Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Дишо, да се не лажемо - не слажем се. Написах већ, детаљно, и због чега.

(А тек што сте досадни с тим црвеним панелима... Ја, рецимо, као већина Београђана навијам за Звезду и уопште ми не сметају. А како волим све што воле млади, сад ћу да стучем један ЦРВЕНО-бели будвајзер и да идем да спавам. Ај лаку ноћ.)
 
Естетски - победа медиокритета, пропуштена прилика да на веома важној локацији добијемо какав бисер београдске и европске архитектуре,
или бар реконструисан блок какав је био пре нацистичког бомбардовања.

Страна из Кнеза може бити трг онолико колико и улаз у сваки други храм потрошачког друштва (стаклено - метални тц са брендираним крпицама из НРК).

Већина нормалних Београђана не прати домаћи криминализовани и политизовани фудбал, као још један треш "ријалити" за замајавање пука на трагу старе "panem et circenses" ..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440239#p440239:1p2sc237 je napisao(la):
Вожд » 16 Mar 2017 06:22 am[/url]":1p2sc237]Естетски - победа медиокритета, пропуштена прилика да на веома важној локацији добијемо какав бисер београдске и европске архитектуре,
или бар реконструисан блок какав је био пре нацистичког бомбардовања.

Страна из Кнеза може бити трг онолико колико и улаз у сваки други храм потрошачког друштва (стаклено - метални тц са брендираним крпицама из НРК).

Већина нормалних Београђана не прати домаћи криминализовани и политизовани фудбал, као још један треш "ријалити" за замајавање пука на трагу старе "panem et circenses" ..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
pogledaj moj poslednji post na BW Galerija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440239#p440239:hkxjensp je napisao(la):
Вожд » 16 Мар 2017 07:22 am[/url]":hkxjensp]Естетски - победа медиокритета, пропуштена прилика да на веома важној локацији добијемо какав бисер београдске и европске архитектуре,
или бар реконструисан блок какав је био пре нацистичког бомбардовања.
Немојте се људи позивати на нешто што и сами знате да не подржавате. Једина два објекта који су били у рангу бисера светске архитектуре су дочекана на нож од јавности као ништа до тада. Само Београд на води је изазвао већи гнев и зграђавање јавног мњења. Наравно, причам о "Облаку" и захиној верзији "Беко" комплекса.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440239#p440239:hkxjensp je napisao(la):
Вожд » 16 Мар 2017 07:22 am[/url]":hkxjensp]Страна из Кнеза може бити трг онолико колико и улаз у сваки други храм потрошачког друштва (стаклено - метални тц са брендираним крпицама из НРК).
По том резону Кнез Михаилова улица уопште није пешачка зона већ само предпростор за бутике ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440239#p440239:1w9qdgfz je napisao(la):
Вожд » 16 Mar 2017 07:22 am[/url]":1w9qdgfz]Естетски - победа медиокритета, пропуштена прилика да на веома важној локацији добијемо какав бисер београдске и европске архитектуре,
или бар реконструисан блок какав је био пре нацистичког бомбардовања.

Страна из Кнеза може бити трг онолико колико и улаз у сваки други храм потрошачког друштва (стаклено - метални тц са брендираним крпицама из НРК).

Већина нормалних Београђана не прати домаћи криминализовани и политизовани фудбал, као још један треш "ријалити" за замајавање пука на трагу старе "panem et circenses" ..


Ех, чуш... Ал ја не пратим домаћи фудбал, него домаћу кошарку, хихихи:D

А кад кажемо да ТРГовини није место на ТРГУ, онда мора да ни ПИЈАЦА није исто што и ПЈАЦА...

Трговина је створила градове, посебно данашње улице Краља Петра и Кнез Михаилову које се баш овде укрштају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440207#p440207:hte89tek je napisao(la):
Пантограф » 15 Mar 2017 11:41 pm[/url]":hte89tek]Е, с овим се баш уопште не слажем.
Што се тога тиче, капа доле Лојаницама. Уклапање је савршено: кров у кров.
Из близине, такође не видим да је икоја вредна зграда естетски угрожена пропорцијама ТЦ у Рајићевој.

Pantografe, evo i dalje probam da shvatim tvoj stav da je uklapanje savrseno, tj da se uklapa krov u krov kao sto si rekao.
Pogledao sam sa svih strana na Street view i zgrade okolo su sve u rasponu od P+1 do P+5, a TC Rajiceva je P+8!
Dakle nigde nisam uspeo da vidim neku visinsku skladnost.
 
Спасиотекст, ево, још овај пут, па више не могу да пишем о овоме, јер сам рекао све што сам имао и не бих да гушим даље: написао сам већ одакле да погледаш - са Бранковог моста - и да ми кажеш да ли је висина зграде спорна или не. То је убедљиво, али убедљиво најбољи репер за процену уклопљености ове грађевине у градско ткиво.

Кад говоримо о непосредној околини, из близине мени осмоспратница никад није деловала као прегломазан објекат - можда и зато што сам одрастао у осмоспратници, небитно. Елем, свакако би ми сметала 15-спратница на том месту, али оволика зграда ми не смета уопште.

Да ли "гута" околне објекте? Не, рекао бих чак - напротив. Заиста не видим значај потпуног уједначавања висине са околним зградама, посебно у "шареном" Београду, јер је по тој логици одавно требало "гађати" висинске коте Библиотеке града, Грчке краљице, или Педагошког музеја, или надзидати те зграде, што не желимо да радимо, зар не? Уосталом, пре више деценија су урбанисти београдски закључили (извор:"Реко ми Јовин") да Кнез Михаиловој недостаје атрактиван комерцијални садржај на њеном другом крају - пандан Тргу републике и Теразијама - и зато су пројектовали метро станицу Калемегдан и знатно већу зграду на месту актуелног ТЦ Рајићева.

Оно што мени, заправо, највише смета код данашње Рајићеве, то је гаража за 600 аутомобила. За архитектуру зграде, мислим да добрано претерујете.
 
Ako smem nešto da primetim a da ne izazovem gnev, mislim da su "crveni" paneli zapravo beli paneli sa crvenom zaštitnom folijom :D Primetite da iznad linije gde nema više skela nema ni jednog crvenog panela.
 
Zanimljivo je da su investitori tih starih lepih zgrada po centru zarađivali sa gradnjom 2,3 ili 4 sprata pre jednog veka, dok današnji investitori retko zarađuju bez dizanja 6,7 spratova. Inflacija spratova ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440300#p440300:15oxfr9p je napisao(la):
Михаило » 16 Mar 2017 01:31 pm[/url]":15oxfr9p]Ako smem nešto da primetim a da ne izazovem gnev, mislim da su "crveni" paneli zapravo beli paneli sa crvenom zaštitnom folijom :D Primetite da iznad linije gde nema više skela nema ni jednog crvenog panela.
Iz Uzun Mirkove ulice to nije slučaj. Tamo su poskidane sve skele a crveni paneli su ostali, mada (ruku na srce) su na nivou terase.
 
vucko35,

да слажем се са твојом тезом апропо тржних центара.



stf,

јако рано сам формирао став да Београд треба окружити зеленим прстеном, који би "озеленео" и простор од Клуза до Дунава, савски амфитеатар, долину Топчидерке итд. и од тога не одступам, ма колико ме сматрали утопистом. Дакле, против сам било какве изградње на том простору, а не против конкретних пројеката као што је Захин и то сам у темама које се тичу тих пројеката и написао.

У пешачкој зони, по мени, могу у одређеном проценту бити ексклузивне трговине, али тржни центри не. Уосталом погледај њихову судбину, од РК "Митић", тц "Милениум", РК Београд", "Та - та", па до "Београђанке"..




Пантограф,

зашто кажем фудбал, а мислим на српски спорт у целини..

Погледај научна истраживања о "трговима" у српском средњем веку. То су насеља и градови.

У градовима се примарно живи и ужива, трговина на велико која их одржава се преселила на берзе.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440352#p440352:189bhywh je napisao(la):
Вожд » 16 Мар 2017 05:37 pm[/url]":189bhywh]v
stf,

јако рано сам формирао став да Београд треба окружити зеленим прстеном, који би "озеленео" и простор од Клуза до Дунава, савски амфитеатар, долину Топчидерке итд. и од тога не одступам, ма колико ме сматрали утопистом. Дакле, против сам било какве изградње на том простору, а не против конкретних пројеката као што је Захин и то сам у темама које се тичу тих пројеката и написао.
И ја бих то волео, једнако као ти, то су била нека студентска сањарења. Међутим, у овом свету у коме живимо, то није оствариво. Ако ћемо бити утописти, хајде да будемо хард кор утописти и кажемо следеће: Док постоји новац, људском роду добро бити неће. Ово искрено мислим и у то искрено верујем. Цивилизација ће далеко брже напредовати када се једног дана буде поново усвојила робна размена.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440352#p440352:189bhywh je napisao(la):
Вожд » 16 Мар 2017 05:37 pm[/url]":189bhywh]У пешачкој зони, по мени, могу у одређеном проценту бити ексклузивне трговине, али тржни центри не. Уосталом погледај њихову судбину, од РК "Митић", тц "Милениум", РК Београд", "Та - та", па до "Београђанке"..
Судбина тих објеката је последица промене навике и потребе купаца. Ко се не прилагоди тржишу, тај умире. Али трговина не умире, а трговина је суштински карактер Кнез Михилове улице.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440215#p440215:rcwchgxz je napisao(la):
Пантограф » 16 Mar 2017 12:27 am[/url]":rcwchgxz]...
Иначе, да вам кажем, ја сам сада већ довољно искусан тип да познајем основе људске психологије: видљиво јењавање критике овог објекта говори, без сумње, да вам се допада, али сад вас је мало блам да пређете преко онога што сте раније писали ....

Mogu samo da pričam u svoje ime: ne, osećaj poraženosti, ofanziva raznih sličnih svinjarija po celom Beogradu, zamor i rezigniranost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440299#p440299:f27bnq8v je napisao(la):
Пантограф » 16 Mar 2017 01:27 pm[/url]":f27bnq8v]Спасиотекст, ево, још овај пут, па више не могу да пишем о овоме, јер сам рекао све што сам имао и не бих да гушим даље: написао сам већ одакле да погледаш - са Бранковог моста - и да ми кажеш да ли је висина зграде спорна или не. То је убедљиво, али убедљиво најбољи репер за процену уклопљености ове грађевине у градско ткиво.

Кад говоримо о непосредној околини, из близине мени осмоспратница никад није деловала као прегломазан објекат - можда и зато што сам одрастао у осмоспратници, небитно. Елем, свакако би ми сметала 15-спратница на том месту, али оволика зграда ми не смета уопште.

Да ли "гута" околне објекте? Не, рекао бих чак - напротив. Заиста не видим значај потпуног уједначавања висине са околним зградама, посебно у "шареном" Београду, јер је по тој логици одавно требало "гађати" висинске коте Библиотеке града, Грчке краљице, или Педагошког музеја, или надзидати те зграде, што не желимо да радимо, зар не? Уосталом, пре више деценија су урбанисти београдски закључили (извор:"Реко ми Јовин") да Кнез Михаиловој недостаје атрактиван комерцијални садржај на њеном другом крају - пандан Тргу републике и Теразијама - и зато су пројектовали метро станицу Калемегдан и знатно већу зграду на месту актуелног ТЦ Рајићева.

Оно што мени, заправо, највише смета код данашње Рајићеве, то је гаража за 600 аутомобила. За архитектуру зграде, мислим да добрано претерујете.

Jasno je da Rajiceva ne strci gledajuci sa Brankovog mosta, realno to je vec daleko i taj P+8 ne strci puno u odnosu na okolni P+5.
Ali da li je takva tacka gledista realna, tj merodavna?
Slozio bi se sa tobom da ne "guta" objekte okolo ali je nekako nezgrapan. Najvise iritiraju kubusi koji su uvuceni u odnosu na liniju regulacije i sto je tesko naci neku logiku u njihovom rasporedu u prostoru.
Ne bi se slozio sa tobom inace oko toga da su forumasi omeksali sa stavom jer mislis da im se sad vise svidja u odnosu na ranije pa im je sada glupo da kazu da objekat nije tako los.
Zapravo komentari tipa "monstrum", "grozota" itd bas i ne idu u tom pravcu.
Ljudi su jednostavno ocekivali mnogo vise od ovog objekta i Lojanica je omanuo sto se pristupa tice i stvorio jedno veliko razocarenje medju ljudima koji su zeleli nesto reprezentativno i bolje uklopljeno.

Inace se apsolutno slazem sa tobom da je falio jedan objekat sa komercijalnim sadrzajem na kraju Knez Mihajlove.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440302#p440302:2obig89y je napisao(la):
Earthmoving » 16 Mar 2017 01:33 pm[/url]":2obig89y]Zanimljivo je da su investitori tih starih lepih zgrada po centru zarađivali sa gradnjom 2,3 ili 4 sprata pre jednog veka, dok današnji investitori retko zarađuju bez dizanja 6,7 spratova. Inflacija spratova ;)
Још занимљивије је (а теби ће бити најзанимљивије) да су велики део тих здања градили појединци из угледне јеврејске заједнице у Београду. Нпр одмах доле низ Краља Петра има једно прилично репрезентативно здање стамбене зграде коју је подигао београдски Јеврејин.
 
И да још једном сугеришем зашто мислим да је нарочито оштра критика овог пројекта - претеривање, и то онолико.

У претходној деценији, наиме, упознао сам доста загрижених присталица актуелног (лисабонског, тј. швапског) устројства Европске Уније које су, као по правилу, све одреда мрзеле - град Брисел. Мени је та парадигма била поприлично чудна: Брисел ми је прелеп град (на страну ужасан социјални састав становништва у центру, услед егзодуса Фламанаца, али и превласти утопистичко-јебиветарских левичарско-празносерачких теорија по којима је аутомобил државни непријатељ, а припрости становник неке од земаља Магреба са забрађеном женом и петоро деце-мрзитеља Белгије представља оваплоћење Божије свемилости), док крути, идеократски, наивни, антрополошко-оптимистички и истовремено опресивни бирократски поредак ЕУ, као либерал, буквално, презирем.

Елем: ово је зграда Европског парламента у Бриселу (не мешати је са оном у Стразбуру, саграђеном према узору Хијеронимуса Боша и његовог Вавилона): https://www.flickr.com/photos/edvardkozusnik/7525594482

Био сам тамо немало пута. Такође је реч о згради уметнутој у историјско градско ткиво, у градски блок, штавише, ка једном одавно постојећем тргу. Ентеријер је сјајан. Али, споља, рећи ћу вам: све што су критичари ТЦ у Рајићевој написали - да је "тумор", да је прегломазна, да је баналне архитектуре итд. - све важи за ову зграду, ХИЉАДУ ПУТА ВИШЕ него за београдски пандан. Глупљи осећај од стајања у протраћеном јавном простору око те грађевине ретко када сам имао. Симетрија грађевине ме је додатно нервирала, јер, тек то припада прошлим временима и нема ама баш никакву естетску вредност.

Подсећам, реч је о грађевини Европске Уније, творевине чији парламент годишње троши 400 милиона евра само на превођење званичних докумената и говора, а налази се у граду вишеструко богатије архитектуре од београдске (не само што имају царске ар нуво зграде, него сам тамо пронашао и узоре за поједине елементе архитектуре раних солитера на Новом Београду - конкретно, за димензије прозорских окана).

Другим речима, у заблуди су они који мисле да (пост)модерна архитектура има лака решења за "допуну" историјских градских језгара Европе. Наћи "ремек-дело" актуелних архитектонских стремљења које ту неће направити већи хаос од атомске бомбе бачене на Нагасаки, задатак је за милион долара.


(И да: црвено-бели гладијатори разбише ове лептириће из Милана, идем сутра да наздравим црвеним панелима у Узун-Мирковој... Уздравље!)
 
Ено ти таквог ремек-дела на буквално 50 метара од Рајићеве - "Сквер Најн"

ПС: Неофашистичка бирократска архитектура ЕУ није никакво мерило, оправдање још мање, за ово докусуривање једног од најлепших градских квартова у Београду које ни овај будући покривени плато не може опрати.
 
Ovaj tumor u Rajicevoj, je uzivo mnogo gori nego na slikama, a mislim da je zamrla diskusija, zato sto su mnogi gajili nade da ce biti ok, a potom je sve ispalo losije od pretpostavljenog. Cast izuzecima, neki su od starta ukazivali da ce biti kako i jeste (npr Relja, barem da se ja secam).
Cesto sam u tom delu grada i prosto mi je neverovatno koliko je ovo cudoviste pojelo prostor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440299#p440299:2fq1k13u je napisao(la):
Пантограф » 16 Mar 2017 01:27 pm[/url]":2fq1k13u]Спасиотекст, ево, још овај пут, па више не могу да пишем о овоме, јер сам рекао све што сам имао и не бих да гушим даље: написао сам већ одакле да погледаш - са Бранковог моста - и да ми кажеш да ли је висина зграде спорна или не. То је убедљиво, али убедљиво најбољи репер за процену уклопљености ове грађевине у градско ткиво.

Кад говоримо о непосредној околини, из близине мени осмоспратница никад није деловала као прегломазан објекат - можда и зато што сам одрастао у осмоспратници, небитно. Елем, свакако би ми сметала 15-спратница на том месту, али оволика зграда ми не смета уопште.

Да ли "гута" околне објекте? Не, рекао бих чак - напротив. Заиста не видим значај потпуног уједначавања висине са околним зградама, посебно у "шареном" Београду, јер је по тој логици одавно требало "гађати" висинске коте Библиотеке града, Грчке краљице, или Педагошког музеја, или надзидати те зграде, што не желимо да радимо, зар не? Уосталом, пре више деценија су урбанисти београдски закључили (извор:"Реко ми Јовин") да Кнез Михаиловој недостаје атрактиван комерцијални садржај на њеном другом крају - пандан Тргу републике и Теразијама - и зато су пројектовали метро станицу Калемегдан и знатно већу зграду на месту актуелног ТЦ Рајићева.

Оно што мени, заправо, највише смета код данашње Рајићеве, то је гаража за 600 аутомобила. За архитектуру зграде, мислим да добрано претерујете.

Cak i da se zanemari rasparava o estetici (lepota je u oku posmatraca) i profesionalnom integritetu coveka koji je dozvolio da se njegov projekat izmeni, realizuje i devalvira do neprepoznatljivosti (i da tu spada i dodavanje spratova). Ako se doda sprat koji po projektu (koji je razradjen uzimajuci u obzir gomilu kriterijuma) tu ne treba da bude, onda je to prosto receno visak. I on smeta. Smetao je i projektantima, zato ga nisu prvobitno ni predvideli. Ne? A po tvojoj logici pogleda sa Brankovog mosta mogao je da siba dalje u visinu.
Ono sto jos vise iritira, a o cemu su mnogi ovde vec pisali je potpuno ignorisanje regulacija, suseda, sklada, rogobatne forme bez ikakve logike, a u slucaju dela iz Pariske se radi i o pitanju zdravog razuma. Pomeren od regulacije, terase orijentisane prema svetlarnicima susedne zgrade (koji su potom maskirani!) umesto na suprotnu stranu gde puca pogled niz Parisku, prema Sabornoj crkvi i Savi. A gde je on predvideo i izveo goli zid/kalkan! Ko je ovde lud?
I meni licno crveni paneli najmanje smetaju!
 
stf,

Моја су била и основношколска и средњошколска и студентска, а да су град и држава деценијама уназад имали и поштовали стратегију развоја Београда, то не би била само маштања..

Задовољство "уживаоца" кнез Михаилове улице је њен суштински карактер, а трговина можда може имати само одређени удео.
 
Sve što ima da se kaže o estetici i uklapanju ovog objekta u okolinu već je rečeno više puta i ja se s time potpuno slažem pa neću da se ponavljam. Ali moram da kažem da što se tiče samog gradilišta i radnika koji su tu radili, ubedljivo su bili jedni od najorganizovanijih i najtiših koje sam video. Kad god su dolazile mešalice ili šleperi uvek su bili maksimalno pažljivi i obzirni prema okolini. Takođe sam primetio da svi do jednog nose šlemove i prsluke. I bilo mi je neverovatno kojom brzinom su sve to izgradili a uz minimum frke i galame.

Znam da bi sve ovo trebalo da bude uobičajena scena i standard ali pošto sam ja navikao na divlja, dezorganizovana i traljava gradilišta, ovo mi je bilo prijatno iznenađenje.


Inače ne znam da li ste ovde pričali o tome ali jedna stvar koja mene revoltira i više nego ružnoća kompleksa je to što su ta njihova iskopavanja dovela do odvajanja ploča u Knez Mihailovoj između Biblioteke i Grčke kraljice, zbog uleganja trotoara. Kad budem opet prolazio slikaću da bude jasnije na šta mislim. Mada verujem da ste i vi to već primetili. Nadam se da će to da srede kad budu radili prilaze objektu jer je stvarno sramota da se te ploče koje su izdržale 30 godina sada razdrndaju.
 
Ko ono reče da je ovo visinski odlično uklopljeno sa okolnim objektima? Sudeći po ovim Miloševim slikama, to sigurno nije slučaj:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440647#p440647:13vh0l2g je napisao(la):
milos.tro » Pet Mar 17, 2017 4:05 pm[/url]":13vh0l2g]današnje fotke:
Pogledajte prilog 1
:
 
Ono kad pomisliš da ne može gore i ružnije, a projekat "Rajićeva" te opet iznenadi!!! :bash:

file.php
 
Vrh