Дај не млати. Чак и по западним изворима број војника из Северне Кореје у Русији је 1,6% од укупно ангажоване руске војске.
Ali su svi raspoređeni oko Kurska... Bitna je disperzija kada se gleda statistika, ako razumeš šta to znači?
Дај не млати. Чак и по западним изворима број војника из Северне Кореје у Русији је 1,6% од укупно ангажоване руске војске.
Ali su svi raspoređeni oko Kurska... Bitna je disperzija kada se gleda statistika, ako razumeš šta to znači?
Знам шта је дисперзија.
Не постоје чињенице које доказују ни број ни искључиво место распоређивања, тако да је прича о томе млаћење у празно. Управо супротно - чињенице доказују да у Курској области на руској страни доминантно делују јединице РФ.
Такође, РФ и ДНРК имају уговор који предвиђа реципрочну непосредну војну помоћ у случају напада на једну од две земље. С обзиром да је Украјина извршила упад у погранични део Курске области која је међународно признати део РФ, не видим зашто присуство снага ДНРК привлачи толику пажњу западних медија. Евентуално присуство снага ДНРК на ратишту у РФ више видим као стицање ратног искуства за њихове војнике него као некакав значајни допринос ратним напорима.
Verovatno privlači pažnju zato što RF to uporno negira
Zanimljivo mi je takođe i to što je Rute juče predstavio najnoviju liniju propagande koja glasi da je ekonomija Rusije na nivou Belgije i Holandije zajedno. Osim što to nije tačno jer je razlika oko 300 milijardi dolara u korist Rusije, ranija linija propagande se bazirala na poređenju Rusije sa Italijom, ali su shvatili da psihološki to zvuči previše napredno da bi se uklopilo u narativ koji forsiraju, a to je da je Rusija zaostala i sirotinjska despotija. Toliko su uporni da pokažu da je Rusija samo regionalna sila pa su poređenje razvodnili na zbir Belgije i Holandije jer psihološki zvuči manje relevantno od Italije. To nije ništa drugo nego ispiranje mozga jer dihotomija svetska/regionalna sila ne pravi nikakvu praktičnu razliku na terenu.Rute je predstavnik "simbol politike", ostaće dosta toga na rečima. (Tramp je iovako uvek tražio 2%)
Ne znam šta je tu neuobičajeno, imali smo nažalost ratove - ratovali su 20-to godišnjaci. Svako ko je tada odslužio vojsku je mogao biti mobilisan. To što Zelenski nije do sada želeo da mobiliše tu starosnu granicu je njegova odluka, kao što je i odluka Putina da ne proglasi mobilizaciju u Rusiji, nego npr. dovodi vojnike iz Severne Koreje.
Ono sto je najstrasnije je da je taj napad najverovatnije uzrokovan zeljom odlazece administracije da se cena gasa i nafte poveca u prvim danima Trampove vlasti. Znaci ukrajionska vojska direktno je uposlena u medjupartijskom obracunu u SAD.A pazite sad ovo. Ukrajina je poslala 9 dronova da unište pumpnu stanicu Turskog gasovoda na mestu gde on silazi ispod Crnog Mora. Dakle Ukrajincima je NAREĐENO da unište poslednji operativni gasovod koji Ruskim gasom snabdeva Evropu (naravno i Srbiju)! Posle uništenja Nord Strima i prekida prenosa preko Ukrajine, sad i ovo. Znate li šta bi to značilo za cene i raspoloživost gasa na svetskom tržištu? Savršeno je jasno da odluka o ovako strateški značajnoj akciji prosto ne može da bude doneta od strane Ukrajinaca. Nešto tako su mogli narediti samo Amerikanci. Eto kakvu sudbinu Ameri spremaju Evropi. Srećom, ovaj put su Rusi uspeli uništiti svih devet dronova.
Bravo. Oov je sustina razloga za suverenost.To vam je priča i sudbina kad god dozvolite da imate strane gospodare zbog nekih trenutnih "dobitaka". Uvek je tako bilo i uvek će biti.
Mislis mi smo skola za Ukrajinu posto je Ukrajina trenutno sada u situaciji SRJ 1999 i vracena je cak 30 godina nazad ako se uzimaju u obzir sva razaranja teritorije, ona je na nivou razvoja iz 1969te u ovom trenutku.Za nas. Jer to što se tamo dešava neće biti samo tamo. Ko ne uči u školi, a Ukrajina je za nas škola, uči na teži način.
Mislis mi smo skola za Ukrajinu posto je Ukrajina trenutno sada u situaciji SRJ 1999 i vracena je cak 30 godina nazad ako se uzimaju u obzir sva razaranja teritorije, ona je na nivou razvoja iz 1969te u ovom trenutku.
Tramp najavio formiranje novog odeljenja: "Vreme je da se to promeni"
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp danas je najavio da će osnovati novo odeljenje pod nazivom Služba za spoljne prihode koja će "prikupljati carine i sav prihod" iz stranih izvora.www.b92.net
Visoke carine u ovako ogromnom obimu su izrazito kratkovida politika. Carine su nerazdvojni deo logike tržišta, a ono je samo izraz stvarnog odnosa ponude i potražnje. Ne može tako da se manipuliše odnosima vrednosti a da tržišni mehanizmi ne reaguju. Ovo će uspeti samo privremeno, samo dok se dosadašnji Američki trgovinski partneri silom prilika ne preusmere na prodavce koji su jeftiniji od USA. To je možda moglo da ima neki trajniji uspeh dok je Amerika bila jedino mesto gde se mnoge robe mogu kupiti. Ali usponom Kine to je prestalo da važi. USA više nema monopol, i to ruši celu ideju sankcija i nenormalno visokih carina. Ovako će samo još više njih krenuti ka BRIKS-u.
Trampove najave mogu da se tumače kao spremnost Amerike da žrtvuje veći rast ekonomije na određeno vreme s ciljem podsticanja domaće produktivnosti i konkurencije nauštrb Kine jer ako ostane ovakva dinamika kakva jeste, izgubiće primat u svim ključnim oblastima trgovine i industrije.Tramp najavio formiranje novog odeljenja: "Vreme je da se to promeni"
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp danas je najavio da će osnovati novo odeljenje pod nazivom Služba za spoljne prihode koja će "prikupljati carine i sav prihod" iz stranih izvora.www.b92.net
Visoke carine u ovako ogromnom obimu su izrazito kratkovida politika. Carine su nerazdvojni deo logike tržišta, a ono je samo izraz stvarnog odnosa ponude i potražnje.
Carine ne funkcionišu tako. Carini se roba koja se UVOZI.
U međunarodnoj trgovini carine određene zemlje ne pogađaju one koji kupuju iz te zemlje, već one koji prodaju toj zemlji.
Amerika je najveće tržište na Svetu i to je poenta Trampovih carina.
Kupovina i prodaja su povezani. Trebalo bi da postoji ravnoteža. Stranu valutu koju dobijete prodajom morate u sličnom iznosu i potrošiti. A to znači da je poželjno ako su uvoz i izvoz u toj valuti uravnoteženi. Ako je izvoz vaše robe ne neko tržište ograničen zaštitnim carinama, pa je vaša roba tamo skupa, onda tamo nećete moći puno da prodate, pa nećete ni od njih dobiti puno te valute. A onda ne možete ni kupovati od njih, i tako trošiti dobijenu valutu, jer je nemate dovoljno ili ste opterećeni troškovima konverzije, ako trošite drugu valutu. Zatim će druge zemlje odgovoriti svojim odmazdama kreiranim tako da štete i Američkom uvozu od njih, i indirektno Američkom izvozu i kod trećih zemalja, pa će tako te treće zemlje morati da uračunaju i te troškove kad biraju sa kim je bolje trgovati. Postoje i efekti koji mogu povisiti kurs dolara, što se opet prevodi u cenu poslovanja sa Amerikom. Zar onda nije u svakom smislu bolje trgovati sa onima koji vas ne kažnjavaju ogromnim carinama? Recimo sa Kinom? A to se radi zato što vas sve to na kraju izađe bitno jeftinije, a ne zato što volite jednu ili drugu zemlju. Zato sam pod "jeftinim" i "skupim" mislio na ukupan, konačni zbir raznih šteta i koristi, tj na opštu korist koju kupovinom od Amerike ima neka država. Tu Američku prodaju drugim zemljama sam izdvojio kao najvažniju jer je baš veća prodaja smisao Trampovog podsticanja privrede, a tu prodaju delimično određuje koliko je drugim zemljama isplativo da oni prodaju Americi. Obim ukupne razmene, a ne jednostrane "razmene". Carine na Američki uvoz njihove robe indrektno, kroz mehanizme tržišta, utiču na to. Zato to na duže staze neće postići Trampo cilj. O čitavom nizu raznih negativnih aspekata takve politike velikih carina postoje čitave gomile članaka. Jedan od mnogih:
‘Off the charts’: How Trump tariffs would shock U.S., world economies
If implemented, the former president’s tariff plans would lead to higher costs, stock market volatility and feuds with the rest of the world.
Postoje i izvozne carine, koje drzave mogu uvesti da obeshrabre izvos nekih roba.Carine ne funkcionišu tako. Carini se roba koja se UVOZI.
Zapetljao si se poprilično...
Procena je da će gubitak američkog tržišta više pogoditi targetirane zemlje kroz selidbu proizvodnje. Mnoge kineske kompanije se spremaju na to ugovaranjem kapaciteta po Vijetnamu, Indiji, Meksiku itd... Amerika to "toleriše", jer je to u funkciji ostvarenja cilja tarifa. Kina već ima zbog prethodnih tarifa usporavanje rasta.
Drugi, mada mislim beznačajni efekat, može biti supsticuija uvoza. Mada to u slučaju SAD nije toliko baš izvodljivo, niti je to cilj tarifa.