Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440673#p440673:1anuh1rn je napisao(la):
Bukira » 17 Mar 2017 05:43 pm[/url]":1anuh1rn]Ko ono reče da je ovo visinski odlično uklopljeno sa okolnim objektima? Sudeći po ovim Miloševim slikama, to sigurno nije slučaj:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440647#p440647:1anuh1rn je napisao(la):
milos.tro » Pet Mar 17, 2017 4:05 pm[/url]":1anuh1rn]današnje fotke:
:
file.php

Hm, pogledaj zgradu iza, na uglu Uzun Mirkove i Kralja Petra.
 
Ovaj projekat se baš tako razvijao kao na karikaturi koju sam ranije postavio. Prvi render od pre dve godine je bio pristojan, sa lepim secesijskim fasadama. Onda su se odlučili da će ipak malo jeftinije i na kraju su još jednom promenili i sad nemamo ništa od secesije, umesto toga art deco, tj. silovan art deco.

Verujem da će ovo još i moći da upristoje kad ih grad ili zavod za zaštitu spomenika natera, ali se to sa trenutnom bagrom na vlasti neće desiti. Ono iz Pariske i Uzun Mirkove treba bombardovati.

41.png
 
Е, сад, овде мислим да фундаментално грешиш и да, ако је негде ваљало да изведени објекат одступи од рендера, онда је то у Улици краља Петра: да се у пракси ишло на вернију и у већој мери дословну реплику старих зграда као на слици изнад, с обзиром да не располажемо ни материјалима, а понајмање знањем да то урадимо, добили бисмо најобичније јефтине клонове, кич. Овако - нисмо добили кич (архитектуру оног града на југу што "има микроклима"), већ мени, а не само мени, изненађујуће оригиналну (и скупу) постмодерну интерпретацију историјских стилова.

Па, овако - што више читам све се мање слажем с критиком овог пројекта. Исто ми се десило и у случају Моста на Ади: испрва разложна критика је прешла у ирационалне теорије, убрзо потучене праксом и реалним животом.
 
Ovo mi je i dalje neprevazidjeno :lol:


Mali je novinarima rekao da postoje primeri da su se zgrade gradile i preuređivale tako da se na kraju ispostavilo da su neprimerene okruženju i ambijentu u kome se nalaze.

Gradonačelnik je kao primer naveo stambeno-poslovnu zgradu u Pariskoj ulici broj 8 u Beogradu za koju je, kako je dodao, dobijena dozvola 2012. godine, a ona se uopšte ne uklapa u okruženje.
Mali je kao dobar primer naveo objekat "Rajićeva" gde je danas obišao radove.
 
Ovaj karcinom treba sravniti sa zemljom. Sve učesnike ovog korupcionaškog poduhvata, osuditi na dugogodišnju robiju, da više nikome ne padne na pamet da uništava staro gradsko jezgro.
 
Panto nema tu nista skupo stedilo se na svemu a matrijale imamo majstore ako mi nemamo drugi imaju nego daj malo da se izvljavamo nabijemo koji kvadrat vise moze nam se malo je falilo da se protegnu i na plac srpskog kralja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440740#p440740:36s9d911 je napisao(la):
Пантограф » 18 Mar 2017 12:24 am[/url]":36s9d911]...
Па, овако - што више читам све се мање слажем с критиком овог пројекта. Исто ми се десило и у случају Моста на Ади: испрва разложна критика је прешла у ирационалне теорије, убрзо потучене праксом и реалним животом.

Ova dva primera baš i nisu za poređenje: vreme je pokazalo da izabrano rešenje konstrukcije Mosta na Adi izgleda blesavo i da su postojale primerenije varijante koje su namerno skrajnute. A to je infrstrukturni objekat (most-prelaz reke nam je trebao pa je trebao, ne trebaju nam praksa i realan život za potvrdu... nije "nam doveo turiste koji da mu se dive"), a ovo je obična robna kuća, izvedena i udenuta u staro gradsko jezgro kako odgovara investitoru, bez ikakvog obzira prema bilo kome i bilo čemu.
 
(можете да ме пљујете, ј... ми се)

данас сам видео уживо, уопште не изгледа толико лоше као што неки овде пишу
 
Zavisi o kom se delu radi i odakle se gleda. Delovi koji gledaju na Kralja Petra i Uzun Mirkovu i mogu nekako da prođu. Jes da se uklapaju kao CNC mašina u dvorani Kolarca al dobro de... mogu nekako da se svare.

A delovi koji gledaju na Kalemegdan i Knez Mihailovu su čiste nakaze koje pokazuju da arhitekte ne da nisu marile za okolinu nego ih je bolelo ona stvar do neba i nazad. Onako baš bez ikakve mrvice obzira prema svemu u okolini.

Ja mislim da bi arhitekte, investitori i vlasnici bili najsrećniji kad bi se srušile sve te stare zgrade u tom bloku, uključujući i Biblioteku. Već sutradan bi počeli da proširuju karakondžulu na te parcele.

Takođe bih voleo da mogu da razumem ideju iza onih crvenih štrafti (panela) koje staviše u Uzun Mirkovoj i Pariskoj. Ono je stvarno fenomen. Al mislim da bih morao da se narokam opijatima da bih razumeo to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440732#p440732:3qnrc3bp je napisao(la):
And7rey » 17 Mar 2017 11:34 pm[/url]":3qnrc3bp]Ovaj projekat se baš tako razvijao kao na karikaturi koju sam ranije postavio. Prvi render od pre dve godine je bio pristojan, sa lepim secesijskim fasadama. Onda su se odlučili da će ipak malo jeftinije i na kraju su još jednom promenili i sad nemamo ništa od secesije, umesto toga art deco, tj. silovan art deco.

Verujem da će ovo još i moći da upristoje kad ih grad ili zavod za zaštitu spomenika natera, ali se to sa trenutnom bagrom na vlasti neće desiti. Ono iz Pariske i Uzun Mirkove treba bombardovati.

41.png

Potpisujem svaku rec.
Ali najgore je ipak sto su uradili rekonstrukciju u pogresnom stilu!
Koliko treba da budes arhitektonski nepismen da zamenis Secesiju Art Deco-om. :bash:
 
Ovo mi sada liči kao neki hangar na Zrenjanincu :blah: kako se pribilžava završnica projekat je sve ružniji...

file.php
 
Da su makar i neki art deco imitirali i sa ove strane. A sta im ovo predstavlja ne razumem nikako...
 
Имао сам ту (не)срећу да цртам неки пословни простор у оквиру тржног центра. Био сам унутра. Могу да кажем да су радови изведени врло педантно. Био сам на доста градилишта и нигде нсам наишао на то да се извођачки пројекат и изведено стање поклапају у центиметар, као што је случај овде. Штета што је цели пројекат (споља) катастрофалан а спратност недопустива.
 
Ova zgrada je kao hobotnica koja je rastegla pipke na sve strane...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441545#p441545:34ewya8j je napisao(la):
Stomatolog » 21 Mar 2017 05:30 pm[/url]":34ewya8j]Ova zgrada je kao hobotnica koja je rastegla pipke na sve strane...

Bilo je ranije reči o tome i svi smo se složili da ima pipke/krake kao karcinom.
 
Будите оптимистични можда нас опет бомбардују па је униште
 
Mozemo ocekivati drugaciju fasadu za 30 godina, kad ova bude zrela za zamenu, do tada smo osudjeni da gledamo ovaj franknstajn.
 
Lakse je zalepiti foliju sa Art Nouveau detaljima na staklu nego napraviti prave Art nouveau detalje.
Izabrali su laksi put.
 
Da su bar ovakvo staklo stavili na ceo objekat bilo bi mnogo podnosljivije, ali moram da priznam da ovaj eksperiment sa pretapanjem i prelivanjem arh elemenata jedan u drugi deluje ipak zanimljivo...ajde da vidimo kada se sve zavrsi...
 
Дневник заблуда: Уништавање прошлости
Слободан Малдини | 25. март 2017. 21:21 |

Под именом урбанистичког развоја, културни варваризам догађа се и код нас. Уз зидове Калемегдана, “српског старог Јерусалима”, Израелци у блоку Рајићеве улице граде хај-тек шопинг центар


Замислимо ситуацију у којој на античком Римском форуму или непосредно уз атински Акропољ буде дозвољена градња ултрамодерног шопинг центра, па затим, пошто је уз њега потребан и огроман паркинг, буду прекопане ове археолошке локације и на њима буде саграђена огромна подземна гаража. Или да непосредно уз хиљадугодишње зидине старог Јерусалима буде саграђена трговачко-пословна градска четврт са челично-стакленим зградама које примају на хиљаде посетилаца. Ако би се нешто овако невероватно и догодило, био би то преседан који би изазвао лавину последичних догађаја. Такав случај могао би да се упореди са рушењем од стране екстремистичке организације Исламска држава античких споменика у Палмири, на територији Сирије. Слична рушења са тешким последицама Исламска држава је начинила на стотинама локација, укључујући и 1.500 година стар хришћански манастир у Сирији. Протеклих деценија непоправљиво је уништена вредна културна баштина у ирачким градовима Мосулу, Нимруду и Хатри. У Авганистану, у долини Бамијан, талибани су срушили светски значајне споменике, без обзира на интервенције Уједињених нација.

Под именом урбанистичког развоја, културни варваризам догађа се и код нас. Уз зидове Калемегдана, “српског старог Јерусалима”, Израелци у блоку Рајићеве улице граде хај-тек шопинг центар зазиђујући фасаде историјски вредних здања и мењајући карактер овог националног, историјског и културног добра. На Мостарској петљи, изнад арапског гигантоманијског пројекта “Београда на води”, с “највишом кулом на Балкану” која садржи 42 спрата, израелски предузимачи граде педесетоспратну стамбену кулу која треба да надвиси арапску. Ове подухвате страних “урбанистичких шпекуланата” плаћају на крају - грађани Србије. Међутим, ту није крај урбанистичком насиљу.

Недавно је аустријски архитекта хрватско-словеначког порекла Борис Подрека представио пројекат нове пешачке зоне на београдском Студентском тргу. Иако ретко присутан у Београду, овај неочекиван члан САНУ и Академије архитектуре Србије израдио је планове партерног уређења на месту где се пре два миленијума налазило средиште римског Сингидунума. Простор будућег корзоа биће поплочан у шарама у имитацији коже зебре, које су “данас у моди”. Међутим, оно битно је “испод” предложеног плана, а то је прекопавање заштићеног археолошког резервата и изградња на том месту највеће подземне гараже у Србији која ће служити трговачком центру у непосредној Рајићевој улици. За потребе страног инвеститора, сами ћемо уништити наше археолошко наслеђе које се налази испод површине тла на локацији Студентског трга. Будућа гаража ће потпуно урушити карактер овог културног добра - заштићене градске зоне - која више никад неће бити иста. Као круна лицемерја, предвиђено је подизање споменика Зорану Ђинђићу - на крову нове подземне гараже!?

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... -proslosti
 
Jao sreca pa nisam prolazio a ni posecivao temu i bolje da nisam video. Pa ovo je dno dna.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Vrh