Šta je novo?

Svetska politika

Možda nisam dobro objasnio, ali nije "zapetljano". Činjenica je da je u međunarodnoj trgovini ravoteža uvoza i izvoza ključna. Pre ili kasnije, više ili manje indirektno, svaka država mora da uravnoteži čitav spoljni promet. Strane valute niti smeju previše da se nagomilavaju, niti smeju samo da se troše. A ako vašem izvozu neko pravi veštačke prepreke do nivoa koji odgovara trgovinskim ratu, nije preporučljivo da vi duže nastavite uvoz od njega kao da se ništa ne dešava. Tačno je da je Američko tržište veliko i privlačno, ali sada je to i Kinesko, i Evropsko, a sve više i mnoga druga. Pa ne verujem da je realna ideja da sada mnogi počnu da prave fabrike u Americi samo da bi izbegli uvozne carine, a onda sa zarađenim devizama opet kupuju Američku robu, iako su im Ameri bukvalno objavili trgovinski rat. Tako previše zarade ostaje u Americi. Čemu onda uopšte služi sedište firme u drugoj državi kad se tamo ništa ne dešava? To ima smisla za države tesno integrisane u zapadni ekonomsko politički sistem, gde su vlasnici neka nadnacionalna globalistička grupa ljudi kojoj je svejedno koje su nacije, gde plaćaju porez i gde sve posluju. Ali za firme iz ostatka sveta, zašto bi uopšte poslovali sa Amerikancima u jednim tako protekcionističkim uslovima? Za Indiju? Brazil? Kinu? Pogotovo kad druge države uzvrate, svojim protekcionističkim merama? Onda više nikome nije svejedno. Treba li da čekaju kada će im Ameri narediti "da se što pre prodaju", kao Tik-Toku? Ili bivši Ruski "Telegram" gde su vlasnika uhapsili dok nije dao sve lozinke i počeo da radi za zapadne tajne službe? Uprkos trenutnog profita, preveliki je rizik poslovanja sa državom koja toliko odstupa od principa slobodne trgovine koje je ranije sama proklamovala kao obavezne. Treba prvo napraviti fabriku u Americi koja se može isplatiti tek za 10 godina. A šta sve nekom sledećem Trampu može pasti na pamet tokom te decenije? Kad se jednom izgubi poverenje u stabilnost uslova za poslovanje, posle je kasno. Neće puno njih privući veliko Američko tržište ako je TO rizik investicije. Trampova ekonomska politika će upropastiti samo Evropu (ako se ne trgnu i ne reaguju, to je tačno), ali ostale? Ne verujem. Jednostavno će otići u manje profitabilna tržišta koja su međutim manje rizična, sa većim potencijalom rasta, i sa manjom konkurencijom.

Drži se ipak "geopolitike"... Ne zato što ti to dobro ide, nego zato što tu može da se vrti ta priča i tumači "ovako ili onako". Mašta je jedino ograničenje.

Ekonomija je, ipak, egzaktna nauka, skoro pa kao matematika.
 
Drži se ipak "geopolitike"... Ne zato što ti to dobro ide, nego zato što tu može da se vrti ta priča i tumači "ovako ili onako". Mašta je jedino ograničenje.

Ekonomija je, ipak, egzaktna nauka, skoro pa kao matematika.
ekonomija nije agzaktna, osim na nekom mikro knjigovoddstvenom nivou. To je skup "recepata" u koje se svi kunu dok ne ispadne da i ti recepti vise ne vaze. Ko je ikad radio u nekj krporaciji zna o cemu pricam.
U ekonomiji stalno se smenjuju ideje. setimo se obozavanja "cikaske skole" i Hajeka i propasti neoliberalizma.
Sem toga, Zuma je sve odlicno objasnio.
 
Vrh