Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Ta beda se tek sad stvorila pa im odjednom Srbija zanimljiva?
Odavno su bedni ljudi na Kubi. Stric rodjeni letovao u Varaderu, 70-godisnjak (dobro se drzi) i ima kanadski pasos, oko njega 5 mladih kubanki. Sve dobro izgledaju i za male pare rade i zive. San im da nadju belca samo da ih izvuce.
Kako tek ovim nasim kubancima u Bg, spasili se zapravo. :) iliti upala im kasika u med
 
Odavno su bedni ljudi na Kubi. Stric rodjeni letovao u Varaderu, 70-godisnjak (dobro se drzi) i ima kanadski pasos, oko njega 5 mladih kubanki. Sve dobro izgledaju i za male pare rade i zive. San im da nadju belca samo da ih izvuce.
Kako tek ovim nasim kubancima u Bg, spasili se zapravo. :) iliti upala im kasika u med
Znam, bio sam tamo, pitanje je bilo retoricko.

Nije uvek važilo, ranije je imigracija u EU bila mnogo lakša. Zadnjih godina su spoljne granice EU postale mnogo teže za penetraciju ilegalnih imigranata, smanjene su ili ukinute privilegije azilanata, i uvedeni su institucionalni mehanizmi za deportaciju u "prvu bezbednu zemlju".
Ne voze nama autobuse ilegalni imigranti i trazioci azila.
 
A, gde su Nemci lekari/medicinske sestre? Kako to da ima toliko slobodnih mesta za strance na tim pozicijama u Nemačkoj?
Zato što su njihovi lekari/medicinske sestre otišli u Švajcarsku, Skandinavske zemlje, Ameriku/Kanadu, Emirate...
Ovo nije tačno, s obzirom da mi je žena medicinska sestra u nemačkoj već 20+ godina znam iz prve ruke izazove ovdašnjeg medicinskog sistema. Poznajem na desetine njenih kolega i ne znam ni za jedinog koji se preselio vani radi boljeg posla.

Ima sve više starih a ogroman broj medicinskih radnika je otišlo u penziju, a masu mladih ne zanima da radi taj posao a i posao je prilično težak pošto imaš puno pacijenata a malo osoblja da brineš o njima. Plus imaš i puno staračkih i drugih domova, privatnih klinika gde određene poslove smeju da rade samo medicinske sestre pa i oni konkurišu sa bolnicama. Plate su na tom polju značajno poboljšane i ne predstavljaju više problem kao pre 10ak godina.

Tako da je reč o sasvim drugačijem socijalnom sistemu i potrebama koja postojeca baza medicinskih radnika ne može da isprati pa traže i radnike iz inostranstva.
 
Nije uvek važilo, ranije je imigracija u EU bila mnogo lakša. Zadnjih godina su spoljne granice EU postale mnogo teže za penetraciju ilegalnih imigranata, smanjene su ili ukinute privilegije azilanata, i uvedeni su institucionalni mehanizmi za deportaciju u "prvu bezbednu zemlju".
Dobro su se setili. Kasne samo jedno 20 godina.
 
Ovo nije tačno, s obzirom da mi je žena medicinska sestra u nemačkoj već 20+ godina znam iz prve ruke izazove ovdašnjeg medicinskog sistema. Poznajem na desetine njenih kolega i ne znam ni za jedinog koji se preselio vani radi boljeg posla.

Ima sve više starih a ogroman broj medicinskih radnika je otišlo u penziju, a masu mladih ne zanima da radi taj posao a i posao je prilično težak pošto imaš puno pacijenata a malo osoblja da brineš o njima. Plus imaš i puno staračkih i drugih domova, privatnih klinika gde određene poslove smeju da rade samo medicinske sestre pa i oni konkurišu sa bolnicama. Plate su na tom polju značajno poboljšane i ne predstavljaju više problem kao pre 10ak godina.

Tako da je reč o sasvim drugačijem socijalnom sistemu i potrebama koja postojeca baza medicinskih radnika ne može da isprati pa traže i radnike iz inostranstva.
Tako je, Steva. Uz to, privatizovane su mnoge bolnice pa stede. Tako da se u mnogim tokom vikenda komotno snalazis na srpskom jeziku.
Dosta je se poboljsalo stanje poslednjih nekoliko godina za radnike. Podignut je i minimalac. Zapravo je poslodavaocu tesko naci skolovane radnike i placati ih, ako je u pitanju malo preduzece (mobilne sluzbe itd).
Po najvise u ruralnim sredinama. A sa nasih prostora dobijaju odlicne i skolovane radnike.
 
Ja sam cuo da dolaze kod nas jer prate ovu stranicu i klipove koji se postavljaju ovde.
 
Ovo nije tačno, s obzirom da mi je žena medicinska sestra u nemačkoj već 20+ godina znam iz prve ruke izazove ovdašnjeg medicinskog sistema. Poznajem na desetine njenih kolega i ne znam ni za jedinog koji se preselio vani radi boljeg posla.

Ima sve više starih a ogroman broj medicinskih radnika je otišlo u penziju, a masu mladih ne zanima da radi taj posao a i posao je prilično težak pošto imaš puno pacijenata a malo osoblja da brineš o njima. Plus imaš i puno staračkih i drugih domova, privatnih klinika gde određene poslove smeju da rade samo medicinske sestre pa i oni konkurišu sa bolnicama. Plate su na tom polju značajno poboljšane i ne predstavljaju više problem kao pre 10ak godina.

Tako da je reč o sasvim drugačijem socijalnom sistemu i potrebama koja postojeca baza medicinskih radnika ne može da isprati pa traže i radnike iz inostranstva.
Sta je u navedenom ‘sasvim drugacije’ od Srbije?

Ja citam recimo ovaj clanak i vrlo lako bi da ne pise Nemacka pomislio da ke Srbija https://www.euronews.com/health/202...onomy-is-fending-off-a-chronic-doctor-shortag
 
Ovo nije tačno, s obzirom da mi je žena medicinska sestra u nemačkoj već 20+ godina znam iz prve ruke izazove ovdašnjeg medicinskog sistema. Poznajem na desetine njenih kolega i ne znam ni za jedinog koji se preselio vani radi boljeg posla.

Ima sve više starih a ogroman broj medicinskih radnika je otišlo u penziju, a masu mladih ne zanima da radi taj posao a i posao je prilično težak pošto imaš puno pacijenata a malo osoblja da brineš o njima.
Jeste tačno.

Faktor koji si naveo (stari lekari/sestre idu u penziju, a mladima taj posao nije toliko privlačan pa ih se manje upisuje za školovanje) jeste tačan, ali čini samo jedan faktor koji nije presudan. Toliko je tačno da se njihovo medicinsko osoblje (lekari/sestre) iseljavaju iz Nemačke da su davnih dana oni već radili studije, istraživali uzroke, tragali za mogućim rešenjima.
Evo par citata iz jedne takve studije još od pre jedno 15 godina:

To analyse the role of Germany in the context of the strong international migration of doctors. In doing so, the migration of German doctors abroad and foreign doctors to Germany is qualitatively and quantitatively presented.

Subjects and methods
The annual statistical reports from the country's medical associations given to the Federal Medical Association were investigated on migratory movements. Furthermore, a survey on how many German doctors are working in these countries was done within relevant organisations in some European countries and the US.
Results
Germany is affected by an international migration of doctors in two directions. German doctors are emigrating and as well foreign doctors are immigrating. The exchange is not balanced, Germany loses more doctors every year to foreign countries than it gains through immigration.
Discussion and conclusions
The increasing emigration of German doctors reinforces the shortage of doctors in Germany. In addition, the functioning of the German health system increasingly depends on the immigration of foreign doctors.

This research shows that there is firm evidence of almost 15.000 German doctors working abroad. The actual figure is no doubt higher as it was not possible to include all countries in the study.

However, only 42% of foreign doctors come from the countries of the European Union, while 29% come from other European countries. Of all foreign doctors in Germany, 6.313, or fully 32%, come from the countries of the former east European communist bloc or from former Yugoslavia.

Evo je ovde kompletna:
Pregled/Preuzimanje
 
Poslednja izmena:
Screenshot_20241004-203733~2.png
 
Vrh