Šta je novo?

Tašmajdan

Bulevarac":ae82y2qv je napisao(la):
jlaki":ae82y2qv je napisao(la):
Možda neko nije video, a i ko jeste, ja ću vas samo podsetiti ponovo.

http://i39.tinypic.com/34pyxyf.jpg
http://i44.tinypic.com/55fp90.jpg

Zamislite sada Taš sa tim mobilijarom.
Proizvođač: KORALI d.o.o. Kraljevo

Gde je bio tender za nabavku sveka što je nabavljeno za Taš?
Ovo što su uradili mogu jedino da opravdaju time da su Azerbejdžanci postavili uslov da mobilijar bude kupljen od njih.
Kojih njih - Azerbejzdanaca ? Znao sam da ce neko da izvuce ovaj mobilijar, i meni je taj extra, moderan a lep, ali izgleda nije mogao da se uklopi u 3 milke,a da i njima nesto ostane.
Mala ispravka, Vlada Azerbejdzana je za Tas dala 2 miliona, ne 3.
 
Tašmajdanski park kao nov - za posetioce sa psima poseban deo (FOTO)

Beoinfo/M. P. | 25. 04. 2011. - 17:35h 23:16h | Komentara: 20
Rekonstrukcija Tašmajdanskog parka je završena, ostala su samo fina doterivanja i ulepšavanja kao i završni radovi na fontani, izjavio je direktor JKP “Zelenilo-Beograd” Radovan Draškić. Park se već koristi pa se deca mogu igrati na raznim penjalicama, ljuljaškama i toboganima postavljenim za njih, dok će vlasnici pasa svoje ljubimce, u delu gde su deca i stariji, morati da šetaju na povodcu.
136891_1445340parkntasmajdanv_ig.jpg


Psi će moći slobodno da trče samo u delu koji je za to predviđen...
– Staze i igrališta su u funkciji, kao i podloga za fitnes. Posađeno je 80.000 sadnica begonija u centralnoj leji, takozvanoj cvetnoj zoni, koja se nalazi imeđu Beogradske ulice i Crkve Svetog Marka. Ograđen je i potpuno spreman za korišćenje prostor za slobodno puštanje pasa, a korpe za odlaganje psećeg izmeta će biti postavljene do petka – rekao je Draškić.
136949_bgtas02-foto-n-markovic_f.jpg


..., a koji je opremljen novim rekvizitima za kućne ljubimce
Pomoćnik gradskog sekretara za komunalne i stambene poslove Vladimir Terzin istakao je da će korpe biti postavljene u otvorenom delu parka, kao i u delu od 30 ari, koji je namenjen za slobodno puštanje pasa.
134023_tasmajdan-1_hf.jpg


Završena rekonstrukcija zahvaljujući pomoći Vlade Azerbejdžana
– U otvorenom delu parka, vlasnici će moći samo na povodcu da šetaju svoje pse, dok će u ograđenom prostroru oni moći slobodno da se kreću, trče i koriste rekvizite za igru namenjene psima. U korpama, koje će se prazniti svakodnevno, su kese za uklanjanje izmeta, a vodićemo računa o tome da tih kesa uvek bude dovoljno – objasnio je Terzin.

Načelnica Komunalne policije Gorjana Obrenović kazala je da će Komunalni policajci u početku samo upozoravati vlasnike pasa i obaveštavati ih o tome da pas u parku mora biti na povodcu.
136892_bgtas05-foto-n-markovic_hf.jpg


Komunalna policija će samo upozoravati građane da psi, van ograđenog dela, moraju da budu na povodcu
– Naš zadatak je da naučimo građane da njihovi ljubimci slobodno mogu da se kreću jedino u prostoru namenjenom za te svrhe, dok u delu parka gde ima dece i starijih ljudi moraju staviti povodac svom psu – istakla je načelnica beogradske komunalne policije.

Jedan deo Tašmajdanskog parka namenjen je turistima, gde će na dva informativna punkta deliti svima koji to budu zatražili brošure i sve ostale potrebne informacije o srpskoj prestonici i dešavanjima u njoj.

Inicijativa za obnovu centralnog gradskog parka pokrenuta je tokom razgovora između predstavnika Vlade Republike Azerbejdžana i grada Beograda.


Vlada Republike Azerbejdžana praktikuje da prijateljskim zemljama poklanja sredstva za obnovu parkova, a takve donacije ulepšale su do sada Bukurešt, Istanbul i druge velike gradove.

info sa - http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/25...o-nov--za-posetioce-sa-psima-poseban-deo-FOTO
 
kLUPE SU radili radnici zelenila ,cesme nisu kao u bulevaru jer su one od kamena uvezene iz cg i dosta skuplje pa su preradili kantu za smece u cesmu.Osvjetljenje je lose .Sama incjativa i donacija nisu toliko lose kao realizacija pogotovo sto su se mnogi tu propisno ugradili.JOS jednom mogli su da naruce klupe od amike kraljevo imaju odlican izbor a mogu i da urade po zelji ako neki arhitekta ima inspiraciju :kafa:
 
Izvinjavam se svima, ali moram da uskocim. Ne mogu vise da trpim da ste toliko negativni, toliko ste nezahvalni.
Dakle, na kojoj vi planeti zivite? Da li ste ikada izasli iz Srbije ili samo ganjate nekakve slicice po internetu da bi odnekle izcuturili nekakvo savrsenstvo ispred sebe da ga uporedjujete sa ovim sto se gradi u Srbiji i BGD?

Skoro dvadeset godina zivim u Severnoj Americi (uzduz i popreko), hobi mi je arhitektura i dizajn, zivela sam, posedovala, renovirala loftove kakve ste samo na filmovima mogli da gledate, a i danas zivim izmedju exposed brick zidova, dakle za uskogledanje i neavanturistu me ne mozete optuziti.

Neka mi samo jedno bice koje posecuje ovaj forum nadje i jedan jedni park u Torontu, Montreal-u, Bostonu, LA… koji je tako sredjen kao Tasmajdan ili kako je to zelenilo/rekreativni centar uradjen na Olimpu ili ta oazica mira u Sremskoj. Ako mi nadjete, pojescu ovaj ekran ispred sebe. Ljudi, pa mi govorimo o 300 puta bogatijim drzavama od Srbije, a to sto vidite na internetu je nesto lepo izniklo tek tu i tamo, a ne da je to standard za svetske gradove. Vi kako ovde raspravljate, covek bi pomislio da bi ziveo u raju ako bi ste te vase ilustracije sastavili i pretvorili u stvarnost.

Toliko zelenila u uzem centru grada kao sto je Beograd za svoju velicinu, nema gotovo nigde. Potpisujem. Toliko drvoreda duz ulica nema nigde. Potpisujem. I toliko razlicitih ponuda (i za pse, i za setace, i za zedne i za decu da se igraju…) da jedan park ima, nema gotovo nigde. Potpisujem. Kalemegdan. Ada....

Da li je to u Srbiji kompleks nize vrednosti ili nemogucnost da se sve sto je zapostavljeno 3 decenije preko noci ispravi, ja stvarno ne znam.
Iskreno vam savetujem da izadjete iz svakodnevnice i da onako sa strane pogledate realno svet. Bili bi ste mnogo sretniji ljudi. Garantujem i potpisujem.

Toliko ste me iznervirali da cu morati da nastavim dalje na onoj "Da li smo najbori na svetu…" temi.
 
O cemu ti pises woonice ? Sta te je to toliko iznerviralo, nase negativno misljenje o renoviranom Tasu ?
Ako zivis u Americi 20 godina, kako znas kakav je Tasmajdan sada, kako odande ti ocenjujes da li su svetiljke dobre ili isuvise tamne, kako znas da li je klupa udobna ili ne. Iz prilozenih fotografija ?
Onda se prebacujes na Kalemegdan, Olimp,oazu u Sremskoj... koji nikakve veze sa Tasom nemaju, barem ne u ovoj temi.
Drvece je lepo, i to opet nema skoro nikakve veze sa ovom vlascu, ako si zelela da branis vlast. Drvece je uglavnom starije od vecine nas koji ovde pisemo, to koje se tebi dopada. Ne znam da li su upoznata, ali smo prosle godine izgubili najimpozantniji drvored u gradu.
Ne znam kakve su vase cesme u Bostonu,L.A. ili gde vec, ali su ove katastrofalno ruzne na Tasu. Klupe su najjeftinije moguce, u Beogradu i okolnim gradovima imamo lepse, udobnije a i modernije. Isto bih rekao i za rasvetu. Ja nisam osoba koja bi mogla puno da prica o Tasu, jednostavno to nikad nije bio moj park,(moj je bio Kalis) ali znam dosta osoba za koje znam da je Tas njihov park, i cenim njihovo misljenje, oni su mi sami rekli sta im se ne dopada.
Uzgled me interesuje na osnovu cega su Maderi dali veci parking, na ustrb parka ? To je privatni parking, mislim ne mogu ja tamo da se parkiram, ako ne idem u Maderu ?
 
Problem je sto su data 2 miliona eura za rekonstrukciju parka,a brat bratu je ulozeno 1 miliona a pola je odletelo u dzep.U tome je problem.Da smo i bogatiji od tih zemalja koje si pomenula i dalje bi drpanje bilo 50% kod nas.To je problem.

Trebamo srtremiti maksimumu a zadovoljiti se prosecnom realnoscu,o tome se ovde radi.
 
Odlepio sam totalno kada sam danas prosao tasmajdan na nekim mestima kocke vec popucale, a rekonstrukcija jos nije n zavrsena. Cesme su uradjene kao replike iz perioda soc-realizma, kante za djubre takodje. Neki ljudi su juce uvece pustali pse da jure po parku, bez obzira sto imaju svoj kutak. Odlepio sam totalno, nisam poneo fotoaparat, ali slikacu okrnjene pojedinosti.
 
vucko":gj5gxrb8 je napisao(la):
Problem je sto su data 2 miliona eura za rekonstrukciju parka,a brat bratu je ulozeno 1 miliona a pola je odletelo u dzep.U tome je problem.Da smo i bogatiji od tih zemalja koje si pomenula i dalje bi drpanje bilo 50% kod nas.To je problem.

Trebamo srtremiti maksimumu a zadovoljiti se prosecnom realnoscu,o tome se ovde radi.
Ukoliko bi imali specifikaciju izvedenih radova sa cenama, mnogo bolje bi znali na sta je potroseno 2 miliona eura, ne znam da li su te informacije dostupne ?
 
Naravno da nisu dostupne.Kada su sadili samo jednu vrstu cveca u centralnoj aleji to govori dokle je islo drpanje,a videlo se na renderu vise razlicith sorti drveca.

Nisam stigao videti,da li je tacno da je prosiren parking Maderi u parku?
 
Jeste prosiren je parking, nije poplocan vec je preko zemlje ili trave,
ajde tako da kazem presvucena nekom mrezastom gumom...
 
Henry_Chinasky":3u27p5sx je napisao(la):
Jeste prosiren je parking, nije poplocan vec je preko zemlje ili trave,
ajde tako da kazem presvucena nekom mrezastom gumom...
Da li je to sada privatni parking Madere ? Kako moze neko da pokloni nekoj firmi parking(deo parka),a sa druge strane gradjanima prodaju parking mesto za 10 000 eura ?
Kod Liona je kafic Kornjaca isto tako uzeo deo parka, ali za svoju bastu, samo je odsekao deo parka i zastaklio.
 
Ali ajde ja tebe Bulevarac da pitam kao ti znas kako je na zapadu? Ja sam barem provela pola zivota tu, a pola ovde. Naravili ste slike Tasmajdana sa svih strana. Takve igrackice za pse u svome zivotu nisam videla, a obisla sam skoro pa kuglu zemaljsku. A je li ti znas kakve su klupe ovde i da li restoran pored parkica u Starom Montrealu ima prava da zablokira citavu ulicu? Recicu ti: Npr. Restoran Gibbys ima i parking, ali im to nije dovoljno pa ne samo da je prisvojio prostor uz trotoar za automobile svojih gostiju, nego je oteo i prostor do tih automobila i napravio dva reda automobila jedan uz drugi, a ostalima u saobracaju ostavio mali prolaz pa cesto moras da se popnes na ivicnjak da bi nastavio tim putem. Moze im se.

A to kada se nesto napravi, bilo sta, mislite da traje negde druge i da je sve zavrseno pod konac? Jao majko, ne mogu da verujem. Znate kada je sve zavrseno? Meseca Lumburga. A stvari takodje uz put ponestaju.

Zaista mi nije namera da se inatim i prepirem. Mnogo mi je lepse da se slazemo. Ali ne mogu da popustim, jer mi istina ne da mira.
 
Radi se o donaciji od 2 miliona eura od strane vlade Azerbejdzana.Cak su spremni i da daju jos novca ako zatreba nesto da se uradi.Recimo,da ove cesme budu od nekog kamena a ne betonski odlivci za kante,i recimo da se pojaca osvetljenje.

Naravno,nasi to ne zele da urade jer bi onda morali da iznesu finansije na videlo Azerbejdzancima,cime bi videli koliko su nasi drpili.

Radi ilustracije,proslogodisnja rekonstrukcija Bulevara,ukljucujuci asfaltiranje,postavljanje instalacija,toplovoda,nove kontaktne mreze za tramvaje i cesmi bez sadnje drveca je kostala 15 miliona eura.

I da,u Tasmajdanu u sklopu rekonstrukcije nije zasadjeno ni jedno drvo,naprotiv je poseceno podosta.

Henry,ako mozes uslikaj taj novi parking madere.
 
Ne bi bilo lose da pogledamo nekoliko svetskih primera:

Evo primera parka iz Njujorka koji je skoro izgradjen... biciklisticke staze, memorijalni prostor, setacke staze, klupice, itd itd.. na reci Hadson.

hudson-river-park-new-york-600x400.jpg


HUDB_02_web.jpg


IMG00204-20090628-18223-300x225.jpg


Hrivpkchelseajeh.JPG


Park je velicine 2.2km2 i kostao je oko $330 miliona. Tasmajdanski park je 20 puta manji, te bi rekonstrukcija naseg parka koristeci opremu slicnog kvaliteta kostala oko $16.5 miliona. Razumljivo je, Njujorski park je zahtevao mnogo vise posla, ali eto - bar imamo neki reper.

Bilo bi interesantno videti koliko je kostala rekonstrukcija npr. Szabadsag ter-a u Budimpesti, ili Gulhane parka u Istanbulu.
 
Staklena_Wool_nica":2nwsgv98 je napisao(la):
Ja samo kazem da svuda ima svakakvih. A kakvi su u nekim drugim bogatijm gradovima, ti u Beogradu su zlato.

Evo primera da uspostavimo ravnotezu:
http://urbantheories.blogspot.com/2010/08/joseph-burr-tyrrell-park.html
e sad sam se i ja iznervirao. evo i ja sam proveo pola zivota izvan granice pa sam video bolje, jedino ako se ti nisi negde krila po zapadu.
primer sto si ostavila trebo kao da utesi ili sta vec. pusti nam malo da gledam WATERFRONT ili HtO u torontu pa da zaplacemo svi.

stvar je ovde vrlo jasna, centralni beogradski park je imao izuzetnu priliku da postane nesto lepo i reprezentativno a desilo se to sto se desilo. park je trebao da poprimi savremen izgled u maniru francuskih ili austrijskih zelenih urbanih povrsina, bez kovanih gvozdja i ostalog klasicizma. nikao cyber space varijanta ali jedna odmerena savremena pejzazna arhitektura u skladu sa svojim okruzenjem, plus sve to sa ozbiljnim pristupom je moglo da se izvede i sa mnogo manje novca a pri tom i da st*** sa vlasti uspe i da se ogradi...

ps. jedine pozitivne stvari su: uvodjenje ograde za kerove, zelena povrsina je ostala zelena (svesni zemlje svoje moglo je i gore)
 
@woonica, Nesto nije u redu sa tvojim odgovorima. Ti kao da si izvodjac radova, pa branis po svaku cenu rekonstrukciju Tasmajdana.
Da bi uopste poredio Tasmajdan sa bilo cime, prvo moras da vidis, osetis novi Tasmajdan, a posle sve ostalo, zar ne?
Ja sam napisao da imam prijatelje, koji u Tas izlaze 2 x dnevno zadnjih 30 godina, pa ih smatram merodavnim da ocene, a i njihova zapazanja sam i preneo.
Stvarno se cudim nekome ko je frapiran mobilijarom za pse, a pola zivota proveo preko. Nisam ni ja to video u parkovima preko, mozda zato sto mu tamo i nije mesto ? Taj "mobilijar" kome se divis, si u Beogradu mogla da vidis jos 80-tih godina, u klubu Milicioner, na Bezanijskoj kosi. Taj "mobilijar" sluzi za dresuru pasa, i ja sam svog prvog psa vodio bas u klub Milicionar, 81. godine.
Tamo sve te prepreke imaju nekog smisla, jer ti vodis psa na dresuru, a trener ti objasnjava kako i sta trebas da radis. Park nije mesto za dresuru pasa, valjda je mesto za setnju pasa i njihovo druzenje. Uostalom nisu svi psi ni pogodni za dresuru, cak vecina Tasmajdnsikh pasa su kucni mali psi, poptuno nezainteresovani za ikakvu obuku. Ti psi najvise vole da se jure sa drugim psima, isto to najvise vole i njihovi vlasnici, jer psi posle budu mirni kod kuce., i ne trebaju im sprave za dresuru :S
Okacila si link , kojim zelis da uspostavimo ravnotezu sa Tasom ?
Link koji si poslala, u prvoj recenici kaze da je ovo verovatno najruzniji park u Torontu. Ti poredis najruzniji park u Torontu sa Tasom, uzgred taj park koji si poslala mi lici na neki backyard, a ne najpoznatiji park u Torontu.Kako i zasto poredis Tasmajdan koji je posle Kalemegdana, mozda najznacajniji park u gradu, i nekretnine u njegovoj blizini spadaju u najskuplje u gradu i drzavi, sa nakim backyard-om ?
Cak i na fotkama tog najruznijeg parka u Torontu su cesme lepse od ovih nasih, i imaju neku ogradicu, kao od kovanog gvozdja, dok su kod nas deo sa psima ogradili ogradom za zivinu.
Ukoliko pogledas prethodne stranice, videces da mi ovde u Srbiji imamo lepsih, kvalitetnijih i modernijih mobilijara, pa se pitamo zasto neki od njih nisu primenjeni u jednom od najpoznatijih gradskih parkova.
 
@jovanovm tesko da mozemo tako lako da poredimo cene rekonstrukcija parka. Niti znamo sta je radjeno, niti u kom obimu.
Mene cudi ono sto Vucko rece, naravno da nije dostupno. Zasto nisu dostupne cene i specifikacija izvedenih radova na Tasmajjdanu?
Zasto je to tajna ? I da li neko zna da li je to tako, ili mi samo nagadjamo da je tajna ?
Ako nas prati Sabic, nek kaze on :)
 
Ovo je trenutak za protest uz podršku Piratske partije. Dokumenta na sunce!
 
Bulevarac,nije cak ni raspisan tender za izvodjaca radova vec su uzeli firmu koja je radila bulevar i svugde radi kuda behatonira MN loznica.
 
Ok sto nisu raspisali tender, nego jel ima specifikacija radova, i cena. Mislim to mora da ima, da bi se ugovorio posao, bez toga je nemoguce ista odraditi, osim na rec, a to se nikada tako ne radi. Znaci sigurno postoji specifikacija radova, sa nekom cenom. Mene samo interesuje na osnovu cega je to tajna ? Da li imamo nekog pravnika na forumu, ili koga vec, ko bi to mogao da nam pojasni. Bilo bi lepo saznati nesto vise o dostupnosti informacija u ovakvim slucajevima.
 
Barem sam pred svojom savescu cista da ne predstavljam nikakvog developera niti vlasnika restorana. Mnogi su u Srbiji koliko vidim preoptereceni vladom i svako sumlja da ako ne mislis i zivis kao vecina, da ti podrzavas tu vladu. Lepa kategorizacija bogami. Ja sam ovde sa prijateljskim namerama, ali ne i da vam povladjujem.

Naravno da sam izabrala neki bezvezni park u Torontu, jer kao sto rekoh, zelim da drzim balans. Niti je u Torontu sve lepo, niti je u Beogradu sve savrseno. Ali na ovom forumu ima ljudi koji idu u jednu krajnost, a bojim se da ne zele da vide da takva perfekcija kakvu oni zamisljaju nigde ne posotoji.

I ako je nekome Waterfron u Torontu ili taj park pored Hadson River u NYC primer kako treba park da izleda, onda mislim kriterijumi moraju da se snize i za Beograd. Bila i proverila.

Toronto je jedan od najruznijih gradova i postaje jos ruzniji dok pricamo. Bez ikakve estetike se siri, sve u istom stilu. Nemilosrdno.

Naravno da postoji lepsi i savremeniji parkovi od onih u Beogradu (da li ste ikada imali priliku da odete u Millennium Park u Chicago-u?). Ali u tome i jeste citava poenta. Izabrali ste jadan, dva parka u citavom jednom velikom bogatom gradu (cije drzave su by the way opustosile druge drzave, bas kao sto ta vlada tu pustosi svoj narod), a ostale jadne parkove ste ignorisali. Dakle, probirate iz svakog grada po nesto i onda to uporedjujete sa Beogradom.

A to gde sam isla i sta sam videla, to mozemo do sutra da listamo. Razlika je u tome, sto ja u sva ta mesta nisam isla samo kao turista pa trazila ono najlepse u njima, vec sam ih videla iz svih perspektiva, jer sam u njima zivela. Da ste bili u slicnoj situaciji i vama bi Beograd izgledao kao veliki potencijal koji napreduje.

Moje licno misljenje je ono generalno, kad se sagledaju mogucnosti, volja, a i korupcija bilo kojeg drustva, e onda Tasmajdan sa danasnjih slika (iako jos sve nije pozelenilo i procvetalo) izgleda mnogo bolje nego pre, izgleda tradicionalno, ali sarmantno, a koliko vidim na video klipovima i deca su razdraganija.

Koliko vidim tu je popularna ona parola, pa koristim kviska da je ovde upotrebim: Pravda za Beograd!
 
Evo pronaso sam nekoliko fotografije nekih parkova koje sam video u Peru-u.
Nazalost nikada nisam fotografisao parkove i detalje, a imalo bi sta da se vidi :S

Miraflores, jedan od centralnih parkova u Limi. (nije velik, ali je bas lep, klupe, kante, ograda,svetiljke, unutrasnje dekoracije, koje se nazalost ne vide.
miraflores.jpg

japark.jpg

bastam.jpg


Park zaljubljenih, isto Lima, park pored okeana.
parkh.jpg

park2f.jpg

parkzaljubljenih.jpg


Ovo su samo neki od parkova u Limi, bio sam impresioniran izgledom i paznjom koju posvecuju parkovima.
 
Staklena_Wool_nica":wq2800y3 je napisao(la):
Barem sam pred svojom savescu cista da ne predstavljam nikakvog developera niti vlasnika restorana. Mnogi su u Srbiji koliko vidim preoptereceni vladom i svako sumlja da ako ne mislis i zivis kao vecina, da ti podrzavas tu vladu. Lepa kategorizacija bogami. ...


Moje licno misljenje je ono generalno, kad se sagledaju mogucnosti, volja, a i korupcija bilo kojeg drustva, e onda Tasmajdan sa danasnjih slika (iako jos sve nije pozelenilo i procvetalo) izgleda mnogo bolje nego pre, izgleda tradicionalno, ali sarmantno, a koliko vidim na video klipovima i deca su razdraganija.

Koliko vidim tu je popularna ona parola, pa koristim kviska da je ovde upotrebim: Pravda za Beograd!
Ukoliko ti zakljucujes da su deca razdraganije posle restauracije, i to potkrepljujes video klipovima, pitam se o cemu mi ovde polemisemo ?
 
Vrh