Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Od samog pocetka najvise mi bode oci ovaj monstruozni ulazni deo iz knez mihajlove , ove montazne crne terase koje u potpunosti se ne uklapaju u arhitekturu okoline bukvalno sizofreno vristi ...
 
Ljudi ovo je bruka i sramota ! Sa kim god da sam razgovarao iz struke apsolutno su svi imali zajednicki stav - ruglo. Jedino da se ulozi protest i da se makar ovi grozni crveni paneli zamene!
 
Sve ovo je posledica nezrelosti i nespremnosti naseg drustva da funkcionise u uslovima trzisnog kapitalizma.
Ne mozemo ocekivati da je investitor nuzno ESTETA. Takodje ne mozemo ocekivati ni da je informisan ni obrazovan da prepozna istorijski kontekst prostora, kao ni arhitektonske i utbanisticke vrednosti odredjenog dela grada.
Negde se posreci, pa i dobijemo takvog investitora, ali negde kao u ovom primeru kao rezultat dobijemo sve kontra onome sto smo ocekivali i kako bi trebalo biti.
U sustini, mi investitoru pravno gledano nemamo sta da zamerimo. Dobro, mozda poneku sitnicu ;)
al to je ili ce vec biti ispeglano.
Stvar je u tome sto smo mi 'gladni' te nam se moze sve uvaliti. Koliko puta ste procitali komentar cija je sustina 'ma dobro, nije sjajno, al nek se gradi bilo sta da ne stoji prazno'???
A upravo je bolje da stoji i prazno, nego da se na dug vremenski period ucini nepopravljiva steta.

Zato se iz ovakve situacije moraj izvuci odredjene pouke i preduzeti korake da se ovakva iskustva ne ponove na drugim lokacijama.

@zexland
Ne znam dal bi samo uklanjanje crvenih panela bilo dovoljno da 'upristoji' ovaj objekat.
Bojim se da ne bi.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Rusenje ovih Crnih terasa i stubova , zamena crvenih panela, i Nacrtati ogromne murale na ovim Belzicnim sporednim zidovima sa motivima Beograda ili dati najboljim studentima na likovnim umetnostima da smisle murale, stvarno ovoliki prazni sivi zidovi su odvratni

P.S kada je u pitanju centar grada investitoru se mora pored spratnosti takodje treba zahtevati estetske uslove .
 
Rusenje ovih Crnih terasa i stubova , zamena crvenih panela, i Nacrtati ogromne murale na ovim Belzicnim sporednim zidovima sa motivima Beograda ili dati najboljim studentima na likovnim umetnostima da smisle murale, stvarno ovoliki prazni sivi zidovi su odvratni

+1! I poceti sa naplatom poreza na ruznocu pod hitno!
 
Eh a kako mislis definisati ruznocu, ima da se pobiju ljudi oko estetskih kriterijuma.
 
Zgradurina je potpuno OK, samo je na pogresnom mestu, pravo mesto joj je par kilometata jugozapadno. Ako bi mogla da se kompletno "teleprontuje" :)
 
Eh a kako mislis definisati ruznocu

Napravimo komisiju pa od koje zgrade zabole oci ili zeludac predsedavajuceg :laugh: komisije ta je kandidat za porez :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=416080#p416080:n9w3bgsx je napisao(la):
spatiotecte » Pet Nov 11, 2016 6:08 pm[/url]":n9w3bgsx]Eh a kako mislis definisati ruznocu, ima da se pobiju ljudi oko estetskih kriterijuma.



Lepo anketirati studente 4. godine arhitekture i njihove profesore i doneti zakljucak na osnovu procentata :D
 
А да пишемо петицију да се замене ови одвратни панели?
 
Ako cete menjati cvrene panele, beli nisu nista bolji. Sve te panele prefarbati u crnu.

Ja sam rekla s' pocetka ove teme da tu ima dosta stakla za tu lokaciju. Ipak mislim da je bolje i to, nego ostaviti kako je bilo pre.

Da ste imali i maketu kako ce to sve tacno u detalje da izgleda, opet bi doslo do promena. Ovde u S. Americi je to svakodnevna stvar. To se zove surovi kapitalizam, koji ima objasnjenje za sve promene koje vrsi pri izgradnji. A da ne pricamo o podvalama o pocetku radova (godine su u pitanju). Na licnom iskusvu sam to iskusila...
 
Nije problem u panelima, problem je u gabaritima koji se ne uklapaju sa postojecim zgradama.
 
Samo se nadam da ce one fasade koje planiraju u ul. Krala Petra malo popraviti generalni utisak.
Deo koji je pak najbitniji je glavni ulaz iz Kneza, koji mora biti reprezenatativan.
 
Pod Hitno formirati komintet za estetiku koji bi davali smernice investitora, ovo je anarhija sto se desava poslednjih 25 godina, koji bi savetovao i rekonstrukcije i ogranicavao skrtost investitora koji su stvarno skrti sto se tice fasada, pa covece pogledajte kakva se arhitektonska ostvarenja realizuju u Hrvatskoj i Makedoniji( iskljucujuci onu renesansno-baroknu-secesijsku sizofreniju)
 
Kako da se oformi strucna komisija za estetiku kad je ta ista struka operisana upravo od estetike?
 
Zvanična državna politika je da se investitorima opraštaju troškovi.
Kako onda očekivati da im država nametne novi trošak - da izdvajaju više novca za estetiku?
 
U vise navrata smo videli da i kad je strani arhitektonski biro angazovan za neki projekat u Beogradu, rezultat moze da ispadne isto toliko katastrofalan kao da ga je radio domaci.
 
Хвала Милоше.. :sesir:
Ето нашло се мало времена..

Ипак, твој допринос форуму у том смислу који дајеш већ неко време је недостижан. :kk:
 
Наравно уз твој велики допринос форуму Гаго. :kk:

Представља претпостављам део пројекта "Савремена скулптура у јавном простору".

А аутор је вероватно Милија Нешић..
 
Vrh