Šta je novo?

Tramvaji

Колико редовно се возила ГСП перу, нисам баш сигуран да би бела боја била добар избор...
 
Мсилим да је одавно превазиђен приступ да се возила фарбају у неку "видљиву" боју.
Ја,нпр. увек пре приметим дисплеј него боју возила, поготово што због ветробрана, на предњем делу возила боје практично и нема.
Значи, ако је дисплеј наранџаст, а слова ћирилична, то је трола. Ако је наранџаст, а узак, то је Ласта, а ако је зелен, то је бус. Опет, зависно од ширине фонта, могу да разликујем Икара, Јапанца или Конекто. И то све, пре него што уопште приметим, које је боје аутобус.
 
Pa GSB je svoja vozila farbao u tamnozelenu boju. Kasnije vozila kupovana od komunalnog doprinosa su farbana u crvenu kako bi bila uočljiva da su nova i kupljena od tih para. Kasnije su i stara prefarbali u istu boju.
 
Управо тако. Ја сам за то да се аутобусима врати зелена боја (по могућству светлозелена-тамнозелена, као Лејланд), а трамваји и троле у црвено (за трамваје би најлепше било као оригинално фарбање Катица).

Ево, ово сам на брзака урадио (убацио сам и слике оригинал фарбања):

210xcee.jpg
v185937p0.jpg


2a616qs.jpg
2zgs2e1.jpg
 
Autobus je dobar, tramvaj je bljak, mnogo ozbiljnije izgleda sa plavom
 
Nije mi jasno ovaj su sklapali par meseci sigurno. A sad će kao svaki mesec po 2 da naprave ?

meni se ova color shema svidja :)
5556766888_c94e574373.jpg

5537577128_7538ace652.jpg
 
U filmu Bezimeni, trenutno u bioskopima, ima scena u kojoj može da se vidi šta berlinska Katica može da uradi Mercedesu :)
 
I ja glasam za zelenu boju za buseve, ako nista drugo makar zbog nostalgije.

Secam se ikara krajem osamdesetih, zeleni spolja, dok su drvena sedista bila bordo (kasnije zamenjena sa onim bez boje) a vrata su iznutra bila ofarbana pola u neku vrstu prljave narandzaste, a pola u belo i naravno beli volan :) To su bili dani...

Svakako su mi bili mnogo lepsi nego crveni.

Pa i danas na mnogim stanicama gsp koje imaju onu staru sipku moze da se vidi ta zelena boja. Cak sta vise i dalje ih farbaju u zeleno, ko da imaju neke zalihe te boje :)
 
@ Wile E. Coyote: Nije loša stara crvena kolor šemaza tramvaju, samo što bij ja ostavio ovaj gornji deo

tramvajkaf6a.jpg
 
Micigen":tlhq72gv je napisao(la):
Secam se ikara krajem osamdesetih, zeleni spolja, dok su drvena sedista bila bordo (kasnije zamenjena sa onim bez boje) a vrata su iznutra bila ofarbana pola u neku vrstu prljave narandzaste, a pola u belo i naravno beli volan :) To su bili dani...
С тим што су споља били бело-зелени. Мени је још лепша колор-шема са две зелене.
Матеја Бељан":tlhq72gv je napisao(la):
@ Wile E. Coyote: Nije loša stara crvena kolor šemaza tramvaju, samo što bij ja ostavio ovaj gornji deo
Може, можда је још боље него моја варијанта. Ја сам тачно по узору на Катице дао предлог.
 
One imaju manju pvršinu iznad prozora pa zato njima ne stoji dodatna traka sa bojom
 
Pa ta sema je zasnovana na beloj ili prljavo beloj boji u gornjem delu, meni se sema tih kat tramvaja nije nikada posebno svidela, a posebno ne kad sam shvatio da sema nije uopste nasa nego je ima i u Ceskoj i Poljskoj i mozda jos po negde, a tek mi se ogadila devedesetih, kada se inace crvena tumacila malo drugacije nego danas, ali ne zbog toga nego zbog nevolja i guzvi u prevozu.

Inace i ja se slazem da je gore belo dole crveno bolje od te ranije seme, takodje mi je draga i zelena, jer pamtim to vreme, to je boja koja daje gradu i toplinu i svezinu, ali zar nije bolje da tu ulogu igra i dalje rastinje.

Boja javnog prevoza treba da ima dostojanstva i da predstavlja grad, zato je bela dobra u semi sa plavom, mada licno nisam ljubitelj cisto bele, ali svidja mi se kada je zajedno sa plavom, ljubicastom ili zutom.

@stf, cudan ti je taj sistem opazanja, ali uocljivost je vrlo bitna za bezbednost u saobracaju i tu su bela i zuta boja nenadmasne, do 70 ih godina se vodilo racuna da i automobili iz tih razloga butu obojeni zivim bojama, najvise je bilo belih, pa crvenih, zutih i plavih, to mozes da vidis na razglednicama.
 
Jel zna neko hoće li biti kakve selebracije danas i gde? Hoće li odmah u saobraćaj i na kojoj liniji i odakle i od kad?
 
Ja sam pitao na gsp forumu niko ništa ne zna. Koliko vidim na vestima niko ništa ne spominje. Toliko su ga najavljivali i sad kad treba da dodje nijedna vest. Tako da predpostavljam da je to samo interno kada stiže izmedju novinara i Gsp-a :)
 
Нешто нисам за зелену никако. То је иначе, јако зајебана боја, јер само природа може да направи за човекову психу, пријатну боју.
Та некадашња зелена, нема баш неку естетску улогу, сем што су многи од нас необјективни, због носталгије. Мени, онај Лејланд изгледа као војни аутобус, али опет, то је моје мишљење.
Од зелених нијанси, једина, која се мени свиђа, и коју бих одмах подржао је банана жуто-зелена. То је најпријатнија зелена/жута коју човек може да постигне. Има један ИК118Н на линији 31 ту боју. У питању је реклама за неку банку.

Том бојом бисмо спојили и носталгију (зелена) и видљивост (жута) и освежење (нијанса).
 
Wile E. Coyote":1dajtz02 je napisao(la):
Управо тако. Ја сам за то да се аутобусима врати зелена боја (по могућству светлозелена-тамнозелена, као Лејланд), а трамваји и троле у црвено (за трамваје би најлепше било као оригинално фарбање Катица).

Ево, ово сам на брзака урадио (убацио сам и слике оригинал фарбања):

http://i54.tinypic.com/210xcee.jpg
Ovo izgleda kao neki vojni autobus. Ne svidja mi se.
 
Вероватно сам и ја носталгичан, али та боја много боље изгледа уживо него овако на слици.
 
Ova tamno zelena je mozda lepo izgledala na matorim autobusima ali nikako na novim, modernim busevima.. Uz to, ove nijanse se veoma slabo zapazaju s obzirom da su veoma slicne nijansama zelenog rastinja tako da je to dodatni problem, verovatno i jedan od razloga sto su boje vremenom izmenjene.
Svidja mi se Matejin predlog za tramvaje, plava je potpuno nepotrebna. Nadam se da cemo uskoro videti cafa na nasim sinama.
 
Eво те банана жуто-зелена коју сам помињао:

14344lk.jpg


и на Икару:

35aj3eu.jpg


Ово је најпријатнија и најуочљвија зелена која се може постићи фарбањем. Лично, мени је најпријатнија за око.

Тролама одлчно лежи црвена, КАФ-у такође. Међутим, она сирово жута на аутобусима треба да се замени.
 
da znam na koji 31. mislis
na njemu to ne deluje lose, mada ne vidim zasto nova sema sa trola ne bi bila prikladna
takodje i zagrebacka plava lepo stoji njihovim autobusima
 
Vrh