Šta je novo?

Trg Slavija

To što je Beograd pun zapuštenih lokacija i divljaštva ne znači da ne treba sklanjati rugla i sramote kad god i gde god je to moguće.
Što kaže Travolta, izem ti takav šarm.
Kad smo već kod toga, nikad neću razumeti tu Balkansku praksu da se od najgorih bircuza, prčvarnica i rupčaga prave institucije i pompe, i da se to reklamira kao neki ''brend'' i ''šmek'' grada. Ne pričam samo o Slaviji nego generalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457557#p457557:34zm07tg je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Jun 2017 03:21 pm[/url]":34zm07tg]To što je Beograd pun zapuštenih lokacija i divljaštva ne znači da ne treba sklanjati rugla i sramote kad god i gde god je to moguće.
Što kaže Travolta, izem ti takav šarm.
Kad smo već kod toga, nikad neću razumeti tu Balkansku praksu da se od najgorih bircuza, prčvarnica i rupčaga prave institucije i pompe, i da se to reklamira kao neki ''brend'' i ''šmek'' grada. Ne pričam samo o Slaviji nego generalno.
Pa razlog tome je sto je to jedna od retkih stvari za koje vecina ovde zna da mi imamo a EU nema. Strancima je provod i krkanluk najupecatljivija atrakcija u Bgu.
 
Za prčvarnice treba naći prostor, ali za to treba odvojiti posebno mesto (ne naročito uočljivo) i staviti u turističke brošure uz poruku "osetite malo drugačiji Beograd" (ili tako nešto, nebitno). To bi mogla da bude u našem slučaju Čubura.
Recimo, kad sam bio u Hong Kongu, domaćini su nas posebno uputili njihovom gradskom železnicom u poseban deo grada gde je riblja pijaca, da osetimo malo autentični duh. Toga u "down town"-u nema ni pod razno.
Praviti od velikog grada kasabetinu zato što toga nema u EU (pa će to, kao, privući turiste) je u najmanju ruku moronski.
Pa razlog tome je sto je to jedna od retkih stvari za koje vecina ovde zna da mi imamo a EU nema.atljivija atrakcija u Bgu.
To mi malo sebi volimo tako da predstavimo. Oni, načelno, žele da na svakodnevnom nivou imaju isto što i u svojim gradovima, barem poslovni gosti (dobar prevoz, dobar smeštaj i tome slično). Ovo im je više egzotika za slobodno vreme, što i treba da bude.
 
Ne pričam o tome nego o tradiciji da se na Balkanu rupčage od kafana i restorana predstavljaju kao institucije a oni koji u njima obitacaju kao elita društva. Dakle jedno je Znak pitanja koja je prava srpska kafana a drugo su bircuzi i prčvarnice kao što su ta na Slaviji, sa sve onom montažnom štalom od pleksiglasa ispred. Zatim nekadašnji Rade u Savamali, nikad gora kamiondžijska kafančina sa premasnom hranom i štrokavim inventarom. I ne zaboravimo onih par rupetina u Cara Nikolaja koji izgledaju kao preuređeni podrumi i skladišta. A iz nekog razloga, upravo takve rupčage ovde najviše srastaju ljudima za srce. Što masnija hrana, što gora brlja i što prljaviji ambijent, to veća opčinjenost u Srba tim mestom.
Da sutra krene da se ruši onaj vašar na Zelenom Vencu i onda bi se našao neko da protestuje što se uklanja takav ''šmek grada'' i takva ''institucija''. A ono ni prvi ni poslednji masni štrokavi ambar, kakvih ima još bar 10.000 po gradu.
Što se tiče stranaca, dolazilo mi je mnogo njih i niko nikad nije izrazio ni divljenje ni želju da poseti takva mesta, čak i kad bih mu pokazao izbliza. Ima njih koje zainteresuju splavovi, što mogu da razumem jer im je to strano egzotično. Ali rupe a la Rade i ovo kao sa Slavije bukvalno nikad nikog nisu privukle.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457568#p457568:rwvnf37j je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Jun 2017, 16:46[/url]":rwvnf37j]Ne pričam o tome nego o tradiciji da se na Balkanu rupčage od kafana i restorana predstavljaju kao institucije a oni koji u njima obitacaju kao elita društva. Dakle ne pričam o lokacijama tipa Znak pitanja koja je prava srpska kafana nego o tim bircuzima i prčvarnicama kao što su ta na Slaviji, sa sve onom montažnom štalom od pleksiglasa ispred. Zatim nekadašnji Rade u Savamali, nikad gora kamiondžijska kafančina sa premasnom hranom i štrokavim inventarom. I ne zaboravimo onih par rupetina u Cara Nikolaja koji izgledaju kao preuređeni podrumi i skladišta. A iz nekog razloga, upravo takve rupčage ovde najviše srastaju ljudima za srce.
Da sutra neko krene da ruši onaj vašar na Zelenom Vencu i onda bi se našao neko da protestuje što se ruši takav ''šmek grada'' i takva ''institucija''. A oni ni prvi ni poslednji masni ambar, kakvih ima još 10.000 po gradu.
Pa i sam se sigurno sećaš kako se digla gungula kad su pričali da će Čubura da ide pod mač. :dil: :dil:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457556#p457556:3fya912c je napisao(la):
mare900 » Ned Jun 11, 2017 4:19 pm[/url]":3fya912c]Kako ce bre da uglave 6 traka. Ajde nekako jos jednu da uglave pa i 2 ali 3 da dodaju svaka cast..
Ako govoris o Bulevaru Oslobodjenja tamo ce biti dodata jos 1 traka malo oduzimanjem bocnog dela bez diranja zelenila a malo i promenom sirine postojecih traka.
 
Има ли неки детаљнији план за Булевар ослобођења? Прве се причало о померању левог колосека од Славије на десну страну како би се укинуо семафор код Ветеринарског факултета. На рендерима кружног тока колосеци су као што су и били. И да неће укидати паркинг места између Славије и Тиршове?
 
Šine ostaju gde su i bile (koliko se sećam), samo će ići malo u stranu svaka strana. Ključno je da se uopšte rekonstruišu, kako bi napokon "Španci" mogli da idu do Banjice, čime bi i rekonstrukcija Vojvode Stepe najzad dobila daleko više smisla.
 
Како ће градски саобраћај функционисати? Да ли ће неке линије бити скраћене, знам да трамваје мења бус 9А.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Ne znam, samo se molim dragom Bogu da ne moram da ustajem dva sata ranije, kako bih stizao na posao...
Inače, standardno neplanski, u isto vreme su pustili rekonstrukciju pruge kroz Rakovicu kad i ovo. Da je pruga sređena ranije, sada su teorijski mogli nama iz Rakovice da puste neku liniju, čime bi nam skratili muke. Ovako...
 
Gledam poslednjih dana sve vezano za slaviju i kritike vezano za nju, slazem se da fontana ne bi trebala da bude lightshow , vec da se odabere jedna boja (BELA bi bila najidealnija) sto se tice prelivanje fontane na kolovoz to je lako resivo , to su u Dubajiu resili u Burj Al Arabu samo ne mogu da nadjem video na youtube-u to rasprsivanje bi pravilo problem pa su napravili sistem koji sprecava da se mlazovi rasprsuju nekim posebnim sistemom potiskivanja vode elem ne razumem toliku kampanju protiv svega sto se u Beogradu radi , od Fontane preko pesacke zone pa do fasada , za sve se vodi takva kampanja sto preko kurira pa reko N1 i kampanja preko drustvenih mreza, a vrlo lako zaboravljamo da je u BG-u pre 3,4 godine delovalo kao nemoguca misija pomeriti kamen ili rascistiti jednu nasukanu olupinu na savi kod BNV-a , pricaju za fontanu je dato 2 miliona evra a bolnicu nisu uspeli okreciti jednu a kao da se ne zna da pare za obnovu bolnica vise od 500 miliona evra stoji kao dat kredit za obnovu klinickih centara u Srbiji i da pare za obnovu bolnica ima vec da je tu drugi razlog a to je lenjost da se zavrse projekti obnova tih bolnica kako bi pare mogle uopste da se povuku iz (EBRD cini mi se).... prema tome sa ovolikom kolicinom negativnosti dobro je sto uopste napravise fontanu, pogan smo narod , nista nam ne valja , kad bi svako svoje dvoriste i ispred zgrade pocistio ova zemlja bi bila bar korak ka lepsem zivotu, najlakse je pljunuti na neciji rad a najteze pohvaliti nekoga (kad zasluzuje to naravno) ovaj koncept uredjenja slavije je trenutno najbolje moguce (al opet privremeno resenje) dok se metro ne uvede a bacati pare na neko skupo resenje a posle to resenje anulirati izgradnjom metroa ja mislim da toliko bogati nismo. hvala na paznji
 
Oće da preliva kad se prepuni npr. kišnicom isl. ako to neko nije predvideo. Valjda ima neki senzor koji će da aktivira odvod da bi se višak vode odlio.

Jel ima fontana anti-košava mehanizam tj. da se gasi ili da ne baca mnogo visoko vodu kad je jak vetar. A zimi će ja mislim da je pokriju lepo a na srednu ima da stave jelku ako misle da im sve to ne ispuca od mraza i leda. Kakvi grejači i bakrači :)

Mali s izjavom izvršava waterboarding nad beograđanima. :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457609#p457609:2evg95gr je napisao(la):
edgeman » 11 Jun 2017 06:30 pm[/url]":2evg95gr]Oće da preliva kad se prepuni npr. kišnicom isl. ako to neko nije predvideo.
Valjda ima neki senzor koji će da aktivira odvod da bi se višak vode odlio.
Naravno da je i to 'predviđeno', pa nije fontana svemirska stanica - evo projekta :

http://www.gradnja.rs/projekat-fontane- ... iona-evra/
 
http://www.kurir.rs/vesti/beograd/28624 ... za-fontanu

OVO NIGDE NEMA: Počinje obuka specijalnih jedinica za fontanu

BEOGRAD 11.06.2017. 15:10h
Fontana na Slaviji je prva kojom će se upravljati preko posebnog kompjuterskog softvera, koji je instaliran u Beogradu

Radnici JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ moraće da prođu specijalnu obuku kako bi mogli da upravljaju novom muzičkom fontanom na Slaviji, na koju je potrošeno neverovatnih 1,8 miliona evra!

Naime, direktor ovog preduzeća Dragan Đorđević izjavio je juče da fontana na beogradskom trgu Slavija za njih predstavlja poseban izazov, zbog čega su njegovi radnici čak počeli sa specijalnom obukom kako bi uspeli da upravljaju ovim novim „simbolom Beograda“, kako ga nazivaju gradski čelnici.

- Fontana na Slaviji je prva kojom će se upravljati preko posebnog kompjuterskog softvera, koji je instaliran u Beogradu. Ekipa naših radnika prolazi ovih dana posebnu obuku.

Muzička fontana ima senzore koji automatski prilagođavaju režim rada u slučaju jačeg vetra, ali i ugrađene grejače, tako da će zimi raditi na temperaturama do -20 stepeni - rekao je Đorđević, koji se zahvalio Gradu Beogradu što je ovo preduzeće dobilo na upravljanje muzičku fontanu.

Iako basnoslovno skupo, ovo raspevano čudo se pokvarilo pre dva dana i počelo da rasipa vodu na sve strane, time ugrožavajući saobraćaj.

Odmah po otvaranju prošlog ponedeljka na velikom svetskom sajtu za elektronsku trgovinu Alibaba pojavile su se informacije da se fontana slična beogradskoj može kupiti za samo 200.000 evra. Međutim, odgovor na pitanje na šta je potrošeno 1,8 miliona evra, koji je javnost zatražila od Grada Beograda, još uvek nismo dobili.

Kurir / E. K.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457506#p457506:t6vfws0l je napisao(la):
DzonTravolta » 11 Јун 2017 02:00 pm[/url]":t6vfws0l]Najveći biser je što čak postoje protivnici ovog rušenja: kažu kako je roštilj iz udžerice mogao da doprinese šarmu Beograda.

Сећа ли се неко грађанских протеста када је рушен "Локи"? Кад је навелико причано како се руши култно Београдско место ....
 
E da sećam se ja tog cirkusa. Ajde bre, digla se dževa ko da se ruši Saborna crkva a ne još jedna u nizu uličnih prčvarnica sa prosečnim mesom.

A što se tiče ovog Kurira - mene blam samo dok čitam ovo majke mi. Kakvi poremećeni umovi. Jedino je (suprotstavljeni) Dezinformer gori.
 
sta god mislili o fontani, znate sta ja mislim pa da ne smaram opet, ona je realnost. Tek cemo videti kako ce to funkcinisati zimi, kako ce se odrzavati, kako ce se uklopiti sa novim platoom kod banke... uredjenje okolnih saobracajnica i same slavije svakako treba pozdraviti, to ce samo povecati atraktivnost parcela na obodu za koje se nadam da ce posle toliko cekanja zavrsiti sa nekim projektima dostojnih trga kakav bi slavija mogla da postane. ako pre toga ispod prodje i metro na tim lokacijama bi mogli da dobijemo i neke ozbiljnije objekte pa zato trenutno nemam problem sto se tu nista ne gradi...

nego, u vesti o nastavku radova i planovima opet se spominje pomeranje pesackih prelza sa samog trga... evo im predloga da ispadnu manje stetni po ovaj grad, umesto postojecih pesackih prelaza na slaviji privremene, pa makar trista godina do metroa, montazne pesacke pasarele preko nemanjine, kralja milana, bulevara, mekenzijeve i beogradske koje bi ujedno mogle i da posluze kao platfome za gledanje na velelepnu fontanu i slusanje njene fantasticne muzike

kad je vec naucno dokazano da se nas narod plasi podzemnih prolaza ali voli da gleda u fontane uz vec tradicionalnu potrebu da se predje ulica, pasarele na slaviju su win-win situacija. problem sa kontaktnom mrezom sigurno nije nepremostiv pa bi montazne pesacke pasarele, uz lifotove za hedikepirane, starije i sl.. svojom funkcionalnoscu brzo isplatile relativno malu investiciju. uz malo maste bi samim svojim izgledom mogle da ulepsaju taj trenutno oronuli prostor, prevele bi ljde preko ulice po najkracoj liniji bez uticaja na saobracaj dole a omogucile bi i bolji pogled na samu fontanu i njenu "velelepnost"... samo cekam da svi ovi ljudi koji danima stoje oko fontane i slikaju krenu za koji mesec uz beogradsku uzbrdo da bi iz mekenzijeve presli u srpskih vladara ili preko hrama u nemanjinu..., da ih pitam jel da da je sad lepse nego sto je bilo.

nisam mnogo guglao, ovo dole je prvo na sta sam naleteo a da lici na ono sto mislim da bi bilo najbolje resenje kad smo vec nesretni kakvi smo
bridge.png

https://urbanize.la/post/new-look-pedestrian-bridge-2ndhope-station

Bridge+over+Leith+St.jpg

http://jeninedinburgh.blogspot.rs/2010/10/lots-of-school.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457356#p457356:1bw4lx86 je napisao(la):
relja » 10 Јун 2017 09:40 pm[/url]":1bw4lx86]Što se mene tiče, tu treba da bude fontana. Alternativa je neki spomenik, ali bi se onda, po običaju upleli u raspravu kakav, kome, koliko grandiozan... i to na mestu već postojećeg spomenika.

Могло је и заједно - и споменик и фонтана, као у низу примера из Шпаније.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457624#p457624:1bw4lx86 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Јун 2017 06:22 pm[/url]":1bw4lx86]E da sećam se ja tog cirkusa. Ajde bre, digla se dževa ko da se ruši Saborna crkva a ne još jedna u nizu uličnih prčvarnica sa prosečnim mesom.
Мене би било срамота да ми је култно место у граду - нехигијенски киоск са смеће храном ...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457624#p457624:1bw4lx86 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Јун 2017 06:22 pm[/url]":1bw4lx86]A što se tiče ovog Kurira - mene blam samo dok čitam ovo majke mi. Kakvi poremećeni umovi. Jedino je (suprotstavljeni) Dezinformer gori.
Курир се последњих дана спустио буквлно на ранг Информера због личног политичког рата на релацији Родић - Вучић, те линкове и "вести" са тог портала више не треба ни преносити. Вређају интелигенцију.
 
Ova slika pokazuje da je park u Mitićevoj rupi pun dece i ljudi i da bi bila šteta oduzeti taj javni prostor i izgraditi zgradu
 
Слажем се земљанко, лепа оаза корисна и људима који ту живе и људима који у пролазу желе да се мало одморе од градске гужве. Неко компромисно решење по мом мишљењу било би да се искористи само узани део данашње зелене површине уз постојеће зграде у овом блоку, само зарад заокруживања тог блока и сакривања задњих страна зграда у Краља Милутина (обележио сам црвеним део који би се искористио за изградњу). Зграда (или више њих) би било пожељно да буде трговински центар и евентуално на вишим спратовима пословни простор, са опцијом да део ближи Његошевој буде јавна гаража на више спратова. Висина објекта да буде као највише у овом блоку, тј. 7 спратова као зграда на углу Краља Милутина и Краља Милана, а фасада да буде стаклена, нешто попут НБС или Хилтон хотела који су у непосредној близини. Поред улаза из Краља Милана и Његошеве (са могућношћу и колског улаза из Његошеве ако део зграде буде и јавна гаража) направити уз зграду са стране парка у Митићевој рупи и пешачку стазу за прилаз локалима који би били у приземљу. Та стаза би са друге стране до парка могла да буде оивичена фонтаном попут оне на Андрићевом венцу. ТЦ наравно да припадне Митићима, а парк да понесе име Митићев парк.
 
Vrh