Šta je novo?

Studija visokih objekata grada Beograda

^
Ne smeju da zaklone pogled na Avalski toranj!?! :shok:

Mnogo je ovo smeshno... :laugh: Ali, "pogled na Avalski toranj"... :violina:


A, sta je sa Blokom 25? :rolleyes:



Vucko,

imas fantastican pogled! :D
 
Vucko ti nemas fantastican pogled. Iz dva vrlo jednostavna razloga. Na tvojoj fotki se ne vide dve najznacajnije vizure. Restoran nataknut na ekser ( avalski toranj ) i supersonicna igla ( cuprija preko Ade )! :p :D
Ispravite me ako gresim...
 
vucko":t9rj4zox je napisao(la):
Pogled sa vrha moje zgrade,otprilike se vidi visina vecine objekata u sirem centru grada...

[url]http://img201.imageshack.us/img201/6875/dsc05217x.jpg[/url]

Uploaded with ImageShack.us
Ja se izvinjavam, samo predlog za kadar:


Uslikaš nekoliko fotografija (as shown between spots) i onda spojiš programčićem koji se zove Autostitch.
Nađi nekoga sa nekim zumom, je*******i ga. :)

Onda bismo tek videli čega sve tu ima, ovako se primećuju samo dominantniji beogradski soliteri, što je u startu super panorama, ali ovako neostvarena u potpunosti.
 
Odlican video Singidunuma sa SSC-a :pob:

Valjalo bi ga proslediti gradskim celnicima.

Singidunum":27t8uoa4 je napisao(la):
Napravio sam ovaj mali klip kao kontru studiji visokih objekata pa podelite link - http://www.youtube.com/watch?v=xWPJekUgeUM

[video]http://www.youtube.com/watch?v=xWPJekUgeUM[/video]

Urbanistički zavod Beograda je izradio Studiju visokih objekata Beograda krajem 2010. Prema ovoj studiji u Beogradu se zabranjuje izgradnja oblakodera, odluka koja se pravda zaštitom vizura i sa pozivanjem na druge evropske gradove. I dok se u jeku ekonomske krize u drugim, pa i mnogo bogatijim sredinama, vrši velika borba za privlačenje investitora u Beogradu je prihvaćen drugi princip, princip investicione izbirljivosti. Ovakvom odlukom propadaju planovi za izgradnju visokih objekata, koji bi ironično upravo doprineli razvoju vizure grada, koji su planirani u bloku 26, kod hotela Jugoslavija, pored beogradske luke, uz Autokomandu itd. Da li bi svi ovi planovi bili realizovani, to niko ne može da tvrdi sa sigurnošću, ali ono što se može reći je da zabranjivanje investicija nikako nije u skladu sa idejama slobodnog tržišta a posebno ne ako se ono bazira na nekom sopstvenom estetskom nahodjenju koje je u raskoraku sa gotovo svim gradovima Evrope.

Ovim klipom želimo da na najjednostavniji način opovrgnemo tu tvrdnju da se u evropskim gradovima poput Barselone ili Beča ne grade poslovni soliteri.

Jedini grad u Evropi koji ima zabranu ovog tipa je Budimpešta čije istorijske vizure uz obalu Dunava ne mogu da se porede sa neuređenim i industrijskim priobaljem u Beogradu. Pored toga ograničenje visine u Budimpešti je ponajviše vezano za objekte izgradjene 1896. godine visine simboličnih 96 metara. Beograd ovakva ograničenja u prošlosti nije imao, i danas su ovi objekti simboli našeg grada i ponos Beogradjana. Da je Studija usvojena pre nekoliko decenija danas u Beogradu ne bi postojali Palata Albanija, Beograđanka, Zapadna kapija tj. "Genex", Istočna kapija tj. "Rudo", Hram Svetog Save, Avalski toranj, most preko Ade, Ušće itd.
Beograd bi danas ličio na provincijske gradove novog sveta koji su prostiru i do 100 km u prečniku zbog dominirajuće prizemne gradnje. Već danas se oseća veliki problem zagušenosti gradskih ulica, a uz ovakve planove Beograd će nastaviti da ide u širinu što će neminovno dodatno pogoršati saobraćajne uslove. Rešenje za saobraćajne probleme u gradovima koji idu u visinu je izgradnja velikih garaža a u onima koji idu u širinu izgradnja mreže gradske i prigradske železnice, i svakako je jasno koja od ovih opcija je jeftinija. Postoji mogućnost da grad na ovakvim pravilima insistira zbog želje da popuni budžet iz nadoknade za građevinsko zemljište davanjem većeg broja placeva, ali ovo se takođe može rešiti na daleko lakši i uspešniji način a to je izmena zakonodavstva koje bi omogućilo podjednaku zaradu i od izgradnje visokih objekata, a po ugledu na sve evropske prestonice osim Budimpešte.

Na kraju važno je napomenuti da niko ne podržava izgradnju nebodera na Kalemegdanu ili u starom jezgru Beograda. Ali zabrana za kule na gotovo celoj teritoriji Beograda uključujući i praktično ceo Novi Beograd je bez mnogo smisla i pozivamo na njenu izmenu.
 
Slika govorii vise od hiljadu reci...

110218-BTH-01.jpg


Sad su mi jasne ove price o vizurama.Mi zapravo moramo da zastitimo vizuru ka dorcolskom dimnjaku.Trebalo bi i ovaj kalis zaravnati malo.
 
BTW, na toj slici se dobija utisak o onim zgradama koje štrče kod Kalemegdana ispod Pariske ulice, a na početku Karađorđeve. Utisak međutim nije kompletan, jer je ovo slikano sa velike visine (100m), a pogled sa keja je takav da se skoro trećina parka uopšte i ne vidi od tih zgrada. Dakle ja bih to sve porušio i dao da se napravi kaskadni park sa fontanama i niskim rastinjem, i da se nadoveže na projekat beogradskih terasa (copyright by zex).
 
Најлепше би било да се Париска продужи право и споји са Карађорђевом, а тај блок претвори у парк. Али, те зграде што штрче су вредни примерци архитектуре и рушити тако нешто било би варварски.
 
Te zgrade su planirali 60tih da ruse i tu naprave park sve do velikog stepenista.To stoji u pdf fajlu na ovom konkursu za beton halu koji je objavljen.Naravno batalise to,a i dalje im stoji jednog lepog dana denivelacija ulice izmedju kalemegdana i knez mihajlove.

Toplana je sazidana 1987. godine na vrhuncu naseg urbanizma poznatijeg kao tramvajem u 31. vek i.t.d...
 
A beton hala i one sarene barake iznad nje su posebna prica.Tu samo dinamit moze valjan posao da odradi.

Samo sto taj film necemo gledati.Parking na beton hali je upravo zavrsen. :violina:
 
Parking na Beton hali je privremenog karaktera i nije toliko lose resenje buduci na haos koji trenutno po tom pitanju imamo. Inace, taj objekat ima ogroman potencijal i nije uopste toliko ruzan koliko se ljudima cini. Iako ne preferiram lokale koji se trenutno dole nalaze, oni ruku na srce jesu dali jedan osvit na to kako bi zapustena industrijska postrojenja mogla da se preporode. Ima tu mesta za jos svasta nesto i nadam se da ce odziv na konkurs biti veliki i rezultirati naravno najboljim resenjem.

Malo me brine sto u poslednje vreme vlada misljenje da bi se Beograd najboje preuredio TNT-om, bagerima, dinamitima, cekicima, macolama i sl. Bilo je toga dovoljno, cak isuvise kroz istoriju... Najzad bi trebalo da cuvamo i unapredimo ono sto imamo. Jer to je to, to je Beograd. Za novo ima dovoljno livada po Srbiji i svetu, pa i mesta za raznorazne dizajnerske, arhitektonske i urbanisticke fantazije...
 
Na konkursu za centar nauke je predato ukupno 232 rada iz 40 razlicitih zemalja, i pobedio je autrijanac neki. Prvi srbi su stigli treci.

Ovo je mnogo vrednija lokacija i ocekujem da ce ucestvovati jos vise timova.
 
Homer Jay":m6h2pkmc je napisao(la):
Malo me brine sto u poslednje vreme vlada misljenje da bi se Beograd najboje preuredio TNT-om, bagerima, dinamitima, cekicima, macolama i sl. Bilo je toga dovoljno, cak isuvise kroz istoriju... Najzad bi trebalo da cuvamo i unapredimo ono sto imamo. Jer to je to, to je Beograd. Za novo ima dovoljno livada po Srbiji i svetu, pa i mesta za raznorazne dizajnerske, arhitektonske i urbanisticke fantazije...
Da li si ti za rusenje ili ocuvanje i preuredjivanje beton hale?

Nekim objektima uz obalu reke u jezgru grada tu jednostavno nije mesto ma kako da se oni srede.
 
Ako me licno pitas, za ocuvanje i preuredjenje ;) kontam da se mnogima ne svidja, ali ja mislim da moze biti veoma korisna i cak na kraju mnogo inventivnije resenje nego da je tu prosto livada ili sta ja znam, plato neki.

Ali, kazem, to je samo moje misljenje. Bilo je na forumu ideja i da se ruse Bigz, Narodna biblioteka, hotel Slavija itd. Boze moj, sto ljudi, sto cudi....
 
Delija":1lustq4z je napisao(la):
Slika govorii vise od hiljadu reci...

http://www.beobuild.rs/visuals/data/media/1/110218-BTH-01.jpg

Sad su mi jasne ove price o vizurama.Mi zapravo moramo da zastitimo vizuru ka dorcolskom dimnjaku.Trebalo bi i ovaj kalis zaravnati malo.
Uz sve detalje koje ste vec pomenuli (sa slike), meni u ochi upada jos jedan. Imajuci u vidu chinjenicu da se radi o najstrozem centru grada, najstarijem gradskom jezgru, bode mi ochi dunavska obala sa blokovskim stambenim kompleksima iz 80' godina. Nije im tu mesto, zar ne... :) Neke raskoshne palate u npr. neoklasichnom stilu sa prostranim trgovima, spomenicima i malim zelenim oazama bi bolje pasovale. :p Ne kazem da ih treba zidati, vec da nedostaju toj lokaciji. Nazovimo to - prupstenom shansom... :/
 
Бетон хала је један од најспектакуларнијих објеката предратног индустријског дизајна. Колонада од 300 метара делује заиста моћно.

Хомер је потпуно у праву када каже да је треба преуредити. Када се тај део обале ослободи аутомобила, а читава Бетон хала се напуни галеријама, ресторанима и клубовима, биће то изузетно квалитетно спуштање на реку.
 
^^ Samo sto se oslobadjanje tog kraja od automobila ne radi pravljenjem privremeih parkinga,benzinskih pumpi ili punjenjem beton hale restoranima i klubovima.Sta znam,300m betona mi i nije bas prikladno za bilo koju obalu a kamoli obalu Save podno Kalisa.

Homer Jay":1ra7frzk je napisao(la):
Ako me licno pitas, za ocuvanje i preuredjenje ;) kontam da se mnogima ne svidja, ali ja mislim da moze biti veoma korisna i cak na kraju mnogo inventivnije resenje nego da je tu prosto livada ili sta ja znam, plato neki.

Ali, kazem, to je samo moje misljenje. Bilo je na forumu ideja i da se ruse Bigz, Narodna biblioteka, hotel Slavija itd. Boze moj, sto ljudi, sto cudi....
Ja ne bih poredio Bigz ili hotel Slaviju sa beton halom.Moje licno misljenje je da tu treba TNT da radi kako bi taj kraj malo prodisao.
 
Delija":201aexuy je napisao(la):
^^ Samo sto se oslobadjanje tog kraja od automobila ne radi pravljenjem privremeih parkinga,benzinskih pumpi ili punjenjem beton hale restoranima i klubovima.Ja ne bih poredio Bigz ili hotel Slaviju sa beton halom... Moje licno misljenje je da tu treba TNT da radi kako bi taj kraj malo prodisao...
На сву срећу, твоје мишљење је у великој мањини.
 
sizif":c8u4p6pz je napisao(la):
Delija":c8u4p6pz je napisao(la):
^^ Samo sto se oslobadjanje tog kraja od automobila ne radi pravljenjem privremeih parkinga,benzinskih pumpi ili punjenjem beton hale restoranima i klubovima.Ja ne bih poredio Bigz ili hotel Slaviju sa beton halom... Moje licno misljenje je da tu treba TNT da radi kako bi taj kraj malo prodisao...
На сву срећу, твоје мишљење је у великој мањини.
A vidim da si izbrisao moju recenicu u kojoj kazem da 300m mocnog betona nije prikladno za obalu reke u centru grada...Da li to znaci da se slazes sa mnom ili je to samo pokusaj predstavljanja mog misljenja sto radikalnijim?
 
Voleo bih da nisam u pravu, ali cini mi se da bi ljudi mnogo vise cenili beton halu kada bi imala korintske stubove, kamenu fasadu i gomilu goblina, ruza i ostalih kitinjastih sranja po njoj :D
 
Мислим да бетон хала треба да остане. Наравно, испуњена разним садржајима. Место је идеално.
 
Vrh