Šta je novo?

Svemirska istraživanja

Još da dodam da se Teslini humanoidni roboti planiraju kao osnovna radna snaga na Mesecu, Marsu i za eventualno rudarenje po asteroidima, tamo gde se to isplati uzevši u obzir buduće troškove transporta, ali i na Zemlji za opasne ili repetitivne poslove. Tamo nisu opterećeni nezgrapnim svemirskim odelima pošto im je svejedno ima li negde vazduha i koja je temperatura. Oni će verovatno biti prvi putnici za Mars. Dve fanovske kreacije:

StarshipRobot.jpg


mars-base-bot-waiting-for-creator-png.11389
 
Nista od toga nema veze sa aktuelnim problemima na Zemlji. To je samo forma eskapizma. Kad se s**be jedna planeta, ide se na drugu, i tako u nedogled, ko parazit sa jednog domacina na sledeceg.

Covek se ponasa kao dete koje nije jos naucilo ni da samo brise dupe a vec bi da ide u beli svet. I ne, ovo ne vazi za svemirska istrazivanja u globalu, nego za Maskove ideje i poglede na to, koji se svi vrte oko nekog biznisa i obecanja bogatstva za 100 godina, dok se problemi i muke ovde i sada potpuno ignorisu. Iako su svima resenja maltene poznata i ocigledna. Ali oni koji odlucuju ne zele da ih primene. Mask se uopste ozbiljno ne bavi niijednim gorucim i aktuelnim svetskim problemom. Samo onim stvarima koje zvuce kul i slivaju mu jos para u dzep. Koje, opet, ne upotrebljava da poboljsa svet, nego da napravi jos kul reklama i investicija, i tako u krug i u krug.
 
Poslednja izmena:
,, .... To je samo forma eskapizma. Kad se s**be jedna planeta, ide se na drugu, i tako u nedogled, ko parazit sa jednog domacina na sledeceg.... ,,
Mož biti al ne mora 😂
Nit je bilo niti ce biti takvih odlazaka, vec se vraca na početak ,, novog,, ciklusa a malobrojni preživeli doživljavaju se kao nad prirodna bića u iznova rastućim civilizacijama tog novog ciklusa , naravno isto bivaju opčinjene magijom istraživanja vidljivog neba tj svemira.... :)
 
Evo još jednog primera. Teslin "Cybertruck" je gotov i prva isporuka će biti 1. Decembra. Inače to je veliki električni kamion, dakle na baterije, sa autonomijom od čak 500 milja. Treba se setiti da se najveći deo kopnenog transporta na Zemlji odvija kamionima. Time se eliminiše gigantska količina emitovanog CO2 koga stvara robni transport kamionima kad se koriste motori na fosilna goriva, plus najveći deo troškova održavanja. Tako da sada ostaje samo da se i što veći deo proizvodnje struje prebaci na obnovljive izvore. To tek predstoji da se izvede na održiv način, što ovaj rat lepo pokazuje, ali je bar generisanje energije u vozilima sa miliona neefikasnih malih motora po kamionima i automobilima prebačeno na centralizovane velike električne centrale koje su daleko efikanisnije i manje zagađuju, čak i kad još nisu obnovljivog, nego fosilnog tipa. A znatan deo proizvodnje struje u razvijenim zemljama već nije na fosilnim gorivima. To recimo jeste aktuelni problem na Zemlji, i to je Maskova zasluga.

tesla-semi-2023.jpg


I kao ilustracija beskrajnog broja fascinatnih detalja kojih se samo on može setiti i biti dovoljno lud da finansira njihov razvoj:

Pošto želi svoje kamione u svojoj svemirskoj luci, a između puta i kosmodroma je more, njegovi kamioni će prosto kroz vodu. Ne treba im most :)

Cybertruck will be waterproof 1.jpg


Cybertruck will be waterproof 2.jpg
 
Zuma, mislim da uopšte ne znaš o čemu pričaš. A to sve što opisuješ još nije ni pušteno u proizvodnju, a kamoli testirano u praksi.

Svakim postom sve više zvučiš kao Teslina PR služba. A znam da ih imaju nekoliko.
 
Inače, nemoj da misliš da nisam video tvog perfidni pokušaj gore da svakoga ko ne misli kao ti i tvoj idol okarakterišeš kao učenika ''korporacija koje rade protiv njega''. Kao što si na temi Epidemija svakoga ko nije mislio isto kao ti a suprotstavio bi ti se, nazivao antivakserima. Pa čak i javno optužio da su oni jedni od krivaca za broj smrti. Nemoj da misliš da sam zaboravio to, prešao sam preko toga ali ne i zaboravio. I kao što si nedavno na temi Obnovljivi izvori pokušao da svakoga ko se ne uklapa u tvoje političke kalupe automatski svrstaš među Trampovce i desničare. Tada sam ti napisao da ti poslednji put lepo kažem da prekineš da deliš ljude na one koji će da budu identični tebi, i na one koji su desničari, Trampovci, zatucani, seljoberi, antivakseri, teoretičari zavere i slično. Ja pređem preko takvih stvari, ali ne zaboravim.

Da ne govorim o tome koje je licemerje nekoga nazivati antivakserom i opičenim teoretičarem zavere kome je Tramp isprao mozak, a s druge strane na temi o Tesli i Masku pričati o nekim korporativnim urotama protiv Maska kao razlog i opravdanje njegovih neuspeha i šarlatanstva.

Mislim da bi ti bilo korisno da poradiš na izražavanju, ali ne govorim o rečniku niti o ružnim i lepim rečima, nego o iznošenju poente, iznošenju argumenata, kanalisanju misli i izvođenju zaključaka. Za vreme koje su na ovom forumu potrošio pišući postove gde obrazlažeš kako nemaš vremena da objašnjavaš nešto u detalje, i kako drugi prosto ne mogu sebi da priušte da uđu s tobom u raspravu jer nisu stručni koliko i ti (iako nikad nismo saznali za šta si tačno stručan, niti ćemo), mogao si za to vreme da napišeš postove koji upravo objašnjavaju neku stvar u detalje. Moj ti je savet da ako imaš problem sa iznošenjem činjenica, stavki i argumenata ili bar sa time da se to sroči u nekom propisnom formatu, nađi neku školu dikcije, pisanja, govora, prezentacije... nešto u tom smislu. Ima danas kurseva i za to. U suprotnom ću, ako se ova mora tekstova koji pričaju svašta a ne iznose konkretne argumente (osim perfidnih uvreda i omalovažavanja), i još uz to eskiviraju priložene kontra-argumente i činjenice iznete u kratkim i jasnim tezama, biti primoran da mislim da se ovde radi o onome što je Ajnštajn (inače jedan od najpametnijih ljudi u istoriji) uočio i izrekao - da onaj ko ne ume neku suštinu da objasni normalnim rečima i jezikom, onda ni sam ne razume to o čemu priča.
 
Poslednja izmena:
O bože ... nećeš valja ponovo.

Molim te da me poučiš kako bi trebalo pisati ako se neko ne slaže sa tobom, a da ti ne počneš sa ovakvim uvredama. Ja mislim da je ova tema jako komplikovana i da oni koji vide Maska kao neko oličenje zla prosto nisu upoznati sa dovoljno činjenica i da zato greše. Nisam rekao da su plaćenici oni koji se sa mnom ne slažu, nego da takve priče originalno stvaraju ekipe koje plaća industrija ugrožena Maskovim firmama. Zatim DRUGI ljudi poveruju tim pričama jer većina ima pametnijeg i prečeg posla nego da troši ogromno vreme proveravajući svaku priču sa Interneta ili prateći sve što Mask govori i radi. Dakle ONI (u ovom slučaju ti i drugi koji su slično pisali) nisu ništa krivi, već prosto možda nisu upoznati sa svim činjenicama (ili ja možda grešim, naravno) i da zato (po mom mišljenju) greše. Nikakva uvreda ni omalovažavanje mi nije bilo ni na kraj pameti. Jedni misle jedno, a drugi nešto drugo, i to je sasvim u redu. Zašto stalno ovako reaguješ? Meni jednostavno nije jasno kako je tebi moguće saopštiti da MOŽDA nisi u pravu (po nečijem mišljenju), a da ne dobije ovakav odgovor. Da imam vremena da ulazim u duboke rasprave o pravcu razvoja civilizacije i koristi od raznih rešenja ja bih to uradio. Pošto nemam, bolje da makar samo kažem kad mislim da je nešto pogrešno, nego da ostavim situaciju kojoj troje ljudi napadaju nekog ko po mom mišljenju nije kriv bez i jedne poruke protiv takvog stava. Da je neko drugi to bar spomenuo, onda ne bih ja. Ali pošto nije, u takvoj situaciji treba da ostane zabeleženo da se bar neko ne slaže u vezi Maskove krivice i da o tome ne postoji konsenzus. To je korisno za sve koji čitaju. Neslaganje sa nečijim stavom nije karakterni sud, a često čak ni komentar o nečijem znanju jer je u pitanju jedna konkretna činjenica ili jedna uska oblast koji niko nije obavezan da zna, niti to išta znači.
 
Vidi, još smo ok. Samo ti kažem da ne misliš da si pametniji od mene i da ne budeš u iluziji da ne primećujem zrnca omalovažavanja i etiketiranja koje suptilno pospeš po svakome ko se u nečemu otvoreno ne slaže sa tobom.

Pogledaj svoje postove u kojima detaljno obrazlažeš zašto ne možeš detaljno da obrazložiš svoje stavove. Sama ta rečenica je apsurdna, ta situacija, da neko piše eseje zašto ne može da piše eseje na neku temu. Ja sam ti rekao već, kao neko ko se bavio i pisanjem - poradi na tome, poboljšaj se, ako treba nađi uputstva i savete kako se to radi. Biće lakše i tebi i drugima. Ovako samo ispada da se iznova potvrđuje Ajnštajnova izjava, da neko ko ne ume nešto da objasni konkretno i jednostavno, ni sam ne razume to o čemu priča.
Zašto stalno ovako reaguješ?
Zato što je moje mišjenje da si ti nepopravljivo arogantan i sujetan, a uz to uvek bežiš od onih stvari i argumenata koje ti ne idu u prilog. Pa tako drugima deliš lekcije o svemu i govoriš im da te nisu dostojni. To jest da ne mogu da te razumeju osim ako, isto kao i ti, ne isčitaju 50 knjiga o elektrotehnici, fizici, mehanici i astrofizici. S tim što uopšte ne verujem da si išta od toga ikada pročitao. No dobro, to je druga tema, a i moje pravo da mislim šta hoću.

U postu malo iznad sam ti u stavkama naveo nekoliko projekata u kojima se Mask žestoko izblamirao ili pokazao kao prodavac magle. Ti si, isto kao i na drugim temama, sve to iskulirao i eskivirao i nastavio dalje. Na temi o Kovidu si bar s vremena na vreme umeo da priložiš neki validan argument kao zamenu ili makar one grafikone pa da tu daš neki privid stručnosti i kredibilnosti. Dok se ovde došlo do toga da na moje teze gde je sve Mask pukao, ti ovde pišeš o nekim električnim kamionima koji će da plove po vodi i još kačiš screenshot nekog zaliva?

Da li si ti ozbiljan?
Prvo, da li ti zaista misliš da je kamion na struju koji će da plovi u vodi dobra ideja?
Drugo, da li ti zaista misliš da nekog zanima ofrlji screenshot Brazos Santiago moreuza?
Treće, da li si se malo informisao o dosadašnjem toku razvoja tog kamiona, i o brojnim ograničenjima i preprekama koje još uvek nije savladao?
Meni jednostavno nije jasno kako je tebi moguće saopštiti da MOŽDA nisi u pravu (po nečijem mišljenju), a da ne dobije ovakav odgovor.
Ironično da ovo izjavi neko ko nikada na forumu nije priznao svoju grešku ili rekao izvini, a za 13 godina provedenih na njemu, dao je svega 28 ili 29 podrški nečijem mišljenju.
Molim te da me poučiš kako bi trebalo pisati ako se neko ne slaže sa tobom, a da ti ne počneš sa ovakvim uvredama.
A gde su te uvrede, jel možeš da ih citiraš? Označi mi deo posta gde sam te uvredio.

Ja npr tvoje uvrede ne mogu da citiram, jer nisu otvorene uvrede. Još. Ali mogu da citiram sva snishodljiva obraćanja sa ove i drugih tema. A i klevetanja ti ne manjka. Kao što rekoh, nemoj da misliš da sam zaboravio da si me zvao antivakserom i da si između ostalog i meni pisao da sam odgovoran za slab odziv vakcinacije.
 
Poslednja izmena:
Pošto nemam, bolje da makar samo kažem kad mislim da je nešto pogrešno, nego da ostavim situaciju kojoj troje ljudi napadaju nekog ko po mom mišljenju nije kriv bez i jedne poruke protiv takvog stava. Da je neko drugi to bar spomenuo, onda ne bih ja. Ali pošto nije, u takvoj situaciji treba da ostane zabeleženo da se bar neko ne slaže u vezi Maskove krivice i da o tome ne postoji konsenzus.
Jel to znači da i kada neko priča ružno o Željku Mitroviću, ti uđeš u raspravu i kreneš da ih ispravljaš i demantuješ? Jer nije u redu da neko priča ružno o čoveku koji, gledano iz jedne perspektive - zapošljava toliko ljudi, pravi toliku zaradu u Srbiji i izvozi njenu kulturu. Zar ne? Jel to nešto ružno? Pa nije. Čovek pravi leba ljudima, i još izvozi kulturu. Eto.

Takođe, i za Mitrovića se može izvesti argument da on nije ni za šta kriv. Jer prosto, da narod ne gleda i ne podržava njegov sadržaj i poslovnu politiku, on ne bi bio tu gde jeste. On samo daje narodu ono što narod želi. Tako da nije kriv ni za šta. A čak ni pravno nije kriv, jer ga ni RRA, ni Tužilaštvo, niti bilo ko nikad nije osudio za nešto. Koliko je meni poznato.

Ono što mene zanima je da li ti onda i u tim slučajevima urgiraš da se ne govori ružno o čoveku, i da se ne okrivljuje nešto za šta on nije dokazano kriv?

Pretpostavljam da nećeš odgovoriti. Ali u redu je, to će samo ponovo potvrditi ono što sam napisao par postova pre.
 
Poslednja izmena:
Kamioni-amfibije i roboti-rudari za planetu nazvanu po šifri od imena nekog Maskovog deteta...

Raspravljati ovako ozbiljno o idejama čoveka koji pati od blažeg oblika autizma - i da nije sam rekao, vidi se - pokazuje da živimo u proročkom dobu, tako mi Grete, koja, eno, pristade na atomske centrale (!!!)...

Mask ima pozitivne strane - velika većina ljudi ih ima - ali ja se pitam da li je sve ovo moguće. Eno ga Monopolista operativnog sistema (MOPS) prešao sa epidemiologije na kukuruz, lepteyebo.

Mora li svaki put da se uništava civilizacija iracionalnostima, od Rima i ranih hrišćana, preko svih zaluđeničkih pokreta, do ovih savremenih kultova?
 
Da se malo udaljim od nekih momenata ovde, ja nemam problem s tim konkretno sto je neurodivergentan i ne mislim da je to hendikep za dobre ideje. Ima i gomilu dobrih ideja, koje u klasicnom americkom maniru predstavlja kao da su mnogo dalje razvijene nego sto zaista jesu. Ali najbogatiji covek na svetu ne moze da nastavlja da ide ka bilion dolara i da bude ubedjen kako je on jedina velicina koja bi trebalo da se pita za razvoj svih tih revolucionarnih tehnologija, posebno jer dobija velike velike subvencije iz SAD, ne ide sve iz njegovog dzepa. "Tesla" proizvodi disproporcionalno mali broja automobila u odnosu na to koliko vredi...
 
To da Mask pati od autizma je najverovatnije laz. Jedna od mnogih njegovih lazi i samopromocija.
Teslin kamion NE IZLAZI 1.decembra. Ono sto najavljuje je da ce navodno izaci je CYBERTRUCK. Teslin kamion (Tesla Semi) necemo videti jos ko zna koliko godina, ako ikad posto sve u vezi tog koncepta smrdi.
Lik je u ratu protiv ekonomicnih i logicnih sistema transporta kao sto su autobusi i zeleznica. Zasto je to tako? Da li je njegova navodna opsednutost putovanjem na Mars i istrazivanje svemira iskrena? Paa, ima tu dosta materijala.

Da ne bih drvio dalje u ovoj temi o njemu (steta je), ko se interesuje za nesto drugo o tom liku i njegovim "idejama" koje uglavnom i nisu njegove, preporucujem:

 
U pravu si. "Truck" na engleskom znači kamion, pa je Cyber-Truck u prevodu "Kibernetički kamion": Međutim oni su kamionom nazvali nešto što je između automobila i malog kamioneta, dok pravi kamion ima ime koje uopšte ne asocira na kamione - "Tesla Semi". Bukvalno suprotno od logičnih i očekivanih imena. U brzini sam zameno dva naziva. Međutim po slici i kontekstu se vidi na šta sam mislio.

Dakle, proizvodna linija za pravi veliki teretni kamion, "Tesla Semi", je spremna i prve isporuke kupcima počinju već 1. decembra. Nema tu više ničega što "smrdi kao koncept" jer su konceptualne dileme davno razrešene, pa je ovo sad već gotov serijski proizvod. Svi proračuni govore da će eksploatacioni troškovi (gorivo, održavanje, logistika korišćenja flote kamiona) za takav robni transport biti drastično manji, kasnije možda čak i nekoliko puta manji. I to će biti početak još jedne od čitavog niza pravih malih i velikih revolucija za koje je zaslužan Elon Mask. Ovaj put ne za individualna vozila nego za globalni transport robe. Dok Cybertruck kreće verovatno negde sledeće godine. Problem je bila potreba, prvo za razvojem, a kasnije pre svega za drastičnim povećanjem obima proizvodnje nove vrste litijumskih baterija bez kojih teški električni kamioni nemaju smisla. Pošto je "Tesla Semi" i za tržište i za ekologiju planete daleko važniji od Cybertruck-a, Elon im je zamenio mesta u listi prioriteta, pa su sve baterije otišle Semiju, a Cybertruck je odložen za sledeću godinu.
 
Poslednja izmena:
Pošto su Rusi još na početku uništili znatan deo komunikacione infrastrukture u Ukrajini, uskočio je Elon Mask doniranjem 25.000 zemaljskih terminala, pa je sad situacija takva da bi se bez njegove Starlink mreže satelita kompletan ratni napor Ukrajine raspao budući da je Starlink često jedini informacioni kanal Ukrajine u istočnim delovima zemlje, a sigurno jedini široko raspoloživ i bezbedan za vojsku. Zbog toga mu je očigledno zaprećeno kad rekao da firma SpaceX ne može u beskonačnost da finansira Ukrajinu pošto je za to do sada već dao 80 miliona dolara, a tokom sledeće godine bi na to moglo da ode još sto miliona dolara.

“SpaceX is not asking to recoup past expenses, but also cannot fund the existing system indefinitely *and* send several thousand more terminals that have data usage up to 100X greater than typical households,” he tweeted.

Problem je očigledno nastao pošto se pre toga usudio da ide nasuprot zapadnom medijskom narativu, pa izjavi da bi Ukrajina trebala da pokuša da sa Rusima sklopi dogovor dajući im recimo Krim. Trenutno je postao meta serije članaka Američkih medija koji su počeli da ga kolektivno pljuju, bez obzira što je pomogao Ukrajini više bilo koga od njih.


Posle nečije "ljubazne privatne posete", i toga da je čak dospeo na listu za "odstrel" jedne ekstremne Ukrajinske ogranizacije, očigledno je morao da promeni priču i da kaže da će nastaviti da finansira satelitsku mrežu u Ukrajini.

“The hell with it … even though Starlink is still losing money & other companies are getting billions of taxpayer $, we’ll just keep funding Ukraine govt for free,” Musk tweeted Saturday following a social-media backlash against his proposed halt to funding the service.

Sada je međutim ova saga dobila i nastavak. Sada Bela kuća mora da ga moli za novu uslugu ...

Bela kuća traži od Maska – Starlink iznad Irana

Američki Si-En-En objavio je da je Bela kuća u pregovorima sa milijarderom i osnivačem kompanije "Spejs eks" Ilonom Maskom da kompanija pruža uslugu "Starlinka" u Iranu.
Uspostavljanje mreže satelita iznad Irana pomoglo bi građanima te zemlje da zaobiđu ograničenja u pristupu internetu i društvenim mrežama, prenosi Rojters.

 
Poslednja izmena:
Uzbuna u Wašingtonu. Elon Mask je postao "previše moćan", pa mu sada nameštaju istragu ("the billionaire has called President Biden a 'damp sock puppet' and said Sen. Elizabeth Warren reminds him of 'my friend’s angry mom' "). Divan primer je ovaj prividno uravnotežen, a ustvari suptilno otrovan članak kakav može da sastavi samo Washington Post. Recimo u njemu nije "Elon Mask", ni "CEO", ni bilo koji drugi naziv koji ima smisla u okviru teme, nego je "the billionaire", itd. Znao sam da mu neće oprostiti poziv na okončanje rata.

As Elon Musk expands his reach, Washington worries
Many lawmakers see the billionaire as too powerful and increasingly reckless

 
Ustvari, kad malo razmislim, pre će biti da im je osnovni problem sa njim pokušaj da kupovinom twitera bar malo neutrališe polagano uvođenje cenzure u Americi i ukidanje slobode govora, a ne Ukrajina. Time je izašao iz oblasti tehnologije i ušao u politiku, očigledno pošto mu je postalo jasno u kom smeru stvari idu. A sa ogromnim uticajem koji ima, vlastodršcima to izgleda previše opasno. To znače pridevi "erratic", nepredvidiv, ili "impulsivan" ... u prevodu, može biti teško kontrolisati ga. Pogotovo ako još dobije svoj privatni medij kao ličnu garanciju da ne mogu da ga ućutkaju.
 
Ne sumnjam da će naš junak sve to izneti na svojim plećima i pobediti. Samo hiperinteligentni natčovek je mogao da zaradi 3 milijarde minimalnih satnica u Americi... šta su članci za njega.

A Twitter je kupovao da bi uspostavio svoj tip cenzure, a ne zbog neke crne slobode govora. On želi da Kanye West moze na miru da siri antisemitske teorije zavere... Da lepo preimenujemo temu?
 
Poslednja izmena:
Taj Starlink je od starta i trebao da služi prvenstveno u vojne svrhe i tek će se to videti u narednim godinama, ne brinem se ja za Elona da će mu vojska SAD to lepo nadoknaditi nekim novim ugovorima.
 
Vrh