Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Овај објекат је још ужаснији имајући у виду КО га је пројектовао.

Ово кажем због учестале форумске јадиковке како су неки најављени објекти по граду дела страних архитектонских бироа који као, скрнаве овај град својом архитектуром која игнорише дух града и пројектују зграде за град у који никада нису крочили ...

... е па господо, ево вам дело једног од најбољих домаћих архитеката који је рођени Београђанин, одрастао је и школовао се у Београду и ево како он поштује рођени град на једној од најбитнијих локација за градњу у старом делу града. Овај плац, на овој позицији је био обавеза за архитекту да направи нешто за памћење, да испоштује рођени град и своје суграђане.

Да се разумемо, габарити објекта и квадратура нису ограничавајући фактор, јер колико год да је објекат волуменом гломазан, квалитетан архитекта који се псоветио послу ће од њега направити складну форму, што Лојаница није урадио. Не кажем овим путем да је лош архитекта, већ да је отаљао посао.

На крају, опет ћу поновити ... овај град су страни архитекти далеко више испоштовали од домаћих којима би најбоље било да ћуте и завуку се у мишју рупу медиокритета из које су измилели.
 
Osnovni problem sa tim "najpriznatijim" arhitektom je u tome sto je zaglavio u veselim devedesetim i to se vidi i po ovom objektu. Objekat nije dobio ni jednu pozitivnu kritiku. Jezivo. A moglo je drugacije, kruna Kneza.

I mislim da je trebao da radi neki strani biro, jer bi uneo mnoge stvari pre svega u dinamici forme, u cemu smo mi ocigledno zakrzljali.
 
Meni se po gradu najviše sviđaju radovi arhitekata pre II sv rata što se tiče zgrada, a što se tiše planiranja prostora urabanisti Novog Beograda.
Nije mi jasno zašto se arihtekte danas ne drže proverenih, lepih proporcija i oblika koje su vremenom se pokazale i dokazale da u sebi sadrže duh vrednosti. Koja arhitektura ima vrednost: pa ona koju svaki čovek intuitivno prepozna da nosi u sebi klicu i trag univerzalnog sklada, ravnotežu, simetriju, ritam, proporcije koje su još Grci u svojoj matematici, geometriji i arhitekturi prepoznavali a čija je ideja nastavljena dalje preko rimske, a kasnije i ostale zapadne arhitekture i koja je stigla i do nas posle Turaka. Znači formula je već odavno poznata, zašto je ne koristiti. Kreativnost arhitekata treba biti igra sa tim vrednostima, dobar arhitekta ih kao dobar pesnik, slikar, pisac ili bilo koji drugi umetnik mora razumeti i osećati, a njegovo kreiranje treba biti igra sa njima. Problem kod ovakvih zgrada je što ni arihtekte ni današnje društvo ne razumeju i ne vide jasno te vrednosti jer je dublja, čitava moderna filofozija, ideja koju slede bolesna, zamagljena pa onda iz neznanja prave i grade nešto što drugi ljudi koji nisu arhitekte ali po prirodi shvataju pojam lepote, odmah osećaju kao promašenu temu. Da bi pravili lepše zgrade, ponovo nove ulice, bulevare, naselja, parkove, javne prostore... mora se desiti nešto dublje - mora ozdraviti društvo, a zdravo društvo će onda posledično opet praviti lepu arhitekturu, pesme, knjige, prostore, fabrike... - ideja će ozdraviti. Čitava filozofija sadašnjeg sistema vrednosti (posebno ekonomskog) se mora promeniti i ozdraviti da bi i ove vidljive pojave izgledale zdrave. Jer ljudi žive u tom sistemu, prilagođavaju mu se da bi preživeli, taj sistem odgaja ljude, a ideje onda izlaze iz tih ljudi. Ako su ideje koje izlaze loše onda je problem u korenu, tj u sistemu vrednosti koji ih odgaja.
 
Earthmoving":q723se1x je napisao(la):
mora se desiti nešto dublje - mora ozdraviti društvo, a zdravo društvo će onda posledično opet praviti lepu arhitekturu, pesme, knjige, prostore, fabrike... - ideja će ozdraviti. Čitava filozofija sadašnjeg sistema vrednosti (posebno ekonomskog) se mora promeniti i ozdraviti da bi i ove vidljive pojave izgledale zdrave. Jer ljudi žive u tom sistemu, prilagođavaju mu se da bi preživeli, taj sistem odgaja ljude, a ideje onda izlaze iz tih ljudi. Ako su ideje koje izlaze loše onda je problem u korenu, tj u sistemu vrednosti koji ih odgaja.

red je da i ti dobijes plus od mene. nadam se da to nije samo momenat prosvetljenja vec da ces se setiti svojih reci sledeci put kad krenes o jevrejima, arapima.. generalno svima koji se ne mole istom bogu kao i ti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=434653#p434653:2mi62vqv je napisao(la):
razgradjevinar » 20 Feb 2017 03:08 pm[/url]":2mi62vqv]
Earthmoving":2mi62vqv je napisao(la):
mora se desiti nešto dublje - mora ozdraviti društvo, a zdravo društvo će onda posledično opet praviti lepu arhitekturu, pesme, knjige, prostore, fabrike... - ideja će ozdraviti. Čitava filozofija sadašnjeg sistema vrednosti (posebno ekonomskog) se mora promeniti i ozdraviti da bi i ove vidljive pojave izgledale zdrave. Jer ljudi žive u tom sistemu, prilagođavaju mu se da bi preživeli, taj sistem odgaja ljude, a ideje onda izlaze iz tih ljudi. Ako su ideje koje izlaze loše onda je problem u korenu, tj u sistemu vrednosti koji ih odgaja.

red je da i ti dobijes plus od mene. nadam se da to nije samo momenat prosvetljenja vec da ces se setiti svojih reci sledeci put kad krenes o jevrejima, arapima.. generalno svima koji se ne mole istom bogu kao i ti.

Da bi jedno drustvo bilo 'zdravo' i da bi sve funkcionisalo potrebne su institucije. Ni jedno drustvo, sistem vrednosti itd se ne menja sam od sebe. Na to ne uticu ni geografija, ni klima itd. Nase drustvo stalno naginje ka apsolutizmu upravo zbog odsustva jakih i nezavisnih institucija.
Sve razvijene zemlje imaju jake institucije. Njihovo formiranje je zapoceto u razlicitim istorijskim periodima, ali je uobliceno u oblik koji danas najbilze poznajemo kroz industrijsku revoluciju.

Da konacno iskomentarisem ovaj objekat: veliko sr**nje. Nista mi se ne dopada. Lojanica senior mi je predavao nekada na fakultetu, junior mi je bio asistent. Necu da komentarisem njihovu strucnost, ali svako ko je ikada radio kod nas u nekom birou, itd zna koliko uticaja arhitekte imaju na konacan proizvod. Jedan profesor je jednom rekao: ako investitor izvede preko 50% od onoga sto ste zamislili je uspeh.

A ovaj objekat je ogledalo nedostataka institucija, kao i ono na vodi itd.
 
Ping-pong: investitor kaze arhitektino je delo - arhitekta kaze izmenio ga investitor. Jedno sto ja nikada nisam gutao iznova uvek iste takve price profesora na mom faxu, imao sam jednostavan pristup: vi ste mi krivi za ono sto se desava u vasoj oblasti I kraj, ne interesuju me vasi izgovori. Jel se ne slazete? Izvolite iz fotelje izaci protestvovati na ulice. Ako to ne radite I ne borite se, cak nemate ni moralnog prava da poducavate studente, vama je onda mesto ne gore na katedri nego na puzecem dnu kako I dolikuje mekucima.
 
Cesto arhitekta ne moze bas da radi sta zeli ili investitor izmeni projekat kako njemu dune vetar.
U ovom slucaju ne znam sta se desilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=434716#p434716:2j8zgkow je napisao(la):
Earthmoving » 20 Feb 2017 07:33 pm[/url]":2j8zgkow]Ping-pong: investitor kaze arhitektino je delo - arhitekta kaze izmenio ga investitor. Jedno sto ja nikada nisam gutao iznova uvek iste takve price profesora na mom faxu, imao sam jednostavan pristup: vi ste mi krivi za ono sto se desava u vasoj oblasti I kraj, ne interesuju me vasi izgovori. Jel se ne slazete? Izvolite iz fotelje izaci protestvovati na ulice. Ako to ne radite I ne borite se, cak nemate ni moralnog prava da poducavate studente, vama je onda mesto ne gore na katedri nego na puzecem dnu kako I dolikuje mekucima.

Slazem se ali ne radi se o gutanju prica vec o stanju u struci. A obojica pricamo o isoj stvari. I sve to vazi i za druge oblasti: ekonomija, pravo... Zato smo tu gde jesmo. Secas se verovatno da su nam razglabali o uklapanju objekata u ambijent, pa vidis njihove projekte i skapiras svo licemerje.
 
Igore, imam utisak da si oprezan da kazes da ti se ovo u stvari dopada jer izreci tako nesto lici na bogohuljenje. Vecina nas je kriticki raspolozena prema ovom projektu i u sta se on tokom vremena izrodio. Ali meni licno ovo je potpuno neocekivano i prijatno iznenadjenje.
Vrhunski materijali, interesantno i odmereno poigravanje sa art dekoom. Ali radovi su i dalje u toku...
 
Jedan sam od retkih koji od starta nije imao problem sa gabaritima objekta. Vise mi smeta izvedba i promena u odnosu na ono sto je prezentovano. Takodje i dalje ostajem pri tome da ce najveci kvalitet ovog objekta biti otvoren javni prostor sa visokom nadstresnicom u delu koji gleda ka Knezu. Izuzetno je problematican deo ka Kalemegdanu kako sa onim panelima a tako i sa disproporcijom u odnosu na planirano resenje. Za ostalo valja sacekati.
 
I ja mislim da ce deo iz Kneza biti najuspeliji, a Parisku i Uzun Mirkovu je tesko uopste shvatiti a jos manje prihvatiti.
 
Argument da iza ovoga stoji slavni arhitekta prosto nije dovoljan da se projekat odobrava. Ma ko da stoji iza njega i bilo kog projekta postoji institucija koja je morala da pregleda ceo projekat i da ga odobri, sugeriše izmene ili neodobri. Radi se o našem gradu i nikome, ali nikome ne treba da bude dozvoljeno da radi šta hoće gde hoće.
 
Deo ka Knezu je naravno, najuspešniji, slažem se. Takođe, za razliku od većine meni se i fasada ka Kralja Petra takođe dopada.

ALi su zato fasade ka Pariskoj i Uzun Mirkovoj proporcionalno užasne
 
Ipak su sve fasade morale biti kvalitetno tretirane za takvu lokaciju :(
 
Nisu trebali da rade fasade sa kacenim plocama jer zbog toga deluje vestacko.
 
Слажем се стф-ом. Стране ка Кнезу и ка Краља Петра нису лоше. Вероватно зато што су поштовале оригиналан пројекат. Друге две су плод интервенције инвеститора и делују накалемљено на простор у који су посађене. Дај боже да будући хотел на углу ублажи насталу диспропорцију.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=435390#p435390:1tx7i2ug je napisao(la):
spatiotecte » 23 Feb 2017 08:52 pm[/url]":1tx7i2ug]Nisu trebali da rade fasade sa kacenim plocama jer zbog toga deluje vestacko.

I obično ostaju tragovi od slivanja kišnice, a ovde baš ima puno ploča, pa tako i spojeva.
Ovo je "Las Vegas" imitacija starih fasada.
 
Danasnje fotografije

170225-Rajiceva-01.jpg

170225-Rajiceva-02.jpg

170225-Rajiceva-03.jpg

170225-Rajiceva-04.jpg

170225-Rajiceva-05.jpg

170225-Rajiceva-06.jpg

170225-Rajiceva-07.jpg

170225-Rajiceva-08.jpg

170225-Rajiceva-09.jpg

170225-Rajiceva-10.jpg

170225-Rajiceva-11.jpg

170225-Rajiceva-12.jpg

170225-Rajiceva-13.jpg

170225-Rajiceva-14.jpg

170225-Rajiceva-15.jpg

170225-Rajiceva-16.jpg

170225-Rajiceva-17.jpg

170225-Rajiceva-18.jpg

170225-Rajiceva-19.jpg

170225-Rajiceva-20.jpg

170225-Rajiceva-21.jpg

170225-Rajiceva-22.jpg

170225-Rajiceva-23.jpg

170225-Rajiceva-24.jpg

170225-Rajiceva-25.jpg

170225-Rajiceva-26.jpg

170225-Rajiceva-27.jpg

170225-Rajiceva-28.jpg

170225-Rajiceva-29.jpg

170225-Rajiceva-30.jpg

170225-Rajiceva-31.jpg

170225-Rajiceva-32.jpg
 
I dalje ne mogu da razumem orjentaciju ovih cetiri terase uz levu stranu objekta i bocni zid zgrade pored, umesto na desnoj slobodnoj strani. Da li je to previd arhitekte ? Jedino ako ce jednog dana srusiti tu staru zgradu pa do tada nema veze.
 
Meni je u Kralja Petra najmanje lose ispalo jer sam ocekivao da ce biti kao u Nisu.

Meni je najvise zao celog tog prostora jer je bio idealno mesto za pravi evropski trg.

20160407_200443.jpg
 
Nekoliko forumasa i ja bili smo zagovornici ove ideje jos kada su poceli sa kopanjem podzemne garaze.
Mozda za nekih 100 -200 godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=434549#p434549:fcds3mhi je napisao(la):
And7rey » 19 Feb 2017 10:27 pm[/url]":fcds3mhi]Ova slika lepo prikazuje kako je ova rugoba nastala.
16730663_10212700397611041_570466207363728324_n.jpg

Slika je super ali se ne slazem da odgovara ovom slucaju. Gledajuci sam render se sve ovo moglo predvideti.
 
Vrh