Šta je novo?

Taksi (Taxi) prevoz

Zar si zaista ozbiljnog misljenja, da nekog ko predje npr. 2.5 km da bi dosao po musteriju nesto moze da mrzi kako bi se sa njom nasao i tu voznju naplatio. Ili mislis da mu je lakse da obrne samo krug i vrati se bez musterije nazad odakle je dosao??
 
Zar si zaista ozbiljnog misljenja, da nekog ko predje npr. 2.5 km da bi dosao po musteriju nesto moze da mrzi kako bi se sa njom nasao i tu voznju naplatio. Ili mislis da mu je lakse da obrne samo krug i vrati se bez musterije nazad odakle je dosao??
Ne razumem šta je tvoja poenta - pristup za taksi vozila nije iz Kralja Milana, već pored u drugoj ulici. Zašto staju na žutu traku u Kralja Milana - jesu glupi, bezobrazni ili šta?
 
Bilo bi dobro da drzava uvede znacajne subvencije na samovozeca vozila.
Nama je od nacionalnog interesa da preusmerimo 15.000 zaposlenih u industriji transporta u Beogradu da rade nesto drugo.
Mnogo je vazno da se to desi sto pre jer tako postajemo produktivniji i dobijamo jos 15.000 zaposlenih u na primer poljoprivredi ili necemu sto jos uvek ne moze tako brzo i lako da se automatizuje.

 
Bilo bi dobro da drzava uvede znacajne subvencije na samovozeca vozila.
Nama je od nacionalnog interesa da preusmerimo 15.000 zaposlenih u industriji transporta u Beogradu da rade nesto drugo.
Mnogo je vazno da se to desi sto pre jer tako postajemo produktivniji i dobijamo jos 15.000 zaposlenih u na primer poljoprivredi ili necemu sto jos uvek ne moze tako brzo i lako da se automatizuje.

Od tih 15.000 ljudi do kraja godine ce 2.000 da ode da vozi u inostranstvu, a mi cemo da uvozimo vozace.
 
Od tih 15.000 ljudi do kraja godine ce 2.000 da ode da vozi u inostranstvu, a mi cemo da uvozimo vozace.
Sta ce da voze? Nece niko vise nista "voziti". U inostranstvu ce pre da dodje autonomna voznja nego kod nas.
Buducnost je veoma svetla jer ce Srbija konacno dobiti jos 15.000 zaposlenih koje mozemo da preusmerimo na
neke druge vidove poslova gde automatizacija jos uvek nije stigla u toj meri.
 
Sta ce da voze? Nece niko vise nista "voziti". U inostranstvu ce pre da dodje autonomna voznja nego kod nas.
Buducnost je veoma svetla jer ce Srbija konacno dobiti jos 15.000 zaposlenih koje mozemo da preusmerimo na
neke druge vidove poslova gde automatizacija jos uvek nije stigla u toj meri.
Veca je bolest zaposleni po javnim transportnim preduzećima koji prezivaju po kancelarijama nego vozac na ulici koji zaradjuje i njihovu platu.
 
Veca je bolest zaposleni po javnim transportnim preduzećima koji prezivaju po kancelarijama nego vozac na ulici koji zaradjuje i njihovu platu.
Nije problem vozac nego se industrija menja i jako je bitno da bude sto veca efikasnost. Ja sam na primer obrisao Uber aplikaciju sada prelazim samo na Cruise. Nije samo cena u pitanju vec jednostavno sam si u vozilu i osecas se komfornije. Drugo svestan si da doprinosis tome da sto manje ljudi iskoriscavamo za nesto sto moze da se automatizuje i time jednostavno guras ekonomiju da bude efikasnija. Samovozeca vozila su buducnost i ta buducnost ce stici prilicno brzo i to je dobra vest za celu nasu drzavu. Ono sto je bitno jeste da taksi vozaci sto pre krenu sa prekvalifikacijom na druge poslove.

 
Poslednja izmena:
Prazne ulice na oba snimka. U Beogradu bi izdrzdao 10 minuta u voznom stanju.
San Francisko je po voznji vrlo slican Beogradu samo sto je mnogo vise uzbrdo nizbrdo i dosta klizavije. Samovozeca vozila ako rade u San Francisku radice i u Beogradu.
Iskreno vec sada dosta bolje voze od nasih takista. (za razliku od njih staju na svaki znak stop).
Evo ti jedan slican video kao Bg.

Zanimljivo kako je uradio polukruzno okretanje u blokiranoj ulici :)
 
Poslednja izmena:
Realnost za 5-10 godina... IT kompanije ulažu milijarde u ove tehnologije, a sa omasovljenjem 5G mreža ove tehnologije će biti još više dostupne. Svejedno je koji je grad u pitanju, vozilo obrađuje ogromne količine podataka u realnom vremenu kako bi se mogućnost greške maksimalno smanjila... A, tek će se usavršavati ove tehnologije.

Mogućnosti su velike: javni prevoz, taksi, drumski transport itd...
 
Veca je bolest zaposleni po javnim transportnim preduzećima koji prezivaju po kancelarijama nego vozac na ulici koji zaradjuje i njihovu platu.

Njih će zameniti nešto tipa ChatGPT: obrada dokumentacije odavno može da se automatizuje (tzv. document parsing tehnologija), a uz AI može da se obrađuje brže i tačnije nego što bi to radili ljudi.

Autonomna vožnja je realnost već sada, besmisleno je polemisati da li će zaživeti kod nas za nekoliko godina.
 
Ja mislim da ce prva samovozeca vozila poceti polako da se pojavljuju u Beogradu 2025-2026 i onda ce samo da ih bude sve vise i vise.
Ako sed taksisti budu bunili protiv samovozecih automobila onda je to znak da oni gledaju samo svoju guz**u i da nemaju u opste svest o opstem dobru.

Po meni jako je bitno da im neko sto pre objasni da treba da rade na prekvalifikaciji jer nije samo taksi vozac proslost vec bilo sta u transportnoj industriji jer nema potrebe da radimo manuelne poslove tamo gde ne mora.
 
San Francisko je po voznji vrlo slican Beogradu samo sto je mnogo vise uzbrdo nizbrdo i dosta klizavije. Samovozeca vozila ako rade u San Francisku radice i u Beogradu.
Iskreno vec sada dosta bolje voze od nasih takista. (za razliku od njih staju na svaki znak stop).
Evo ti jedan slican video kao Bg.

Zanimljivo kako je uradio polukruzno okretanje u blokiranoj ulici :)
Ma ja ne kazem da to ne moze da radi, samo mislim da ne moze u Beogradu jer je ovde na ulicama anarhija.

On je programiran da 100% postuje propise, a sa takvom voznjom kod nas ne mozes nigde da stignes.

U svakom slucaju je buducnost ali sadasnjost tesko.
 
Pogledaj polukruzno okretanje u blokiranoj ulici :)

Mocice sve ne brini jer imace manual overide iz centrale ako nesto bude trebalo da se doradi. (neko vozi uz pomoc ekrana manuelno ako se zaglavi).
 
A bre to nije polukruzno, to sam video ali mislio sam da na nesto drugo mislis, tipa bas polukruzno sa nadolazecim saobracajem iz suprotnog smera 😃
 
Ja kad sam ucio zvali smo ga okret iz tri poteza, ali ok, nebitno, svakako se snasao fino iako je opet ulica bila prazna 🙂
 
Vrh