Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Трг? Ту никакав трг није био. Трг/плато ће се формирати тек завршетком овог објекта.
 
ipak je preveliko, ali neka ga zavrse pa da vidimo, nadam se da nece raqzocarati sa fasadom
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377911#p377911:2tq65g5b je napisao(la):
Delija » 25 Mar 2016 05:09 pm[/url]":2tq65g5b]Трг? Ту никакав трг није био. Трг/плато ће се формирати тек завршетком овог објекта.

I to jako lep plato :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377849#p377849:3647l0fu je napisao(la):
Trejsi » 25 Mar 2016 12:07[/url]":3647l0fu]U ovom trenutku mi ovo izgleda preveliko

Za sada je sve prema prikazanom render.
 
3affc268541adc4d23e914be54fb0969.jpg


Pogled sa Kalemegdana
Sada me ovaj projekat vec plasi malo...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hahaha, ma jok, super je to, pitaj strucnjake :D

A u knezu ispred objekta, leti mogu da naprave 'rayich-beach', uz beach boys tribute band
Tek da 'napakoste' kolegama sa druge obale...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378112#p378112:1zqdkpqy je napisao(la):
spatiotecte » 26 Mar 2016 11:37 pm[/url]":1zqdkpqy]Laki, ovde ce trebati jedno malo objasnjenje.

"Rayich beach" - "Рајић тргић" по нашки, пошто новокомппоновани руководиоци воле да засењују своју простоту коришћењем свог површног знања страних језика... у ствари - само енглеског језика, не знајући да "plaza" вуче порекло из шпанског - "трг". Воле они да се тако прдекају.

"колеге са друге обале" - се односи на власнике робних кућа на Новом Београду: Меркатор, Делта Сити, Ушће.

Сад ће се џибери скупљати у Кнезу... преко пута већ одавно затворене Академије.
А Калиш ће да буде "оно место поред Рајићеве".
 
Pod pojmom Beach Laki je verovatno mislio na onu grozotu od plaze sto je svojevremeno krasila zelenu povrsinu ispred Usca...:) da pripomognem u desifrovanju malo...:)

Relja "Ono mesto pored Rajiceve" Genijalno...:) :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377911#p377911:3vxscygj je napisao(la):
Delija » 25 Mar 2016 05:09 pm[/url]":3vxscygj]Трг? Ту никакав трг није био. Трг/плато ће се формирати тек завршетком овог објекта.

Trzni centar u Rajicevoj uopste ne deluje tako lose, cak sjajno, ako cemo da zatvorimo oci pred nekoliko bitnih cinjenica.
Po strani toga sto je Beograd izgubio jos jednu mogucnost da dobije otvoreni trg (koji ne bi iskljucio modernu arhitekturu, niti morao biti skroz otvoren) u najblizoj okolini Rajiceve se nalaze sve same kulturne i obrazovne institucije, a one se ne mogu mesati u istu salatu sa bezobrzirnim, potrosackim, kapitalisticko- neoliberalnim diktatom. To bih nazvao jednom savremenom konceptualnom katastrofom.

Mozda sam ja previse konzerativan po ovom pitanju, ali kad god pogledam kako se podize novi trzni centar vidim da jedini koncept kojeg su se oni drzali je da dobiju: 1. sto vise moguce prostora na sto manjem mestu 2. najatraktivniji polozaj 3. sto sigurniju veliku lovu (koja se najvecim delom zadrzava kod privatnika i van zemlje) 4. dakle, trzni centar i potencijalnu seljanu, jer samo to moze da pravi kapital.

I jos mnogo drugih stvari, da se ne ponavljam. Sada je, naravno, kasno da se bilo sta dalje prica (u Srbiji, u nekim drugim zemljama ne bi bilo kasno), a nije ni prvi put da svo svoje poznavanje etike i estetike bacimo u kantu za smece.
 
Као да тај део није довољно просељачен са баштама које заузимају пола површине у најпрометнијој улици и главној туристичкој маршути?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378143#p378143:2qvxa3p5 je napisao(la):
Дошљак » Sun Mar 27, 2016 10:12 am[/url]":2qvxa3p5]Као да тај део није довољно просељачен са баштама које заузимају пола површине у најпрометнијој улици и главној туристичкој маршути?

baste su mogle malo da se srede, da povuku stolove, u vecini gradova postoje takve baste na glavnim setalistima, samo nisu toliko bahate. Ali sa izgradnjom ove zgradurine od trznog centra pravi se definitivna i nepovratna steta.
 
Како се тачно прави штета? Већ имамо гомилу бутика, златара, парфимерија, кафића и брзих храна у Кнезу, овако ће само да се скупе на једном месту.
 
Дракче, шта је то отворен трг? Тако нешто урбанизам не препознаје. Дефинисао си појам коришћенем две речи које директно поништавају једна другу. Тргови се управо фомирају затварењем/оивичавањем незаузетог, геометријски најчешће правилног, урбаног простора осталим урбаним садржајима/објектима или у изузетним случајевима природним препрекама.

Комунистичке земље су имале разне експерименте којим су покушале да промене у корену дефиницију трга али су наравно, скоро без изузетка, остали без успеха а савремени урбанизам се данас враћа првобитним стандардима/вредностима градског трга.
 
Mislim na klasican pravougaoni trg koji bi bio kruna pesacke zone, niti prevelik, niti premali. Meni je ovo sto se sada pravi vise lici na nastavak te komunisticke tradicije - sto znaci betoncina po sredini i krajnja bezobzirnost prema okolini.

O ovom se jos moze i diskutovati, svako ima neku svoju idealnu predstavu o uredjivanju i unapredjivanju prostora, oblicima, modernizaciji itd. ali ono sto ne mogu nikako da svarim je dalja marginalizacija kulturnih institucija koje ce ostati u senci ovog trznog centra.
Pogledajte po susednim drzavama, Evropi i po svetu kakve su np. institucije akademija likovnih umetnosti i gradska biblioteka, pogledajte njihovu okolinu i znacaj, one su fundamentalno u suprotnosti prema ovoj potrosackoj megalomaniji.
 
Па управо трг какав ти заговараш би био превелик у односу на околне зграде, локацију и садржаје а плато који ће бити формиран изградњом ТЦ-а ће бити сасвим коректне величине. И да, управо "бетончина по средини" и јесте једна од одлика трга.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378247#p378247:1j52npq5 je napisao(la):
Drakche » 28 Mar 2016 10:00 am[/url]":1j52npq5]Mislim na klasican pravougaoni trg koji bi bio kruna pesacke zone, niti prevelik, niti premali. Meni je ovo sto se sada pravi vise lici na nastavak te komunisticke tradicije - sto znaci betoncina po sredini i krajnja bezobzirnost prema okolini.

O ovom se jos moze i diskutovati, svako ima neku svoju idealnu predstavu o uredjivanju i unapredjivanju prostora, oblicima, modernizaciji itd. ali ono sto ne mogu nikako da svarim je dalja marginalizacija kulturnih institucija koje ce ostati u senci ovog trznog centra.
Pogledajte po susednim drzavama, Evropi i po svetu kakve su np. institucije akademija likovnih umetnosti i gradska biblioteka, pogledajte njihovu okolinu i znacaj, one su fundamentalno u suprotnosti prema ovoj potrosackoj megalomaniji.

Zasto mislis da ce kulturne ustanove biti marginalizovane. Ovo je oduvek bio prilicno uspavani deo najstrozeg centra i postojanje akademije i biblioteke nije nista narocito znacilo za ovaj prostor. Prolazenje do Kalisa i to sto poneko povremeno udje i izadje iz njih nije narocito obogacivalo ovaj deo grada.
Ovaj i ovakav trzni centar ce samo oziveti krvotok. Trzni centar izgleda vrlo dobro planiran, odlicne komunikacije na sve cetiri strane, vizuelno dopadljiv plus atraktivno zamisljen trg. Mesoviti sadrzaji (stanovanje, posao, kultura, komercijala) su jedini moguci nacin da se izbegne devastacija uzeg gradskog tkiva. A marginalizacija kulturnih institucija je vise "institucionalna" stvar i tice se sredine i sistema u kome zivimo.
 
Delija je u ova dva posta napisao sta je trg i kako se on formira +. Ono sto mene fascinira je da svaki prostor, ne bitno da i artikulisan ili ne, vecina zeli da pravi trg, sa puno zelenila. Kontradiktornost u svakom smislu. Trg je uvek oivicen izgradjenom strukturom, visine u proporcijama prema dimenzijama trga, tako da se dobije skladne dimenzije. I da, trg sluzi za okupljanje ljudi, razne manfestacije, tako da tu nema mesta preteranom zelenilu.
 
Трг као појам јавног простора НЕМА зеленило које се овде замишља. То онда НИЈЕ трг. Толико је просто.
 
Imajuci u vidu da u Beogradu jos NEMAMO trg posle 200 godina moderne Srbije, normalno je i da ne znamo kako to treba da izgleda.
 
Da Spatio, ali je većina forumaša ipak mrdnula dupe iz Srbije i imala prilike da vidi šta TRG podrazumeva u gradovima koji ih imaju. A postoji i Google.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378254#p378254:1szzjkbl je napisao(la):
Delija » 28 Mar 2016 10:46 am[/url]":1szzjkbl]Па управо трг какав ти заговараш би био превелик у односу на околне зграде, локацију и садржаје а плато који ће бити формиран изградњом ТЦ-а ће бити сасвим коректне величине. И да, управо "бетончина по средини" и јесте једна од одлика трга.

Ne vidim zbog cega bi trg bio prevelik u odnosu na visinu zgrada, po citavoj Srbiji je takav (gde ima trgova), mislim da je potaman, sirina mu je koliko sirina zgrade fak. lik. umetnosti koji je centriran u odnosu na 'trg'.
Ostali delovi pesacke zone su mahom samo ulice koje se ukrstaju (sem ovog najnovijeg "pevac" momenta koji je drugaciji) sto moze postati malo dosadno.
Kada kazem betoncina mislim na golemu zgradu, a ne poplocen trg, sa trgom se moze svasta nesto uciniti i menjati kroz vreme. S druge strane postoji dovoljno prostora za neke manje arhitektonske zahvate.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378284#p378284:1szzjkbl je napisao(la):
svrca » 28 Mar 2016 01:29 pm[/url]":1szzjkbl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=378247#p378247:1szzjkbl je napisao(la):
Drakche » 28 Mar 2016 10:00 am[/url]":1szzjkbl]Mislim na klasican pravougaoni trg koji bi bio kruna pesacke zone, niti prevelik, niti premali. Meni je ovo sto se sada pravi vise lici na nastavak te komunisticke tradicije - sto znaci betoncina po sredini i krajnja bezobzirnost prema okolini.

O ovom se jos moze i diskutovati, svako ima neku svoju idealnu predstavu o uredjivanju i unapredjivanju prostora, oblicima, modernizaciji itd. ali ono sto ne mogu nikako da svarim je dalja marginalizacija kulturnih institucija koje ce ostati u senci ovog trznog centra.
Pogledajte po susednim drzavama, Evropi i po svetu kakve su np. institucije akademija likovnih umetnosti i gradska biblioteka, pogledajte njihovu okolinu i znacaj, one su fundamentalno u suprotnosti prema ovoj potrosackoj megalomaniji.

Zasto mislis da ce kulturne ustanove biti marginalizovane. Ovo je oduvek bio prilicno uspavani deo najstrozeg centra i postojanje akademije i biblioteke nije nista narocito znacilo za ovaj prostor. Prolazenje do Kalisa i to sto poneko povremeno udje i izadje iz njih nije narocito obogacivalo ovaj deo grada.
Ovaj i ovakav trzni centar ce samo oziveti krvotok. Trzni centar izgleda vrlo dobro planiran, odlicne komunikacije na sve cetiri strane, vizuelno dopadljiv plus atraktivno zamisljen trg. Mesoviti sadrzaji (stanovanje, posao, kultura, komercijala) su jedini moguci nacin da se izbegne devastacija uzeg gradskog tkiva. A marginalizacija kulturnih institucija je vise "institucionalna" stvar i tice se sredine i sistema u kome zivimo.

Rajiceva "rupa" je dugo bila zatvorena i pravila ruzan i bezlican momenat poreg koga si hteo samo da prodjes, dok je protok ljudi standardan, toga nikad nije falilo u knezu, mozda cak i nije dobro ako se najuri previse svetine, automobila pogotovu.
Ja se potpuno slazem, sve je povezano, samo sto se meni trzni centar nakicen reklamama poznatih prodavnica i shopava 'konceptualno' nikako ne uklapa u ovaj prizor, bez obzira sto moze (verovatno hoce) da izgleda atraktivno i moderno samo po sebi, to moze na bezbroj drugih nacina.

Mozda ce prostor da 'ozivi', a mozda i nece, kao sto se ni ostali pokusaji trnog centra u pesackoj zoni nisu proslavili. Sta je onda alternativa? Pa jos vise kulturnog sadrzaja. Ne ulaze se u kulturu sto je novcano isplativa (mada, po danasnjim svetskim trendovima moze biti vrlo isplativa), no to je vec neka druga prica.
 
Дракче, трговина је природна функција градских центара, свакако и најприроднија. Да није трговине, не би градови ни настали. Не разумем, никако, како уопште може да се говори о "вишку" радњи у Кнез Михаиловој.

Узгред, у Београду постоји трг - Велики трг у Земуну - али је међу становништвом и даље присутна жал за пијачним тезгама које су га донедавно заузимале. А језик нам отрвива једно фино јединство између појмова трг/пјаца и тржница/пијаца. И опет та трговина...
 
Meni spratnost ovog projekta uopste ne smeta. Uvek sam imao utisak da Knez Mihajlova, kako se priblizava Kalemegdanu, nekako gubi ritam i usporava. Bilo da se gleda po zgradama ili po protoku ljudi (sto nije sasvim nepovezano). Bice ovo dobro.
 
Vrh