Šta je novo?

Trg Slavija

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458559#p458559:20kktbft je napisao(la):
honey79 » 14 Jun 2017, 15:33[/url]":20kktbft]a da se ksenija i travolta nadju na kafi i muvaju van foruma?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Počastvovan sam činjenicom da je jedan od 115 postova za 9 godina bio posvećen provodadžisanju moje malenkosti :lol: :mrgreen:
 
Bas je interesantno mogli bi na u restoran slavija luksa pa da odozgo gledaju fontanu
 
Eto, hronično kukamo kako fali koleginica na forumu, ali kad se najzad pojave i krenu da suvislo i inteligento pišu, prorade hormoni... 'Ajde malo smanjite nadgornjavanje i navijanje, smorila se tema. :sesir:
 
Hvala Igore. Za razliku od fontane, osveženje koje donose ženski glasovi na forumu je nesumnjivo. Samo kažem. :)
 
Ako je ova diskusija zaključena, voleo bih da na kratak način ponovim ono što mislim da je najvažnije. Slavija je veoma važan deo nastrožeg centra grada, istorijske ose Kalemegdan - Slavija. Zbog toga moramo uraditi sve što možemo da ona postane pravi trg, sa pešacima, a ne samo sa automobilima i stanicama javnog saobraćaja. Za to je neophodan dodatni prostor, koji trenutno postoji. Pretvaranje Slavije u pravi trg bi dodatno aktiviralo turistički, komercijalni i svaki razvoj ulice Kralja Milana i Svetog Save u njenom direktnom nastavku, sve do logičnog kraja ove ose kod hrama Svetog Save, Narodne Biblioteke Srbije i parkovskog prostora oko njih. Samo se tako može na logičan način objediniti, funkcionalno zaokružiti i trajno oživeti ovaj najvažniji deo istorijskog Beograda, od Hrama do Kalemegdana. Kad se za svega 5 godina potpuno završi njegova unutrašnja dekoracija, ogromni hram Svetog Save će biti nezaobilazna fokusna tačka svake posete Beogradu, ali i mesto na koje, makar i samo zbog privlačne parkovske okoline, relativno često posećuju mnogi Beograđani. A to će dodatno oživeti ulice Kralja Milana, Svetog Save i sam trg. Mi se SADA moramo pripremiti za taj trenutak, a samo novi parkovski plato ispred banke, "za gledanje fontane", je krajnje nedovoljan. Beograd ima toliko mnogo veoma loših, ružnih i nekonkurentnih aspekata u odnosu na druge gradove, da se MORA aktivnije i agresivnije menjati, SADA, dok sav kvalitetan slobodni prostor nije pojeo divlji neoliberalizam i običan lopovluk. Savski amfiteatar je užasna, tragično propuštena šansa. Ne treba je ponavljati. A to je, uz rad na infrastrukturi, moguće samo uređivanjem niza zaista lepih, korisnih i reprezentativnih lokacija gde god je to moguće. Neotklonjivi loši aspekti grada se bar nečim moraju kompenzovati. Jer Beograd sada već nema izbora, MORA se po nečemu izdvojiti od lokalnog Evropskog okruženja. To je pitanje komercijalnog opstanka grada. Samo tako ima budućnost u konkurenciji sa drugim gradovima koji su deo Evropske unije i koji su imali daleko srećniju ratnu i urbanističku istoriju. Zbog toga je pretvaranje Slavije u pravi trg DALEKO važijne i od pravljenja još nekoliko bezličnih zgrada među desetinama hiljada drugih i od interesa bilo kojih privatnih vlasnika okolnog zemljišta.

IMG_4199c_1.jpg


Išao sam da pogledam i napravim par fotografija. Rušenje onih par ruiniranih zgrada je potpuno promenilo izgled trga i pokazalo potencijale koje ima. Do izražaja je došla banka i nova zgrada u Kralja Milana. I tačno kao što sam očekivao kad sam crtao onaj predlog novih granica trga Slavija, ovako oslobođeni prostor sada bukvalno traži povezivanje sa parkingom. A sam parking je zaista izuzetan prostor koji nam je pao kao sasvim nezaslužen poklon sa neba. Pešaci mogu ovuda da prolaze na svom putu ka platou oko Hrama Svetog Save. Tu je i potencijal za zadržavanje, za park, klupe, usluge, česmu, javni WC, ulaz u metro i mnoge druge potrebe. Mi zato moramo spojiti vrh Mitićeve rupe i njega, pa uz deo ispred banke sve zajedno urediti kao jedan daleko bogatiji i bolji trg Slavija. Nemojte dozvoliti da privatni interesi opet budu važniji od javnih.

IMG_4087_1.jpg

IMG_4088_1.jpg

IMG_4090_1.jpg
 
Parking ce da bude popunjen zgradama nakon rekonstrukcije slavije zuma kasno na slaviju stize
 
Ama hoce li igde biti česma ili neko pojilo .....kad vec napraviđe fontanu sa tolko vode .... crkoše ljudi od žedji ... :shock:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458651#p458651:kvomcppb je napisao(la):
direktor » 14 Jun 2017 09:28 pm[/url]":kvomcppb]Parking ce da bude popunjen zgradama nakon rekonstrukcije slavije zuma kasno na slaviju stize
Ja bih rekao da je to više pitanje zdravog razuma i etike nego "nužnosti".
 
Zakasnio si javni uvid bio konkurs bio 2005 ocigledno ti urbanizam neide od ruke
 
Nema to veze sa time šta meni ide ili ne ide od ruke. Svaka odluka koja je doneta se može doneti ponovo. Ljudski zakoni nisu zakoni fizike, oni su promenljivi i služe nama, a ne mi njima. Jedino je pitanje šta je korisno a šta nije.

Uz pešački plato ispred banke i sa leve strane trga, i čisto pešačku ulicu Svetog Save, čitav kraj bi promenio prirodu.

yQjLnhm.jpg
 
Greota ce biti ako dignu zgrade na mestu trenutnog parka. Greota je to raditi bilo gde a kamoli u centru grotla, gde ce zgrade z godinama biti sve vislje i vislje i potreba za parkovima sve veca i veca. Jedino sto bih podrzao je neki prelepo dizajnirani trzni centar komplet u staklu i sto nizi da bude. A sad koliko bi se to uklopilo u okolinu ne znam. Al opet, mislim da se ne moze napredovati ako se doveka bude tezilo ka uklapanju novih gradjevina starim.
Mora na pocetku da se pojavi nesto sto strci, da bi to nesto, kasnije, pojavom jos necim slicnim, krenulo da dobija neki smisao. Mozda je fontana taj pocetak. Ne znam nisam expert.
 
@ Zuma

Које би оправдање било, са урбанистичког аспекта да се реализује твој предлог? Будући да решење које предлажеш у урбанистичко - архитектонском смислу својом формом не може бити трг ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458659#p458659:23z6cmpa je napisao(la):
Zuma » Wed Jun 14, 2017 10:06 pm[/url]":23z6cmpa]
Uz pešački plato ispred banke i sa leve strane trga, i čisto pešačku ulicu Svetog Save, čitav kraj bi promenio prirodu.

:kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458729#p458729:14adtvvn je napisao(la):
stf » 15 Jun 2017 07:00 am[/url]":14adtvvn]@ Zuma

Које би оправдање било, са урбанистичког аспекта да се реализује твој предлог? Будући да решење које предлажеш у урбанистичко - архитектонском смислу својом формом не може бити трг ...
Ime i forma tog prostora, da li je u pitanju trg ili nešto drugo, nisu važni. Slavija treba da bude privlačna pešacima, nešto vredno privremenog zadržavanja tokom šetnje. Ali konačni urbanistički cilj je obezbediti budućnost najvažnijoj istorijskoj osi grada, dakle čvrsto, u jednu nerazdvojnu i živu celinu povezati ceo potez Kalemegdan - Hram Svetog Save. Pešaci to moraju da vide kao jednu njima privlačnu celinu. Beograd mora da ima fokus, dovoljno dugačku i bogatu ulicu koju svi znaju, nešto što turista apsolutno "mora" videti i prepešačiti. A da bi ulica postala komercijalno uspešna i popularna, bar u početku, mora postojati niz dobro raspoređenih privlačnih tačaka. Dakle, gde god da se čovek zadesi u opuštenoj šetnji, negde relativno blizu i lako dostupno treba da bude još neki zanimljiv sadržaj, tako da odluči da nastavi šetnju u istom smeru. Inače će se vratiti ili otići na sasvim drugo mesto. Na čitavom potezu, pa čak i u Kralja Milana, postoje pristojno široki trotoari, zanimljiva arhitektura, pravilno raspoređeni parkovi, klupe za odmaranje, ulični zabavljači i zanimljivi izlozi.

Ali mi je Slavija veliki diskontinuitet. Ružna, bučna, zagušljiva, prazna i teško prolazna. Zašto bi neko ko razgleda niz kaskadnih kafića na Cvetnom trgu ili neverovatan, par stotina godina star hrast u strogom centru velegrada, odlučio da pešači preko Slavije? Dobar broj turista će zaključiti da je u Kralja Milana video sve što vredi, a da "neka prilično daleka crkva" verovatno nije vredna daljeg hodanja, a pogotovo ne savlađivanja neprijatnog saobraćajnog čvorišta. Pošto se automobila ne možemo osloboditi, potrebna je udobna i široka pešačka zaobilaznica od Kralja MIlana do ulice Svetog Save, isto kao i nešto na samom trgu što će boravak na njemu učiniti ne samo nužnim i neprijatnim prolaskom, nego prijatnim doživljajem samim po sebi. Gradnja fontane i malog parkića je obezbedila početak takvog sadržaja, jednu atrakciju, ali to nije dovoljno. Potrebno je mesto za WC, za česme, klupe, prodavnice osveženja u mini parku, pogled na fontanu iz drugog ugla, i pre svega neosetan pešački prolaz do ulice Svetog Save, tako da turista na kraju završi kod ogromnog Hrama. On je pozicioniran tako da bude u osi Kralja Milana, i vidi se još sa Terazija, kao neki završni akcenat i vrhunac čitave šetnje i starog centra grada. Zbog toga osa Kalemegdan-Hram predtavlja logičnu urbanističku celinu, a ovo što predlažem je jedno od neophodnih sredstava da se to postigne.

Sem toga, pogledaj nove konture trga. Četvrtasti oblik je sada i sasvim prirodan, a ne samo veoma koristan zbog dodatnog prostora koji obezbeđuje.

IMG_4087_1.jpg


IMG_4088_1.jpg
 
Zuma, ne slazem se nikako. Uradi tu takvu fotografiju iz suprotne dijagonale i videces da slika vise nije toliko idilicna, i da je Slaviji potreban zavrsetak zapocetih blokova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458659#p458659:ijj03ypm je napisao(la):
Zuma » 14 Jun 2017 10:06 pm[/url]":ijj03ypm]

Uz pešački plato ispred banke i sa leve strane trga, i čisto pešačku ulicu Svetog Save, čitav kraj bi promenio prirodu.

Ulica Sv. Save, nazalost, nije nikakva atraktivna ulica za zadrzavanje i razgledanje, cine je uglavnom stambene zgrade bez lokala ili drugog potencijalno zanimljivog sadrzaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458767#p458767:1726gtoj je napisao(la):
Galeks » 15 Jun 2017 09:38 am[/url]":1726gtoj]Zuma, ne slazem se nikako. Uradi tu takvu fotografiju iz suprotne dijagonale i videces da slika vise nije toliko idilicna, i da je Slaviji potreban zavrsetak zapocetih blokova.
Ne moram da slikam. Već sam postavio sliku gde se dobro vidi to što kažeš. Zaista, kad bi smo nastavili sa postojećom regulacijom na levoj strani, dobili bi niz zgrada u savršeno pravoj liniji. I to bi bio čitav "dobitak". Ali čemu to služi? Prekinuli bi pešačku vezu sa hramom. Završili bi sa za pešake potpuno neupotrebljivim trgom, koji ima predimenzioniranu fontanu i premalo mesta čak i da se prođe ili uđe u trolebus. Ljudi bi moralli da se penju po okolnim brdima samo da bi stigli do pešačkog prelaza. Kakva korist od toga?

yQjLnhm.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458771#p458771:1dwhx5wx je napisao(la):
Drakche » 15 Jun 2017 09:54 am[/url]":1dwhx5wx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458659#p458659:1dwhx5wx je napisao(la):
Zuma » 14 Jun 2017 10:06 pm[/url]":1dwhx5wx]

Uz pešački plato ispred banke i sa leve strane trga, i čisto pešačku ulicu Svetog Save, čitav kraj bi promenio prirodu.
Ulica Sv. Save, nazalost, nije nikakva atraktivna ulica za zadrzavanje i razgledanje, cine je uglavnom stambene zgrade bez lokala ili drugog potencijalno zanimljivog sadrzaja.
Potpuno uklanjanje saobraćaja bi je učinilo daleko zanimljivijom. Prizemni lokali bi promenili prirodu, postali bogatiji i drugačiji. Dobila bi dodatne ulične sadržaje. Hram bi se čitavo vreme video, ogroman i tačno na sredini ulice.
 
Ne slazem se, zao mi je. Da zrtvovao bih zadrzavanje ljudi zarad sredjenih frontova zgrada prema ulicama. Muka mi je da gledam musave fasade, zadnje strane zgrada.
Zasto svuda postoji potreba da ljudi moraju da se zadrzavaju? Pogotovo ta potreba da se zadrzavaju ljudi na jednoj od najprometnijih saobracajnica?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458765#p458765:1k6n38ux je napisao(la):
Zuma » 15 Јун 2017 09:29 am[/url]":1k6n38ux]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458729#p458729:1k6n38ux je napisao(la):
stf » 15 Jun 2017 07:00 am[/url]":1k6n38ux]@ Zuma

Које би оправдање било, са урбанистичког аспекта да се реализује твој предлог? Будући да решење које предлажеш у урбанистичко - архитектонском смислу својом формом не може бити трг ...
Ime i forma tog prostora, da li je u pitanju trg ili nešto drugo, nisu važni.
Није истина Зума, итекако су важни. Трг као концепт јавног простора има јасно дефинисану форму још од античких времена и никада се није мењао, па ни у модерном урбанизму 21. века.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458765#p458765:1k6n38ux je napisao(la):
Zuma » 15 Јун 2017 09:29 am[/url]":1k6n38ux] Slavija treba da bude privlačna pešacima, nešto vredno privremenog zadržavanja tokom šetnje. Ali konačni urbanistički cilj je obezbediti budućnost najvažnijoj istorijskoj osi grada, dakle čvrsto, u jednu nerazdvojnu i živu celinu povezati ceo potez Kalemegdan - Hram Svetog Save.

Заокруживање Славије изградњом околних блокова није у конфликту са идејом коју предлажеш о оси Калемегдан - Храм. Ти блокови који треба да се изграде не затварају поменуту осу. Они морају да се изграде како би Славија коначно добила форму трга.

Проблем са Славијом јесте у томе што је она у саобраћајном смислу превише битна и немогуће ју је укинути и "дати пешацима". А самим тим, Савија није трг. Да би то постала, одузима се део грађевинског земљишта правилне, правилне геометријске површине и конвертује у јавни простор. Говорим о платоу испред НБС.

Тај плато је дефинисан још од времена Бранислава Јовина, који важи, и даље, за нашег највећег и најписменијег урбанисту. Он је први предвидео тај плато који данас коначно настаје. Регулациона линија будуће зграде у Митићевој рупи је тада померена да би са овим платоом Јовин формирао правилну форму трга. Уз затварање Краља милана за саобраћај, први пут предложено такође од стране Јовина, а потом и помињано од стране садашњих градских власти добија се заокружена целина и поменута оса Калемегдан-Храм.

Дакле, Имамо саобраћајни сквер са фонтаном у средини, и поред њега имаћемо трг у правој форми те речи. Али околни блокови морају да се израде да би Славија постала коначно - складна урбанистича целина.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458774#p458774:ugvo30z5 je napisao(la):
Zuma » Čet Jun 15, 2017 11:13 am[/url]":ugvo30z5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458771#p458771:ugvo30z5 je napisao(la):
Drakche » 15 Jun 2017 09:54 am[/url]":ugvo30z5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458659#p458659:ugvo30z5 je napisao(la):
Zuma » 14 Jun 2017 10:06 pm[/url]":ugvo30z5]

Uz pešački plato ispred banke i sa leve strane trga, i čisto pešačku ulicu Svetog Save, čitav kraj bi promenio prirodu.
Ulica Sv. Save, nazalost, nije nikakva atraktivna ulica za zadrzavanje i razgledanje, cine je uglavnom stambene zgrade bez lokala ili drugog potencijalno zanimljivog sadrzaja.
Potpuno uklanjanje saobraćaja bi je učinilo daleko zanimljivijom. Prizemni lokali bi promenili prirodu, postali bogatiji i drugačiji. Dobila bi dodatne ulične sadržaje. Hram bi se čitavo vreme video, ogroman i tačno na sredini ulice.

ok bi bila ta prica da 50m iznad nema ulica lokala, sta ce nam vise lokali, treba nam kulturni sadrzaj koji beograd ima al nece da ponudi, mogu usred njive da se postave kafici restorani... al ne mogu svuda da budu neke galerije ili neki muzeji sa originalnim stvarima, ne ona fora da donesu eksponate iz drugih zemalja, nego nesto sto je pronadjeno u blizini, sam beograd ima mnogo arheoloskih nalazista

ovo je samo primer, nemam ideju sad sta bi moglo da ide, al dosta nam je kafica gde besposleni bleje po ceo dan
 
Vrh