Šta je novo?

Tašmajdan

@Bulevarac
Ideja nije bila direktno poređenje, već samo primer kako izgleda nov "fensi" park u jednom bogatom, Zapadnom gradu. Šta to "znači", ne znam..

Bilo bi lepo da postoji specifikacija cene posla... bilo bi još lepše da se ta specifikacija zatraži, ali pošto je u pitanju donacija, čini mi se ... slaba vajda.
 
@Bulevarac.
Da sam ja da sam bila na tvom mestu, tu u Limi, ja bih otrcala u taj kafic i sela u te udobnije $1 stolice da se ne onesvestis od vrucine.
Jer ja tu ne vidim niti jedno drvo, a i ta klupa mora da je jako udobna cim je neko seo na njen naslon. A da je klupa vizuelno lepa, pa jest uklapa se u one stonehenge gates.
Osim toga, taj park ima totalno drugaciju namenu. Niti je za kuce, niti za decu da se igraju.

Pa kako o cemu polemisemo. Lepo si spomenuo da imas prijatelje koji tu izlaze, a ja videla razdraganu decu koja isto tu izlaze:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=04&dd=26&nav_category=12&nav_id=508576
 
@Staklena_Wool_nica I ako je nekome Waterfron u Torontu ili taj park pored Hadson River u NYC primer kako treba park da izleda, onda mislim kriterijumi moraju da se snize i za Beograd. Bila i proverila.

sobzirom na tvoju uzrujanost u postovim, vrlo je bitno da usaglasimo sa kog aspekta mi gledamo tasmajdanski park.
sa arhitektonskog, ljubitelja zelenila, vtlarstva...nekog kome je hobi arhitektura....
ja shvatam da ti dugo zivis u celoj severnoj americi kako si par puta ponovila ali moras da shvatis ili se podsetis da je ambijent evrope nesto sasvim drugo. kriterijumi, bar po meni su mnogo rafinisaniji , uzviseniji pa bar za onoliko vekova razlike kulturnog posotojanja ako nista (time ne osporavam sjajne primere americke arhitekture).

tasmajdanski park se nalazi u jednom vrlom osetljivom delu beograda. toliko simbolike je tu prisutno. njegova istorija i njegovo istorijsko nasledje kao i samo njegovo okruzenje je jedna vrlo osetljiva tema. projekat rekonstrukcije je morao biti mnogo ozbiljnija studija mnogo sofisticiraniji i strucniji pistup. ako se ja pitam ovde se najmanje radi o ukradenom novcu i politici koliko o jednoj vrlo ozbiljnoj situaciji u srpskoj arhitekturi koja mozda i u proslosti nije bila sjajna ali nikad kao sada se nije tako olako reagovalo i lose gradilo. sve deluje nekako ''od prilike''. jos vise boli cinjenica da mi nismo zemlja koja nema sa tim iskustva, i svojim ponasanjem izgledamo kao novo formirana africka republika upravo izasla iz plemenske zajednice. baziramo se samo na funkcionalnosti, na to mislim, sad smo uradili staze bolje nego da je blato, sad je sareno cvece a bila je zgazena trava. ajmo cvenu boju, pa malo se slaze i sa crkvom...

NAPRAVILI STE PROVINCIJSKI PARK U CENTRU BEOGRADA, SRAMITE SE!


Ps. ne znam kad cu imati prilike da vidim uzivo park ali meni su lampe skroz ok, i svi kazu da je slabo svetlo nocu, sto bi trebalo da stavlja vise akcenta na crkvu.
 
@ woonice, ja sam na fotografiji :) i naravno da sam sedeo na stolicama od 1e, pio fantasticnu kafu i cedjeni ananas.
Kako ne vidis drvece u parku Miraflores? Ono drugo je park zaljubljenih i drugacije je koncipiran, bez velikog drveca.
Sto se tice zelenila, sumnjam da ijedan park u Evropi moze da se meri sa Juznoamerickim parkovima. Vegetacija tamo je neverovatna, i biljke koje tamo uspevaju, ne rastu nigde drugde na svetu. Tamo dok pijes kafu, posmatras kolibrije koji se hrane iz orhideja, koje su kao kod nas maslacak.
Plasticne stolice od 1e, nisu deo parka, nego kafica pored parka koji imaju svoj mali trgic, gde iznesu te stolice, a uvece ih sklone.
 
jovanovm":u76b5bms je napisao(la):
@Bulevarac
Ideja nije bila direktno poređenje, već samo primer kako izgleda nov "fensi" park u jednom bogatom, Zapadnom gradu. Šta to "znači", ne znam..

Bilo bi lepo da postoji specifikacija cene posla... bilo bi još lepše da se ta specifikacija zatraži, ali pošto je u pitanju donacija, čini mi se ... slaba vajda.
Mislis da donacije ne podlezu nikakvoj kontroli, odnosno da je jedina kontrola sam donator ? Sta se desava ukoliko npr. donacija bude zloupotrebljena, odnosno ne odrade ono sto su se dogovorili. Ko onda odgovara i ko snosi odgovornost ? Pa nece valjda onda Djilas iz svog dzepa da namiri donatora, ili se sudi sa njim ?
 
@dusanjf
Nije meni poenta da skernem paznju na sebe i da iskazem koliko dugo gde zivim. Mozda se mi nikada ne upoznamo, a i ne zelim da otegnem samo da bih cula svoj glas i gusila se u samoljublju svojih reci. Mada mi iskreno tako nekada ove vase polemike izgledaju. Bojim se da ne izgubite sustinu iz vida, ali ok je taj vas entuzijazam i uzivanje u temama koje vas ticu. Ja sam samo zelela da vas podsetim, da se za trenutak stavite u stranu i pogledate taj grad i te parkove sa malo vise tolerancije. Niti imamo novac kao zapadnjaci, niti su opet u Evropskim centrima svi parkovi potaman svima. Naravno da je moglo bolje, ali moglo je i da ih nista ne interesuje i da tu ostave jedno veliko blato koje spaja krajeve. Polako. Sto je grad vise uredjeniji, sve ce se ljudi vise pridrzavati kulture i respekta. To ide korak po korak, ali ja ovde iz daljine vidim jasnije da idete u pravom smeru nego vi tu. Odnegujte to, pa onda kada budete imali novaca za nesto savremenije, bolje uklapajte. Oni nesto pokvare, vi se sagnite pa popravite. Oni stave te bezidejne grafite, vi ih prefarbajte. Ej bre, pa sa tim novim mostom preko ade, sa tim novim tramvajima, sa tim opravljenim fasadama, onaj gym 25. Maj… pa to je sve raj za oci. Mozda bi drugim gradovima Beograd trebao da bude primer, kako u parkove uvesti nesto sto ce druziti ljude, sto ce ih ne samo relaksirati vec i fizicki pomeriti i staviti ih u komunikaciju.

@Bulevarac
Vidi se da si pun utisaka iz Lime i verujem da ti je sve to bilo lepo cak te i lice sopstveno tako odaje. A kako i nece kad si turista i sve ti je potaman (ne moras da radi, ne moras da zuris, ustedeo si da tu potrosis, znatizeljan si…). Mora da si se i ti tu zaljubio kad si mislio da je taj par ekstra. OK je, ali mi nije nista posebno bolji od novog Tasa.
 
Bulevarac":9w9rxkmi je napisao(la):
jovanovm":9w9rxkmi je napisao(la):
@Bulevarac
Ideja nije bila direktno poređenje, već samo primer kako izgleda nov "fensi" park u jednom bogatom, Zapadnom gradu. Šta to "znači", ne znam..

Bilo bi lepo da postoji specifikacija cene posla... bilo bi još lepše da se ta specifikacija zatraži, ali pošto je u pitanju donacija, čini mi se ... slaba vajda.
Mislis da donacije ne podlezu nikakvoj kontroli, odnosno da je jedina kontrola sam donator ? Sta se desava ukoliko npr. donacija bude zloupotrebljena, odnosno ne odrade ono sto su se dogovorili. Ko onda odgovara i ko snosi odgovornost ? Pa nece valjda onda Djilas iz svog dzepa da namiri donatora, ili se sudi sa njim ?
Azerbejdzanci imaju poverenja u nase,i najvaznije im je da se postavi statua njihovog bivseg predsednika.

Inace,ja necu,ali znam nekog ko ce kontaktirati Azerbejdzansku ambasadu da im ukaze na zloupotrebe u toku rekonstrukcije parka,da makar oni zavrnu malo usi nasima koji su se izbahatili.Javljam sta bude.
 
@woolnica sto duze pises, sve sam sigurniji da dugo ne zivis ovde.
Mi cesto i neznamo koliko imamo novca, niti kako se trosi, o tome mi pricamo.
Da li je to nenormalno sto zelimo da znamo kako se trosi nas novac ?
Mozda bi zeleli da znamo koliko su placene ove rugobe od cesmi, pa da mi pronadjemo na netu, neku lepsu a jeftiniju.
Da zivis u Srbiji, shvatila bi da su ta pitanja neophodna!
Ukoliko si pratila neke nabavke ovde , mogla si videti da se u jednoj ovako siromasnoj zemlji aerodromski terminali opremaju mermerom iz Brazila,kupuju piksle od 200 eura, drzaci za kisobrane od 300 e, iznajmljuju se sateliti za pracenje (ko zna cega), a da pritom nikada ni ne polete. U ovoj zemlji, politicari posle katastrofalnih rezultata u privredi, postaju bogatasi, i od golja postaju vlasnici milionskih racuna. Normalno je da u takvoj zemlji gde niko ne odgovara za to , postvaljamo takva pitanja, svugde gde se trose nase pare. Ne znam sto te to cudi ili pogadja ?

Zaljubio sam se u Juznu Ameriku, prirodu, raznovrsnost flore i faune,ukuse - park je nebitan, ali sam mislio da je dobar primer, jer i Peru nije neka bogata drzava. Mislim da je to bilo primerenije poredjenje nego parkovi u Nici, Monte Karlu..
Inace lice na ovoj fotografiji nije bas toliko zadovoljno, obzirom da sam se dan pre vratio sa Anda i to sa visinskom bolescu , pa sam "peglao" nekoliko dana i nista nisam jeo :(, ali eto ti si videla da sam zadovoljan :)
p.s. Ovako izgleda zadovoljno lice iz Peru-a, a u blizini nema ni jednog lepog parka!
joanija.jpg
 
Danas sam jos jednom prosetao Tasom. Ovog puta bilo je predvecerje i atmosfera je bila vrlo prijatna - valjda zato sto jos nije pao mrak, bilo je dosta ljudi u parku, i buduci da nisam morao da se oslanjam na skromno osvetljenje, mnogo bolje sam video neke detalje.

Sada sam uveren da atmosferu ponajvise kvari nedostatak trave. Mozda je seme bilo los izbor. Koliko se secam do sada su uglavnom pri rekonstrukciji parkova postavljali busen, tzv. tepih travu. Sad ne znam bas koliko ima istine u tome da su seme pojele ptice. Npr. u mom dvoristu smo uvek semenom sadili travu, a ptica ima koliko volis, i uvek je trava izrasla na celoj povrsini, negde brze, negde sporije - tako da mislim da travi samo treba vremena.

A trava kada izraste verujem da ce promeniti utisak o parku. Sada sve ovo sivo-belo na braon zemlji deluje malo otuzno i depresivno, a zamislite kada sve to okolo zazeleni i kada se napravi kontrast koliko ce lepse biti :) Nadam se, i voleo bih da ne gresim u ocekivanjima, da ce Zelenilo nastaviti da sadi cvece i nisko rastinje sirom parka - toga bas fali iz sadasnje perspektive.

Rekonstruckija, ruku na srce, jos nije gotova. Ostalo je jos radova na poplocavanju oko fontane, a i sam vodoskok ce, po mom misljenju, dosta uticati na atmosferu u parku. Ono sto je vec sada vidljivo jeste da ljudi rado koriste centralnu stazu kao mirniju alternativu uzurbanom Bulevaru.

Najvise polemike, koliko vidim, i dalje se vodi oko dizajna mobilijara. Ali ponavljam, u google bar ukucajte "Jovan Mitrovic", pa u levom meniju kliknite na "Images". Jednostavno - moderan minimalisticki dizajn je njegov fazon. Ko je ocekivao nekakve raskosne cesme i fontane sa ukrasima, kupidonima, lavovima, jonske, dorske i korintske stubove, balustere, kamene labudove, trijumfalne kapije, ukrase od kovanog gvozdja itd. - grdno se prevario. Iskreno, i nemojte me pogresno shvatiti, mislim da se u tome ogleda izvestan beogradski kompleks i zal za nekakvom istorijom koju nikada nismo imali. Tu nisu samo ljudi krivi sto se tako misli - izvesna mitologizacija istorije u prethodne dve decenije je ucinila svoje, pa sada zivimo u iluziji da smo imali nesto divno sto su zli komunisti prekinuli i unistili. A govoreci o tradiciji, informisite se pazljivo - Tasmajdan je postao park 1954. godine (!!!). Dakle, u pitanju je jedan moderan, savremeni gradski park i nidje veze sa dvorskim vrtovima i slicnim glupostima nema.

Meni sam dizajn zato uopste ne smeta koliko izbor boja i materijala. Mitrovic dosta voli da koristi belu i mislim da bi bilo zanimljivo videti beli mobilijar u parku. To bi uostalom i dalo malo retro izgleda Tasu, narocoto kod klupica. Sto se materijala tice, na renderima se videlo da je trebalo da se koristi dosta vise drveta (npr. za sahovski kutak). Obozavam drvo kao materijal (ekolozi, ne mrzite me) i zaista mislim da bi lepse leglo nego sivi metal. S tim u vezi ostaje i zal za stazama od stampanog betona koje bi imitirale teksturu drveta - ali sta cemo kad mora kum iz "MN Loznice" da dobije pos'o :rolleyes: Inace, stampani beton sa teksturom drveta mozete videti u basti "Costa coffeja" u Goce Delceva na NBG - iz daljine biste lako mogli da se zaje*******ete...

I jedna zamerka na diskusiju - shvatam da je woolnica mozda preemotivno reagovala, ali na njeno branjene rekonstrukcije parka odmah su se javile dve, po meni, sumanute reakcija - prvo, da brani vlast (iako zena ni jednim slovom vlast nije pomenula), a odmah zatim da je u rodbinskim vezama sa izvodjacima radova ili vlasnicima Madere. Znam da je politika uzela i previse maha u Srbiji, ali konstantna podela na "nashe" i "njihove" nece nas dalako odvesti. I nekada zaista nije tesko da prihvatite da se neko jednostavno ne slaze sa Vama i da ima drugacije misljenje ili ukus, a da pri tom ne posegnete za jeftinim etikitiranjem. To je postulat zivota u demokratiji za koju se svi, makar deklarativno, zalazemo. Trudite se da u diskusijama svoje stavove branite argumentima kojih nikada ne nedostaje ;)

I za sam kraj - fotka iz gotovo istog ugla kao prosli put:

ace5fp.jpg
 
@homer slazem se da sam agresivnije reagovao, ali jednostavno neke recenice su me naterale na to. Pogotovo ono sa nasmejanom decom, i ceo onaj prilog montiran i namesten, na osnovu cega neko ko i ne zivi ovde zakljucuje da je nama super. Svi znamo ko radi te priloge i za koga. Pa oni su iste takve priloge imali i za secu platana. Po njima ispada da su svi zadovoljni , nasmejani a ja to nisam tako doziveo, naprotiv. Uostalom i tema o Tasmajdanskom parku je pokazala da ima dosta ljudi koji ne dele to misljenje koje SAMO i prikazuju na TV-u, procitajte komentare u vestima takodje.
Na TV-u nema rasprave da je nesto mozda moglo da bude bolje, ili da je lose. Nema pitanja zasto je Madera dobila veci parking i na osnovu kog to zakona ? Ja mogu da se pravim lud i nista ne vidim, ali necu.
Siguran sam da ce park biti lepsi sa vise zelenila. Slike koje si mi rekao da pogledam prikazuju samo neke zgrade koje je Mitrovic radio, i sve koje sam video su modernisticke, hladne, bez zelenila. Sta fali parku kod Vukovg spomenika, i njegovom mobilijaru ?
Koliko je kostalo sredjivanje parka kod Vukovog spomenika ?
 
bice da je od samo centralna staza mitroviceva sve ostalo su mutna posla. po onom sto je radio do sada niko me ne moze ubediti da je i klupe crtao. a ako je i klupe crtao onda alal' vera.
materijali su ocaj dok boje, siva kao siva je neutralna i stavlja u prvi plan park.

za kovano gvozdje potpisujem, tu se ogleda sva malogradjanistvina beograda danas, a noricito njegove danasnje elite.

sa slike rasveta mi deluje jos ubedljivije, jer je neupadna i odmerena i stavlja u prvi plan crkvu i ceo park ne izgleda kao osveteljni pomocni teren fudbalskog igralista.

+ za lampe i za ogradjen deo za kerove.
 
dusanjf":2f3xclne je napisao(la):
bice da je od samo centralna staza mitroviceva sve ostalo su mutna posla. po onom sto je radio do sada niko me ne moze ubediti da je i klupe crtao. a ako je i klupe crtao onda alal' vera.
materijali su ocaj dok boje, siva kao siva je neutralna i stavlja u prvi plan park.

za kovano gvozdje potpisujem, tu se ogleda sva malogradjanistvina beograda danas, a noricito njegove danasnje elite.
Znaci sve one klupe na Kalemegdanu, Vukovom spomeniku, valjda i Topcideru, su malogradjanstina, obzirom da imaju kovano gvozdje ?
 
@Bulevarac
jednostavno radi se rekonstrukcija parka u 2011 godini. ako zelis moderan park ne mozes stavljati stilizovan mobilijar koji predstavlja neku epohu koje davno vise nema i da se priziva nesto sto tu nikad nije ni bilo, jednostavno je ''fake'' . uostalom ta praksa je davno prevazidjena.
pri tom to ne znaci da sad tu treba da budu neke zaha hadid klupe ali jedan fin i odmeren dizajn. postoji i ''redisegn'' stilizovanog mobilijara

kalemegdan je kalemegdan on vecno moze imati stilizovane klupe mada malo novina mu ne bi skodilo.
 
Homere, niko ovde ne zeli (nadam se) :) labudove lavove, gipsane radove, ..., ali isto tako ne zeli kvazi-savremen skart. Zasto jednostavno ne obnoviti po originalu, tako se valjda cuva nasledje.
Dobro je sto si spomenuo da je Tas nastao posle II sv. rata zato sto verujem da ima ljudi koji to ne znaju bas kao sto ne znaju da je zrgada Bigz-a nastala pre rata. Eto ovde imamo situaciju da su ti ,,zli komunisti'' napravili lep i otmen park a danasnja ,,proevropska elita'' pravi vasar od Beograda na svakom koraku. Joj, sad sam se prisetio nesrecne ,,zasticene'' fontane u Pionirskom sa sve luna parkovskim osvetljenjem! :bash:
A sto se tice transparentnosti, ovi nasi su to preveli po naski ,,krozparentnost'' tako da mozemo samo da nagadjamo.
Evo, fontana u Pionirskom je kostala 90.000 evra, znaci 70.000 je sigurno podeljeno ako ne i vise.
 
@dusan osim Kalemegdana, i Vukov spomenik ima iste klupe, kao i Topciderski park. Volim ja moderno, i okacio sam fotku jedne klupe iz parka u Limi, moderna je, a ipak meni lepsa od ove nase Tasmajdanske. Sumnjam i da je skuplja. Ne smem ni da gledam moderne klupe na netu, pocecu da balavim. Ali ako je ono u Tasmajdanu moderno i lepo, onda ja ne volim moderno i lepo :S
@Johnest_Hon niko nije spominjao lavove, labudove naravno :) Meni one klupe na Kalisu nisu kic, nisu previse kitnjaste, jednostvne su, lepe, tople i sexy sto sam vec i rekao. Dopada mi se boja drveta na njima. Dopadaju mi se i one nove klupe na NBGD od Korala, ali ne i ove na Tasu, jbg.
 
Bulevarac":62259tw5 je napisao(la):
@dusan osim Kalemegdana, i Vukov spomenik ima iste klupe, kao i Topciderski park. Volim ja moderno, i okacio sam fotku jedne klupe iz parka u Limi, moderna je, a ipak meni lepsa od ove nase Tasmajdanske. Sumnjam i da je skuplja. Ne smem ni da gledam moderne klupe na netu, pocecu da balavim. Ali ako je ono u Tasmajdanu moderno i lepo, onda ja ne volim moderno i lepo :S
klupe na tasu nisu nikako moderne, nismo se razumeli. pre ce biti da su neki geometarski pokusaj za modernim.
 
Kalemegdan je poseban i, kao i mnogima, najdrazi :) Pravi test u buducnosti bice rekonstrukcija Pionisrkog parka. Tu treba naci odmerenosti, a istovremeno postovati istorijski ambijent u kojem se taj park nalazi. Jer on jeste nekada bio upravo dvorska basta. Ali fontana koja je nedavno u tom parku rekonstruisana je primer kako ne treba raditi.

Za Tas mislim da treba imati jos strpljenja. I dalje ostajem pri tome da su klupe ne bas lepe na oko, ali udobne, a svidjaju mi se i betonske kante i cesme, kao i igralista za decu, kutak za ljubimce i kutak za sah. Trim staza je, s druge strane, isuvise kratka da bi imala poentu. Meni je i dalje osvetljenje najveca zamerka jer zaista ne znam sta se moze uraditi da se to poboljsa (nije to prvi put da se Bg zezne za osvetljenje, zar nismo to naucili iz primera Knez Mihailove u kojoj polumrak vlada vec 30 godina). Druga zamerka je behaton... Lepo mi je majka govorila "pravi, sine, behaton ploce u tome je biznis", a ja bu**** 'teo da studriam :rolleyes:
 
Hvala Homere na razumevanju i pozdravljam tvoje svestranije sagledavanje situacije.

Ja sam ovde sa svojim frustracijama, tj. stalo mi je do tog grada i te zemlje, jer znam da ima potencijala i da ce se to jednoga dana pravilno odraziti. Bojim se da ako bi sve islo brzo, da bi ostali bez Tadica, bas kao sto smo ostali bez Zorana (daleko bilo da ih rangiram isto). Nadam se takodje da ce kad tad kleptomanima biti oduzeto neosnovano bogatstvo. Jeste ovde malcice bolje, ali ne bas toliko da se jednoga dana ne bih vratila pa makar i polovinu vremena provela u Beogradu. Takodje, Srbija nije porobljavala i imala kolonije da bi od toga mogla da zivi kao sto to zemlje na zapadu sebi mogu priustiti. Ovde sam usla u sistem i mislim da odavde mogu vise pomoci, a i neki novi medjuljudski odnosi me ovde vezu da ostanem.

Ja sam ta koja je prenosila drugima da Beograd nije lep, jer su meni tako govorili. A onda sam posle duzeg vremena dosla u taj Beograd i bio je toliko lep da i dan danas ponosno hodam sa tom mislju, a u glavi mi neciji glas koji je pevao operu sa jednog Dorcolskog balkona. Lepsi je nego drugi zato sto je moj i sto u njemu ima mnogo ljudi koji vrede. Zapravo ti sto vrede su toliko jedinstveni u svetu da brisu postojanje onih zatucanih i primitivnih sto ih je Srbija izrodila. Hvala beobild-u i vama sto ubrzavate moj dolazak.

A Bulevarcu cu odati jednu tajnu, ako me zbog toga nece prozivati. Naime glasala sam i glasacu za LDP, jer su mi najblizi po shvatanjima, ali imam slobodu koja me ne veze ni za kakvu ideologiju, niti novac, vec mozak koliko ga imam.

Sto se tice parkova, meni je jasno da Tas nije na nivou Gaudi'jevog Park Guell-a, niti mi za to imamo vremena niti novca. Sva sreca te Tas ne izgleda budzeno i prenatrpano i moze se odrzavati uz uzitak. Jednoga dana se on lako moze oblikovati sa novim generacijama. Tu bi se moglo npr. lako pridodati nesto poput Noguchi'jevog Playscapes iz Atlanta, Georiga:
http://www.bluffton.edu/~sullivanm/atlanta/noguchi/noguchi.html
http://www.landscapeonline.com/research/article/7115

Mislim da Srbija ima dara da napravi park od geometrijskih oblika, muzickih eksperimenalnih zvukova i apstraktnih skulptura kroz koje bi se deca igrala i provlacila. Srbija ima neku cudnu privlacnost prema Japancima, a ni u nauci nismo losi (osim mene). Takve stvari treba negovati u kombinaciji i kulturoloski.
 
E da Tašmajdanski park je preimenovan u "Sivo Park" :rolleyes:
439x.jpg
 
Poštovani auditorijume, koristim priliku da Vas pozdravim i ukažem na prvo i osnovno a to je da se i u ovom slučaju očigledno radi o povredi domaćeg pravnog poretka, tj. osnovnog ustavnog principa - vladavine prava, i stim u vezi, povredu ustavnog načela zabrane diskriminacije ("svi su jednaki pred zakonom"). Naime, na osnovu podataka koji su navedeni na do-juče postavljenim tzv. gradilišnim tablama, može se zaključiti da upravo te iste "gradilišne table" ne sadrže bitne elemente propisane odredbama čl. 149 Zakona o planiranju i izgradnji, tj. податке о објекту који се гради, инвеститору, одговорном пројектанту, број грађевинске дозволе, извођачу радова, почетку грађења и року завршетка изградње. Znači, pretpostavka je da se radi o nelegalnom objektu ("divlja gradnja"), tako da je izlišno komentarisati ishod ovakve gradnje definitivno suprotne JAVNOM INTERESU! Takođe, čudi me da je "forumašima" promakla jedna "sitnica" - novonastali parking "elitnog" restorana, do skoro integralnog dela ovog "našeg" parka sa "skromnom" istorijom. Ovakva "sumnjiva" gradnja (pardon, rekonstrukcija) je još jedan ozbiljan presedan države Srbije ka evropskim integracijama, vredan daleko više od 2 mil EUR! Beležim se s poštovanjem. :(
 
vrachar":8sovmkkm je napisao(la):
Neki ovde ocigledno jos zive u iluziji da gradska vlast pravi nesto sto bi bilo lepo i korisno za grad.

Tas je kao i na stonine puta do sada primer da se na svemu maksimalno stedi u interesu razlike koja zavrsava u necijem dzepu.

Famozni granit ce zbog svoje slabe debljine jako brzo propasti (kao sto je to bio slucaj na platou ispred Hrama), nesrecne behatonske kocke (koje ustartu deluju odvratno) bice rastocene i razvaljene posle par meseci eksploatacije (akovec nisu), klupe su verovatno najjeftinije moguce, i tako u krug...

Tas nakon ovog ulepsavanja vise lici na provincijalni park u nekom Pridnjeprovsku nego simbol Beograda.
Čisto sumnjam da je bilo šta u ovom sada "svetskom" parku "najjeftinije moguće" fakturisano od strane isporučioca robe, odn. usluga. Baš bih voleo da vidim ispostavljene fakture "mobilijara"? Nemam reči za ovaj bezobrazluk i kriminal, koji ukazuje da smo mi građani - NAJJEFTINIJI! Stabilizacija i pridruživanje? Malo sutra....
 
Nije promakao parking, pominje se u vise postova! :kafa:
 
Bulevarac":3uiqcjgq je napisao(la):
@homer slazem se da sam agresivnije reagovao, ali jednostavno neke recenice su me naterale na to. Pogotovo ono sa nasmejanom decom, i ceo onaj prilog montiran i namesten, na osnovu cega neko ko i ne zivi ovde zakljucuje da je nama super. Svi znamo ko radi te priloge i za koga. Pa oni su iste takve priloge imali i za secu platana. Po njima ispada da su svi zadovoljni , nasmejani a ja to nisam tako doziveo, naprotiv. Uostalom i tema o Tasmajdanskom parku je pokazala da ima dosta ljudi koji ne dele to misljenje koje SAMO i prikazuju na TV-u, procitajte komentare u vestima takodje.
Na TV-u nema rasprave da je nesto mozda moglo da bude bolje, ili da je lose. Nema pitanja zasto je Madera dobila veci parking i na osnovu kog to zakona ? Ja mogu da se pravim lud i nista ne vidim, ali necu.
Siguran sam da ce park biti lepsi sa vise zelenila. Slike koje si mi rekao da pogledam prikazuju samo neke zgrade koje je Mitrovic radio, i sve koje sam video su modernisticke, hladne, bez zelenila. Sta fali parku kod Vukovg spomenika, i njegovom mobilijaru ?
Koliko je kostalo sredjivanje parka kod Vukovog spomenika ?
Vama Mr. Bulevarac svaka čast, uz konstataciju da ovde imam premalo prostora da Vam iskažem divljenje na Vašu objektivnost i realnost iskazanu u svim dosada napisanim postovima u vezi sa ovom temom. Nažalost, preteško je saznanje da eventualnu "kaznu" za sva učinjena nedela u NAŠEM gradu teško možemo da realizujemo putem našeg aktivnog biračkog prava, imajuči pre svega u vidu moralne ideale aktuelnih političkih aktera (uključujući "štrajkače" i "razne liberale" - koji su se pokazali na slučaju platana u Bulevaru a što je i Petar Luković izneo u Peščaniku, kao rođeni Zvezdarac). Respect!
 
Staklena_Wool_nica":34fie2oi je napisao(la):
Izvinjavam se svima, ali moram da uskocim. Ne mogu vise da trpim da ste toliko negativni, toliko ste nezahvalni.
Dakle, na kojoj vi planeti zivite? Da li ste ikada izasli iz Srbije ili samo ganjate nekakve slicice po internetu da bi odnekle izcuturili nekakvo savrsenstvo ispred sebe da ga uporedjujete sa ovim sto se gradi u Srbiji i BGD?

Skoro dvadeset godina zivim u Severnoj Americi (uzduz i popreko), hobi mi je arhitektura i dizajn, zivela sam, posedovala, renovirala loftove kakve ste samo na filmovima mogli da gledate, a i danas zivim izmedju exposed brick zidova, dakle za uskogledanje i neavanturistu me ne mozete optuziti.

Neka mi samo jedno bice koje posecuje ovaj forum nadje i jedan jedni park u Torontu, Montreal-u, Bostonu, LA… koji je tako sredjen kao Tasmajdan ili kako je to zelenilo/rekreativni centar uradjen na Olimpu ili ta oazica mira u Sremskoj. Ako mi nadjete, pojescu ovaj ekran ispred sebe. Ljudi, pa mi govorimo o 300 puta bogatijim drzavama od Srbije, a to sto vidite na internetu je nesto lepo izniklo tek tu i tamo, a ne da je to standard za svetske gradove. Vi kako ovde raspravljate, covek bi pomislio da bi ziveo u raju ako bi ste te vase ilustracije sastavili i pretvorili u stvarnost.

Toliko zelenila u uzem centru grada kao sto je Beograd za svoju velicinu, nema gotovo nigde. Potpisujem. Toliko drvoreda duz ulica nema nigde. Potpisujem. I toliko razlicitih ponuda (i za pse, i za setace, i za zedne i za decu da se igraju…) da jedan park ima, nema gotovo nigde. Potpisujem. Kalemegdan. Ada....

Da li je to u Srbiji kompleks nize vrednosti ili nemogucnost da se sve sto je zapostavljeno 3 decenije preko noci ispravi, ja stvarno ne znam.
Iskreno vam savetujem da izadjete iz svakodnevnice i da onako sa strane pogledate realno svet. Bili bi ste mnogo sretniji ljudi. Garantujem i potpisujem.

Toliko ste me iznervirali da cu morati da nastavim dalje na onoj "Da li smo najbori na svetu…" temi.
Slobodan sam da zaključim da je onda u toj Severnoj Americi potpuno nebitan ustavni princip - The rule of law, odn. public interest, odn. moral values, ili pak zakonska obaveza Javnih funkcionera da stvaraju i održavaju poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje Javne funkcije, propisana odredbama čl. 27. st.2 Zakona o agenciji za borbu protiv korupcije?
 
Vrh