IZVORI
1. Ispod Hotela “Moskva”
2. Ispod Palate “Albanija”
3. Ispod Beograđanke
4. U Ovči postoji izvor tople slane vode
- Ispod hotela “Moskva” postoji pet izvora. Svakodnevno vodimo računa o tome da hotel ostane suv tako što vodu uz pomoć pumpi izvlačimo u kanalizaciju - kaže Milica Šćepanović iz ovog hotela. Reka je tekla i niz Kumodrašku ulicu u kojoj i danas postoji izvor čiju vodu ljudi koriste za piće.
- U Skadarliji je postojala bušotina iz koje je izvirala kvalitetana voda koja je mogla da se pije i nju su flaširali. Ispod grada na više lokacija se nalaze izvori sa vodama koje bi mogle i danas da se koriste - kaže hidrogeolog Zoran Nikić.
http://www.pressonline.rs/info/beograd/ ... -reka.html
Милан Злоковић, Београдски сајам, Теразијска тераса конкурс, 1929.
Drugu reportažu je dve godina kasnije imao sajt dnevno.rs. Umesto pet bunara, ovde se kaže da ih ima tri, ali su izgleda u međuvremenu morali povećati broj pumpi, tako da ih sada ima dve po bunaru, radna i rezervna. Dakle ukupno šest, od kojih 3 rade 24 časa dnevno.Reporter Telegrafa bio je dva nivoa ispod zemlje, u podrumu hotela “Moskva” gde se nalazi čak 5 bunara podzemnih voda, kao i dve pumpe koje sprečavaju njihovo izlivanje.
Iako podizanje nivoa podzemnih voda nikada nije pretilo da ugrozi poslovanje hotela ili goste, na ove bunare montiran je savremeni sistem pumpi koji pretače višak vode u kišnu kanalizaciju i na taj način sprečava njeno izlivanje.
- Značaj ovih pumpi ogleda se u tome što prilikom velikih kiša, nalik na one koje su nas zadesile u maju, sprečavaju da podzemni nivo hotela bude poplavljen što se dešavalo u prošlosti - objašnjava Milan Pantelić, šef tehničke službe.
- Uvek imate dve pumpe spremne za rad. Jedna radi konstantno, a druga reaguje tek u slučaju da glavna pumpa ne funkcioniše. Na taj način je oformljen poseban bezbednosni sistem, odnosno sistem sa radnom i rezervnom pumpom. Rad pumpi i nivo vode u bunarima se kontroliše nekoliko puta u toku dana - kaže Pantelić.
Pored kontrole nivoa vode u bunarima, zaposleni u ovom hotelu imaju obavezu da sa vremena na vreme čiste filtere pumpi kako ne bi došlo do kvarova s obzirom da podzemne vode u sebi sadrže mnogo prljavštine.
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/12 ... irati-foto
Tragom ove priče, naša ekipa se uputila do hotela Moskva, tačnije njegovih podzemnih prostorija... Naime, iako Beograđani pored ovog legendarnog zdanja prolaze svakodnevno, malo je onih koji znaju da se u podrumu hotela nalaze 3 bunara sa po dve pumpe koje konstantno rade i sprečavaju izlivanje podzemnih voda.
– Ovi bunari služe za pretakanje podzemne vode u kanalizaciju. Svaki bunar ima dve pumpe - radnu i rezervnu koje danonoćno rade kako bi sprečile plavljenje – objašnjava za Dnevno.rs Milan Pantelić, tehnički direktor hotela "Moskva" i dodaje da je interesatno napomenuti da nivo ovih podzemnih voda često ne zavisi od spoljašnjih padavina već prati neki svoj "unutrašnji" ritam.
Prva pumpa montirana je u podrumu hotela davne 1974. godine. Od tada su menjane nekoliko puta, a ove postojeće proveravaju se svakodnevno. Kada bi se desilo da prestanu sa radom, ne bi mnogo prošlo, a u unutrašnje prostorije "Moskve" bi se ulazilo u gumenim čizmama.
Bunari su napravljeni da se uz pomoć njih voda pretače u kanalizaciju. Kada bi pumpe prestale da rade, a u slučaju podizanja nivoa vode, bili bi poplavljeni donji nivoi hotela. Postoji priča da se '70-ih to dogodilo i da je voda bila i do metar visine. Mi to danas ne smemo da dozvolimo i zato pumpe rade non-stop – ističe Pantelić i dodaje da bunari funkcionišu po principu spojenih sudova i da je u realno dovoljno da rade 2 od 3 pumpe pa da do plavljenja ne dođe.
Priča o bunarima koji danas postoje ispod hotela "Moskva" samo je epilog mnogo veće sage o podzemnim vodama srpske prestonice. Ostalo je zabeleženo da su građevinari već prilikom kopanja temelja ove divne građevine 1905. godine naišli na debeo sloj nepropustljive ilovače i izvor podzemne vode.
Slične muke imali su radnici koji su radili na palati Albanija, kao i oni koji su kopali temelje Slavije i Beograđanke ispod koje je otkriveno više od deset jakih izvora.
– Zanimljivost cele ove priče je u tome što je Terazijski plato jedna od najviših tačaka u ovom delu Beograda, a da reke ipak protiču. Ovde su podzemne vode veoma zastupljene, a nikome nije jasno kako ni odakle idu. Nije najjasnije ni kako se ta voda faktički penje uzbrdo, iako postoje neke teorije i snimci tih podzemnih vodotokova – kaže naš sagovornik.
http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavni ... oskva-foto
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454385#p454385:1hoof3d3 je napisao(la):CASTELBIANCO » Ned Maj 28, 2017 4:50 pm[/url]":1hoof3d3]Nelegalno je nelegalno. Ako je podnet zahtev za legalizaciju onda je problem jer mora da se saceka proces.