Šta je novo?

Terazijska terasa

Ovde čovek i mora da se smeje, pošto je sasvim normalna reakcija. Mada je ustvari tužno. Čamac je tu kao "poruka" narodu da bi ovaj projekat trebao da ima neke veze sa rekom. Pošto, gledajući okolinu, drugačije nema šanse da neko sam dođe do tako napredne misli. Budući da nisu uspeli da Terazije otvore ka Savi i spoje ga sa njom - što razlog što uopšte postoji čitava ideja - zaključili su da je stavljanje jednog čamca na stepenice sasvim dovoljan simbolični doprinos njenom ostvarivanju, bar što se njih tiče, pa sada slobodno mogu da se posvete smišljanju novih prostora za prodaju.
 
Ne volim da kritikujem kad se nesto sredjuje ali ovo je stvarno uvreda za mozak.Bez zelenila,fontane i bilo kakvog nacina spajanja sa Karadjordjevom a ne pravac Kamenicka najgora ulica ovog dela grada.A jesu li toliko skupe pokretne stepenice.Pa da li neko misli da ce turisti sa Save da budu sve klinci kojima penjanje nije problem.Jos leti kad udari vrucina i mladji turista ce se jednom popeti i reci sad sam bio i ...
 
Ja mislio ona ideja od kretenizma sto nam sje*a Savski trg , propala u zemlju od stida i sramote
kad ono eve je i ovde živa....

Ništa više no goli stepenasti kamenjar , dobar samo za zmijarnik
 
Meni ovo resenje je jako pragmaticno. Ok nemamo lovu za neke platforme i cudesa kao na predhodnim konkursima, nema nekih posebnih konstrukcija, lako za odrzavanje, moze se koristiti kako za "bleju" sa ortacima tako i kao neki amfiteatar i tribine, lako se cisti. Prodaja poslovnog prostora unutar ce delimicno da pokrije cenu izgradnje koja nije preterano skupa... Od fontane su verovatno odustali, zbog halabuke koja se digla oko one na slaviji, mada mislim da nisu trebali. Mada, ne mogu se otmem utisku da je vecina ovde na forumu onu fontanu okarakterisala kao "bazencic za pranje nogu" dok sada je to "jedini valjani element". Ono sto meni smeta, je ovo drvece po sred sredine, od cijih krosanja zapravo i ne postoji vidik, za koji se mnogi ovde, sa razlogom, zalazu. I naravno, da, terasa nije kompletirana, ostaje dva bloka ispod, ali meni je i ovo sasvim korektan pocetak.

Sto se tice ARCVS-a, oni su osvajali neke nagrade i u inostrantsvu, nije valjda da je i tamo namesteno za njih.
 
Nikada spomenuo nisam a koliko pratim skoro niko nije rekao losu reč za fontanu. Ovo nije pragmaticno rešenje ovaj je korak u nazad a za nagrade i ko ga je crtao baš me briga. Poznajem ovaj kraj bolje od njega a ovo betonsko ludilo bez trunke inovacije ni resenja za nastavak terase stvarno nemam reči. Sedis na betonskim stepenicama leti ,beton upekao sa svih strane,gledas na prodavce polovnih stvari u Kamenickoj. Divota. Valjda ima pametnih u gradu i preseći ovo glupiranje sa malo više ulaganja a to nije previše
 
Kako bi bilo dobro neko rešenje sa uspinjačom i spajanjem sa parkićem kod ekonomskog. Pa onda stepenasta fontana po sredini. I eto im ujedno rešenja za spajanje BnV sa Terazijama i Knezom.
 
Ovaj i još nekoliko projekata okolini unazađuju ovaj grad za dugo vremena. Umesto da se ovde napravi stepenasti park sa fontanom po sredini, što da ne i muzičkom, sa kog bi pucao pogled na reku i Novi Beograd, pa što da ne i most na Adi i niz koji bi se kotrljali do KEJA. Mi imamo muzičku fontanu na najprometnijem kružnom toku čiji se saobraćajni problemi ne rešavaju, betonski park u planu, automobilski tunel, zid od zgrada zvani bnv. i promenadu široku koliko Zuma?

E pa sjajno.

A ovo bolje ostavite kako je sad, ima dovoljno klupa, piva iz Arome i prepih prolaznica.
 
Izgleda je budžet grada ozbiljno ispraženjen! Šteta zbog propuštene prilike, ova lokacija zaslužuje mnogo više. Mene brine što formirana parcela nagoveštava ozbiljno sužavanje TT i zaklanja ono malo lepih, autentičnih fasada koje ovaj park nudi.

Mislim da se trebamo i radovati jednoj stvari, a to je činjenica da se TT sigurno ali lagano, spaja sa Savom. Za potrebe izgradnje tunela biće srušen ceo kompleks zgrada, magacina i udžerica na potezu od Lomine do Gavrila Principa. Potez će biti širok nešto manje od 100 metara, a na toj površini se neće moći graditi, tako da dobijamo novi park na tom delu. Možda će nas tu šokirati sa nekom kaskadnom fontanom. :D
 
Слажем се са Миланчетом да је у питању прагматично решење. Степенасти плато јесте прикладно решење за овакав тип јавног простора али је он одустајањем од фонтане потпуно игубио карактер. Ништа не оплемењује више урбани простор од воде, у било ком облику. Одустајање од каскадне фонтане је, бојим се последица приливања хектолитара гована у јавности због фонтане на Славији.

Даље, задржавање сваког стабла је такође последица хектолитара гована на свако посечено стабло у Београду, било оно оправдано или не. Задржавањем свих стабала Теразијска "тераса" никада неће постати тераса и неће испунити своју сврху коју су јој у старту наменили.

Позиција локала је одлично испланирана, као и логична веза са постојећим подземним пролазима. Тај простор само пати од класичне АРЦВС досадне аритектуре која просто позива и вришти графитерима да је макар мало хуманизују.
 
Nije za poredjenje Slavija i Terazijaka terasa po pitanju fontane a i cisto sumnjam da ce i ta na Slaviji da ometa saobracaj . Ova je klasicna pesacka.Pa na Trgu Nikole Pasica svako leto sve vrvi od maturanata i turista zar bi ovde to nekome smetalo.Mislim da je ipak manjak ideja i love da se pokloni gradu. Za Bg H2O i za 20 godina ce pricati da je licni projekat ako ne budu ubacili u skorije vreme parkove i jos neku pesacku povezanost(jer kod mosta Zarica nema trika da dodjes do reke pesaka) izuzev Hecegovacke,a ovim bi se zapusila usta svima da je lepo uradjena TT jer nema neki profitabli znacaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453814#p453814:3dz3sz2l je napisao(la):
stf » Pet Maj 26, 2017 11:53 am[/url]":3dz3sz2l] Одустајање од каскадне фонтане је, бојим се последица приливања хектолитара гована у јавности због фонтане на Славији.
Poučen iskustvom a i ovim renderima, ja bih pre rekao da je u pitanju mera štednje nadležnih. Jer to em treba napraviti em posle treba održavati. A znamo da je održavanje posle promaje najveći neprijatelj u Srba.

A i ajde realno, kad su se ovde vlasti potresale zbog kritika, pljuvanja i ''hektolitara govana'' kako ti kažeš? Njih nije dotaklo kad su im hiljade ljudi na razne načine poručivali da Slavija ne može bez prolaza, a sad su se baš potresli što je neko pljuvao po fontani pa su onda rešili da je zato ne prave na Terazijama? Nije nego. Izvini ali ja u to ne verujem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453814#p453814:myrmnh9c je napisao(la):
stf » 26 May 2017 10:53 am[/url]":myrmnh9c]Одустајање од каскадне фонтане је, бојим се последица приливања хектолитара гована у јавности због фонтане на Славији.
Nemojte da se pecate na ovakve retoričke trikove. Fontana na Slaviji i nedostatak iste na ovom mestu nemaju ama baš nikakve veze. To je Stf izmislio na licu mesta samo da bi isfabrikovao bar neki prividno smisleni razlog za ovakav projekat TT. Takozvana "reakcija na fontanu na Slaviji" nije uopšte bila usmerena na nju, nego na obesmišljavanje projekta rekonstrukcije trga. Sve zajedno je trebalo da sredi probleme u saobraćaju. Ali kada su odustali od podzemnih prolaza i radikalne promene saobraćajnica, sve se svelo na to što će nedostupnu bistu Dimitrija Tucovića zameniti nedostupnom fontanom. Pa je jedini efekat povremeno pranje kola, što će pokušati da spreče posebnim računarom sa priključenom meteroološkom stanicom koja meri brzinu i smer vetra. Pa kako se udari vetra menjaju, računar tobože menja geometriju vodenih mlazeva da ne bi okupao vozače. Jedina nesumnjiva prednost je što će fontana da nam "svira" kao muzička pratnja saobraćajnoj buci. Na kraju sve više liči na Monti Pajtona nego na proizvod normalnog uma. Trebali su prosto da kažu da nemaju para, pa da sve ostave za vreme kad ih bude. Ali to ne bio dobar politički PR u fazonu "Beograd veliko gradilište", pa nastavljaju da bacaju one pare koje imaju. Zbog TOGA je fontana napadana, kao predstavnik besmisla ovako redukovane verzije projekta, pošto je ona jedino što se ipak radi, a sama za sebe, iako pohvalna, ipak nije dovoljno opravdanje rekonstrukcije. Što nema baš nikakve veze sa fontanom na Terazijskoj terasi.

Dakle problem nije neprijateljstvo naroda prema fontanama, nego što su

1. i ovde kao i tamo hteli da uštede, pa su ovde izbacili fontanu, a na oba mesta pravi smisao rekonstrukcije, i
2. što su BNV-om zatvorili i vidik i vezu sa Savom, upropastivši svaku šansu da se napravi TT, pa ovako narodu mažu oči da se ona eto ipak može napraviti. TV će da trubi kako je najzad ostvaren "stoletni san" itd, itd. Naravno, kvarenje parka i bitno ružnija veza Terazija sa prvom sledećom ulicom definitivno NIJE Terazijska terasa, ali Stf mora da nađe NEKO opravdanje, a kad je to još narod razmišljao svojom glavom?
 
Одустајање од подземних пролаза на Славији је најпаметније што је урађено везано за ту реконструкцију. Још од првих планова реконструкције и оног бесмисленог конкурса део јавности је указивао на штетност градње подземних пролаза, непотребно бацање новца, а имате и анализу саобраћајног стручњака, члана Беобилда који је стручно објаснио да би се уклањањем пешака са Славије направио тотални колапс саобраћаја.
Пешаци регулишу Славију боље од било каквог семафора и њихова присутност заправо природно пропушта возила у и из кружног тока, таман онолико колико околне саобраћајнице могу да приме возила.

Славију треба разумети, а да би је разумели, треба дуго да је посматрате.

Ја сам уверен да није стручна анализа разлог за одустајање од пролаза већ средства, али било како било, добро је што је тако.
 
Ne mogu se složiti s time za pešačke prolaze. Mislim da je odustajanje od njih velika glupost i da iza te halabuke zbog prolaza (odnosno ''guranja jadnih napaćenih pešaka pod zemlju'') stoji par karijerista koji su izašli u javnost i sebe predstavili kao ''većinu pešaka'' a zapravo su mahom ljudi koji kroz Slaviju prolaze u automobilima i pešače samo od parkinga do stana.
I isto kao i u tvom slučaju, i ja znam saobraćajne stručnjake koji misle da je trebalo da se naprave prolazi. Sad, ko je u pravu, to je tema za sebe.

Inače ja sam nekad bio redovni pešak/putnik preko Slavije i sam uvek kažem da bih radije sišao u prolaz kod npr (sada zatvorenog) Perpera i za 30 sekundi izašao na drugom kraju, kod stanice na početku Bulevara JNA, nego da kružim okolo naokolo po štrokavim kolovozima i trotoarima punim ljudi, kola, prosjaka i prepreka. A neretko i snega i kiše jelte.

No dobro, kapiram da se oko toga nećemo složiti tako da neću dalje da idem u tom smeru. A i kapiram da nemamo svi isto viđenje. Meni ne smeta da idem pod zemlju da bih brže stigao. Nekome smeta. S tim se ne slažem ali mogu da razumem takav stav.
Ali kažem, za Terazijsku terasu čisto sumnjam da se radi o potrešenosti vlasti nego će pre biti da im je to jednostavnije i jeftinije. Što možda i nije apsolutno loše, jer znači da počinju da spoznaju sami sebe i svoja preduzeća za (ne)održavanje :D
 
Као што написах, Славију треба разумети, а да би је разумели, треба да је користите на све начине (корисник јавног превоза, пешке, колима, таксијем, бициклом) али је и треба посматрати. Ја сам се својевремено попео на монтажни паркинг и посматрао је довољно дуго. Као и поменути саобраћајни стручњак (Карло). Само на тај начин се може заиста схватити то сложено саобраћајно ткиво.

Није поента да ли неко воли или не воли да силази у земљу већ да ли силазак има сврху. На крају крајева, пешачки на Славији би требали да се копају само и САМО онда када се буде градила метро станица. Не пре.
 
Kako pešaci regulišu Slaviju kad na dve od sedam raskrsnica uvek stoji saobraćajac i zapravo jeon reguliše veći deo dana. A tamo gde ne stoje, upravo tu nastaju problemi. Mislim na Nemanjinu i 14. decembra, gde pešaci idu u rekama jer im ne pada na pamet da stanu i sačekaju 10 sekundi da prođe par automobila. Znam iz ličnog iskustva jer bih se (kad ne žurim) 20 puta zaustavio da propustim kolonu vozila koja čeka i 20 puta bi drugi pešaci protutnjali pored mene a neki bi me čak gledali u fazonu ''ma šta im staješ, ko im j... mater''. Naranvo, za to vreme kolona vozila koja bi da uđe u Nemanjinu raste i onda ona blokira 31 i trolejbuse koji bi da krenu sa stanice. I onda vozači bivaju primorani da onako mic po mic ''uleću'' pešacima u kolena ne bi li iskoristili 5 sekundi kad se proredi pešački tok da prođu. A naravno tu se uvek nađe povoda za svađu. Jer zamisli, vozač se usudio da nakon 5 minuta čekanja prepreči put nekom pešaku, kome je naravno ispod časti da zaobiđe taj auto sa zadnje strane i time ga pusti da napokon prođe prelaz i uđe u Nemanjinu.

Elem... kapiram ja šta hoćeš da kažeš, odnosno kapiram šta je to Karlo primetio. To da pešaci služe da naprave prekide u saobraćaju kroz Slaviju. Jasno mi je to. Ali mislim da preterujete. Dok se to ne testira ili ne propusti kroz simulaciju, niko od nas ne može da zna sa sigurnošću, zar ne?

I drugo, pitam se kako će da izgleda kad se ti pešački prelazi povuku onih 100 metara unazad i stave da budu na sredini blokova. To neće biti problem kod Mitićeve rupe gde ima prostora za grupe pešaka ''iza'' trotoara. Ali će biti veselo u Nemanjinoj, 14. decembra i Bulevaru JNA.
Није поента да ли неко воли или не воли да силази у земљу већ да ли силазак има сврху.
Za mene, svrha bi bila brži, lakši i bezbedniji prolazak kroz Slaviju. I to govorim dakle iz perspektive pešaka/putnika JGP koji je nekad svaki dan prolazio kroz nju i pizdeo od vašara koji mora da savlada na tom kratkom i prostom putu od Perpera do Bul. JNA. Teže mi je padao taj potez nego klackanje u prevozu od kuće do odredišta.

Sa konstatacijom da treba sačekati metro stanicu pa onda kopati mogu da se donekle složim. Mada lično ne volim te pristupe ''e kad se desi ovo i poklopi ono i kad se poravnaju Merkur i Venera, onda ćemo da radimo to i to''. Jer metro može da se ne izgradi još narednih 40 godina. A Slavija u međuvremenu sve tesnija i odvratnija za pešake a i za vozila. I neće joj fontana mnogo pomoći dokle god joj okolina izgleda ko Černobilj.
 
Потпуно се слажем. Испод Славије је требало провући подземне пролазе који би, између осталог водили и до фонтане. И онда би музика имала смисла. А када су већ одустали од подземних пролаза, требало је да одустану и од музике. Ем би уштедели, ем би се мање мајали са одржавањем.
 
Ajde da se vratimo na temu terazijske terase...tema sa Slavijom vec postoji i zasto bismo ovde diskutovali o njoj...Udjem na temu o terasi, a vidim diskusiju o Slaviji...pfff
 
Odluta ponekad tema u pravcu slicnih ili povezanih projekata. Mene interesuje jos pored samog sredjivanja terase, kakav je plan za stranu ka Prizrenskoj. Balkanska strana je resena zgradom B2.

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
meni licno je postalo potpuno nebitno sta i kako ce napraviti na ovom malom delu planirane terazijske terase tacnije sa parkom
cela ideja je obesmisljena `onakvom` izgradnjom, `onakvih` objekata u Savskom Amfiteatru i planiranom izgradnjom prilaza tunelu. :(
 
Zeks još nije gotovo (beš ovaj stepenasti kamenjar)
ako ce ici tunel sa novog mosta (umesto Zaricevog ) pored Kamenicke, a makne se autobuska stanica
onda one udjerice iza frontalnog dela Kameničke ulice po defaultu odoše....
i eto tvoje-naše ZELENE Teraziske terase do Save :)
 
Nevolja je što se ruši samo blok između Gavrila Principa i Lomine, a ne i onaj između Lomine i Kraljice Natalije. Pa smo na istom. Niti se vidi niti se može proći.

TunelKamenicka.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454113#p454113:mmr7tetk je napisao(la):
laki72 » 27 May 2017 12:41 pm[/url]":mmr7tetk]meni licno je postalo potpuno nebitno sta i kako ce napraviti na ovom malom delu planirane terazijske terase tacnije sa parkom
cela ideja je obesmisljena `onakvom` izgradnjom, `onakvih` objekata u Savskom Amfiteatru i planiranom izgradnjom prilaza tunelu. :(
Tuneli se nekako i mogu zaobići, nešto mesta je ipak ostalo pored njih. Sem toga oni su niski i ne smetaju vidiku. Ali ovaj zid kula između Save i Terazija kojim je prosto pljunuto na decenije planiranja je zaista katastrofa. Međutim ne slažem se da sada može da nam bude svejedno. Pošto ćemo onda izgubiti i zeleni park samo da bi dobili gigantske betonske stepenice koje ne vode nigde sem pravo u zid privatne zgrade, i još na tom besmislenom putu ne pružaju nikakav pogled!? To samo bolestan um može da smisli. Da imamo čist prolaz do Save, deo parka bi vredelo žrtvovati. Ali ovako je suludo. Evo male reportaže da vas potsetim koliko je taj zeleni parkić vredan i sasvim pristojno uređen.

IMG_3139_1.jpg

IMG_3140_1.jpg

IMG_3142_1.jpg

IMG_3150_1.jpg

IMG_3151_1.jpg

IMG_3152_1.jpg

IMG_3153_1.jpg

IMG_3154_1.jpg

IMG_3155_1.jpg

IMG_3156_1.jpg

IMG_3157_1.jpg

IMG_3158_1.jpg

IMG_3160_1.jpg

IMG_3161_1.jpg

IMG_3164_1.jpg

IMG_3169_1.jpg

IMG_3173_1.jpg

IMG_3174_1.jpg

IMG_3175_1.jpg

IMG_3177_1.jpg

IMG_3178_1.jpg

IMG_3179_1.jpg

IMG_3180_1.jpg

IMG_3182_1.jpg

IMG_3185_1.jpg

IMG_3186_1.jpg

IMG_3188_1.jpg

IMG_3190_1.jpg

IMG_3197_1.jpg

IMG_3200_1.jpg

IMG_3202_1.jpg

IMG_3205_1.jpg

IMG_3210_1.jpg
 
Vrh