Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Stara prica, gotovo mitoloska - protest protiv otvaranja velikih trznica, jer ce oduvati one manje "sa dusom". I filmovi su se pravili na tu temu.
Ovi moderni TC su vise kao grad u malom, vise samostalnih prodavnica, bas kao na ulici, samo pod krovom. No, u biti ista prica.

Mislim da sam rekao sve negativno sto sam imao o ovom trznom centru i tu nema vise povratka.
Jedino sto jos mogu da kazem, a sto se moze popraviti, je to sto TC i dalje deluje kao da "parazitira" medj ostalim zgradama.
Tacnije, TC treba da bude vise "prilepljen" uz stare zgrade, ne shvatam bas zasto mora da postoji taj 'luft' izmedju bocnih fasada? Deluje kao svemirski brod koji se spustio u rajicevu.

Pozitivno mi je to ce ovaj deo pesacke postati nekako ususkaniji, a ususkanost je dobra za pesacke zone.
 
Zadnja nada za ovak projekat u Rajicevoj lezi u novim fasadama predratnih zgrada.
Ako to urade kako valja, mozda ce to izvuce projekat na neki prihvatljiv nivo.
 
Cudi me da uopste mislis da postoji nada za ovaj tragicni projekat... :(
 
Pa nada zadnja umire.
Ocekujem da ce stare fasade mozda koliko toliko da poprave utisak.
Ali verovatno se dzabe nadam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411961#p411961:57uesi0j je napisao(la):
spatiotecte » 21 Окт 2016 05:49 pm[/url]":57uesi0j]Pa nada zadnja umire.
Ocekujem da ce stare fasade mozda koliko toliko da poprave utisak.
Ali verovatno se dzabe nadam.

Нада умире последња...али ипак умире!

Ово је непоправљива штета али би можда могао да се ублажи визуелни шок барем у ноћним сатима ако би темељно средили старе зграде около, квалитетно их осветлили тако да ноћу доминирају, а овај монструм би остао маскиран мраком...за преко дана нема спаса :bash:
 
ne znam kako vi...ali ja vise ne smem vise ni da prolazim pored ovog cuda...od neke neugodnosti i ruznog osecaja...pocecu i ovu temu da zaobilazim


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imali smo argumente "tako su govorili za Ajfelovu kulu" i "tako su govorili za Centar Pompidu"...

Rezultat je da sad imamo "tako su govorili za Rajićevu".
 
Мрзим себе што ћу ово рећи будући да сам од почетка противник овог пројекта и нарушавања амбијенталне целине савременим стиловима али из ове перспективе уопште не изгледа лоше. Штавише, даје му интересантну дубину, поготово са доста зеленила.

Почињем да мислим да најбоље решење за овај део и јесте да се каналише цела хаотичност у виду висећих тераса међу њима и недоследно грађених зграда уместо да се тежи ка некој амбијенталној хомогености. Уз рушење ружних пропалих објеката/паркинга и довољно вешто постављене цветне жбунове,степенице и стазице овај део заправо може да буде јако интересантан за шетњу а овако из даљине изгледа отмено у својој хетерогености
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=412751#p412751:1xl97r18 je napisao(la):
Kailan » 25 Oct 2016 08:02 pm[/url]":1xl97r18]Мрзим себе што ћу ово рећи будући да сам од почетка противник овог пројекта и нарушавања амбијенталне целине савременим стиловима али из ове перспективе уопште не изгледа лоше. Штавише, даје му интересантну дубину, поготово са доста зеленила.

Na ovoj slici ima 4 nova objekta izgradjnih u poslednjih 70 godina (ne racunam barake). Ne znam koliko to bitno menja panoramu.
 
Da, ovo što reče Spatio sam i ja pre neki dan pomislio - oko ovog projekta uopšte nije bilo negodovanja protiv promene panorame. I to tik pored Kalemegdana, znači mnogo dalje od BnV na čijoj su temi su desetine i desetine strana posvećenje promeni vizure. Čudo kako skoro nikoga nije interesovala promena vizure tvrđave iako je ona mnogo veće bogatstvo Beograda od Savskog amfiteatra. Neverovatno. O projektu i investitoru bolje da ne govorim šta mislim.
 
Mozda na nekom drugom grebenu, ipak necemo da unistavamo nas centar sa visokim zgradama.
 
Palata Albanija je na tom grebenu, Beograđanka je na tom grebenu. Nekako je i Meštrovićev Pobednik na tom grebenu sa jedne strane, a hotel Slavija i hram Svetog Save na drugom kraju. Šta ja znam, valjda je jedan način korišćenja prostora taj da se na tom grebenu koriste ključne tačke i raskršća. Drugi bi bio da se grupišu zgrade ali Beograd u starom delu nema takvih grupisanja.
 
Sobzirom na Austrotherm zavesu na skeli pre ce biti da ide prvo izolacija pa tek onda zavrsni deo fasade.
 
Vrh