Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Komsije koje planiraju da uzmu kredit, sta cete da radite vezano za kamate? Da li je pametnije fiksna iako je rata veca i da se ne zezamo sa varijabilnom?
Ili ipak varijabilna pa kud puklo. Meni je fiksna veca za skoro 200e, to mi se nesto nije svidelo. Al i dalje nisam siguran sta je pametno
 
Komsije koje planiraju da uzmu kredit, sta cete da radite vezano za kamate? Da li je pametnije fiksna iako je rata veca i da se ne zezamo sa varijabilnom?
Ili ipak varijabilna pa kud puklo. Meni je fiksna veca za skoro 200e, to mi se nesto nije svidelo. Al i dalje nisam siguran sta je pametno
I ja razmišljam o tome i nisam nešto pametan..
Sve zavisi i od visine kredita koja se uzima, shodno tome se i kalkulise rizik. Gledao sam projekcije na nekim finansijskim sajtovima, kao očekuje se da euribor sa sadašnjih cca -0.5% do kraja 2024. godine možda poraste i do gotovo 5% (🤪), nakon čega će stagnirati pa ponovo opadati i relativno brzo se spustiti na nekih prihvatljivih 2% posle 2 godine. S tim sto su to samo projekcije naravno, ko zna šta će na kraju zaista biti, ludo je vreme i stvarno može svašta da se očekuje. Umni "finansisti" ni ovo sada nisu očekivali...
Činjenica jeste da je trenutno prilično nepovoljnije uzeti kredit sa fiksnom ks, ali opet manji rizik nosi na duže staze. A možda stvari budu bolje od očekivanog, pa kad se podvuče crta, opet bolje ispadne promenljiva ks...ko će ga znati više, kažem, ludo i nepredvidljivo vreme...
Ako je neko iz te struke bilo bi lepo čuti mišljenje specijalca:)
 
To sa varijabilnom mislim da moze da ispadne rizicno kao i slucaj sa Svajcarcima.Neznas sta te ceka!
Fiksna je fiksna pa se moze bolje sve predvideti.
Kolike i na koji period jesu sada kamate u jednoj ili drugoj opciji
 
Ja mislim da ovako niske kamate dugo vremena nece vise biti,novac ce biti obezvredjen
 
Nisam stručnjak ali mislim da zapravo nije glavni rizik u odabiru fiksne/varijabilne kamate, već u tome što svi uzimamo kredite u evrima, a rate plaćamo u dinarskoj protivvrednosti po kursu NBS-a na dan uplate. Prema tome, koja god kamata da bude, biće čupavo ako bude 1 EUR = 250-300 RSD ili još više, pa rata od 200 evra, koja je sada 24 hiljade dinara, bude 60 hiljada.
Siguran sam da za 10god. evro neće biti 117din, ako znamo da je pre 10god. bio 70-80din.
 
Nisam stručnjak ali mislim da zapravo nije glavni rizik u odabiru fiksne/varijabilne kamate, već u tome što svi uzimamo kredite u evrima, a rate plaćamo u dinarskoj protivvrednosti po kursu NBS-a na dan uplate. Prema tome, koja god kamata da bude, biće čupavo ako bude 1 EUR = 250-300 RSD ili još više, pa rata od 200 evra, koja je sada 24 hiljade dinara, bude 60 hiljada.
Siguran sam da za 10god. evro neće biti 117din, ako znamo da je pre 10god. bio 70-80din.
Tu si u pravu i to jeste prostor gde najviše može da se ukanali, ali tu nema kalkulacije, tj opcije ovako ili onako. Jedino da se ne uzima kredit u evrima nego u dinarima. Konkretno, iznos kredita koji bih ja uzimao ne bi mogao da se uzme u dinarima, pa izbora nemam.

Sto kaze Stole, kud puklo...
 
Zanimljiv oglas. 😅 Neka agencija prodaje stan u P zgradi. Inače, u procesu ste uknjižbe, da znate, tako piše u oglasu. 🤣😵‍💫
 
Nisam stručnjak ali mislim da zapravo nije glavni rizik u odabiru fiksne/varijabilne kamate, već u tome što svi uzimamo kredite u evrima, a rate plaćamo u dinarskoj protivvrednosti po kursu NBS-a na dan uplate. Prema tome, koja god kamata da bude, biće čupavo ako bude 1 EUR = 250-300 RSD ili još više, pa rata od 200 evra, koja je sada 24 hiljade dinara, bude 60 hiljada.
Siguran sam da za 10god. evro neće biti 117din, ako znamo da je pre 10god. bio 70-80din.
Po pravilu, kredit treba uzimati u valuti u kojoj primaš platu, ili za koju ti je plata vezana. Ako primaš u EUR, ili ukoliko ti je plata vezana za vrednost EUR, onda se uzima kredit u EUR-ima.

Otuda npr. problem sa tzv. švajcarcima: ljudi su uzimali kredite u švajcarskoj valuti jer je kredit bio povoljan, kao i kurs. Međutim, kurs je drastično skočio, pa su se svi našli u problemu. Generalno, valutne klauzule su dozvoljene i građani su preuzeli taj rizik na sebe. Navodno, bilo je slučajeva gde su banke ubeđivale klijente da nema rizika, i tu su sudovi dozvoljavali raskidanje ugovora o kreditu.

A s druge strane i kamatna stopa nosi sličan rizik: prethodnih godina novac je bio dosta jeftin, pa su kamate bile u minusu. Mislim da će sada polako da krenu da rastu. A potencijalni rast od 2-3 % i te kako može da se oseti.
 
Zanimljiv oglas. 😅 Neka agencija prodaje stan u P zgradi. Inače, u procesu ste uknjižbe, da znate, tako piše u oglasu. 🤣😵‍💫
Vazi 😂😂😂
 
Iako ne volite da vam se mesa neko sa strane samo mali info. Ukoliko se uselite u stan koji nije prosao bar tehnicki ulazite u pravno gledano duboku zavrzlamu. Pravno je cist posao kad se uselite u zgradu koja ima upotrebnu dozvolu. Zato se i zove Upotrebna. Kada investitor nema tehnicki to moze da znaci da zgrada nije gradjena u skladu sa gr. dozvolom, da su probijeni gabariti, da nisu stavljeni odgovarajuci materjali, da nije kvalitetno izvedene instalacije i jos x faktora. Bez tehnickog nema upotrebne , citaj uknjizbe. Kada udjete u posed pre upotrebne investitor ne odgovara niza sta ili nema razloga da postuje bilo koji rok. Ovo je veliki kompleks i jednog dana ce verovatno sva papirologija biti sredjena ali to moze biti i decenije. Sami ne mozete uraditi nikad tehnicki, upotrebnu ili uknjizbu. A takav stan se prodaje kao nelegalan i to tesko. To sto je projektno finansiranje i neko placa kreditom ne nudi nista od sigurnosti. Banka se naplacuje iz prodaje, imovine firme i na kraju objektom , ma koliko on bio zavrsen i bez papira. Ko je uzo kredit je drugi posle banke i banka se prvo naplacuje od vase plate i to samo ako kasnite sa ratom. Banku ne zanima da li ste se uselili, tehnicki, upotrebna ili uknjizba.
Ovde imate komsije koje su kupile i napravile lepe ugovore i uslove pa njih pitajte ili se kockajte sa investitorom jer po nekima Ugovori su nepotrebni.
 
Prvo, jasno je da vise od 90% ljudi dize kredit sa promenljivom kamatom. Drugo, pa zar nije drzava uskocila za svajcarce (sada lepo svako od nas placa to sto se nekolicina zaduzila kako bi se sacuvao socijalni mir)?
 
I danas radno.
20220514_103721.jpg
 
Zna li iko šta je sa tehnickim prijemom za zgrade A B C i D?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Interesuje me, da li je neko primio poziv iz salona povodom primopredaje za Sunnyville premium 1?

Trebalo bi da danas počnu radovi na pripremi terena za asfaltiranje ispred prve faze i da asfalt bude vidljiv već u subotu (info od komšinice).
 
Jel' ima neko info Kako napreduje fasada u P zgradi?
Na levoj strani zgrade trenutno se radi B i C lamela. Kada se to zavrsi, spolja ostalo je da se uradi komplet D lamela i C lamela na desnoj strani zgrade. Unutrasnja fasada je jos malo pa gotova, ostalo je da se uradi pola D lamele (postavljene su skele).
 
Na levoj strani zgrade trenutno se radi B i C lamela. Kada se to zavrsi, spolja ostalo je da se uradi komplet D lamela i C lamela na desnoj strani zgrade. Unutrasnja fasada je jos malo pa gotova, ostalo je da se uradi pola D lamele (postavljene su skele).
Sta je sa unutrasnjim radovima?
Jel se saznalo sta ce biti u lokalima?
Sta mislite hoce li to biti gotovo do jeseni?
 
Možda do jeseni '23.
Ne šalim se, ozbiljno mislim.
🤣i meni se tako cini
Da li neko zna proverenu informaciju u vezi povrata PDV-a,da li je problem ako su clanovi domacinstva koji ucestvuju u povracaju,bili na razlicitim adresama pre potpisivanja glavnog kupoprodajnog ugovora,ali su u momentu potpisivanja glavnog ugovora i isplate celokupne cene stana na istoj adresi?
 
Danas sam dobio poziv za potpisivanje ugovora za 4. fazu, lamela 8, Premium 1. Zamolio bih komšije koji su 4. faza, ako ima njih koji su 8. lamela da mi u DM pošalju koji rok njima stoji za završetak radova. Čisto da uporedimo šta stoji kao datum jer me to interesuje. Meni je rok za završetak radova i "ključ u ruke" u ugovoru 31. maj.

Hvala.
 
Vrh