Šta je novo?

Teslin toranj

Шта бре где Цеца!? Па на врх мајку му! Ево имам и предлог за изглед златног плуса.

http://estjournal.files.wordpress.com/2010/11/68939.jpg

Glas prirode":3ojfjs6k je napisao(la):
Delija":3ojfjs6k je napisao(la):
С тим што ја све време мислим на оригинални Теслин торањ а верујем да нисам једини.
I s tim sto dozivljaj istog zavisi da li je neko u pubertetu ili je odmakao malo dalje, ako nije onda u drustvu ovog tornja ce slicno videti i u Ajfelovoj kuli , Big benu, Statui slobode, Empajeru. soliterima na Banjici, Avalskom tornju, a tek Pobednik...Kao i uostalom bilo koji prolaznik i bilo koji predmet slicnog oblicja.
То је поређење које сам чекао! Сад си ми отворио очи.Ево овог момента сам изашао из пубертета!

Glas prirode":3ojfjs6k je napisao(la):
Originalni i treba, bas tako nedovrsen, da izgleda, a ne treba ga shvatati kako inzinjerski umovi cine to ovde, kao neko prakticno cudo tehnike, jer on svoju ulogu nije ostvario, jer je Tesla u tome sprecen, a drugi to ocigledno do danas ne znaju, nego ga treba shvatiti iskljucivo kao umetnicko delo koje ima i svoju poruku i pouku, a posto je u umetnosti sve moguce, nije neprirodno da se spoje i dva dela pa da i toranj i munje mogu zajedno.
"mislim na ovome svetu sto bi naglasio da prоpaganda sto vecina kazu da ovome nije istina."
 
Jedna aktivisktinja Izgradnje tornja Teslinog mi rece da su im ukrali ideju. Evo pogledajte pa diskutujte ako zelite. Ja sobzirom da se takve stvari uvek desavaju sve ideje koje imam i mislim da su dobre i pametne ne pricam nikome.Dok za to ne dodje vreme, ako uopste dodje.
No ovo je sasvim druga stvar, jer se o ovome mora obavestiti javnost da bi bila sprovedena. Sto kod mojih nije slucaj.

ideja.jpg


DESNI KLIK ZA UVECANJE

Inace ako vas nesto konkretno zanima vezano za toranj, slobodno je pitajte na FBu.Ali jedan, ne sad svi redom. Cak sam joj predlozio da se ovde registruje.
 
Bulevarac":co2mfyti je napisao(la):
@ zidar interesantan predlog, samo ne vidim gde bi tu smestili Cecu ? Ipak mislim da ti je predlog nerealan, ne moze krst na kuglu, ali bi mozda mogla kugla na krst ? :kafa:
Sto da ne? Kugla, a onda na kugli ogroman krst, nesto kao na engleskoj kruni samo milion puta uvecano:
http://en.wikipedia.org/wiki/Imperial_State_Crown

Mada, po meni to mora da izgleda vise prepoznatljivo srpski, tako da bi ja stavio po jednog dvoglavog orla i na vrh i na levi i na desni krak krsta. Da se zna. A svaki orao da na prsima nosi 4 ocila.

Pa neka nagrnu milioni turista iz celog sveta da se dive. Samo ne vozom ili autobusom da ne vide kako nam izgleda stanica. A i ovi sto dolaze sa aerodroma da ih nekako sprovedemo da ne vide ono djubriste kod stanice Novi Beograd.
 
BOKI SMOKI":33ej2zg1 je napisao(la):
Jedna aktivisktinja Izgradnje tornja Teslinog mi rece da su im ukrali ideju. Evo pogledajte pa diskutujte ako zelite. Ja sobzirom da se takve stvari uvek desavaju sve ideje koje imam i mislim da su dobre i pametne ne pricam nikome.Dok za to ne dodje vreme, ako uopste dodje.
No ovo je sasvim druga stvar, jer se o ovome mora obavestiti javnost da bi bila sprovedena. Sto kod mojih nije slucaj.

http://i637.photobucket.com/albums/uu98/boris1988/ideja.jpg

DESNI KLIK ZA UVECANJE

Inace ako vas nesto konkretno zanima vezano za toranj, slobodno je pitajte na FBu.Ali jedan, ne sad svi redom. Cak sam joj predlozio da se ovde registruje.
U Americi sam cuo iz vise izvora sledecu recenicu, "Ne brinite se da ce neko da vam ukrade ideje, ako su imalo dobre morecete ljudima na silu da ih gurate niz grlo"...

Ova ideja je cista glupost, ako ima kradje i otimanja, to nije oko nje kao ideje nego ko ce da se omasti. Ko ce tu da se ugradi? Uvali projekt drzavi (odnosno svima nama) za ko zna koju lovu? Teslin toranj je tu najmanje vazan. Kao sto nije bitan ni centar za nauku, i toliko toga. Bitno je samo biti u poziciji privilegovanog izvodjaca. Zato nam treba moratorijum na megalomanske projekte dok se ne upristojimo kao drustvo. Pa koliko da traje.
 
BOKI SMOKI":2t8i8cws je napisao(la):
Jedna aktivisktinja Izgradnje tornja Teslinog mi rece da su im ukrali ideju. Evo pogledajte pa diskutujte ako zelite. Ja sobzirom da se takve stvari uvek desavaju sve ideje koje imam i mislim da su dobre i pametne ne pricam nikome.Dok za to ne dodje vreme, ako uopste dodje.
No ovo je sasvim druga stvar, jer se o ovome mora obavestiti javnost da bi bila sprovedena. Sto kod mojih nije slucaj.

http://i637.photobucket.com/albums/uu98/boris1988/ideja.jpg

DESNI KLIK ZA UVECANJE

Inace ako vas nesto konkretno zanima vezano za toranj, slobodno je pitajte na FBu.Ali jedan, ne sad svi redom. Cak sam joj predlozio da se ovde registruje.
О томе чија је ово идеја писао сам још 27. фебрауар о.г. на топику "Беобилд-радионица" на теми коју сам поставио "Торањ Никола Тесла", пост 46 и ево само тог дела:

"Иначе сама идеја о Теслином торњу није баш потекла од Српске академије иновационих наука ! Идеја је потекла још давно, скоро пре 25. година од Душана Синадиновића из Лесковца, који промовише ову идеју и бори се за њу заједно са својим сарадницима. Има доста видео записа на Јутјубу о томе и кад укуцате само „душан синадиновић“, а може и преко Гугла, добићете све видео записе о томе.

На овој вези (или ти линку) http://www.teslascience.org/ се налази јако интересантно представљање Тесле (Tesla Wardenclyffe Project), а у оквиру сајта под “Visit our Photo Archive” је лепа архива фотографија самог Тесле, његових радова са краћим објашњењима тих радова."
 
COTOHA":14psjs6d je napisao(la):
Već sam napisao na ovoj temi, pa da se ponovim, pošto mi se čini da je prošlo nezapaženo. Država Srbija je Tesli uvalila jednu veliku… patku kada mu je pomoć bila najpotrebnija. Ne jednom, nego dva puta je odbijen za stipendiju. Čovek je zato otišao, mučio se strašno zbog bezobrazluka primitivnih mozgova sredine iz koje je potekao i sve što je stvorio - stvorio je u Americi. Čime se to Srbija tačno ponosi?

Mislim da je sramota uzimati čoveka u usta uopšte, a kamoli sada mu se tobože oduživati kada je uveliko u grobu (nije formalno ali znate na šta mislim). Onaj gadni spomenik na aerodromu je još jedan pokvareni šut u leš, tako da stvarno nema potrebe još i s ovim tornjem pljuvati po mrtvom velikanu. Jeste li zaboravili planove Gorice Mojović za Nebojšinu kulu? Na šta mislite da bi ovaj toranj ličio? Meni je sve ovo svojevrsan pandan Njegoševom mauzoleju na Lovćenu. Progresivni ljudi na Balkanu ni mrtvi nisu mirni.

Srbija je oterala čoveka od sebe, osnovni red i vaspitanje bi bili da ćuti i da smrdi. Time bi bar pokazala da shvata šta je uradila i to bi bio zalog da se takve stvari neće ponavljati. Diskretan i s ukusom izrađen i postavljen spomenik u Bulevaru bio je pokazatelj takvog nečega.
Разлог што није било реакције на твој претходни пост лежи у томе што су људи веровали да си само тренутно презубио и да ћеш (кад дођеш себи) схватити какву си будалаштину написао. Међутим, ти имаш потребу да по сваку цену с нама поделиш своје халуцинације, па заслужујеш кратак одговор. Више због других, него због тебе самог.

Никола Тесла није био држављанин Србије, већ Аустроугарске, несрећниче неуки и препотентни. Стипендије које помињеш је тражио од Матице Српске у Новом Саду (такође држава Аустроугарска). У Србију је дошао један једини пут, 1. јула 1892. године, као већ афирмисан научник са оне стране Атлантика. Тако да није могао да је напусти незадовољан што није "добио стипендију", нити је слављење његовог имена "покварени шут у леш". О томе шта је о Србији и српском народу говорио и осећао велики научник, много боље сведочи сам Тесла, него твоје писаније:

http://www.sbd.org.rs/sr/tekstovi/7-sstojancev/15-nteslaubg.html

Што, наравно, не значи да и ја не мислим да је прича о градњи Теслиног торња обична глупост.
 
Takođe kratko, takođe više zbog drugih nego zbog tebe:
- Srbija se ne ”odužuje” Tesli zbog toga što je bio državljanin Austrougarske već zato što danas hoće da svojata nekoga kojeg je oterala od sebe i koji je nakon toga došao do velikih otkrića - na taj način pljuje po mrtvom čoveku — ako si ovim hteo da kažeš da nije bilo osnova da traži stipendiju od Srbije, molim lepo, nemojte ga onda ni svojatati niti mu se ”oduživati”, ostavite to Austriji ili Mađarskoj;
- Matica Srpska (koja je odbila Teslu dva puta: 1876. g. - stipendija otišla izvesnom Aleksandru Tabakoviću i 1878. g. - odbijen kao tehničar), iako osnovana u Pešti, nikada nije bila austrougarska, već srpska institucija;
- ”pokvareni šut u leš” je, kako sam već jasno napisao, onaj ogavni spomenik od pre nekoliko godina.

Pročitao si letimično, izmešao sve, pa si tako i odgovarao. Sve si začinio vređanjem. Neću ti odgovarati na isti način kako ne bih srozavao nivo foruma.

Ostajem pri svom stavu, ako država Srbija nije mogla da se nađe Tesli kada je trebalo, osnovni red (da ne kažem kućno vaspitanje) bilo bi da ostavi mrtvog čoveka na miru. Suština priče je da je licemerno da se čoveku ”odužuje” država koja danas vodi potpuno istovetnu politiku kada su u pitanju nadareni ljudi, tj. tera ih što dalje od sebe. I najglasniji u ”oduživanju” su, bez greške, primitivci zbog kojih nadareni ljudi prvenstveno i beže iz zemlje.

A pošto je ovo BeoBuild forum, ponovio bih i mišljenje da to što bi izgradili ne bi ličilo ni na šta, bilo bi jeftino, neukusno i perverzija osnovne ideje u mnogo čemu. Ako neko mora da pita na osnovu čega to pretpostavljam, taj izgleda nije bio u gradu poslednjih dvadesetak godina…
 
cekaj malo kad je srbija oterala teslu?, ne znam za taj deo price kako se nasao u USA, inace nebi on nikad imao dovoljno resursa u srbiji da je ostao da radi svoja istrazivanja, i dan danas ako je neki srbin genije iz fizike, nema sanse da bi ostao u srbiji ma koliko god srbija pokusala da mu pomogne, pored tolikih velikih svetskih institucija i univerziteta......
 
Pa šta drugo podrazumevaš pod tom rečju? Da ga je neko doslovce šibom oterao preko graničnog prelaza? Samo ko je morao da ode (i ja sam jedan od tih) zna šta te dovodi u situaciju da ostaviš porodicu, prijatelje, sva najlepša mesta i uspomene koje te vežu za njih i da odeš tamo negde… ”Oterao” je blaga reč.

edit: typo
 
@COTOHA, jedna pametna poslovica kaže: Samo glup čovek nikad ne menja mišljenje. Shvati ovo dobronamerno jer mi nije namera da vređam. U pravu si da Srbija nije u njemu prepoznala talenat ali on je jedan od mnogobrojnih a nepravedno zapostavljenih.
Ako država Srbija i nije učinila ništa za Teslu ne znači da treba zbog toga da ga zauvek ignoriše jer po tvom mišljenju, svakim njegovim spominjanjem Srbija šutira Teslin leš. Najblaže rečeno to su prejake reči. Zar ne misliš da našu decu treba učiti takvim vrednostima a ne veličanjem pojedinih likova iz zadnje dve decenije. Svojatanja nema, zna se njegov put od početka do kraja kao i njegovo srpsko poreklo.
 
cekaj bre ti stvarno mislis da je tesla moga da uradi sve sto je uradio ako je ostao u tadasnjos srbiji??
 
shumar":1tjk1h5w je napisao(la):
@COTOHA, jedna pametna poslovica kaže: Samo glup čovek nikad ne menja mišljenje. Shvati ovo dobronamerno jer mi nije namera da vređam. U pravu si da Srbija nije u njemu prepoznala talenat ali on je jedan od mnogobrojnih a nepravedno zapostavljenih.
Ako država Srbija i nije učinila ništa za Teslu ne znači da treba zbog toga da ga zauvek ignoriše jer po tvom mišljenju, svakim njegovim spominjanjem Srbija šutira Teslin leš. Najblaže rečeno to su prejake reči. Zar ne misliš da našu decu treba učiti takvim vrednostima a ne veličanjem pojedinih likova iz zadnje dve decenije. Svojatanja nema, zna se njegov put od početka do kraja kao i njegovo srpsko poreklo.
Ma OK, nema nikakvog vređanja. Nećeš mi verovati ali ja baš volim kada čujem neki dobar argument koji mi promeni mišljenje ili stav koji sam imao. Sad problem može biti u tome što sam ja izneo svoj stav? Ili možda što do tog argumenta ne mogu da dođem jer ljudi čitaju post tako kao i ti - jako površno, pa i pored dva puta jasno navedenog stava ti recimo meni imputiraš nešto što nisam rekao (boldovano). Ja ne mogu i treći put da pišem isto jer bojim se da će posle tebe doći sledeći, pa sledeći, pa sledeći. A vidite, zanimljivo je da mi je taj spomenik jedan od jačih argumenata zašto u današnje vreme i u ovakvoj društvenoj klimi ne smemo dozvoliti da se jedno ovakvo društvo ”odužuje” (a u stvari pljuje po) jednom takvom velikanu.

bg259":1tjk1h5w je napisao(la):
cekaj bre ti stvarno mislis da je tesla moga da uradi sve sto je uradio ako je ostao u tadasnjos srbiji??
??? Ne. Odakle ti to? Sve vreme pričam suprotno - da on (kao i svako drugi talentovan) nema ovde šta da traži i dodatno, da je to državna strategija evo več koliko vremena. Kako to da isti problem imamo već sto godina, neka mi neko objasni?
 
@ бг259, Сотона, Шумар

Аман, људи, чему су вас учили у школи? Зар је могуће да не знате да Тесла никада није живео у Србији? О каквом "терању" причате?

Тесла је крајишки Србин, рођен 1856. године у Смиљану, у Лици, у царевини Аустроугарској. 500 километара далеко од мале кнежевине Србије, тада формално још увек под турском влашћу. У Србији никада није живео. Штавише, посетио ју је само једном и то као већ афирмисани научник у Америци. Као грађанин Аустроугарске школовао се у њеним универзитетским центрима Грацу и Прагу, а проналазачки таленат је почео да исказује као службеник Централног телеграфског уреда у Будимпешти, одакле се и запутио преко Атлантика.

Понављам, стипендију није тражио од Србије (а ко би и на основу чега у сиромашној, свињарској и шљиварској турској кнежевини која је тек формирала Технички факултет и могао да препозна потенцијал будућег генијалног научника), већ од Матице српске, која се налазила у Новом Саду и није била институција државе Србије, већ Аустроугарске.

Да ли је могуће да чланови овог форума тако слабо познају историју и да у глави уопште немају временску и просторну компоненту? А при том се без устручавања служе бомбастичним изјавама.


@ Сотона

На ББ-у има доста људи с којима се понекад не слажем, али чију аргументацију не могу а да не поштујем. Из простог разлога што иза ње стоји озбиљан мисаони процес. То није био случај са твојим постом.

Моја реакција на твоје "мудролије" није вређање, већ васпитна пљуска особи која се усуђује да паметује о односу Србије и Тесле, а да при том не зна елементарне чињенице. Питаш ли се да ли ти вређаш интелигенцију осталих форумаша изношењем тврдњи које "документујеш" очигледним неистинама. Што се тиче поистовећивања твојих и Теслиних разлога за емиграцију, мислим да би озбиљно требало да се замислиш око онога шта пишеш.
 
Tesla je do kraja zivota primao penziju od kraljevine jugoslavije iako nije bio njen podanik :kafa: sizif+
 
http://www.b92.net/tesla/zivot.php?nav_id=202354


Nikola Tesla i sunarodnici

''U meni ima nešto što može biti i obmana, kao što često biva kod mladih i oduševljenih ljudi. Ali, ako budem srećan da ostvarim samo neke od svojih ideja, biće to dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi da je to delo jednog Srbina...''.

Nikola Tesla
Autor: Saša Zdravković

Otac Nikole Tesle, Milutin Tesla, inače sveštenik u Gospiću, je prvobitno svom sinu nametao sopstveni životni put, ali je kasnije uvideo da mladi i tada bolešljivi Nikola ima jedinu želju da bude inženjer. Ipak je uslišio želju svom četvrtom detetu, i u međuvremenu jedinom sinu, i odlučio da ga posle završene karlovačke (rakovačke) realke, na jesen 1875., upiše na studije Visoke tehničke škole, Hemijsko-tehnološkog fakulteta u Gracu.

Milutin Tesla se odlučio za Grac iz verovatno, više razloga: Od svih tadašnjih ''slovenskih'' univerziteta Grac je bio najbliži, a u to vreme u Gracu je bilo i najviše Srba (i Hrvata) i to ne samo iz Austro-Ugarske, već i državljana Srbije, Crne Gore i Bosne. Jedan od Bosanca je bio i Teslin cimer, student pravnog fakulteta, Kosta Kulišić, kasnije profesor gimanzije u Sarajevu. Na osnovu njegovih svedočanstava imamo saznanja o '' privatnom životu'' Tesle u Gracu, njegovom ispočetka blistavom studiranju, kasnijem prepuštanju hazardnim igrama i razuzdanom životu, i odlasku u Marburg (današnji Maribor).

Značajno je reći da se Tesla po dolasku u Grac, odmah uključio u rad studentskog društva ''Srbadija'' koje je nastalo kao protivteža udruženjima nemačke omladine. Ovo društvo je izdavalo svoj istoimeni književno-naučni almanah koji je bio štamapan u tadašnjem centru srpske manjine u Austro-Ugarskoj, u Novom Sadu. Na jednoj od sednica ''Srbadije'', januara 1876. Tesla iznosi saopštenje ''O kapilarnim cevima''. Interesantno je da je Tesla za predmet svog prvog javnog predavanja izabrao istu temu (kapilarne pojave) kao i Albert Ajnštajn, 25 godina posle njega (1901.), kao i Nils Bor 1906. godine. Uz sve ovo treba napomenuti da je Tesla bio neizostavno tačan u pogledu odlaska na predavanja, i za razliku od svojih kolega nije propuštao vežbe ni na 30° ispod nule.

Zahvaljujući izuzetnom obrazovanju svoga oca (Milutin Tesla je govorio italijanski i nemački), zatim entuzijazmu gimnazijskog profesora Martina Sekulića, Tesla je na prvoj godini studija postizao izvanredne rezultate iz svih predmeta i preterivao u čitanju i učenju, što je izazivalo strah kod njegovih mentora, a zbog njih, i kod oca. Kasnije su nastupili drugačiji pomenuti momenti Teslinog života i on je posle smrti oca otišao u Prag, zatim Budimpeštu, Pariz i na kraju na drugi kontinent…

U to vreme u kraljevini Srbiji polako se ka Evropi šire naučni krugovi i Srbija postaje uključena u sva vodeća naučna dostignuća toga vremena.

Vodeća ličnost nauke kraljevine Srbije od osmadesetih godina devetnaestog veka, pa do kraja svog života je Đorđe Stanojević, rođen 7. aprila 1858. godine u Negotinu. Fizičar, astrofizičar, meteorolog, profesor fakulteta i vojne akademije, rektor univerziteta u Beogradu, jedan od konstruktora i realizatora prvih hidoelektrana u Srbiji na reci Đetinji (1900.) i na Vučjanki kod Leskovca 1903., tvorac prvih fotografija u boji kod nas, naučnik sa oko osamdeset objavljenih naučnih radova i knjiga u zemlji i inostranstvu. Ali je izgleda najznačajnija činjenica to, da je bio vršnjak Nikole Tesle i praktično jedini čovek ondašnje Srbije koji je bio i lični prijatelj Nikole Tesle, a u određenoj meri i njegov saradnik. Bez ove činjenice Teslina dostignuća iz tog vremena bi nam ostala nepoznanica.

Tesla je prihvatio jedini poziv naučnih krugova kraljevine Srbije, da poseti Beograd, i to je učinio juna 1892. godine. Stanojević je bio član delegacije koja je organizovala posetu i doček Tesle, na železničkoj stanici u Beogradu . Član delegcije je bio i Jova Jovanović Zmaj, koji mu je napisao i izrecitovao pozdravnu pesmu, (koja se Tesli jako dopala i kasnije je ispunio obećanje dato pesniku da će njegove pesme prevesti na engleski jezik).

Teslu je primio i kralj Aleksandar Obrenović, koji je želeo da tada već uveliko slavnog naučnika odlikuje ordenom Svetog Save prvog reda, ali Tesla kao građanin Amerike nije mogao da primi odlikovanja. U sklopu posete Tesla je održao predavanje u Kapetan–Mišinom zdanju, gde se prisutnima između ostalih obratio i rečima : ''U meni ima nešto što može biti i obmana, kao što često biva kod mladih i oduševljenih ljudi. Ali, ako budem srećan da ostvarim samo neke od svojih ideja, biće to dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi da je to delo jednog Srbina...''.
Mihajlo Pupin
Mihajlo Pupin


Tesla je potom bio u šetnji gradom, poseti beogradskoj Velikoj školi, a boravak mu je organizovan u hotelu ''Imperijal''. U ta dva dana boravka u Beogradu Tesla je predlagao Stanojeviću da se Beograd osvetli naizmeničnom, a ne jednosmernom strujom, što je Stanojević ipak paradoksalno odbio, uz opasku da taj sistem u svetu još nije zaživeo. Ovo i nije toliko iznenađujući podatak kada se ima u vidu da tada u ''ratu struja'', Tesli podršku nije dao ni Mihajlo Pupin. Bilo kako bilo, od tada se Stanojević i Tesla mogu nazvati prijateljima. Iduće godine je Tesla predložen za dopisnog člana Srpske Akademije Nauka i Umetnosti, gde nažalost nije izabran, ali je to učinjeno tek sledeće 1894. godine!

Stanojević 1905. osniva biblioteku za opštu i primenjenu fiziku, gde u narednim godinama upoznaje čitaoce sa najnovijm dostignućima nauke i tehnike tog vremena i približava ih radu i otkrićima njihovog zemljaka Nikole Tesle. To često čini svojim delima koje posvećuje svom prijatelju, a najznačajnije je: ''Nikola Tesla i njegova otkrića''(1894.). Tesla je ustupao Stanojeviću tekstove patenata i predavanja i slao klišeje slika i šeme, pa Stanojević, inače poznat u širim naučnim krugovima Evrope, znalački i na najbolji mogući način to koristi i u potpunosti uvodi našu nauku u savremene tokove na polju elektrotehnike.

Činjenica da je elektrana na Đetinji, podignuta samo pet godina nakon Tesline na Nijagari, druga takve vrste na svetu, deluje sasvim impozantno, i treba znati da su prve dve hidrocentrale podignute zbog fabrika tkanina, pa tako paralelno teče i industrijalizacija Srbije.

Treba istaći i to da je Tesla kao student u dva navrata potraživao stipendiju od Matice Srpske i oba puta bio odbijen. Ipak, je Tesla bio svešteničko dete, a u to vreme sa finansijske strane, u očima ljudi iz Matice to je za njega bila otežavajuća okolnost. Tesla je postao počasni doktor nauka niza evropskih visokoškolskih ustanova: 1908. godine Bečkog politehničkog fakulteta, Beogradskog i Zagrebačkog univerziteta 1926.godine, a od 1936.-1937. Više tehničke škole u Pragu i Gracu, univerziteta u Bukureštu, Grenoblu, Sofiji i drugim gradovima.


U najtežim godinama za njega, odbijao je novčanu pomoć od privatnih lica, čak i od onih koja je poštovao ili industrijskih kompanija. U pismu upućenom od januara 1935. generalnom konzulu Jugoslavije u Njujorku, g. Jankoviću, Tesla ga je molio da izvesti Mihajla Pupina, da bi svaki pokušaj novčane pomoći smatrao teškom uvredom, i kao znak da je došao kraj njegovom stvaralačkom radu, ali su ga sa teškom mukom nagovorili da prima doživotnu penziju od vlade kraljevine Jugoslavije u visini od 600 dolara mesečno.

U prvim godinama dvadesetog veka bio je zaista veliki broj naših veoma uspešnih i poznatih naučnika u svetskim razmerama. Jedan od njih je bio i Milutin Milanković, koji je uz Slavka Bokšana i Bogdana Gavrilovića, doprineo osnivanju instituta ''Nikola Tesla''. I najzad sledeće godine, Tesla postaje redovni član SANUM-a marta 1937., u svojoj 80-oj godini života i trideset godina posle dobijanja članstva u Američkoj akademiji nauka!?

Teslin najmalađi sestrić, Sava Kosanović, takođe svešteničko dete i sin njegove najmlađe sestre Marice, se vezao za svog ujaka kao što se i Tesla vezivao za svog ujaka Paju Mandća. On emigrira u Ameriku 1941. godine zbog invazije Nemačke i Italije na Jugoslaviju i ostaje uz Teslu sve do njegove smrti 7. januara 1943. godine u potkrovlju ''Njujorkera''.

Kosanović je kao diplomata bio na funkciji ambasadora Jugoslavije u SAD, od 1946. do 1948. godine. Zahvaljujući njegovoj brizi, opširna arhiva, istorijski prototipi Teslinih pronalazaka i njegove lične stvari, su sakupljene, delimično otkupljene iz banaka i otpremljene u domovinu, u muzej, koji je osnovan 1952. godine i smešten u nekadašnjoj ''Genčićevoj vili''.

U muzeju koji se nalazi u Krunskoj 51, i koji jedini čuva originalnu i ličnu zaosatvštinu velikog naučnika, nalazi se više od 160 000 originalnih dokumenata, više od 2000 knjiga i časopisa, istorijsko-tehničkih eksponata, fotografija, orginalnih tehničkih preparata, instrumenata i uređaja. Od 1957. muzej predstavlja jedinstvenu instituciju nauke i kulture jer je jedini muzej koji je ujedno i mauzolej, jer čuva i urnu u obliku sfere u kojoj su smešteni Teslini kremirani posmrtni ostaci. Tesla je naime sahranjen po pravoslavnim običajima, ali je naknadno po želji porodice kremiran.
Mislim da je ovo dovoljno da se razbije kliše.
 
ups da sad sam video da sam napisao "da je ostao u srbiji" izvinjavam se, samo sam hteo da kazem da u to vreme amerika mu je pruzala sansu za istrazivanje kakvu nebi imao da je dosao u srbiju....
 
Осим навода које је навео Сизиф. +, имам да поставим један закључак:

Тесла је толико задужио не Србију, већ цивилизацију да би свака земља требало да му изкаже захвалност, а нарочито Србија, чијег је порекла, Хрватска, где је рођен и САД где је успео да оствари неке од генијалних замисли.
 
Presudno je to sto mnogi stranci prvo idu u Teslin muzej,a toranj treba da bude samo dobro vidljiv putokaz za novi muzej.

Toranj bi u tom smislu trebalo da bude jedna replika vec napravljenog izvornog tornja, isto tako nedovrsenog izgleda, i zato ne mora da bude shvacen kao obelezje posveceno Tesli nego muzeju u njegovoj blizini.

Od sadrzaja bi mogao da ima jedino lift, vidikovac, restoran, prozirnu kupolu i natpise sa imenom muzeja vidljive iz raznih strana i daljina.
 
Trebala bi nam neka tema tipa 1 dan u Beogradu, nedelju dana u Beogradu, mesec dana u Beogradu. Nesto sto bi svako ko dodje u Beograd trebalo da vidi, i kako bi po nama idealno proveo to vreme, i Beograd mu ostao u lepom secanju, te se opet vratio sa prijateljima. Sta bi u tom idealnom provedenom vremenu trebalo popraviti, dodati,,,
 
Kao sto je Austrija napravila brend od Mocarta, tako i mi trebamo od Tesle ili trebamo pustiti da nam ga drugi svojataju (Hrvatska, SAD).

U centru Zagreba se nalazi Teslin spomenik ( http://www.index.hr/vijesti/clanak/tesla-napokon-dobio-spomenik-u-zagrebu/321498.aspx )
Jedina veza izmdju Nikole tesle i Hrvatske je ta sto je Tesla rodjen na prostoru danasnje Hrvatske i nista vise. Covek se 100x izjasnjavao kao Srbin, sta vise roditelji su mu Srbi i pored svega toga Hrvati misle da je njihov :lool: (Srbin koga obozavaju)

Sto se tice tornja ja sam svakako da se izgradi, ali kada se vec gradi treba da bude monumentalna gradjevina. U tornju treba da se nalazi muzej i da se premesti urna u kojoj su smesteni Teslini kremirani posmrtni ostaci. I mora ici preko 200m visine, sa raznim vizuelnim atrakcijama (laseri, struja). :grand: :)
 
Znaju Hrvati dobro koje je nacionalnosti Tesla. Za vreme rata i neposredno posle rata uništili su mu kuću, spalili crkvu gde je radio njegov otac, minirali njegov spomenik, promenili i neke ulice sa njegovim imenom. A onda nekoliko godina posle rata nastaje "renesansa" u Hrvatskoj gde renoviraju njegovu kuću, ističuga u prvi plan i popravljaju sliku o njemu u Hrvatskoj.
 
Zaista svi trebaju da mu se oduže,eto ipak najlepša je stvar kada stranci dolaze na kapiju Srbije tj Beogradski Aerodrom odmah vide naziv "Aerodrom Nikola Tesla" to je bila i prva izjava Hilari Klinton kada je došla u zvaničnu posetu da je oduševljena jer je prva asocijacija na ugled Američkih Srba koje predvodi Tesla iako nas je njen suprug bombardovao.. :kafa:
 
Vrh