako uništio, i još pride da ti žandari kažu da si nesposoban da je 24/7 čuvaš.

Hajde podseti nas ko čuva trole na okretnicama? Ako mi neko uništava imovinu, a pri tome imam osoblje koje je zaduženo za čuvanje te imovine na nekoj udaljenoj lokaciji, naravno da bih bio besan i ljut i ogorčen na one koji su uništili imovinu. Ali pošto ja na takve osobe ne mogu da utičem, da ih nateram da to ne čine, onda ću da promenim obezbeđenje. Ili da dovedem nekoga ko ima više iskustva, ko je stručan u tome, ili da povećam broj ljudi na toj lokaciji, ili da zatražim asistenciju od nadležnih službi, ili policije ili komunalaca. Jer srećom, GSP, policajci i komunalci su državna preduzeća i službe, i imaju veću mogućnost i lakše načine da sarađuju.
Dakle, iako ti ljudi koji uništavaju imovinu prave prekršaj, na meni je da pronađem način da moja imovina bude što bezbednija i da je zaštitim kako ne bih imao dodatne troškove. Ovako je GSP zaposlio neke šatro ljude za obezbeđenje, a koje je upitno koliko su stručni, a ako jesu, upitno je koliko oni mogu da se obračunaju sa ovima što žvrljaju. GSP na kraju uopšte ne mari za svoju imovinu, što nije sad samo ovaj slučaj, krajnje vanredni zbog radova, nego smo i ranije bili svedoci da im se imovina postavlja pored garaže i da je i dalje ne štite kako treba.
To je kao kada bi bio u kući dok pada kiša i ne bi zatvorio prozore, pa onda počeo da kriviš kišu što pada i što postoji.
 
Šta znači ko čuva trole ? Da li to znači da sve što nema bodljikavu žicu pod naponom mogu da uništavam kako imam volju ?
Ne postoji opravdanje za vandalizam i uništavanje bilo čije svojine. Društvne, državne , lične , moje , tvoje. Samo oštre kazne + namirivanje štete do zadnje pare.


Što se tiče mehaničara sa D kategorijom ili drugih radnika to je već unutrašnja organizacija posla.
Taj tvoj komšija je prijavio da ima D kategoriju. Prošao je lekarski pregled, psiho test za vozače, ima važeće lekarsko uverenje za vozača autobusa i prošao obuku ?
Ako je sve to potvrdno i ima rešenje o upućivanju na radno mesto vozača autobusa zbog potrebe posla onda je sve OK.
Takvih sa D kategorijom među radnicima održavanja je jako mali broj.
 
Pa ko ih čuva na okretnicama? Ako ih još uvek drže tamo preko noći. Naravno da ne znači, ali ti ne možeš nikoga da sprečiš u nameri da ti uništava imovinu. Takve osobe nemaju kapacitet da razmišljaju i ne shvataju šta rade. I iz tog razloga treba što bolje da obezbediš svoju imovinu, pogotovo na udaljenoj lokaciji. Niko ovde ne opravdava uništavanje i vandalizam, naravno da tu nema opravdanja. Nemoj da mešamo babe i žabe, ne možeš da ostaviš svoju imovinu na ulici i da očekuješ da je niko neće dirati. Društvo tako ne funkcioniše, nažalost. Zato postoji menadžment, koji će smisliti na koji način je najbolje i najefikasnije da se ona zaštiti.
Za komšiju nisam siguran da li je prijavio ili da li je ima. Ali ako je on svojim ugovorom zaposlen na poziciji mehaničara (kako god da se zove ta pozicija), neodgovorno je tako prebacivati na neku drugu poziciju i to preteći otkazom. Ali dobro, ovo je sporedna stvar, nije to stvar GSPa, nego celokupne današnje države.
 
Dešava se jedino obrnuta stvar tj da prime nekog kao vozača u firmu, a kasnije da pređe preko veze na neku drugu poziciju . Eventualno kad izgube vezu vrate ih na prvobitno radno mesto...

Što se tiče čuvanja, pljačkaju se i najbolje čuvane banke. Jednostavno ako neko ima motiv on će to i uraditi. Demotivisati ih jedino može veliki procenat uhvaćenih počinilaca i visoke kazne.
Ovi klinci što žvrljaju nisu naročito bistri, jer se javno hvale svojim radovima i lako je doći do njih. Samo jos fale visoke kazne kao i račun za ponovno farbanje trolejbusa (koji uopšte nije mali). Kada plate desetak hiljada evra i razbistre malo misli u padnjiku neće više biti toliko destruktivni po okolinu...
 
Ali da te pare daju iz svog džepa , a ne da im plate mama , tata ili neki rođak. Ako nema para , nema problema. Čim se zaposli , automatski sve što zaradi , ide na otplatu duga. Naravno , plus sve ostalo pomenuto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647541#p647541:25hpf40w je napisao(la):
Dart » 11 Aug 2019 12:55 pm[/url]":25hpf40w]Dešava se jedino obrnuta stvar tj da prime nekog kao vozača u firmu, a kasnije da pređe preko veze na neku drugu poziciju . Eventualno kad izgube vezu vrate ih na prvobitno radno mesto...

Što se tiče čuvanja, pljačkaju se i najbolje čuvane banke. Jednostavno ako neko ima motiv on će to i uraditi. Demotivisati ih jedino može veliki procenat uhvaćenih počinilaca i visoke kazne.
Ovi klinci što žvrljaju nisu naročito bistri, jer se javno hvale svojim radovima i lako je doći do njih. Samo jos fale visoke kazne kao i račun za ponovno farbanje trolejbusa (koji uopšte nije mali). Kada plate desetak hiljada evra i razbistre malo misli u padnjiku neće više biti toliko destruktivni po okolinu...
Zaista porediš pljačkanje banke sa žvrljanjem trolejbusa (i ostalih vozila GSPa)? Svaka banka ima jasno definisan protokol šta se radi u slučaju pljačke, bilo kojeg obima. Ili onih pljački kao u filmovima ili onih manjih na šalteru. Ali se najviše dešavaju na šalteru. Većina filijala ima samo jednog člana obezbeđenja, u zavisnosti od veličine. I on ne može uvek da spreči pljačku, ali je tu uvek na ulazu kao "filter" da prepozna. I to su zaposleni ljudi koji su obučeni za obezbeđenje i imaju iskustva. GSP to ne čini. Nema protokol za ovakvo žvrljanje i kako da zaštiti svoja vozila. U potpunosti su nemarni.
 
Care GSP ima angažovano privatno obezbeđenje (isto to što je i bankama), a imaju i svoje zaposlene zadužene za bezbednost. Jednostavno ako neko želi da uradi nešto on će to i uraditi, nema te procedure koja će te zaštiti. Jedino stroga kaznena politika može obezhrabiti takve pokušaje.
Da je neko normalno vreme i da ti klinci imaju i gram mozga uopšte ne bi bilo ni potrebno obezbeđenje.
 
Ево кога интересује како изгледа рад на делу ових "уметника" као и рад обезбеђења, нек премота овај снимак на 28:30.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0YD1kQ2s0qY[/youtube]
 
Upravo to Dart, farbanje sve sa auto danom za to vozilo dok je van saobraćaja pa da vidi kako bi mu se isplatio čas likovnog u prirodi.

marrecar, niko ne može da vozi autobus u GSP-u ko nije prošao lekarski i obuku.

Koliko znam letnji red vožnje je u toku i veliki broj vozača je prešao upravo sa trolejbusa na autobuse pa sad je čak i višak.
 
Vrh