Šta je novo?

Trg Slavija

Navodno na Slaviji ne mogu da se urade podzemni prolazi ili bilo šta podzemno zbog ogromnog kolektora, u koji je kaptiran Vračarski potok.

Sve zavisi na kojoj dubini je to, verovatno nije plitko a prolazi mogu da idu tik ispod asfalta. A i dajte ljudi danas je sve tehnički izvodljivo ako ima volje i para.
 
Ако може метро испод Топчидерке и испод Саве, може и подземни испод некаквог колектора. Колики је уопште колектор и где је тачно? Има ли неко прецизније податке?
 
Ovo sam napravio pre neku godinu sa ciljem da vidim kako bi izgledalo kada bi Slavija bila nacickana zgradama kao na nekom skveru u Tokiju.
I ako sve deluje manje-vise nabacano i stilski random (sto i jeste), sve zgrade tacno odgovoraju postojecim parcelama na Slaviji.
Uglavnom, meni licno ima smisla kada bi zgrade bile ovako 'koncentrovanije`, vece i modernije.
Mi trenutno ne znamo u potpunosti sta znaci kada se kaze "Slavija", postoji neka praznina koja je ne definise do kraja.


slavija234.png
 
A imperativ je da budu visoke zgrade zbog...?


Inače, koliko vidim sa rendera, arhitektura iz predloga ima neke elemente arhitekture 90ih. A ovaj forum mrzi arhitekturu 90ih.
 
Poslednja izmena:
Nije nista imperativ, zamisao mi je da je "amfosferski" na Slaviji slicno kao na ovim fotografijama, samo bolje.

tokyo-shibuya-crossing-194379.jpg

Time-Square.jpg
 
Planska komisija i rukovodstvo Skupštine grada prihvatili su primedbe građana koje su iznosili tokom javne rasprave o Planu detaljne regulacije za trg Slavija a koje su se ticale podzemnih prolaza koji su bili predviđeni projektom koji smo nasledili. Dakle, neće biti podzemnih prolaza na Slaviji. Kako bismo bili sigurni u rešenja nekoliko meseci se radilo na analizi saobraćaja na ovom trgu. Dobili smo saobraćajno rešenje bez podzemnih prolaza a koje obezbeđuje bolju protočnost vozila nego sada ili sa prolazima.

Link

Slavija podzemni.jpg


Ovo neka bude za nauk svima koji su slušali šarlatane i slepce* i davali im previše glasa i značaja. * I pritom ne mislim samo na političare.
 
I ja sam u sebi nagađao od kada je, pretpostavio sam da je kraj 80-ih i početak 90-ih.
Maj 1992. je značajan u istoriji kao mesec kada su nam uveli one najgore sankcije.
 
Inače deo zapadno od Beogradske (Mitićeva Rupa) je obuhvaćen planom detalje regulacije koji je usvojen i izašao u Službenom listu Grada Beograda br. 19/2022:

Kada se ode na Beoland izlazi kao da je plan još uvek u izradi (a nije jer jer već usvojen). To zato da se Vlasi ne dosete kada proveravaju na Beolandu:

image_2023-07-23_233029344.png


Uknjižen je Grad Beograd i SEBRE Slavija. Česi, kupci Avala Filma i Marine Dorćol, grade Lastavice i izgradili su objekat u Puškinovoj (za Puškinovu sve pohvale, ne i za ostalo što rade):

Sebre.jpg


Do ove situacije je došlo na sledeći način.
Restitucija vraća samo i samo onim naslednicima koji su podneli zahtev. Pošto naslednika nakon 70 godina ima dosta i pošto su rasuti po svetu, retko kada svi podnesu zahtev.
Rezultat je da se ne vrati cela parcela, već samo udeo na istoj.
Ovakva situacija za krupnog investitora nije teškoća, već odlična prilika.
Naime, grad Beograd svoj udeo ne može da otuđi tek tako, drugi suvlasnik (SEBRE) ima pravo preče kupovine.
Suvlasnik pravo preče kupovine koje ostvaruje na licitaciji Gradskog udela. Ima čak i pravo da predloži Gradu takvu licitaciju.
Međutim, pošto se ne prodaje cela parcela već samo udeo na istoj niko neće doći da licitira, jer bi na taj način samo došao u poziciju da ga drugi suvlasnik ucenjuje.
Suvlasnik kupuje Gradski udeo po početnoj ceni.
 
Restitucija je u toku za neke od parcele koje se vidm vode na sebre
Posto zemljište nije privedeno namjeni od momenta oduzimanja
Mora biti vraćeno nateralo a ne obeštećenje u obveznicama
Čak su neki tražili i postupak deksproprijacije prije nego je i donet zakon o restituciji
 
Do 26. jula je na javnom uvidu plan za blok kod Slavije od Beogradske kojim je predviđena gradnja zgrada umesto parkinga.

Planom nisu predviđeni podzemni prolazi za pešake već će i dalje morati da kruže stotinama metara do pešačkog prelaza Makenzijeva i planirane metro stanicePogledajte prilog 167152

Je l' ja dobro vidim u planu, oni hoće da suze trotoar?!
 
Restitucija je u toku za neke od parcele koje se vidm vode na sebre
Posto zemljište nije privedeno namjeni od momenta oduzimanja
Mora biti vraćeno nateralo a ne obeštećenje u obveznicama
Čak su neki tražili i postupak deksproprijacije prije nego je i donet zakon o restituciji
Oprostite nisam bio jasan - SEBRE je svoj udeo kupio od starih vlasnika kojima je vraćeno restitucijom.
 
Шта би на крају са оним локалима испод оног видиковца за гледање у фонтану?
 
Колико дуго већ стоји празан тај простор?
 
Ваљда су планирали увлачење да би се ширила Макензијева, али нешто запело са оном уџерицом где је кладионица.
 
Ovo sam napravio pre neku godinu sa ciljem da vidim kako bi izgledalo kada bi Slavija bila nacickana zgradama kao na nekom skveru u Tokiju.
I ako sve deluje manje-vise nabacano i stilski random (sto i jeste), sve zgrade tacno odgovoraju postojecim parcelama na Slaviji.
Uglavnom, meni licno ima smisla kada bi zgrade bile ovako 'koncentrovanije`, vece i modernije.
Mi trenutno ne znamo u potpunosti sta znaci kada se kaze "Slavija", postoji neka praznina koja je ne definise do kraja.


Pogledajte prilog 165680
Plato ispred NBS se pokazao kao potpuni promašaj. Podržao bi da se pretvori u građevinsko zemljište, a da se na mestu Mitićeve rupe poveća zelena površina.
 
Vrh