Šta je novo?

Trg Slavija

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=491105#p491105:g73rpx8y je napisao(la):
Posmatrac » Pet Nov 10, 2017 3:36 pm[/url]":g73rpx8y]Мало занимљивости са Славије.

Први пут сам се попео на плато, односно, један стари радник ме је самоиницијативно одвео да ми покаже како изгледа када се избруси бетон којим малтеришу површину. Ове пречкице које видите, заправо су пертле које се након сушења извлаче напоље. На тај начин се праве мини канали за одвод кишнице, јер је цео плато нивелисан да не буде задржавања воде. Овај тамни квадрат који ми показује је ако сам га добро разумео шара на платоу. Рупе су за дрвеће. Причао ми је усхићено као да први пут то ради, а има преко шездесет година.

Иначе, за крај још једна моја игра у Пеинту, пошто су ове зграде наводно заштићене, онда ево и решења да цео фронт остане нетакнут, али да се као инсталација дигне бетонски зид са отворима за светло и улаз у Делиградску улицу и ћао. Да дамо омаж бруталистичкој традицији :laugh: :sesir: :lol: :lol: :lol:
file.php

file.php

file.php

file.php


Mi Srbi smo majstori za nemenjanje nicega, ovi srusise one barake i jednospratnice i sad Posmatrac je za novo resenje da se ponovo stavi vizuelna prepreka, sto se tice ovog stampanog Betona nije mi bas nesto najsrecnije resenje, ali ok , Ja sam za resenje da iza zgrade meka i one zgrade prekoputa izgradi zgrada pune spratnosti kako bi sve bilo u liniji a ove zgradice da ostanu na ulicnom frontu :D
 
Саша Бг;143415746 je napisao(la):
Ипак сипају растопљену гуму поред трамвајских шина, сликано данас поподне:

20171110_154406.jpg

20171110_154435.jpg

20171110_154503.jpg

20171110_154525.jpg

20171110_154554.jpg


20171110_154621.jpg

20171110_154558.jpg

20171110_154617.jpg

20171110_154701.jpg

20171110_154747.jpg


Немањина улица:
20171110_154416.jpg


Степенице на платоу без рампе за колица; припрема се постављање површинске облоге:
20171110_154014.jpg

20171110_154029.jpg


Поглед од х. "Славија", остало је још много ситнијих послова, као што су попуњавање простора око шахтова, уметање углића од коцака и углављивање делова плоча, обрада ивица, исправљање грешака ...:

20171110_154933.jpg

20171110_155021.jpg


Допада ми се што се у склопу обнова по Београду понегде први пут обраћа пажња на детаље који другде одавно представљају цивилизацијско достигнуће. Овде, испред х. Славија, спустили су тротоар ради приступа колицима (и коферима); али, лоше су испланирали, треба поставити мање плоче, ове су превелике да би направиле равномерно заобљење:

20171110_154844.jpg


Некада сам се, шетајући се по енглеским градовима, дивио томе што имају веома велики избор уличних и дворишних плоча, плочица и ивичњака - различитих величина, облика и боја - за решавање свих могућих ситуација на терену - прилази, прелази, пролази, колска и пешачка дворишта, тротоари, косине, степенице, каналићи.

А наше циглане још не производе више од једне или две врсте и облика цигле за грађевинарство. Нико да се сети да направи циглу с више заобљеним једним ћошком, с више заобљена два ћошка, па половину и трећину цигле (и по висини, и по ширини), и много још тога корисног и лепог.

SašaBg sa SSC
 
Neko iz Evrope pogleda Slaviju sa zadnjih slika i pomisli da počinje rekonstrukcija, a ne da se završava...
Inače pretpostavljam da će ploče kod pešačkog prelaza još seći pa će se bolje uklopiti, a žardinjere hitno ukloniti.
 
20171110_154844.jpg


Ovo nema šanse da ostave ovako, mada je pitanje kako uklopiti ploče, osim da se promeni šara.

I ja se nadam da će žardinjere da lete, mada mi nije jasno zašto već nisu sklonjene.
 
Na jednom mestu su kocke već sekli u trougliće i tako ih uklapali, verovatno će i ovde to da urade kasnije.
 
Ostrva samo obojili umesto da ih izdignu, znaci gazenje i haos u najavi.
 
file.php


Evo malkice bolje uklopljenog ulicnog fronta na Slaviji...sada se definitivno vidi koliko ovde nema mesta za kompromis oko postojecih objekata...kuce jesu zaista lepe...ali odavno ne pripadaju velicini ovakvog trga. Jedino resenje za kompromis je ostaviti stare fasade u dnu i nastaviti sa savremenom arhitekturom u vis (staklo nikako ovo je samo montaza za gabarit).

 
A što ne staklo? Ne onim metalnim panelima ili žutom, starom staklu. Ne kič reklamama, znakovima i bilbordima, lažnom mermeru i cecesiji.

Ja na primer, volim čistinu, prozračnost, refleksiju stakla. Biseri stare gradnje mogu da dodju do izražaja kada se reflektuju ili akcentuju modernim materijalima. Ništa nije lepše od urednog, čistog i simetričnog, makar se sve te kućice srušile pa opet izgradile kao osnova visoke moderne zgrade.
 
Nema tu pomoći, mislim da su potrebna radikalna rešenja i da ceo taj red zgrada od Bulevara oslobodjenja do Kralja Milutina treba da se ukloni i napravi novi front zgrada. Kućice jesu lepe, ali ne vidim u njima ništa spektakularno..Ako se to ne uradi-Slavija nikada neće ličiti ni na šta.
 
Ja sam prvo za izgradnju severnog dela Slavije (miticeva Rupa, bivsi parking, prosirenje Makenzijeve, rekonstrukcija hotela Slavija) pa Tek onda resavati taj postojeci deo.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=491300#p491300:3oy2vpmv je napisao(la):
zexland » Sub Nov 11, 2017 11:01 am[/url]":3oy2vpmv]kuce jesu zaista lepe...ali odavno ne pripadaju velicini ovakvog trga.
Slažem se Zexland, to je upravo suština problema ovde. S jedne strane je greota da se to ruši/menja, al s druge strane stvarno ne priliči ovakvom trgu. E sad šta uraditi, to je glavno pitanje.
 
Штета што не може више мини анкета да се прави на форуму, на пример да ли смо за рушење тих неколико мањих кућа са Славије. Јасно је да неколико нас мисли да све то треба под мач, још нисмо чули мишљење и разлог против.
 
Ne znam kako su drugi gradovi rešavali slične probleme (osim bombardovanjem i ratovima), ali ne vidim problem (osim finansijski) da se nešto sruši i izgradi nešto primerenije lokaciji.
 
Ma simpatične su te kućice, ali na njihovom mestu moraju da se naprave nove zgrade koje bi svojom visinom sakrile ona čuda iza. Nisam za to da se naprave nove staklene zgrade koje bi u donjem delu imale očuvane te stare fasade. Tu treba napraviti nešto savremeno, srediti fasade oba hotela Slavija i NBS, izgraditi zgradu u Mitićevoj rupi i parkingu i videti šta sa onim kućicama preko puta Hiltona.
 
Meksiko city i Njujork. Kruzni trgovi sa modernom arhitekturom
165ea688dbf0fbc1e4d0517687356cf0.jpg
5fae1ab7c68d90e78dcfa613ed22710a.jpg
2fab74b49cb6bf25da70963d24a7199c.jpg
bc7a7ddc3ec4c3e46df34e10d0084a28.jpg


Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
Та висока архитектура је некоме ок некоме није, али ови пешачки НЕ НЕ и НЕ. :shock:
 
DA, DA, DA...
Onaj "kruzni tok" sa slike je Columbus Square u New York-u, na po Manhattana pored Central Parka. Visoka zgrada koja se vidi na slici je Trumpov hotel. Situacija ima dosta slicnosti sa Slavijom, osim u nekoliko detalja.

Prvi i najvazniji...to uopste nije kruzni tok, vec kruzna saobracajnica sa semaforima. Zato su tu pjesacki prelazi.
Drugo. Ispod tog trga nalazi se stanica sa 4 linije metroa.
Trece. Nema tramvaja, ali ima konjskih kola! Naime, podrucje je turisticki orjentisano pa su tu i fijakeri koji turiste voze po Central Parku.

Sve u svemu fin primjer neceg cemu bi Slavija mogla da tezi u buducnosti, naravno da nije straha da ce se ugroziti kretanje automobila koji je izgleda osnovni pojam zivota u gradu...Beogradu.

Plus za Castelbianca od mene.
 
Trolejbusi u pravcu crvenog krsta, su komotno mogli da koriste sam kruzni tok, ovako ce taj spoljni jgp prsten biti mnogo optereceniji, a od njega zavisi protocnost i ulaska u tok i izlaska iz njega.

Farbanje ostrva koja su trebala da predstavljaju jasnu fizicku barijeru i time nedvosmisleno usmeravaju saobracaj, je postupak za posmatranje ili za zatvor. Pasće im ceo projekat zbog ciganisanja.
 
Ништа неће пасти. Славија ће одлично радити. Видим да сте овде углавном архитекте. Немојте се вређати, али не петљајте се у посао собраћајних инжењера. Нисте за то обучени. Ми се не мешамо у визуре, фронтове и остало о чему већ дискутујете.
 
Vrh