Šta je novo?

Termoelektrana "Snaga i svetlost" - novi muzej Nikole Tesle

Огањ мења структуру. И што је за нас најважније уништава кости. Можеш ли наћи ДНК у пепелу?

У том старом завету кога неуморно цитираш људи су се сахрањивали а не спаљивали. И ако пажљивије прочиташ, да се вратиш у ЗЕМЉУ од КОЈЕ си узет. Ако је узет од земље, како враћаш пепео?
 
За православне хришћане, тело није пуки кавез или привремено пребивалиште душе и духа, већ саставни део човековог бића, и храм Духа Светога.

Дакле, питање (не)спаљивање тела, првенствено је питање не наношења свесне штете самом телу, и његовог предавања току зацртаном природом света у коме обитавамо, а не тога да ли ће се сачувати кости, и да ли је могуће идентификовати ДНК.

Просто, није исто када брижно похранимо тело покојника у земљу, као семе из кога ће изнићи будући живот, и када га спалимо. Једним изражавамо поштовање, док је друго равно насиљу.

Тако је, бар, у нашој вери и култури.
 
Ajnštajn i Tesla su bili savremenici
Ajnštajnov mozak je izvadjen i cuva se. :!:
veliko pitanje je šta je u ,,našoj,, urni. koja se čuva u muzeju.

Po meni Ajnštajn Tesli nije bio ni do kolena
a kolko sam shvatio , toga je bio svestan i sam Tesla kao i mnogi dr. a narocito onaj deo moćnika koj su Tesliu krali, ne samo za nj. života več i nakon smrti.
Zašto bi onda cuvali manje vrednog a spalili daleko vrednijeg ? :shock:
Danas teško da iz pepela moze išta da se dokaže,.. ostaje samo verovanje.
Ako ikada bude repliciranja po nekoj DNKa mustri...siguran sam da ce to biti DNKa Tesle, pa tek onda drugih velikih umova jer nema veceg uma koj je hodao zemljom od Tesle.
Veliki deo istoriske gradje iz Teslinog života je još uvek pod debelim velom tajne
kako vreme prolazi otkrivaju se novi čudesni momenti .
Novi muzej N. Tesle mora uzeti i u obzir
da ce se postavka ne prekidno širiti, a samim time takav treba biti i pristup pri projektovanju novog muzeja N.T. koj je ipak ograničen gabaritima stare centrale.
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811860#p811860:2c6mqzxo je napisao(la):
Прле » 09 Jan 2021 10:35 pm[/url]":2c6mqzxo]Огањ мења структуру. И што је за нас најважније уништава кости. Можеш ли наћи ДНК у пепелу?

У том старом завету кога неуморно цитираш људи су се сахрањивали а не спаљивали. И ако пажљивије прочиташ, да се вратиш у ЗЕМЉУ од КОЈЕ си узет. Ако је узет од земље, како враћаш пепео?
Ne nije tacno ista rec zemlja pepeo u orginalnom hebrejskom ima isto znacenje.
Drugo fora je sto pravoslavna crkva uci ako se telo spali nece vaskrsnuti.Sta cemo sa hriscanima koji su zivi spaljivani ili mucenicima svetiteljima koji su baceni u oganj.
 

Prilozi

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    8,7 KB · Pregleda: 6.038
Arhiktektura veronauka je različita
a smrt kao prelazni momenat je uvek ista

E sad pitanje da li muzej treba da ima matricu DNKa Tesle, pored urne, kao eksponat i zaveštanje to otvara more dr. pitanja
počevši od prvog - a odakle nam ?
pa do poslednjih - Da li ce tako ,,vaskrsnuti ,, tj podici i Teslu ?

U svakom slučaju stara termo elektana
mora la bi imati i izložbeni deo SF u vidu
Tesla kao inspiracija stremljenja nauka

:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811924#p811924:3lapw6og je napisao(la):
trialin » Нед Јан 10, 2021 11:16 am[/url]":3lapw6og]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811860#p811860:3lapw6og je napisao(la):
Прле » 09 Jan 2021 10:35 pm[/url]":3lapw6og]Огањ мења структуру. И што је за нас најважније уништава кости. Можеш ли наћи ДНК у пепелу?

У том старом завету кога неуморно цитираш људи су се сахрањивали а не спаљивали. И ако пажљивије прочиташ, да се вратиш у ЗЕМЉУ од КОЈЕ си узет. Ако је узет од земље, како враћаш пепео?
Ne nije tacno ista rec zemlja pepeo u orginalnom hebrejskom ima isto znacenje.
Drugo fora je sto pravoslavna crkva uci ako se telo spali nece vaskrsnuti.Sta cemo sa hriscanima koji su zivi spaljivani ili mucenicima svetiteljima koji su baceni u oganj.
file.php

Крајње непотебни коментар, спиновање.

Ево прилажем јеверјски, црквенословенски текст и текст на енглеском језику. Да сам ставио грчки, и спрски исто би било. Дакле прах од прашина и земља а не пепео.



То ти је као кад би рекао да Бежанијска коса да је то Бежанијска длака јер коса значи коса на глави, осим што значи косина.

Што се мене тиче, овде се заустављам за сада док не даш коментаре на ову и претходне две поруке.
 

Prilozi

  • 123.jpg
    123.jpg
    171 KB · Pregleda: 5.824
Ево још контекста, иако је ван теме :D
  • [*]Проповедник, глава 3
    20. Све иде на једно место; све је од праха и све се враћа у прах.
  • 1. Мојсијева, глава 2
    7. А створи Господ Бог човека од праха земаљског, и дуну му у нос дух животни; и поста човек душа жива.
  • 1. Мојсијева, глава 3
    19. Са знојем лица свог јешћеш хлеб, докле се не вратиш у земљу од које си узет; јер си прах, и у прах ћеш се вратити.
  • 1. Коринћанима, глава 15
    47. Први је човек од земље, земљан; други је човек Господ с неба.
 
U pravoslavnoj veri se ne vrši kremacija, jer nikada ne znamo na koga ce biti spuštena Božja milost i samim tim mu telo postati netruležno, mirotočivo itd. Ali takodje mislim da nema veze da li je neko spaljen ili ne posebno ako nije svojom voljom. Zar nisu turci prema predanju spalili mošti Sv. Save? Da li zbog toga neće vaskrsnuti? Tako i Tesla nije kremiran svojom voljom.
 
A moja da bi trebalo da se određeni broj postova prebaci u odgovarajuću temu.
 
Чак и апостол Павле у једном тексту у смислу да не показује љубав (агапе) према људима каже ништа ми не вреди, да дам и тело своје да се спали (сажеже) ничега немам.Апостол писац пола Новог Завета се није плашио спаљивања у огњу јер је веровао у васкрсење.А ти спинујеш учење једне цркве и осуђујеш Теслу што су кремирали.


1 Кор. 13:3 И ако раздам све имање своје, и ако предам тело своје да се сажеже, а љубави немам, ништа ми не помаже.
 
Тема је нови музеј Николе Тесле, а тренутни експонат је урна са пепелом. Ја сам рецимо против да буде пренесена из старог у нови музеј. У ствари, сама посуда, како год хоће, али пепео треба буде на гробљу или неком подобном месту а не у музеју.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812574#p812574:wyv09195 je napisao(la):
Прле » Уто Јан 12, 2021 2:50 pm[/url]":wyv09195]Тема је нови музеј Николе Тесле, а тренутни експонат је урна са пепелом. Ја сам рецимо против да буде пренесена из старог у нови музеј. У ствари, сама посуда, како год хоће, али пепео треба буде на гробљу или неком подобном месту а не у музеју.
Истог сам става, и то не само кад је реч о Тесли.

Разуме се да је ово далеко актуелније питање кад је реч о некоме ко нам је у сваком погледу - па и временски - ближи, али сматрам да чак и с мумијама треба поступати другачије. Ово је питање човечности и људског достојанства.

Нисам нужно за то да се сахране, јер их већина ни изворно није била закопана, али у најмању руку, музеји треба да испоштују, у оној мери у којој је то могуће, фунералне обичаје својствене култури преминулих. Древни Египћани су у саркофаг полагали разне амајлије, те копије светих текстова итд. чије реплике је лако направити.
 
Imam neki osećaj, da mi niko neće zameriti, što sam propustio tokom prolećnog prošlogodišnjeg karantina da postavim ove sličice:
1.jpg

2.jpg
 
Вероватно кад су исечени котлови и генератори.
 
Аутор споменика Стефану Немањи радиће парк код Марине Дорћол

Руски вајар Александар Рукавишњиков биће задужен за уређење концептуалног парка на простору Марине Дорћол који ће се налазити у близини некадашње термоелектране у коју ће бити пресељен Музеј Николе Тесле.

У парку ће се налазити скулптуре које ће Рукавишњиков радити заједно са младим вајарима из Србије и других земаља света, договорено је данас у Москви на састанку Рукавишњикова и делегације Београда, преноси Танјуг.

Рукавишњиков је, иначе, аутор споменика Стефану Немањи који је постављен на Савском тргу у Београду.
Делегацију Београда, која борави у дводневној посети руској престоници, предводи заменик градоначелника Горан Весић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/47501 ... ine-Dorcol
 
Zna li neko na koju lokaciju parka misle??? Mislio sam da je tu sve građevinsko zemljište.
 
Можда је то сегмент линијског парка у зони старе електране и топлане? Било би лепо да се парк простире до новог музеја.
 
Vrh