Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 185 36,3%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 65 12,8%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 5,9%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 166 32,6%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 40 7,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 23 4,5%

  • Ukupno glasača
    509
+1 Boca Ica je u pravu, kod Lida most ne mora da ima toliku visinu jer nema plovnog puta, tu treba visina da bude dovoljna za camce kao sto je rekao.
 
Posto je ovo tema o Zaricevom mostu moram da pomenem ukoliko nisam, zar cemo od ovolikog mosta praviti pesacku pasarelu???
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469568#p469568:o7x9v32a je napisao(la):
spatiotecte » 05 Avg 2017 03:00 pm[/url]":o7x9v32a]..tu treba visina da bude dovoljna za camce kao sto je rekao.
Pošto je tu i jedriličarski klub, ne može da bude 'samo za čamce' i neke ribarske čunove.
Visina bi radi poplava morala da bude bar pola metra iznad nasipa na zemunskom keju.
Tako da bi visina na Lidu bila 7-8met od obale pri srednjem vodostaju, što je mnogo.

Uostalom, već godinama pontonski most sasvim dobro služi posetiocima plaže Lido, a
pošto je Sava plovni put, tamo može da se poveže Ada sa blokovima samo mostom.
Bespredmetno je raspravljati gde je bolja lokacija, ako Beograd hoće da zadrži SSM.
 
Vala baš Igore. Jedino da se iseče po dužini, pa jedno polovče na Adu, a drugo na Lido! :mrgreen:
Inače, glasao sam za to da dođu ljudi iz drugog mesta i da ga nose.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469603#p469603:wqs7ujip je napisao(la):
Duleja » 05 Avg 2017 05:23 pm[/url]":wqs7ujip]..Inače, glasao sam za to da dođu ljudi iz drugog mesta i da ga nose.
Da bi 'došli ljudi', trebalo bi raspisati Javni poziv zainteresovanim opštinama i

navesti pod kojim uslovima se 'poklanja' most ili Tender sa početnom cenom '1din'.
 
Most treba dati nekoj drugoj opstini. Mozda je Titel, kao grad odakle je most dopremljen, dobra ideja. Vratimo most Titelu. Ili na primer Cupriji ciji postojeci most preko Morave je tuga jedna. Ili nekoj nerazvijenoj opstini. Ili umesto nekog izbombardovanog. Ostalim opstinama u Srbiji takav most je idealan za dvosmerni saobracaj, jer je sigurno manji intenzitet saobracaja nego u Beogradu. Kad se uklone sine, bio bi veoma prijatan za voznju. Cak bi mogla i da se napravi pesacka staza sa druge strane mosta takodje. I da se osvetli. Zasto sav sjaj mora biti samo u Beogradu i Jagodini. Valjda i ostali deo Srbije zasluzuje osvetljenje.... I bi svetlo.... A cemu bi na drugim lokacijama koristio nama Beogradjanima: a)Da pobijemo sve ptice, unistimo zelenilo i napravimo shopping mol na Ratnom ostrvu. b)da ubijemo romantiku voznje camcem od Novog Beograda do Ade i nazad tokom samo 3 letnja meseca. Pokazimo plemenitost koju negde krijemo.
 
Meni je lično postalo groteskno ovo povlačenje mosta po gradu. Na prethodnoj strani je Gaga izneo zdravorazumski predlog za Bečej. Za tu varijantu još jače da lobiramo, za početak pozvati opštine iz Srbije da se izjasne o potrebama. Što bi verovatno ostalo bez odziva, dok se 'ekipa' iz centrale ne izduva
sa spinovanjem i ne javi da je to opcija.
 
Skuplja dara nego mera... :grand:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467452#p467452:3dj3cbnu je napisao(la):
boca-ica » 25 Jul 2017 17:15[/url]":3dj3cbnu]Tako je...ne mora da Zaricev most da ostane u Beogradu , moze da ga uzme bilo ko i bilo koj grad - selo - pojedinac.....
ali
o NJIHOVOM trošku a ne iz Bgkase .... iz koje jeste uredu, da se zahvati ako od njega ikakve vajde imaju gradjani Beograda
a ako DRUGI ima vajde od njega onda neka i plati sve troškove za tu njihovu vajdu i njegovo premeštanje

Pa necemo pod moranjem ili ko bajagi da se i ti troškovi premeštanja, podrazumevaju uz poklanjanje mosta :rant:

Pa ispade em poklanjamo (ostajemo bez) most-a, em nas to i dodatno iz Bg kase debelo košta
a i ovako za razne popravke na pr. Pacenvackog mosta kukamo nema para
a sad bi i iz te praznjikave kase da se razbacujemo ne ni za nas, vec za neke druge

Koj to grad u Srbiji ima para da sve to plati i uzme takav ,,poklon,, osim Bgda
kad za te pare svaka lokalna zajednica
moze da dobije nov širok greda most koj ce ih sigurno služi još 100 god. umesto ovog starog Zaricevog mosta
koj jedino
kao pešacko-biciklistički most, moze imati tako dug vek korišcenja
:sesir:
Ko god da se javi da mu treba nek ga i nosi ....
ali
hoce li se iko javiti za takav -,,skuplja dara nego mera,, - poklon ? :roll:
 
Interesantno da dosada nijedna opština nije tražila da joj se dodeli most

iako je ova tema po mnogim medijima već nedeljama i vrlo je aktuelna.
 
U sustini Bgd bi takvim poklanjanjem značajno uštedeo
jer skupo uklanjanje čelične konstrukcije bi bilo nama gratis deo u procesu zamene sa novim vecim savremenijim

pa bilo bi sto rec onaj ... ,, Alah ga uvalih,, :lol:
 
Onaj Abu Dabar je rekao sklonite taj most, i garant zna i datum kada će to da se desi. Ali mi ne znamo, kao i što ovi naši iznogudi ne znaju šta bi s njim. Pa se pravi cirkus, kao da oslušnemo šta građani hoće, kakvo šibicarenje. Dakle, ni plana, ni analize, ni strategije, ni mišljenja stručnjaka, ni želje javnosti... znamo da nismo u Švedskoj. A mi na forumu iza navijačkih barikada, polemike s elementima nasilja, razna tripovanja. Umesto da stišamo strasti i prozivamo ih da prilože sopstvene ideje, našta bi se onda
reagovalo. Mislim da njima i tekako odgovara ova gungula od galame koju ovde proizvodimo. Ne bi trebalo da stvaramo višak alibija za njihovo ošljarenje. Smorio sam se. A i jadni most bi sam eksplodirao od muke, kad bi mogao.
 
Onaj abu Dabar je rekao sklonite taj most, i garant zna i datum kada će to da se desi. Ali mi ne znamo....
Kapiram al mi to liči na onaj vic.... a mozda se završi baš i tako :lol:
-Dabre, idu kobre!
- Ko, bre?
- Kobre, bre, Dabre!
- Kobre!
- Da, bre, dabre, kobre....

samo sto su kobre ovde.....ovaj naš most....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469632#p469632:334w89n3 je napisao(la):
Duleja » 05 Avg 2017 09:22 pm[/url]":334w89n3].. Ali mi ne znamo, kao i što ovi naši iznogudi ne znaju šta bi s njim...
Mi na forumu smo glasanjem i redakcija sajta BB svojim člankom ipak iskristalisali stav
da se primarno most ustupi nekoj opštini ili poveže blok 70 sa Adom, ako ostaje u gradu.

Pošto se Ada ne koristi samo za kupanje, već i za rekreaciju, trčanje, šetnju, biciklizam,..
velike i male sportove, veslanje, posete lokalima, splavovima i vikend-kućama,...,već se
koristi skoro cele godine sa manjim ili većim brojem sugradjana, pa i gostiju našeg grada.

Na sajtu JP 'Ada Ciganlija' može da se vidi kompletna i bogata ponuda preko puta N.Bgd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469632#p469632:1z71pc7g je napisao(la):
Duleja » Sub Avg 05, 2017 10:22 pm[/url]":1z71pc7g]Onaj Abu Dabar je rekao sklonite taj most, i garant zna i datum kada će to da se desi. Ali mi ne znamo, kao i što ovi naši iznogudi ne znaju šta bi s njim. Pa se pravi cirkus, kao da oslušnemo šta građani hoće, kakvo šibicarenje. Dakle, ni plana, ni analize, ni strategije, ni mišljenja stručnjaka, ni želje javnosti... znamo da nismo u Švedskoj. A mi na forumu iza navijačkih barikada, polemike s elementima nasilja, razna tripovanja. Umesto da stišamo strasti i prozivamo ih da prilože sopstvene ideje, našta bi se onda
reagovalo. Mislim da njima i tekako odgovara ova gungula od galame koju ovde proizvodimo. Ne bi trebalo da stvaramo višak alibija za njihovo ošljarenje. Smorio sam se. A i jadni most bi sam eksplodirao od muke, kad bi mogao.

Svaka reč tačna! I ja isto mislim. Samo očekujem saopštenje iz nekog biroa za informisanje da se izašlo u susret željama građana, za mnogo miliona će se uraditi najgluplje rešenje, ali to vlast radi za građane, pa šta košta da košta. ZAMRZNIMO TEMU, DA VIDIMO ŠTA ĆE BIRO DA KAŽE.
 
По мени, искристалисала су се два добра предлога: Стари Бечеј-Нови Бечеј и Ћуприја. Ја бих додао Мали Зворник-Зворник или негде друго на Дрини.
 
To su naši predlozi, ali je pitanje da li te opštine uopše hoće most, jer pored

mosta ima tu još mnogo ulaganja od projekta do raznih gradjeviskih radova.
 
Ništa od toga ne bi bio problem, uključujući i troškove ako bi se našlo svrsishodno rešenje. Niko se time ne bavi, jer nije ni bilo planirano da se bavi. Pa se sada čeka da kalif naredi nekom malom iznogudu 'ajde odradi taj most ovako i ovako... Biće ovo još jedna degutantna epizoda, cenim.
 
Nepromišljena ideja da Stari savski most povezuje Zemun i Veliko ratno ostrvo, saglasni sagovornici Danasa
Premeštanje mosta zbog Beograda na vodi

* Kovačević: Sumanute stvari, kao ova, u našem društvu očigledno prolaze * Petovar: To bi značilo početak uništenja i promene namene ratnog ostrva

Izgradnja novog mosta, na mestu Starog savskog mosta, je nametnuto rešenje zbog projekta Beograd na vodi, a potencijalno premeštanje mosta između Zemuna i Velikog ratnog ostrva predstavljalo bi katastrofalno rešenje, zajednički ocenjuju sagovornici Danasa.

Piše: A. Kosanović
Beograd 12. avgust 2017. 15:38

http://www.danas.rs/beograd.39.html?news_id=353589&title=+Premeštanje+mosta+zbog+Beograda+na+vodi
 
Kovačević: Sumanute stvari, kao ova, ...
Nije čudno što je Bojan Kovačević, predsednik Akademije arhitekture Srbije, protiv

sumanute izgradnje mosta na VRO, jer tako misli i svaki normalni beogradjanin.
 
"Oni ne smatraju da ovo može predstavljati dobro rešenje i kažu da je "svrha zaštite prirodnih dobara pre svega u očuvanju njihovih prirodnih odlika, a uloga turizma u njima bi trebalo da bude obrazovanje i upoznavanje sa prirodnim vrednostima, a ne rekreacija za najšire mase, kojima postavljanjem mosta to dobro postaje lako dostupno".

- Ne treba zaboraviti da intervencije u životnoj sredini poput ove obavezno podležu zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu, i da bi gradska vlast to morala da ima na umu, što izgleda da nije bio slučaj sa drugim delom područja značajnog za ptice "Ušće Save u Dunav", plavnim područjem Beljarice koja je Strategijom razvoja Beograda (koja nije prošla proces strateške procene uticaja na životnu sredinu) predviđena kao mesto za novu gradsku luku - ukazuju za Danas, iz Društva za zaštitu i proučavanja ptica Srbije.

Ksenija Petovar, profesorka sociologije grada, odnosno urbane sociologije, u penziji, smatra da bi za rešenje ove nedoumice najbolje bilo doneti stručnu odluku, zasnovanu isključivo na stručnim kriterijumima. Ona je, kako kaže, izričito protiv izmeštanja mosta ka Velikom ratnom ostrvu, a komercijalizaciju ostrva i ostvarenje te ideje vidi ne samo kao "još jedan udarac za Beograd i njegove žitelje", već i kao civilizacijski poraz.

- Mislim da će to značiti početak uništenja i promene namene ratnog ostrva. VRO je neizmerno bogatstvo. Skoro je ekipa Nacionalne geografije uradila emisiju o ispustima za plavljenje na Savi, koje su naši i hrvatski stručnjaci radili 1972. godine, kada su regulisali Savu. To je jedinstven slučaj u Evropi da je tako napravljeno. Zahvaljujući tim močvarama to je neverovatan biodiverzitet i to mi je poznato kao prostornom planeru. Ja ne znam da li u Evropi postoji jedan takav spomenik prirodi, takva prirodna vrednost i takvo prirodno dobro - napominje Ksenija Petovar."

http://www.danas.rs/beograd.39.html?new ... da+na+vodi
 
izem ti takvu akademiju arhiktekture koja ,,proizvodi,, samo kubuse...
a ne zaostaju ni malo u copy, cut and paste nauku :lol:
 
Ne znam gde da stavim ovu poruku, ali recimo ovde.

Ova Voždova slika (Novembar 1942.) je zanimljiva i za istoriju Savskog priobalja.

file.php


Izdvojio sam i malo sredio osvetljenje na drugoj po redu. Levo od srušenog mosta Kralja Aleksandra vidi se gradnja neke konstrukcije na levoj obali koja liči ili na početke novog mosta ili na prilično visok i neobičan dok za istovar brodova.

Pogledajte prilog 1
Ovo je previše blizu mosta Kralja Aleksandra da bi bila gradnja tramvajskog mosta, pošto su dva paviljona starog sajmišta i toranj su levo od njega. Koliko mogu da procenim nalazi se tačno na mestu ranijeg uzvodnog od dva pontonska mosta (slika je iz Aprila 1941.)


Zna li neko nešto više o ovoj konstrukciji na levoj obali Save?
Takođe, oba pontonska mosta su nestala. To bi možda moglo da znači da je tramvajski most Novembra 1942. već bio pušten u rad. Zna li neko kog se meseca 1942. to desilo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471392#p471392:2yprnc2q je napisao(la):
Zuma » 15 Avg 2017 12:15 am[/url]":2yprnc2q]..Levo od srušenog mosta Kralja Aleksandra vidi se gradnja neke konstrukcije na levoj obali
koja liči ili na početke novog mosta ili na prilično visok i neobičan dok za istovar brodova.
Verovatno je neki privremeni dok za istovar sa platformom u visini nasipa, pa zato je i 'visok' :
 
Aaaah ... najzad sam pronašao! Ovo je vrlo retka fotografija. Onaj nagib u izgrađenom delu i stepenasti završetak su mi bili malo čudni za utovarni dok.

Dakle, Nemci su praktično odmah posle ulaska u Beograd 13. aprila, još tokom istog meseca, napravili dva pontonska mosta, valjda po jedan za svaki smer. Međutim pošto im to nije bilo dosta, brzo su napravili neku vrstu hibrida, polu-pontonskog mosta. Koliko mogu da vidim na slici, to je samo donekle fiksan "most" (trajno na osloncima u dva plića dela reke), a u sredini, na najdubljem delu, postoji jedan deo na pontonima. I ovo je napravljeno PRE Zarićevog mosta 1942, verovatno tokom jeseni i zime 1941.

Pomalo je smešno da je ovo čudo na slici imalo 4 trake, što Siniša Mali sa rekonstrukcijom Zarićevog mosta kao njegovim direktnim naslednikom tek treba da ostvari (možda) 2019, hvaleći se pri tome fantastičnim kapacitetom novog mosta, dovoljnim ne samo za BNV, nego za čitav Beograd, i to otprlike zauvek, pošto za nove mostove zbog BNV-a više nema mesta. Nemci su dakle 4 trake napravili u sred rata, za par meseci, pošto im su im 4 nezavisne kolone trebale samo za vojsku i snabdevanje još 1941.

Bilo kako bilo, rekao bih da bi se ovo ipak moralo spominjati u istorijama kao još jedan relativno ozbiljniji "most" koji je Beograd jedno vreme imao. Ne razumem zašto je pod nekom vrstom informacionog embarga. Možda nije baš "klasičan" most, ali jeste služio kao takav, a sem toga deluje prlično impresivno. Da nisam naleteo na ovu fotografiju ne bih ni znao da je ikada postojao.

file.php

file.php

 
Vrh