[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458729#p458729:14adtvvn je napisao(la):
stf » 15 Jun 2017 07:00 am[/url]":14adtvvn]@ Zuma
Које би оправдање било, са урбанистичког аспекта да се реализује твој предлог? Будући да решење које предлажеш у урбанистичко - архитектонском смислу својом формом не може бити трг ...
Ime i forma tog prostora, da li je u pitanju trg ili nešto drugo, nisu važni. Slavija treba da bude privlačna pešacima, nešto vredno privremenog zadržavanja tokom šetnje. Ali konačni urbanistički cilj je obezbediti budućnost najvažnijoj istorijskoj osi grada, dakle čvrsto, u jednu nerazdvojnu i živu celinu povezati ceo potez Kalemegdan - Hram Svetog Save. Pešaci to moraju da vide kao jednu njima privlačnu celinu. Beograd mora da ima fokus, dovoljno dugačku i bogatu ulicu koju svi znaju, nešto što turista apsolutno "mora" videti i prepešačiti. A da bi ulica postala komercijalno uspešna i popularna, bar u početku, mora postojati niz dobro raspoređenih privlačnih tačaka. Dakle, gde god da se čovek zadesi u opuštenoj šetnji, negde relativno blizu i lako dostupno treba da bude još neki zanimljiv sadržaj, tako da odluči da nastavi šetnju u istom smeru. Inače će se vratiti ili otići na sasvim drugo mesto. Na čitavom potezu, pa čak i u Kralja Milana, postoje pristojno široki trotoari, zanimljiva arhitektura, pravilno raspoređeni parkovi, klupe za odmaranje, ulični zabavljači i zanimljivi izlozi.
Ali mi je Slavija veliki diskontinuitet. Ružna, bučna, zagušljiva, prazna i teško prolazna. Zašto bi neko ko razgleda niz kaskadnih kafića na Cvetnom trgu ili neverovatan, par stotina godina star hrast u strogom centru velegrada, odlučio da pešači preko Slavije? Dobar broj turista će zaključiti da je u Kralja Milana video sve što vredi, a da "neka prilično daleka crkva" verovatno nije vredna daljeg hodanja, a pogotovo ne savlađivanja neprijatnog saobraćajnog čvorišta. Pošto se automobila ne možemo osloboditi, potrebna je udobna i široka pešačka zaobilaznica od Kralja MIlana do ulice Svetog Save, isto kao i nešto na samom trgu što će boravak na njemu učiniti ne samo nužnim i neprijatnim prolaskom, nego prijatnim doživljajem samim po sebi. Gradnja fontane i malog parkića je obezbedila početak takvog sadržaja, jednu atrakciju, ali to nije dovoljno. Potrebno je mesto za WC, za česme, klupe, prodavnice osveženja u mini parku, pogled na fontanu iz drugog ugla, i pre svega neosetan pešački prolaz do ulice Svetog Save, tako da turista na kraju završi kod ogromnog Hrama. On je pozicioniran tako da bude u osi Kralja Milana, i vidi se još sa Terazija, kao neki završni akcenat i vrhunac čitave šetnje i starog centra grada. Zbog toga osa Kalemegdan-Hram predtavlja logičnu urbanističku celinu, a ovo što predlažem je jedno od neophodnih sredstava da se to postigne.
Sem toga, pogledaj nove konture trga. Četvrtasti oblik je sada i sasvim prirodan, a ne samo veoma koristan zbog dodatnog prostora koji obezbeđuje.