Прво илустрације са мапама. Црвено препознајете садашњу трамвајску мрежу, жуто, нове трамвајске пруге, сиво, даљи правци развоја мреже, и црни кругови, правац метро линије 3 по овом плану, која решава оно што не може ефикасно решити ни један други систем превоза: пробој касаба и гребена!
Када је у питању Франш, ту сам нашао једно изнуђено решење у скученом простору, и већ заузете две етаже са саобраћајним системима. Трамвајско стајалиште сам померио са заравни уз паркинг Франша на нову зараван код улаза у подземну приградску железницу, а код паркинга Франша су рампа и вијадукти са стране. И аутобуско стајалиште се помера ближе Ветеринарском факултету. Циљ је да и правац за Коњарник и за Вождовац имају директне линије и за Прокоп и за Славију.
@STANISLAW
Предлог свакако није фикс идеја, и наравно да се треба упоређивати са различитим варијантима, поред свих, задржати све као што је сада.
Одговор 1.1: Није 10 него укупно 20 трамваја за све, а интервал на новим линијама 6-10 минута у зависности од доба дана и дана у недељи. То је еквивалент 2,5-4 минута са зглобним аутобусима и тролејбусима, или 1,5 до 2,5 минута са соло возилима, али толико кратки интервали су неодрживи уколико систем није потпуно управљан. Ако би са тако кратким интервалима тролејбусима давали приоритет, прави се хаос у попречним улицама, у којима је поред свега и јавни превоз. Ако немамо пуно управљање, добијамо загушења у жутој траци, што имамо и сада. Подсећам да је брзина тих аутобуса и тролејбуса у шпицу 12км/с са све жутим тракама! На делу Франш-Славија и Славија - Калиш би имали интервал 3-5 минута, и немамо сигнални приоритет, али се број семафора своди на минимум. Напоменућу да је у оквиру предлога плана здраво размотрити провлачење Кнеза Милоша, Светозара Марковића и Краља Милутина испод Краља Милана.
Одговор 1.2: Трамвај у Булевару због грешака у планирању, пројектовању инфраструктуре и управљању саобраћајем није у стању да се самостално носи са транспортом у Булевару. Семафор код Вука генерише конвоје трамваја ка Устаничкој, сам терминус Смедеревски пут нема функционалан помоћни колосек, непримерено се користе мале превозне јединице, редови вожње су некоординисани, и више од пола капацитета је на најрањивијој линији 7. Додатно проблем прави и семафор код Цветка. Ипак о решењу за ефикасан трамвај у Булевару нећу сада.
Одговор 1.3: Када 100 људи чека код Карађорђевог парка ка Железничкој и Новом Београду, деветка Швајцарац са приколицом је на крају аутобуског конвоја, и чекаће 3 семафора, а соло 78 је на почетку, наравно да ће се претрпати. Линије 33 и 78 су брже од трамваја само на Славији, по некад и до 5 минута брже. Наравно да сам садашње и званично планирано решење за трамвај на Славију негативно искритиковао и ја, и многи други. Везано за, на пример, 33 и 48 у односу на 10, линија 10 буде пуна од Карађорђевог до Поштанске штедионице ако и само ако иде испред 33 и 48. Са садашњим саботерским редом вожње, вероватноћа је 1:5. У супротном правцу, народ ће радије чекати опет 33 и 48, јер су на једном месту, и свака појединачно иде чешће од 10. Ако би линија 10 ишла стварно често, ситуација би се много променила. И ако би се смањило мешање линије 9 са аутомобилским и аутобуским саобраћајем.
Одговор 1.4: Кроз Устаничку би трамвај био у Жутој траци као у Војводе Степе све до Војислава Илића, где би прешао на острво, па поново у баштицу до краја. У том случају није преоптерећена као у Пожешкој, где такође треба регулисати саобраћај стварањем фунционалног система са пребацивањем тежишта са аутобуса на трамвај.
Одговор 2:
Везано за метро, трамвај и метро су компатибилне приче. Када би неко некоме у Прагу, Бечу, Амстердаму рекао да улагања у трамвај спречавају развој метро-а, сматрали би га лудим или неуким. Општи циљ је густа мрежа управљаног масовног превоза на шинама, паралелно са дестимулацијом коришћења аутомобила, аутобуса, али и тролејбуса на врло тешко оптерећеним коридорима. На горњој слици сам приказао једну од метро линија, али другу нисам јер ни сам нисам сигуран како је најпаметније водити. По мом мишљењу, од Прокопа плитко испод Кнеза Милоша и Таковске, јер би у свим случајевима ту задржали "друмску магистралу", и на том месту шинском превозу даје густину. То не значи да не би имали још 2-3 варијанте. А коришћење ресурса железничког чвора је фиксно везано за садашњу локацију траса. Улогу треба да има пре свега у приграду, док му је улога у граду ограничена.
Одговор 3: Разлог зашто нисам разматрао тролејбуски БРТ са двозглобним тролама је зато што сам хтео да решим загушење у трамвајској баштици између Славије и Франша. За двозглобно возило је потребно заобићи и Славију. Ипак, признајем да грешим што њега ниам ставио у рачуницу, али он би морао на спорној деоници да се креће Небојшина-Тиршава-Краља Милутина, и одатле избацити све аутомобиле осим нешто улаза са десним скретањима ради станара. Ипак, број раскрсница где би било оправдано имати приоритт био би мањи, безбедност нешто нижа, трошкови енергије, возача и одржавања већи, а опет би имали проблем са терминусима. Опет би морали уграђивати подлогу од бетонских плоча, што највише и диже цену инфраструктуре. За двозглобна возила треба депо, и безбедан прилаз до истог, пошто спадају у нестандардна возила са ограничењима везаним за безбедност. Цену још не могу да проценим, за сада. Двозглобна возила се праве у малосеријској производњи, као и трамваји, са мало произвођача, и већина БРТ система их не користи због тога. За успоне је трамвај чак бољи, јер вуча на више осовина код шинских возила је далеко ефикаснија него код друмских.
Одговор 4: У свету постоје успони до 12%, али то су изузеци. За нове пруге се користи до 6% углавном, а успоне веће од тога имамо само код Калемегдана 8,9%. Граница 8% захтева вучу на свим точковима, као Катице или Кончар. Сама Устаничка је у успону 5,5% до Живка Давидовића, када рампа нагло иде на 10%. Ако би једног лепог дана све то продужили ка Калуђерици, препоручујем подвожњак испод раскрснице Устаничке и Булевара, или неко друго денивелисано решење.
Одговор 5: Правити алтернативни правац трамвајског кретања, који не иде најкраћом и најбржом трасом, има смисла једино ако је на најкраћој и најбржој траси систем на вишем нивоу хијерархије: метро/преметро/ВАЛ и слично. Давања простора за управљивост и брзо кретање трамваја у Београдској и Ресавској треба вршити независно од тога како и колико би ширили трамвајску и метро мрежу. Ипак су нам аутобус и аутомобил много непожељнији.
Одговор 6: Што се тролофобије тиче, на правцу 19, 21, 22 и 29 имамо преоптерећење које економски правда коришћење шинских система. На остатку аутобуске мреже је велико питање, зашто се троле нису шириле на Канарево брдо, дуж Деспота Стефана, у Главној у Земуну, у Миријеву? Ту имамо велика загушења, загађења и ограничене услове за развој шинских система. Да ли су ту били интереси аутобуског лобија, приватника, и Икарбуса који никако да нас почасти домаћим тролејбусом? Јако важна ствар, што је информација директно из ГСП, за ширење је потребно направити нови депо, предвиђено код Медаковића 3, близу Космаја. Технологија електробуса се развија тек последњих неколико година, и видећемо шта ће са тиме бити.
Одговор 7: Нису погрешили у суштини, али су погрешили у детаљима. Имају и грешку у суштини, а то је да су осим хитног трамвајског одговора, на заостајање инфраструктуре у односу на град, и хитног смањења потрошње нафте, морали имати и целину дугорочног развоја. Треба схватити као чињеницу да смо у односу на Праг, Софију, Варшаву... дебело заостајали и са трамвајем, који ипак непосредно опслужује много већу територију него метро линија. Не знам да ли си приметио на мапи сугерисане метро линије, да попречно качи више праваца, погушћује мрежу, и има сврху дуголинијских брзих кретања.
Мислим да је у свему томе велики спор око ограничених инвестиционих фондова у слабој економији. Ја кажем да је то разлог више да положимо матуру на ефикасним трамвајима и приградским железницама, пре него што направимо неефикасан метро.