Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=396753#p396753:k7qbxryu je napisao(la):
bojan87 » 11 Jul 2016 08:47 am[/url]":k7qbxryu]Meni se izgled svidja i mislim da ce oziveti taj krajnji deo knez mihajlove. Nije skroz na setackoj strafti vec je malo uvucen tako da nece smetati.

Jedva cekam da ga zavrse.


Kako mislis "oziveti" nesto sto je zivo i vrvi od ljudi ceo dan?
 
Mozda misli da ce napravili trg kao "pesacku okretnicu" za one koji ne zele da produze na Kalemegdan, tu mogu bezbedno da se iskljuce i okrenu nazad... :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=396755#p396755:34x1s2xc je napisao(la):
spatiotecte » 11 Jul 2016 08:50 am[/url]":34x1s2xc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=396753#p396753:34x1s2xc je napisao(la):
bojan87 » 11 Jul 2016 08:47 am[/url]":34x1s2xc]Meni se izgled svidja i mislim da ce oziveti taj krajnji deo knez mihajlove. Nije skroz na setackoj strafti vec je malo uvucen tako da nece smetati.

Jedva cekam da ga zavrse.
Kako mislis "oziveti" nesto sto je zivo i vrvi od ljudi ceo dan?
Taj deo Knez Mihajlove je živa slika urban decay-ja, ruinirana Grčka kraljica i zapušteni FLU sa jedne strane, večita građevinska ograda i ulični prodavci sa druge strane. Taj TC će barem rešiti taj drugi problem, mada sam skeptičan da može imati ikakav uticaj za onaj prvi.
 
Jedna slika iz Uzun Mirkove.




Ne znam šta planiraju da rade, ali su postavili obaveštenje da će delovi ulica oko centra (Uzun Mirkova, Kralja Petra) biti zatvoreni 31. jula, te mole vozače da premeste svoja vozila.
 
Moguće je da to zatvarnje ulica ima više veze sa infrastrukturnim radovima, nego sa Rajićevom. Blic je pisao nešto o kopanju Uzun Mirkove, ali samo su konstastovali da su radovi počeli u 4 ujutro (!?) i da je dozvola navodno istekla, a nisu pisali o kakvim radovima je reč. Nisam dugo prolazio tim delom grada, ali čujem da je još okolnih ulica već danima raskopano.

Inače, kad smo već kod Rajićeve, moram da primetim da je u ovoj fazi izgrađen i dobar deo hotelskog objekta (gotovo sve ovo što izlazi na Parisku i Uzun Mirkovu je hotel, tržni centar se u tim delovima prostire samo na prva dva sprata). Tako da se sve češće pitam hoće li i deo hotela biti otvoren naredne godine ili će sve to čekati rasplet sa parcelom "pokojnog" Srpskog kralja? Ekapija je u jednom tekstu nagoveštavala takav scenario, ali nigde drugde, i nikada više to nije pomenuto.
 
Pa nesto izmedju "ilegalne gradje" i "ko im dozvoli", barem se vizualno stice takav utisak.
Nadam se da ce da izgleda lepse kad se zavrsi, ali za tu caroliju ce trebati jaca magija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=396620#p396620:2nlc59ke je napisao(la):
tzoran1 » 09 Jul 2016 07:52 pm[/url]":2nlc59ke]Bezlicno, monotono, ruzno, nepovezano i neuklopljeno sa postojecim ...
file.php

Onaj koji to gradi nikada nije ni razmisljao o uklapanju sa postojecim... To je trzni centar i jedino sto je vazno je da se nalazi na prometnoj lokaciji i generise profit...

Ali zato se u pametnim zemljama takve stvari guraju pored auto puteva i na periferijama gradova, a Beograd po dosadasnjim trendovima razvoja postaje po svim crtama grad treceg sveta.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=396753#p396753:2nlc59ke je napisao(la):
bojan87 » 11 Jul 2016 08:47 am[/url]":2nlc59ke]Meni se izgled svidja i mislim da ce oziveti taj krajnji deo knez mihajlove. Nije skroz na setackoj strafti vec je malo uvucen tako da nece smetati.

A od cega to treba da ozivi taj deo Knez Mihajlove kada je tu i trenutno takva guzva da ne moze da se prodje...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=400309#p400309:2nlc59ke je napisao(la):
gile » 08 Aug 2016 09:46 pm[/url]":2nlc59ke]Kad se ova tema prebacuje u Ko im ovo dozvoli? :)

Ne znam cemu se sada ljudi cude i otkud iznenadjenje, kada je na samim renderima bilo jasno da se radi o monstrumu koji ce narusiti taj deo Beograda...

Da imamo imalo osecaja za estetiku kao narod i da nije jedino sto brine nase vladare kako da napune dzepove mogli smo da dobijemo jedan lep evropski trg na tom mestu, jer trenutno beograd ne poseduje nijedan ...

20160407_200443.jpg
 
Čudim se i krstim još od rendera, moja žena je počela da plače kad je pre par meseci videla da konstrukcija izranja iza ograde. Estetika i urbanistički momenat teže minus beskonačno.
 
Staklenac nije tema, al da je odvratan jeste. U svakom slučaju se i tako odvratan bolje uklapa u okruženje nego ovo.
 
Ne preteruje kolega gile, samo je upotrebio isti argument kao jedan drugi kolega na drugom forumu. Ovom drugom se zena odusevila "promenadom" i zapevala od srece (ili tako nesto) a giletova se rasplakala od TC Raiceva. Oba argumenta su validna :D
 
Neko je vec govorio o tome na ovoj temi, ovaj objekat svojim gabaritima upotpunjuje Knez koji je u tom delu prilicno "prosut". Meni je sasvim dobar, samo da ne zabrljaju sa fasadom.
 
Ја нисам архитекта па не знам за термине "просут" али просто ми је невероватно да неко мисли да се овај мега гига сега тржни центар уклапа у овај део Кнез Михаилове, међу ове прелепе старе зградице од по спрат-два...

Ово је ожиљак на лицу Београда :violina:
 
Srpska sklonost ka preterivanju ne prestaje da me fascinira. Jednostavno ne umemo da pojmimo svet oko sebe izvan ekstremnih kategorija - nesto je ili najbolje ili najgore u univerzumu, izmedju ne postoji.

Tako ni ovaj trzni centar nije "sega mega giga", niti su okolne zgradice "prelepe". Simpaticne jesu, ali realno istih takvih kuca ima po svim evropskim varosicama - od Nemacke do udaljenih ruskih provincija.

Knez Mihailova je bila, jeste i ostace, pre svega, trgovacka ulica u kojoj je, nazalost, vidljiva asimetrija aktivnosti pre i posle Delijska cesme. Trzni centar u Rajicevoj treba da "ispegla" tu asimetriju "uguravanjem" dodatnih komercijalnih kvadrata u "uspavaniji" deo ulice.

Nije taj novi objekat ništa naročito lep i poseban, ali nije ni nikakav "ožiljak".
 
Mислим да ће овај ТЦ бити мање нападан и мањи ожиљак у старом језгру него што је то Мериот хотел.
 
Ја не мислим да претерујем...
за наш стандард јесу прелепе..јер лепше немамо...варошице у Немачкој нисам помињао...

Овај тржни центар ми је рецимо ту "легао" као кад би неко у Прагу на Малој Страни то исто направио...једноставно се не уклапа у амбијенталну целину...
А ако су други делови Кнез Михајлове трговачки, не видим зашто би овај поред градске библиотеке и академије морао да буде такође трговачки...

но добро..сто срба - двеста мишљења :)
 
A sta kaze zavod homere u vezi kneza jeli cjelin ambjentalna koja uziva status predhodne zastite
 
Pokusavam da steknem predstavu o tome koliko ce vizuelno "progutati" okolinu ali ne uspevam da donesem konacan sud. Mozda je prerano a mozda moja sposobnost vizuelizacije prosto nije za pohvalu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=400666#p400666:3dwiybhe je napisao(la):
direktor » 11 Aug 2016 04:53 pm[/url]":3dwiybhe]A sta kaze zavod homere u vezi kneza jeli cjelin ambjentalna koja uziva status predhodne zastite

Zavod za zaštitu spomenika definiše Knez Mihailovu kao "prostornu kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja", i ja taj njihov stav poštujem, iako sam svestan da svi mi to čitamo na pomalo drugačiji način.

Kada kažem da Knez Mihailova nije ambijentalna celina, ja pod tim ne mislim ništa loše, niti želim da nipodaštavam taj "ključni pršljen" na kičmi ovog grada. Beograd je jedan od najstarijih gradova u Evropi, a paradoksalno, arhitektonski je jedan od najmlađih, jer je kao ptica Feniks nekoliko puta rastao iz svog pepela. Na prste se mogu prebrojati objekti stariji od dva veka, i to baš od ova dva veka u kojima se vreme dosta ubrzalo, pa su se i arhitektonski stilovi odjednom počeli smenjivati kao noć i dan.

U tom kontekstu mi je malo čudno da govorimo o "ambijentalnim celinama", pa da ih još poredimo sa praškim. Naročito kada pogledamo ulicu gde "rame uz rame" stoje zgrade poput Albanije, Doma štampe, SANU, Palate Zora, Filozofskog fakulteta, Zadužbine Nikole Spasića, RK Mitić, RK Nama, RK Beko, Ruskog cara, Progresa, Grčke kraljice, FLU, Gradske biblioteke... Voleo bih da mi neko objasni šta sve te zgrade vezuje u jedinstvenu ambijentalnu celinu, osim što se fizički nalaze u istoj ulici!?

Prijalo to nama ili ne - Beograd nije Pariz, niti je Prag, niti Pešta, niti Beč. Beograd je Beograd baš zato što je takav: visok, pa nizak, moderan, pa zastareo, evropski, pa orijentalni, lep, pa ružan, kapitalistički, pa komunistički, zapadni, pa istočni, uređen, pa haotičan, prostran, pa sužen, ravan, pa brdovit - i sve tako jedno za drugim. Zato u šali često kažem da bi idealna slika Beograda bila oksimoronska konstrukcija "uređeni haos" :D
 
У бре па ово горе писаније научни рад, ко онај експозе...?!
 
Moje мишљење је да ће визуелно утицај овог ТЦ на панораму Београда, као и на ову конкретну зону Кнез Михајлове бити мање погубан од утицаја ТЦ Ушћа на целокупну панораму НБГ и конкретно зоне Ушћа. Камо лепе среће да је ТЦ Ушће урађен у стаклу...
 
Vrh