Šta je novo?

The One - Novi Beograd

Meni treba info da li je neko podneo zahtev za povracaj PDV-a za kupovinu prvog stana i kako je prosao.
Ja sam predao u Novom Sadu jer je tamo sediste investotora i u poreskoj su mi rekli da se ne nadam odgovoru bar 3-4 meseca jer imaju mnogo posla.
Ja sam u Beogradu dobio poslednji dan zakonskog roka. Nije bilo nikakvog kasnjenja. Zaboravio sam koji bese zakonski rok, da li 30 radnih dana ili 45, ali u roku su isplatili.
 
20230115_164423.jpg
 
Dobar dan svima, kako vam napreduju radovi na otklanjanju felera u stanu?
 
Jako lose.
Jedan otklone, dva nova se pojave.
Liftovi jos uvek nisu pusteni u svim lamelama, posle gotovo 3 meseca od podele kljuceva.
U garazi na -2 jos uvek su na nekim mestima vidljive fleke od od vode do visine 1.5m na zidu. A u garazi na -1 posle proslonedeljne kise, pojavile su se barice , voda "kapljuca" na dosta mesta.
Komsije mi kazu da i kod njih u stanovima ima dosta ispravki, i svakodnevno se cuje busenje u zgradi, skidnje keramike ...

Dodatno sto render nece biti ispostovan, jer ono veliko vodeno ogledalo/ fontana u sredini izmedju zgrada nece ni biti napravljeno. Slagali su , kao i obicno.
 
Isto lose sto se tice otklanjanja, sve se slazem...
A sto se tice laznih obecanja, pored jezerceta sa rendera bilo ih je jos mnogo... Npr da ce zvati da se odabere boja parketa za odredjene stanove pa nisu nikad zvali nego stavili po svom izboru. Takodje je potpuno promenjen izgled faze 2 sto ce mnogima znatno uticati na kvalitet stanovanja, osvetljenje i sl, pa niko za to ne prigovara zvanicno.

Ja imam pitanje u vezi grejanja.
Da li su nam zaista ugradjeni kalorimetri i potrosnja po ucinku ili je i to jos jedan od prodajnih argumenata koji nije realizovan?
Ja sam preuzeo kljuceve i niko mi nije pokazao kalorimetre niti bilo kakve detalje u vezi grejanja.
 
Isto lose sto se tice otklanjanja, sve se slazem...
A sto se tice laznih obecanja, pored jezerceta sa rendera bilo ih je jos mnogo... Npr da ce zvati da se odabere boja parketa za odredjene stanove pa nisu nikad zvali nego stavili po svom izboru. Takodje je potpuno promenjen izgled faze 2 sto ce mnogima znatno uticati na kvalitet stanovanja, osvetljenje i sl, pa niko za to ne prigovara zvanicno.

Ja imam pitanje u vezi grejanja.
Da li su nam zaista ugradjeni kalorimetri i potrosnja po ucinku ili je i to jos jedan od prodajnih argumenata koji nije realizovan?
Ja sam preuzeo kljuceve i niko mi nije pokazao kalorimetre niti bilo kakve detalje u vezi grejanja.
U principu kalorimetre mozete videti uglavnom u hodniku, grupisu se u metalne ormane pored par stanova/ulaznih vrata, to je neki standard u gradnji, pogledajte po hodniku. Mogu se otvoriti ti ormarici srafcigerom.
 
Isto lose sto se tice otklanjanja, sve se slazem...
A sto se tice laznih obecanja, pored jezerceta sa rendera bilo ih je jos mnogo... Npr da ce zvati da se odabere boja parketa za odredjene stanove pa nisu nikad zvali nego stavili po svom izboru. Takodje je potpuno promenjen izgled faze 2 sto ce mnogima znatno uticati na kvalitet stanovanja, osvetljenje i sl, pa niko za to ne prigovara zvanicno.

Ja imam pitanje u vezi grejanja.
Da li su nam zaista ugradjeni kalorimetri i potrosnja po ucinku ili je i to jos jedan od prodajnih argumenata koji nije realizovan?
Ja sam preuzeo kljuceve i niko mi nije pokazao kalorimetre niti bilo kakve detalje u vezi grejanja.
Kalorimetri se nalaze u spratnim ormanima, kojima pristup treba da imaju održavanaje zgrade i radnici toplana, niko više. Isti su montirani svuda:
1674487600123.png

Trebalo bi od investitora da ste dobili ključeve stanskog ormarića, koji se naalzi unutar vašeg stana. Ako ih niste dobili, tražite ih. Sada vam ne trebaju, ali jednom možda hoće.
1674487737222.png
 
Kalorimetri se nalaze u spratnim ormanima, kojima pristup treba da imaju održavanaje zgrade i radnici toplana, niko više. Isti su montirani svuda:
Pogledajte prilog 152950
Trebalo bi od investitora da ste dobili ključeve stanskog ormarića, koji se naalzi unutar vašeg stana. Ako ih niste dobili, tražite ih. Sada vam ne trebaju, ali jednom možda hoće.
Pogledajte prilog 152951
Hvala za info i objasnjenje, video sam samo ovaj stanski ormaric zatvoren, ali nisam dobio kljuc pa cu traziti
 
Moja preporuka, iz dugogodišnjeg empirijskog iskustva je, da ventile na svim radijatorima u stanu odvrnete do kraja, do daske, na 6.
Ventile u stanskom ormariću (za koji morate da dobijete ključeve, jer je to Vaša svojina) takođe odvrnite sve na max, i crveni/vrući a i plavi/hladni, kao i sve ventile za svaki poseban radijator.
Ventil u spratnom ormariću, koji je na Vašem vodu za Vaš stan sa Vašim brojem stana, a neposredno pre kalorifera, smanjite sa sigurno nameštenih nekih 4 do 5, na recimo 1,5. Ako Vam nije dovoljno, pojačajte na 2 maximum.
Grejanje se obračunava tako što je direktan faktor kojim se množi cena u stvari broj kubika tople vode koja je protekla kroz Vaš kalorimetar.
Čitanje Vašeg kalorimetra sme da radi jedna od samo nekoliko monopolističkih i sa toplanama povezanih firmi. Oni čitaju protok tople vode za grejanje, to prosleđuju toplanama, a ove zatim Infostanu obračun.
Toplana Vam nikad neće isporučiti toliko vrelu vodu za grejanje da zavrćete radijatore, da se šetate u majici i gaćama, već taman toliko da, po njihovom internom monopolističkom zakonu ili uredbi, u stanu bude oko 20 stepeni, +/- 2 stepena.
Tako da bolje da smanjite protok tj količinu tople vode koju koristite za grejanje a samim tim i račun.
Na jednu ili dve reklamacije neće ni da izađu na teren, a ako ima više reklamacija na grejanje, izaći će, ali ništa neće uraditi.
Zato što im se može.
Može malo da se poboljša kvalitet grejanja ako se u podstanici za grejanje malo obrati pažnja na ventile i na protok i na temperaturu vode.
Tu mora da se iskaže predsednik zajednice stanara.
Neka Vam je sa srećom i toplo.
 
Ovo nisu vodomeri, pa da potrosnja toplote zavisi samo od protoka. Kalorimetar koji je ugrađen meri tri veličine, protok vode, ulaznu i izlazni temperaturu, I na osnovu toga se određuje potrošnja toplote. U spratnom ormarić ne treba nista cackati, jer možete i pogogrsati grejanje.
Ako privrede ventile i smanjite protok, smanjiće i grejanje u stanu.
 
Jako lose.
Jedan otklone, dva nova se pojave.
Liftovi jos uvek nisu pusteni u svim lamelama, posle gotovo 3 meseca od podele kljuceva.
U garazi na -2 jos uvek su na nekim mestima vidljive fleke od od vode do visine 1.5m na zidu. A u garazi na -1 posle proslonedeljne kise, pojavile su se barice , voda "kapljuca" na dosta mesta.
Komsije mi kazu da i kod njih u stanovima ima dosta ispravki, i svakodnevno se cuje busenje u zgradi, skidnje keramike ...

Dodatno sto render nece biti ispostovan, jer ono veliko vodeno ogledalo/ fontana u sredini izmedju zgrada nece ni biti napravljeno. Slagali su , kao i obicno.
Hvala na informacijama. A ko vam je rekao da te vodene povrsine nece biti?Zbog cega, da li kazu razlog?
 
Ovo nisu vodomeri, pa da potrosnja toplote zavisi samo od protoka. Kalorimetar koji je ugrađen meri tri veličine, protok vode, ulaznu i izlazni temperaturu, I na osnovu toga se određuje potrošnja toplote. U spratnom ormarić ne treba nista cackati, jer možete i pogogrsati grejanje.
Ako privrede ventile i smanjite protok, smanjiće i grejanje u stanu.
U mom slučaju nije bilo tako.
Mučio sam se par sezona, ali kad sam namestio, bilo je dobro i grejanje, a bio i najmanji račun.
Kalorimetri i ventili se ugrade i nameste kad grejanje još ne postoji.
Otvorite spratni ormarić, pa ćete videti da je za svaki stan drugačije namešteno. Bar je tako kod mene bilo.
 
Naravno da je drugačije namešteno, jer nije identična instalacija u svakom stanu. Različite su koliline toplote, protoci, padovi pritiska. Pozicijama ventila se vrši uregulisavanje sistema, tako da potrebna količina vode stigne do svakog stana.
 
Hvala na informacijama. A ko vam je rekao da te vodene povrsine nece biti?Zbog cega, da li kazu razlog?
Iz CBRE-a su mi dali takvu informaciju. Razlog je to sto "Aleksandar kad je bio na gradilistu je morao nesto da promeni, jer tako on uvek uradi" . Naravno, lazima nikad kraja, jeftnije je staviti travu po celom atrijumu, nego praviti fontanu tu.
 
Ako nije problem, nisam iz te struke i zaista ne znam, koja je sustinska razlika izmedju tehnickog prijema (koji je navodno odradjen za The One) i upotrebne dozvole?
 
Tehnicki prijem je preduslov za upotrebnu dozvolu. tehnickim prijemom licencirani inženjeri potvrdjuju da je objekat izgradjen u skladu sa gradjevinsko dozvolom. Na osnovu njega i gomile propratne dokumentacije podnosi se zahtev za upotrebnu dozvolu na koju zna da se čeka prilično.
 
Hvala. Pitam zato jer su mi rekli da se smatra da je objekat zavrsen u trenuku kad je odradjen tehnicki prijem (u mom ugovoru stoji klauzula o placanju penala ako izvodjac kasni).
 
Tehnicki prijem je preduslov za upotrebnu dozvolu. tehnickim prijemom licencirani inženjeri potvrdjuju da je objekat izgradjen u skladu sa gradjevinsko dozvolom. Na osnovu njega i gomile propratne dokumentacije podnosi se zahtev za upotrebnu dozvolu na koju zna da se čeka prilično.
Tada možete uredno da se uselite, najvažnije i požarci su potvrdili da je zgrada sigurna za korišćenje i 99% zgrada u Srbiji se useli sa tehničkim prijemom pošto se sa upotrebnom odugovlači. Zato svi i tumače da je time zgrada završena.
 
Da li neko zna koji je razlog postavljanja onih žardinjera oko uliva ka garažama iz Oml Brigada? Žardinjere su ogradile praktino 70% trotoara, ne vidim čemu to? Kao da vozila imaju prednost u odnosu na pešake na ovom delu.
 
Vrh