Šta je novo?

Trg Slavija

Poređenje:

Nove Beogradske klupe za sedenje vidite na prethodnoj slici, a na sledećoj su stare :lol:

 
Ovaj deking...zar to nije iskljucivo PODNA OBLOGA, po kojoj se GAZI, a NE SEDI ?! Kapiram da su hteli nesto prakticno, lako za odrzavanje...Ali brale, ovo nit je estetski lepo, niti kvalitetno odradjeno, obradjeno... Uzas, nekako me sramota kao Beogradjanina.
 
Kao sto i drvo nije iskljucivo materijal za sedenje, nego za siroku upotrebu takva je stvar i sa dekingom. Moze da se gazi po njemu, sedi ili lezi.

8.jpg


Millboard-NW3.jpg


4_for-web.jpg


http://www.carpentier.be/en/products/ho ... ng-boards/

HOTwood-terras-Mexico-1-1200x400.jpg
 
Meni to izgleda kao da su nabavili dosta dekinga, pa daj da ga iskoristimo na Slaviji da razbijemo malo monotoniju betona. No, nema veze, neka bar stave lajsne, pa da vidimo gde smo na proleće.
 
Мени је фасцинантна толика количина неодобравања и нетрпељивости према материјалу који доживљава експанзију у употреби у јавним просторима не само у Београду него глобално. То је материјал који уноси дозу топлоте и хуманизује градске просторе - односно има све позитивне естетске квалитете дрвета уз наравно, елемент трајности потребан за употребу у јавним просторима а које природно дрво - не поседује.
 
Ovde se negoduje nacin kako je postavljen.

Vec sad se vidi da su se neke delovi odvojili, da se radi samo da se sto pre nafiluje, i jos problematicnije je nacin kako ce se ovo u buducnosti odrzavati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571705#p571705:p6cpp2cm je napisao(la):
stf » 03 Oct 2018 11:25 am[/url]":p6cpp2cm]Мени је фасцинантна толика количина неодобравања и нетрпељивости према материјалу који доживљава експанзију у употреби у јавним просторима не само у Београду него глобално. То је материјал који уноси дозу топлоте и хуманизује градске просторе - односно има све позитивне естетске квалитете дрвета уз наравно, елемент трајности потребан за употребу у јавним просторима а које природно дрво - не поседује.
Ne kritikuje se materijal nego izbor pogrešne obrade tog materjala, odnosno konačnog komercijalnog proizvoda koji nije namenjen za ono za šta je ovde upotrebljen. Ovo se često prodaje kao "neklizajući brodski pod od kompozitnog materjala (WPC)". Brazde služe da bi sprečile klizanje noge kad se hoda po njemu, recimo zimi i po mrazu. Materijal sa mnoštvom bliskih ureza se ne stavlja kao površina na kojoj se sedi i na kojoj se recimo prilikom sedenja oslanja šaka i težina gonjeg dela tela, pošto će na njoj ostati utisnute brazde. Plus što je ove ureze teško prati do nivoa higijene potrebne za površinu gde mnoštvo ljudi stavljaja ruke i gde se recimo valjaju mala deca kojoj nije problem da iste te prljave prstiće posle stave u usta. Drugim rečima, hteli su da uštede, pa su pod stavili umesto materjala koji se za klupe obično koristi.

Umesto ovoga

Pogledajte prilog 1
Mogla je da dođe donja od sledeće dve varjante:


Pošto ionako moraju da daju iste pare, u čemu je pobogu bio problem da po istoj ceni kupe ono što treba? Zbog TOGA se kritikuje, što ti veoma dobro znaš.
 
Postavljen je plastični, ne drveni. I to onaj najjeftiniji, čini mi se. Ružno, loše. Generalno nemam ništa protiv izbora, ali kvalitet bi morao da bude mnogo bolji.
 
Istina. Ono što je Zex okačio izgleda baš lepo, ali vidi se da je sve to drvo neke vrste. A ovo što mi imamo je plastikaner. Za koji se iz aviona vidi da je sklepan i jeftin. Ok, svakako bolji nego goli beton ili propale daske kao na nekim drugim starim lokacijama u gradu. Ali ipak ni blizu pravog drvenog dekinga.

Usput...

Mislim da sve na ovom kraku ''ispod'' oznake, tj ispod mesta spoja, neće postojati već na kraju sledećeg leta. Ili će biti rasčerupano i izlomljeno. Inače bih dao mnogo kraći rok, ali ga spašava to što plato ima dosta manje ljudi nego očekivano. Te trebaće malo više vremena da se to izhaba i razdrnda. Ali sve u svemu, siguran sam da će usled kačenja, gaženja a možda i sitnih vandalizama (namerno čukanje nogom), taj ''špic'' jako brzo propasti.
 
Ne vadite se sad na sitnice, nigde nije bio kritikovan konkretan kataloški primer materijala, nego sam materijal u celini. Deking je veštački materijal, ne postoji drveni deking, to onda nije deking, to je drvena daska koja se ne preporučuje za upotrebu u javnim prostorima zbog sklonosti habanju. Čisto drvo se koristi za privatna dvorišta daleko manjeg stepena opterećenja.

A što se tiče konkretnog primera sa Slavije, garantovano izvođač nije ispoštovao projekat jer se nikada ne ostavlja zub od par cm na površini za hodanje. Površina namenjena za deking je trebala za debljinu samog dekinga i podkonstrukcije biti u izvođenju betona niža, kako bi gornja površina betona i dekinga bila nivelisana u milimetar. Dakle, ovaj primer sa Slavije je direktna krivica izvođača radova i nadzorni organ ovo ne bi trebao da primi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571790#p571790:3ewtqf8t je napisao(la):
stf » 03 Oct 2018, 15:35[/url]":3ewtqf8t] Deking je veštački materijal, ne postoji drveni deking, to onda nije deking, to je drvena daska koja se ne preporučuje za upotrebu u javnim prostorima zbog sklonosti habanju. Čisto drvo se koristi za privatna dvorišta daleko manjeg stepena opterećenja.

Kolega, netačno. Radim sa tim materijalima, tako da znam. Svako može brzo da izgugla sve informacije o drvenom dekingu.

Treated Timber Decking Boards
 
Uglavnom, s obzirom na ovdašnje brojne (spekulativne) komentare u ovoj i u drugim temama, izgleda da bi najpametnije bilo da izvođači radova nikome ne dozvole pristup radovima, sve dok se posao ne završi.

Ovako, bespotrebnom komentarisanju nema kraja... :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571790#p571790:t810ku98 je napisao(la):
stf » 03 Oct 2018 02:35 pm[/url]":t810ku98]Ne vadite se sad na sitnice, nigde nije bio kritikovan konkretan kataloški primer materijala, nego sam materijal u celini. Deking je veštački materijal, ne postoji drveni deking, to onda nije deking, to je drvena daska koja se ne preporučuje za upotrebu u javnim prostorima zbog sklonosti habanju. Čisto drvo se koristi za privatna dvorišta daleko manjeg stepena opterećenja.
Jeste bio kritikovan konkretan kataloški primer materijala, a NE sam materijal u celini. Mogu i da citiram svoju prvu poruku:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571332#p571332:t810ku98 je napisao(la):
Zuma » 01 Oct 2018 04:29 pm[/url]":t810ku98]Ja ne znam da se za nešto što treba da bude površina za sedenje, odnosno gde se stavljaju i ruke, koristi materijal koji ima ureze. Tu se zadržava zemlja i razne nečistoće koje su rasadnik za mikroogranizme, a teško ga je prati. Klupe bi ipak trebale da bude čiste, glatke i lake za održavanje. Ovo je predviđeno za gaženje, ne za sedenje. Iz ovih klupa će početi i trava da raste.
Suština je da su pored loše realizacije za klupe iskoristili podne obloge. Što je prosto sramota za ovakvo mesto. Dakle nešto nevezano za izvođača i njegove sposobnosti, nego za PROJEKTANTA i NADZOR, što je ipak teži slučaj koji više govori o odnosu prema uređenju važnih prostora u gradu.

Da li, ako zanemarite greške u montaži, OVO nekome liči na klupu dostojnu Trga Slavija? Koliko trgova imamo? Ukupno?

0424e2d56f5fc6b2067f016094713ffa.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571798#p571798:1d0rm094 je napisao(la):
Vladivoje » Sre Okt 03, 2018 3:46 pm[/url]":1d0rm094]Uglavnom, s obzirom na ovdašnje brojne (spekulativne) komentare u ovoj i u drugim temama, izgleda da bi najpametnije bilo da izvođači radova nikome ne dozvole pristup radovima, sve dok se posao ne završi.

Ovako, bespotrebnom komentarisanju nema kraja... :roll:
Da se uradi tako , opet bi se na kraju našao neko ko bi rekao da bespotreebnom komentarisanju radova koji su završeni nema kraja , i verovatno bi se provukla i priča kako je to trebalo da se odradi dok su trajali radovi. :wink:
 
Komentarisanje je jedno, a spekulisanje (pričanje napamet) je nešto što nema veze sa zdravim razumom.

U tome je velika razlika. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=571705#p571705:147w4bh6 je napisao(la):
stf » Sre Okt 03, 2018 12:25 pm[/url]":147w4bh6]Мени је фасцинантна толика количина неодобравања и нетрпељивости према материјалу који доживљава експанзију у употреби у јавним просторима не само у Београду него глобално. То је материјал који уноси дозу топлоте и хуманизује градске просторе - односно има све позитивне естетске квалитете дрвета уз наравно, елемент трајности потребан за употребу у јавним просторима а које природно дрво - не поседује.
Nije sve što je u ekspanziji i u upotrebi , estetski lepo sa ili bez elementa praktičnosti. Meni lično , totalno je estetski ružno postavljanje na kosine , dok je OK postavljanje na zid gde predstavlja neku vrstu klupe. Što neko reče , ovo je urađeno u svrhu razbijanja monotonije betona , ali kod mene je izazvalo kontra efekat. To što neko nešto proglasi da je nešto in , ne znači da sad treba da se trpa gde god se stigne , jer na kraju prelazi u preterivanje. Izvinjavam se što će neki da se naljute zbog ovog što ću sad reći , ali recimo , danas je popularno biti gay , i sad maltene u svakoj seriji trpaju po jednog do dva gay lika. Ili recimo neko je proglasio da su vampiri , drakule , veštice , zombiji , mutanti i sl. sa što više prolivanja krvi in , i sad isto i to štancuju na angro , što u filmovima , što kroz serije sa tom tematikom.
 
Ovo lici na neki sanduk iz neke garaze u kome se drzi alat, a nikako na klupu na jednom od najvecih trgova u gradu.
 
Мислим да клупе у БнВ имају бољи декинг, можда и грешим.
 
Klupe u BnV su sa normalnim daskama, ne sa dekingom (bar se ja ne sećam da sam video deking na klupama)

Edit: Deking je za sedenje na onim terasama. Sad sam malo preleteo kroz temu na forumu, ali baš ima mnogo strana i nisam našao sliku gde se jasno vidi.
 
Koliko mogu da se setim deking predstavlja kombinaciju drveta i plastike
 
Kada kažemo "deking" mislim da većina ljudi pomisli na podlogu po kojoj gazimo i koja može biti ili od drveta ili od plastike, tj neka kombinacija (kao neki laminat, ili šta već)
 
Išao sam na Slaviju da proverim pretpostavke o problemima o kojima sam pisao, pa evo i slika.

WPC, "wood plastic composite" je kompozitni materijal koji se sastoji od posebno obrađene strugotine drveta, plastike i lepka. Ima dosta dobrih osobina i jednu, ne toliko lošu, ali ipak nezgodnu. Širi se sa promenem temperature, pa se moraju ostavljati znatni razmaci između ploča, što može ružno da izgleda.

Pogledajte prilog 8
Očigledno je po žlje*******ovima da je ovo stvarno verzija dekinga za podove, ali se ispostavilo da su ti urezi ovde još nezgodniji nego što sam mislio. Ovde postoje čak dva nivoa gustine ureza, grublji i finiji, pa klupe bukvalno funkcionišu kao šmirgla.

Pogledajte prilog 14
Kad sednete nikako nemojte da se pomerate jer ovo zapinje za šavove na zadnjim džepovima, za nitne, a na osetljivijim tkaninama verovatno ostavlja i pečat. I ne samo na pantalonama i suknjama. Pošto prolazi u parku ne vode nigde, a svakako ne do pešačkih prelaza, očigledno je zamišljen da se u njemu provodi vreme. Međutim klupe nemaju naslone, pa će skoro svako posle izvesnog vremena da se osloni na ruku jer drugog naslona nema. A onda na njoj dobijate zanimljiv i ne toliko prijatan reljefni pečat i raspored krvi koji izgleda ovako.

Pogledajte prilog 9
I pretpostavka o nehigijeni, o lakom skupljanju nečistoće u urezima klupa je takođe ispala tačna i lako je vidljiva.

Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11
Ptičiji izmet će se skinuti sa površine, ali ne iz ureza.

Pogledajte prilog 7
Zemlja tik pored klupa (verovatno pas)

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
A sve ovo skupljaju ne samo odrasli nego i deca u svom uobičajenom položaju. To što ste ranije videli, i bakcili koje niste, zatim ide u usta čim mama skrene pogled. Takođe tu je ostavljena i polu puna konzerva koka kole, koja će se ubrzo prevrnuti, sa svim šećerom koji u urezima dekinga ostaje kao hrana mikroorganizmima. Naravno da se slične stvari dešavaju i na drugim klupama sa glatkim površinama, ali tamo kiša i ljudi svojim pantalonima ipak daleko bolje uklanjaju višak ovog đubreta. Jednostavno, podne obloge sa žlje*******ovima protiv klizanja NISU za klupe.

Pogledajte prilog 10
Slaba tačka ovog dekinga su i lajsne pošto je njihova debljina svega par milimetara. Ovo će verovatno pući posle jednog udarca nogom nekog vandala, ili uobičajnih skejtbordera koji će se ovde isprobavati, pošto su istaknute, iznad nivoa preostale površine, pa prve primaju udarac točka ili noge. Ovo je mikro snimak prve pukotine koju smo već videli.


Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Deking je kompozitni materijal, i ima vise klasa (kao i kod laminata, brodskih podova, parketa), s tim sto je ovo zaista jedan, ajde da kazem, "plemenit" materijal koji (kako je Stef naveo) daje toplinu kako privatnim tako i javnim otvorenim prostorima. I ono sto je Stef rekao za zub je takodje tacno. Zub u slucaju Slavije apsolutno je trebao da se ispostuje, da bi se deking nivelisao sa betonom. Dakle propust izvodjaca, a ponajvise onoga ko je ovo projektovao.

Pravi domacin/inzenjer/arhitekta je stalno sa svojim majstorima, ako zeli da mu idejno resenje ispadne kako treba. Najlakse je uraditi rendere i reci eto ja sam projektovao. Nisi. Projekat si doveo do kraja onog trenutka kada si poslednjeg radnika ispratio sa gradilista ti licno.

@ Zuma - Sad sam tek video da si nasao pravu definicju:

WPC, "wood plastic composite" je kompozitni materijal koji se sastoji od posebno obrađene strugotine drveta, plastike i lepka

To je to.
 
Odlična Zumina reportaža sa Slavije.

Deking je materijal za pod, a za oblaganje ovakvih površina se koriste drvene lajsne sa širokim razmakom i podkonstrukcijom koja ih dovoljno odiže od podloge da prljavština može da lakše ode u pranju ili kišom.
Ima takvih "klupa" po gradu dosta, prvo mi pada na pamet drvetom obložen beton pored atletske staze na Olimpu.
 
Vrh