Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 177 36,8%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 62 12,9%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 6,2%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 163 33,9%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 29 6,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 20 4,2%

  • Ukupno glasača
    481
Zaista najrealniji predlog...a najvise zbog troskova...nema potrebe za mucenjem- rasklapanjem stare konstrukcije sa zakivcima i ponovnim sklapanjem, vec se u komadu premesta barzama na malu udaljenost. Jedini veci trosak je nov stub. Treba proceniti uticaj na recni saobracaj.

Mnogi ce biti srecni, jer ce stari zeleni luk ostati u blizini.
A i vodja ce biti zadovoljan, jer ce masovno ljudi dolaziti kako bi lupili selfie sa njegovim lux Belgrade Waterfront cedom sa druge strane reke...
 
Fundiranje stubova je 50% cene jednog mosta.
To je izmedju ostalog i jedan od razloga zasto nijedna opstina u Srbiji nije prihvatila "poklon".

Ma da u ovom ruskom predlogu nije jasno da li most spaja 2 obale ili ide samo do pola reke.
 
Zamislite ostvari se ovo u predloženoj verziji i postave ovih 39.000 zvona. 🤣

Ima da se čuje do Surčina. 🤣
 
Fundiranje stubova je 50% cene jednog mosta.
To je izmedju ostalog i jedan od razloga zasto nijedna opstina u Srbiji nije prihvatila "poklon".

Ma da u ovom ruskom predlogu nije jasno da li most spaja 2 obale ili ide samo do pola reke.
Како није јасно? До детаља је објашњено како мост стоји и због чега... односно шта се тиме постиже.

Једино остаје утисак да текст ниси ни прочитао....
 
To onda vise nije most u pravom smislu te reci nego "art instalacija" u vidu memorijala koja bi zahtevao da se fundira jedan stub u Savu i koji bi se zaustavio na pola reke.
Postavlja se onda pitanje zasto da ne premosti celu reku?
 
Зато што би онда мост блокирао пловни пут пошто би био нижи него оригинално.
 
1688719928-savski-most-v-sadnikov-04-1536x936.jpg

@Rusi
7ruo84~2.jpg
 
Ne znam, meni se koncept dopada. Ne možda toliko da se nalazi do pola vode i da ta zvona zvone neprestano svaki dan, jer ćemo dobiti još jednu pevajuću strukturu kao fontanu na Slaviji. Ali mi se svakako ideja memorijalnog kompleksa dopada i možda nekog kraćeg izlaska na Savu sviđa.
 
Ideja jeste originalna i ja kapiram umetnički rezon iza toga. Ali to je za naše uslove em bespotrebno em skupo.

Most treba demontirati i donirati nekoj opštini gde će biti potrebniji. Uspomenu na Zarića, i počast, mu treba odati podizanjem krštenog spomenika. Uspomenu odnosno počast ljudima sa Sajmišta odaće se sređivanjem samog kompleksa i spomenika unutar njega. I to je to. Vlast dobije političke poene na povezivanju nekih mesta (što nekim ljudima i mestima može puno da znači), naši građevinci (i strani) dobiju poslove, žrtve Starog sajmišta dobiju kršten spomenik, Zarić dobije kršten spomenik. (Skoro) svi srećni.

Nemamo mi ni para ni mogućnosti za ovakve umetničke egzibicije. Smatram da je neodgovorno i bahato u jednoj skromnoj Srbiji koristiti savršeno funkcionalnu i savršeno upotrebljivu strukturu mosta - kao spomenik.

Takođe, ljudi iz tih manjih mesta bez mostova bi se - sa pravom - ljutili što se oni i dalje drže u 19. veku na skelama dok Beograd svoje mostove koristi za ukras. I razumeo bi ih. I meni bi bilo glupo da svake nedelje prelazim reku i gledam taj beskorisni spomenik a znam da se nedavno još neko negde žalio da i dalje čekaju svoj most.

Ovo potvrđuje da arhitekte nisu gledale dalje od estetike i umetničkog dojma. Kao kada bi dizajner osmislio izgled automobila ali bez ikakvog osvrtanja na funkcionalnosti i ergonomiju.
 
Poslednja izmena:
Simbolika je zanimljiva, u pitanju je nemački most koji je napravljen kako bi tenkovi bili proterani što brže. Povezivanje sa Sajmištem u tom kontekstu je uspešno i ukusno. Most je uvek simbol spajanja i prijateljstva, a ovaj most je bio suprotno tome, cilj mu je bio rušenje i razaranje, tako da je gubljenje mosta na sredini reke efektna poenta. Izvedba je takođe zanimljiva, ništa slično nisam video na svetu, i svaki turista bi se zapitao o čemu se tu radi.

Mislim da je argument "nekome je preče potreban most" suviše utilitaristički, iako sa aspekta neke osnovne logike možda stoji, ipak je to prizemno shvatanje iz kojeg ne nastaje umetnost. Zvuči baš kao što je i napisan, komentar na internetu koji ima dnevnopolitički cilj da neko iskritikuje za nešto (vidi pod: beogradske dame protiv Pobednika na Terazijama). A ovaj most, iako je opšti koncenzus da više ne treba da bude tu gde jeste i da služi kao most, ipak ima neku odeđenu istorijsku vrednost koja treba biti sačuvana. Isti argument se može iskoristiti u kontekstu npr Hrama Svetog Save: "eto toliki beton i materijal upucan, a Srbija ima XY beskućnika." Nula bodova od mene ali je dobro za skupljanje lajkova po tviteru.

Ipak mislim da su zvona malo preterana tj preočigledna metafora koja me podseća na neke druge spomenike holokaustu po Evropi koji su na ivici patetike. Ali ajde, to zavisi i od izvedbe, možda i ispadne dobro.

I na koncu, mislim da je činjenica da su ovo napravili novi "Beli Rusi" zanimljiva, bilo bi lepo da vlast njih prepozna na ovaj način, tako što će im dozvoliti da ostave trag u Beogradu kao i oni pre 100 godina. Iako se ni sa onima a ni ovim "novim disidentima" ne slažem politički, činjenica je da su naši sugrađani koje treba uvažiti i omogućiti im da se izraze.
 
Memorijal na Starom Sajmištu će već biti izgrađen, ne vidim čemu doprinosi most osim igranju arhitekata. Zvona, koja su relativno strana u našem zvučnom pejsažu u poređenju na Rusiju (jer ih naše crkve mnogo ređe koriste), ta zvona predstavljaju ozbiljan problem - možete li da zamislite 39 000 njih u punoj kakofoniji dok vetar vuče niz Savu?

Nadam se da će budući predlozi ovog biroa biti malo smisleniji i bolje uključeni u tradiciju ovog grada.
 
Naravno da nije loše dati nekome sa strane, neopterećenom i sa svežim idejama da ponudi rešenje. Ovo jeste i intrigantno i podstiče na razmišljanje u širinu.

E sad - do pre samo par dana smo imali kontarverzu povodom rušenja nemačkog paviljona, koji se nalazio u široj okolini ali ne i u okviru prostora određenog za planirani memorijal.
Odreki smo ga se zato što istorijski i aritektonski nije dovoljno značajan, zato što ni u jednom planu, decenijama, nije bio predviđen da se sačuva i naravno - spajanje ulica je definisano kao prioritet. Uređenje samog memorijala ide nekom svojom dinamikom, po meni dosta sporo kada se uporedi sa nekim drugim projektima u gradu, ali se makar radi. Nakon što završe kulu, trebalo bi da počnu sa rekonstukcijom italijanskog paviljona. Nema nikakvih naznaka kada će se privatnik iseliti iz Spasićevog paviljona, kada će iz turskog paviljona, nekada logorske mrtvačnice, biti iseljen restoran "So i biber". Tek treba naći alternativni smeštaj za ljude koji žive u čehoslovačkom, mađarskom paviljonu kao i u posleratnim paviljonima, treba iseliti silne firme...
Bukvalno se mučimo oko stvari koje bi trebale da budu trivijalne i formalnost.

Ova ideja o postavljanju "polumosta" mi deluje kao rasplinjavanje, gubljenje fokusa, skretanje u neki sporedan smer.
Prostor memorijala bi se po ovoj ideji širio na stranu prema reci, naprasno, na prostor na kojem se nije nalazio logor (i sam spomenik se nalazi van prostora logora), a do juče je prostor logora bio jedan od argumenata za rušenje nemačkog paviljona.
Drugo - ovo bi koštalo boga oca, dobili bi smo nekakvu simboličnu instalaciju, a sa druge strane - grčimo se i mučimo da završimo rekonstrukciju kule, za raseljavanje mislim da nije ni određen budžet...
Treće, ova obala o šetalište su planirani i zvedeni upravo kao to: otvoren, čist i uređen prostor za šetanje, odmaranje, rekreaciju, neometan pogled sa obale prema starom Beogradu - i ovaj predlog to jednostavno potire.

Zapravo, jedino što ovaj predlog rešava je problem "šta raditi sa starim mostom?"
E pa ako nam je to komlikovan problem i ako je polumost rešenje, onda stvarno od nas nema ništa.

Hajde da pokušamo da ne budemo primitivna zajednica već dabudemo uređeno i organizovano društvo i da se držimo usvojenih i važećih planova, kad ih već pravimo i usvajamo, a ne da ih menjamo sa prvom idejom koja nekome padne na pamet.

Ljubazno se zahvaliti na interesantnoj ideji, ali mi već imamo naš plan i želimo da se držimo tog plana.

A novinari neka se zapitaju zašto ne pišu o rekonstrukciji kule koja je trenutno u toku, već daju publicitet ovakvim idejama.
 
Руски предлог је далеко од идеалног, али је у сваком случају боља солуција од планираног.
 
Ovo je jedini most koji mora da bude planiran za metro, a nijedno od ponuđenih rešenja se ne bavi time već samo reciklira tramvaje. Ovo rešenje rusa je posebno problematično jer ne rešava problem već samo stavlja most bez razloga pored spomenika Starog Sajmišta koje bi i zasenilo svojom visinom i dimenzijama dok bi omogućilo gradnju mosta koji je trenutna gradska vlast zacrtala.
 
Стари мост ће морати да лети и за изградњу метро моста. Нажалост, нови мост је већ пројектован само за трамвај и друмски саобраћај.
 
Концепт је радила нова руска дијспора и постигли су оно чему су тежили. Добили су велики публицитет и рекламу. Решење није лоше, за звона сви разумемо да је превише не зато што је руска традиција већ што је практични аспекат криминалан.

Па ипак, меморијални комплекс градити а да не постоји јасна слика шта би ту треба ло да буде изложено мислим да нема смисла. Да буде споменик само јеврејским жртвама, мислим да је апсолутно неприхватљиво, а да буде споменик страдалима од фашиста (пре двега мислим на Усташе) мислим да немамо обрађену историјску грађу, јер се још много шта крије, као да потомци југословенских комуниста још увек вуку конце и недозвољавају да се историјске чињенице обелодане.
 
Како нема обрађене грађе о злочинима усташа?
Овде треба да буде спомен музеј жртава старог сајмишта.
 
Vrh