Šta je novo?

Studija visokih objekata grada Beograda

Ja se zalažem za postepeno povećanje spratnosti od reka, pa na dalje, nije mi logična gradnja visokog "zida" odmah uz reku.
 
Mislim da straftasto na mapi nije ogranicenje do 16 spratova, vec da su u pitanu zone gde bi dozvoljena spratnost zavisila od nekih drugih faktora - u slucaju Ade Huje to je Zvezdara, u slucaju Autokomande Hram..... Opet, to zaklanjanje pogleda na pojedinacni objekat mi je malo cudan kriterijum, ali nije nepoznat u praksi (slucaj Sagrada Familije u Barsi)....

Sto se tice vizure Starog grada, ako ona i ima nekih mana poenta je popraviti ih, a ne zakloniti ih. Ta savska padina ima ogroman potencijal, pocevsi od spustanja na reku niz Terazijsku terasu, do mreze ulica koje se spustaju od Terazija i Kralja Milana ka reci, kojima tako malo treba da im se ubrizga novi zivot. Kakvi bi samo to lepi kvartovi bili u Balkanskoj, Gavrila Principa, Admirala Geparta, Kraljice Nataliije, Kraljevica Marka, Karadjodrdjevoj.... Tu nisu potrebne radikalne transformacije. Taj deo grada vec sam diktira odredjenu matricu, samo treba da pratis note i igras po njima.

I sam sam prosli put rekao da odlicni primeri gradnje visokih zgrada u gradskom jezgru nazalost nisu obuhvaceni ovim planom, ali mozda je tako nesto jako tesko uraditi. Za sada se ne vidi ni potraznja, niti zelja potencijalnih investitora da se upustaju u takve poduhvate. A boga mi, starom gradu nedostaje i kvalitetnih lokacija koje bi mogle na sebe da prime takav objekat. Da imam novca, zasto bih se gurao da gradim soliter na Slaviji na primer, ako imam livadu na Novom Beogradu na kojoj necu morati da razmisljam o pristupu svojoj zgradi, o uslovima zastitara, o tome da li sam zgradu izgradio na zemlji otetoj posle '45. itd. Da ne govorimo o dodatnim efektima takve investicije. Npr. ako u mojoj zgradi radi 2.000 ljudi, neka svaki cetvrti dodje kolima, to je 500 novih automobila na Slaviji svakog jutra. Verujem da bi se BG vozaci bas obradovali.

Da se razumemo, ovaj plan omogucava izgradnju stotine kula, a pitanje je da li cemo u narednih 10 godine dobiti i pet... Kada se budu menjale potrebe, menjace se i planovi.
 
meni je zao sto umesto o konkretnim projektima pricamo o nekoj pisaniji nekakvog zavoda za urbanizam.

neko je gore postavio link ka biografiji osobe iz zavoda koja je na toj funkciji od 93. od 93 pa naovamo staro gradsko jezgro je toliko naruzeno raznoraznim nadgradnjama, staklenac i dalje ponosno stoji u samom centru, na slaviji su improvizovani nekavi parikinzi, u strogom centru grada postoji bar 30-40 lokacija koje su ili zarasle u korov ili na njima stoje stracare (samo od moskve do slavije ima ih bar 10), blokovi oko arene koji su bili namenjeni za nekakav novi poslovni centar i koji su preziveli komuniste zauvek su izgubljeni izgradnjom stambenih zgradica slicnim onima na milajkovcu. palata federacije i livade oko nje zauzimaju hektare zemljista koje su raj za pse i manijake, obala reka izgleda kao u onom serijalu histori kanala o planeti zemlji posle ljudi, stucani se milijarde u prokop i tunele a mi i dalje pricamo o nekom buducem metrou koji ce kostati milijarde...

kada se stari beograd pogleda sa mostova, bez da je neko pod dejstvom opijata, covek moze samo da se zgrozi. ne kazem da treba podici kineski zid na obali reke koji bi sakrio to ruglo ali postedite me molim vas glupavih prica o neophodnosti da se taj velelepni prizor sacuva za buduce generacije.

sigurno da zavod za urbanizam nije kriv za sve ovo ali bilo kakav dokument ili prica koja potekne iz te institucije trebalo bi samo da naidje na prezir i podsmeh.. kad vec ne mozemo da sankcionisemo te ljude za sve lose sto su uradili ili dozvolili da urade mozemo bar da kazemo, alo bre cobani, sikter

btw, da ne bude nesporazuma, obozavam ovaj grad i ovakav kakav je, to sto zelim da bude bolji je dokaz te ljubavi
 
i ostao si ziv. zavod za ubranizam nema amabas nikakve veze sa nadgradnjama, i zidanjem, oni samo kao i svaki privatni projektantski biro izradjuju planove prema uputa sekretarijata za urbanizam. pogled na beograd sa mostova je manje vise cool.
 
pa kad nema nikakve veze cemu onda ova tema uopste?

i sta sad, postoji sekretarijat za urbanizam koji je nadlezan a zavod za urbanizam nije. jedni su kao drustveni drugi su kao privatni, prosvetli me molim te.. naravno da nece oni da uzmu motike u ruke i da ocupaju korov sa tih parcela ali mnogo smislenije bi bilo da se oglase tim povodom nego ni manje ni vise o problemu zaklanjanja zvezdarske sume il sto ovi iz sest kaplara nece moci da vide, ne znam, mostar...inace 93. tesko da je bilo sta u ovom gradu vezano za urbanizam bilo privatno, ako se ne varam pricamo o prvim godinama tranzicije. sta god je danas privatno bilo je drzavno i ti ljudi su posao dobili od drustva a ne od karica ili miskovica i sl.. postoji li agencija za urbanizam, to je sad moderno. ili mozda negde sekcija ili sektor za urbanizam?

spdacina je to sve velika, sa svima nama, ako je to tebi neko objasnjenje i opravdanje za stanje u gradu onda ok, nemam sta dodati, kao i na tvoju poslednju recenicu da je taj pogled manje vise cool... sta to konkretno znaci posto je biti cool jedno a biti urbanizovan, prijatan za pogledati, biti planski napravljen i osmisljen i raditi na sebi je nesto sasvim drugo.. grad nije rok pevac koji moze biti kul i sa masnom kosom

poenta mog posta je da je to sve jedna ista ekipa koja medjusobno narucuje i placa projekte i planove, deli tal od mita i korupcije i koja nas sve jase vec godinama, tj decenijama.
 
ma kakvi, nas osnovni problem je beskonacna glupost i lose obrazovanje a mito i korupcija dodju tu negde izmedju. Eno ti primer kod kalisa, gde je garant kriv grad odnosno sekretarijat za ubranizam ili ko vec - da li su investitoru dozvolu da sazida 3+1 zgradu jer je pored stara zgrada 3+1 i covek se lepo drzao dozvole, a rezultat je veliki urbanisticki skandal: stara zgrada sa 3+1 visoka oko 20 m i nova zgrada sa danas uobicajenom visinom spratova takodje sa 3+1 visoka oko 12 m. I sta sad? Da nije to neki, mito, korupcija, zavera, urota? Ne, nego ocigledno ta plejada sluzbi nije sposobna da obalvja svoj posao kako treba. Njima je bitno da u nekoj knjizi pise da je na obe parcele 3+1 a to sto je nova zgrada ispala kao prcvoljak spram stare, bas ih briga. Jbte, oni skrabaju ta dokumenta, a nemaju prestavu kako stvari u stvarnosti izgledaju.
 
Lucifer":ayaabqgw je napisao(la):
Posle toga je dosla citava era savrseno ukopljenih visokih zgrada - Beogradjanka, Politika, soliteri u Vojislava Ilica...
Sve sve, ali Politika?
Više ne pamti zgradu 2.muške koja se nalazila na tom mestu.
O ukusu ne vredi raspravljati.

Elem, na ovom planu

77552grafikaorigh.jpg


mi je najinteresantnija zona 18 - između Gazele i novog mosta preko Ade.

Tu su već decenijama nalaze firme poput Planuma, Mostogradnje, zatim fabrike betona i sl. Zemljište je na lepom mestu, samo postiji problem saobraćajne veze sa Jurija Gagarina i ulicama dva druga Popovića, zbog železničkog nasipa. Sadašnji pristup iz Jurija Gagarina se nalazi na mestu pristupnih saobraćajnica za novi most. Zona je ispresecana pristupnim mostom za Novi železnički i nasipom za Stari železnički. Ali je zato tik uz reku.
Eto izazova za arhitekte.
 
zgrada druge muske je srusena u drugom svetskom ratu - do temelja. osnovni problem je to sto da li negde sledi visoka zgrada ili ne prosticie iskljucivo iz konkretne lokacije, a ne iz nekakve srafirane ili crvene zone. + rec je o grupi urbanofoba koji ne shvataju da

1. gradnja nizih zgrada zapravo zauzima vise (zelenog i korisnog) prostora

2. visoke zgrade na rubu grada su granicnik gradjevinkse zone sto su koministi dobor shvatili, a ako uz sumu ili bezanisjku kosu zidas trospratnice, budi siguran da ce i iza njih neko sazidati bez dozvola jos jednu trospratnicu ili jednostapranicu
 
Ja ljudi, zaista ne znam, sta nije u redu sa planom?! Cak bih rekao da je jedan od najsvetlijih dostignuca zavoda u poslednjih.....
Vizure bi bile fantasticne. I nista nicemu ne smeta. Bas ne kapiram, prosvetlite me. :/
 
Pa Beogradjanka je zaista pristojan i svetao projekat.

Urbanisticki veoma pristojno resenje, jer su ivice objekta paralelne sa postojecim pruzanjem ulica, pritom, je sam soliter oblika trga iza kog stoji, uvucen je u odnosu na njega, da ne izgleda zastrasujuce sa ulice, istog je oblika kao i trzni centar ispod njega Na dominantnom je polozaju (skoro na vrhu brda), ne smeta niti jednoj gradjevini, kao ni vizuri grada. Ima smirenu, ali dominantnu i nenapadnu fasadu, koja je radjena po uzoru na Saegram building u Njujorku. Uvucena je u odnosu na glavnu ``straftu``, Kralja Milana.....
Kad je gledas sa NBG-a, ima jednan dominantan, ali nikako napadni akcenat.

96lt88.jpg


Saegram building:

4kk080.jpg


Beogradjanka:

2laevwl.jpg


Ajde da si uzeo neki drugi soliter, ali Beogradjanku....
 
Izvinjavam se na skretanju sa teme, ali od kad je to Jurija Gagarina bulevar, a ne ulica?
 
Sto te to cudi. Kad onaj puteljak Severni bulevar, moze biti Bulevar, zasto jedna od najsirih ulica u gradu ne bi bila samo to...ulica?
 
btw, da li cemo ikada doziveti trenutak, da kao u mnogim uzhim gradskim jezgrima u Evropi, i na markantnim gradjevinama, bude zabranjeno postavljanje ovakvih uzasnih reklama preko cele fasade. Uzasno je sta je napravljeno od Geneksa, Hotela Slavije i, u nesto manjoj meri, Beogradjanke
 
skinuli su deo reklama sa terazija,bas vidim sa prozora,ali stoje one na domu sindikata i te sto si pomenuo...
 
Lucifer":1myuop4s je napisao(la):
zgrada druge muske je srusena u drugom svetskom ratu - do temelja. osnovni problem je to sto da li negde sledi visoka zgrada ili ne prosticie iskljucivo iz konkretne lokacije, a ne iz nekakve srafirane ili crvene zone. + rec je o grupi urbanofoba koji ne shvataju da
To da li se konkretno zgrada "Politike" uklapa ili ne, je subjektivni stav. Za mene se uklapa - ali jedino u širinu placa koji je raskrčio Luftvafe ('bem im ja sve po spisku).
 
mradulovic":3ur29aev je napisao(la):
btw, da li cemo ikada doziveti trenutak, da kao u mnogim uzhim gradskim jezgrima u Evropi, i na markantnim gradjevinama, bude zabranjeno postavljanje ovakvih uzasnih reklama preko cele fasade. Uzasno je sta je napravljeno od Geneksa, Hotela Slavije i, u nesto manjoj meri, Beogradjanke
Од тога шта су урадили са Генексом ми се нарочито сере. :rant:
 
stf":29vk5n0s je napisao(la):
Pa Beogradjanka je zaista pristojan i svetao projekat.
a da je recimo nema i da sad oce da je grade svi bi digli dzevu kako ce da strci, kako joj tu nije mesto i bla bla bla... a posto je vec tu bas le lepo uklopila i ne smeta ni hramu ni zvezdarskoj sumi ni pogledu na avalski toranj (ovo mi je najbolje.. pogled na avalski toranj.. ludilo mozga).

ovo je samo primer, sigurno nam ne treba jos 30 beogradjanki u uzem centru ali vidim da silni strucnjaci za lepo i urbano unapred znaju da sve preko 6 spratova ima da smeta i tacka.
 
Не верујем да би неко дигао џеву око грађења куле, можда би дигли џеву само због локације. Камо среће да неко сад хоће да зида нешто те висине, а не контејнере од 2 спрата.
 
Mada bilo je i promasaja,recimo uzasna mi je ona zgrada izmedju slavije i starog Difa.Sivo cudo koje ima 5-6 spratova,pa nesto stakleno kao nadogradnju 2 sprata i jos 2 kao obe pri zemlji?Totalni uzas,otfikario bih makar ta 2 ili 4 sprata a viri samo tako.

Evo recimo kako se vidi Beogradjanka sa hotela slavija

jat_slavija-beograd-pogled_iz_hotela-24163.jpg
 
Wile E. Coyote":15ieox0x je napisao(la):
Не верујем да би неко дигао џеву око грађења куле, можда би дигли џеву само због локације...
pa na to sam i mislio.. ova tema je upravo o tome, o visini gradjevina i lokacijama koje su kao ok i onim drugim gde bi bilo sta sto strci kao narusilo sklad.. samo kazem da beogradjanka strci i to sada nikome ne smeta a mnogi su vec sad u panici kako ce jednog lepog dana, za 10 godina, neka nova beogradjanka da unisti pogled na ovaj nas lepi grad. znaci da je genijalni zavod ili ko god vec do ovog epohalnog zakljucka dosao pre 30 godina mi danas ne bi znali da, gle cuda, moze da se sazida soliter u gradskom jezgru a da nikom ne ispadnu oci zbog toga i da jedna takva gradjevina moze cak da oplemeni i prostor i pogled na grad. sad kao sto mozemo videti vlada misljenje da onaj ko se usudi makar i da kaze da misli da jos jedna ili dve takve zgrade u krugu dvojke ne bi uopste skodile treba da se hospitalizuje
 
Wile E. Coyote":2y9h1kao je napisao(la):
Не верујем да би неко дигао џеву око грађења куле, можда би дигли џеву само због локације. Камо среће да неко сад хоће да зида нешто те висине, а не контејнере од 2 спрата.
naravno da bi digli dzevu i to svi - rtsove voditeljke sa iskrivljenim akcentima, nepismeni novinari na sajtu b92, gradjani sa juga srbije cijim parama se sve to bavi i povrh svega citava plejada formalnoobrazovanih ubranista, arhitekata i poltiicara koji to u stvarnosti nisu. ako mislis da ti imas pravo, zasto onda ne sazidaju jos jednu beogradjnaku na jos nekoliko slobodnih lokacija u okolini, u kralja milana, na slaviji?
 
Lucifer":fwacqmm0 je napisao(la):
Wile E. Coyote":fwacqmm0 je napisao(la):
Не верујем да би неко дигао џеву око грађења куле, можда би дигли џеву само због локације. Камо среће да неко сад хоће да зида нешто те висине, а не контејнере од 2 спрата.
naravno da bi digli dzevu i to svi - rtsove voditeljke sa iskrivljenim akcentima, nepismeni novinari na sajtu b92, gradjani sa juga srbije cijim parama se sve to bavi i povrh svega citava plejada formalnoobrazovanih ubranista, arhitekata i poltiicara koji to u stvarnosti nisu. ako mislis da ti imas pravo, zasto onda ne sazidaju jos jednu beogradjnaku na jos nekoliko slobodnih lokacija u okolini, u kralja milana, na slaviji?
Откуд знам, можда због недостатка пара, а можда и због овог што си навео? Ја не бих ништа имао против неколико местимично разбацаних небодера по ширем градском језгру. Уосталом, зашто су у блоку прекопута Арене и даље само две мале зграде и црква у изградњи, а не небодери који би требало да се граде? Тако да се ја ипак надам да су "само" паре у питању.
 
Vrh