Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 185 36,3%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 65 12,8%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 5,9%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 166 32,6%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 40 7,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 23 4,5%

  • Ukupno glasača
    509
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... st.lt.html

Učitelj koji je spasao Stari savski most

Dugo je čuvao kaput izrešetan mecima koji je nosio 20. oktobra 1944. godine, kaže Miloš Zarić čiji je otac Miladin sačuvao važan objekat za buduće generacije
Miladin Zarić

„Dan i noć sam mislio kako da se osvetim hitlerovcima za 100 streljanih mojih Kosjeraca, među kojima su bili moji đaci, vojnici i susedi. I dođe taj željen dan, baš 20. oktobar 1944. godine.” Osveta potpisnika ovih redova, beogradskog učitelja Miladina Zarića (1889–1976), nije se sastojala u ubijanju već u jednoj smeloj akciji – spasavanju miniranog Starog savskog mosta.

U to vreme pedesetpetogodišnji učitelj istrčao je iz podruma svoje zgrade u Karađorđevoj 69 i između tri vojske, Nemaca koji su se povlačili i partizana i crvenoarmejaca koji su nadirali, presekao provodnike i spasao most od rušenja. Prema njegovom svedočenju, više od mesec dana posmatrao je kako Nemci postavljaju mine i proučavao kad god je mogao kuda idu kablovi i kako su mine spojene sa detonatorom.

Tog 20. oktobra 1944. godine čuo je poklike Rusa u komšiluku, istrčao iz podruma i uputio se ka mostu nedeljama obuzet „idejom da ga pošto-poto spase”. Do mosta je stigao sa grupom ruskih vojnika i sa njima pregledao stubove ispod mosta. Zajedno su spazili da su ispod trećeg stuba drveni sanduci sa eksplozivom, a da je fitilj već upaljen i da šišti. Rusi su ostali u zaklonu, a Zarić je istrčao, zgrabio pinorski ašov koji je ležao pored mrtvog nemačkog vojnika i počeo da udara po detonatoru dok nije presekao „kao mleko belu žicu”. Šištanje je prestalo i Stari savski most je bio spasen.

Mr Aleksandar Životić, istoričar u Institutu za noviju istoriju Srbije, ističe da je presudno bilo i Zarićevo prethodno ratno iskustvo, jer da je presekao pogrešnu žicu, most bi odleteo u vazduh. Učitelj Zarić učestvovao je kao rezervni oficir u Balkanskim ratovima 1912–1913. godine (tada je deminirao most na reci Šemnici kod Bitolja), kao i u Prvom svetskom ratu kada je bio jedan od onih koji su preživeli albansku golgotu.

– Koliki je bio značaj Starog savskog mosta govore i podaci da je bio jedina veza sa Sremom, jedini most u Beogradu, pošto su Most kralja Aleksandra i Pančevački most bili srušeni. Osim njega, na Savi je bio u funkciji još jedino most u Šapcu, ali je on bio u jako lošem stanju – objašnjava mr Životić.

Na predlog Josipa, Zarić je odlikovan 18. decembra 1944. godine Ordenom za hrabrost, a uz zlatni i srebrni orden za hrabrost „Miloš Obilić”, Krst kralja Petra prvog od 1913. godine i „Albansku spomenicu” koje je dobio za zasluge u prethodnim ratovima, za smelo spasavanje mosta dobio je i ruska i bugarska odlikovanja za hrabrost.

Stari savski most imao je izuzetan strateški značaj 1944. godine (Foto B. Pedović)
Sin Miladina Zarića, Miloš (1925), penzionisani hirurg, u razgovoru za „Politiku” opisao nam je kako ga je vest o velikom podvigu njegovog oca zatekla na frontu u Bosni.

– Dvojica braće i ja bili smo u partizanima, imao sam tada 19 godina i sećam se da mi je komandir brigade kratko saopštio šta je moj otac učinio. Sve detalje čuo sam tek 1947. godine, kada sam demobilisan i kada sam stigao u Beograd. Posle očevog spasavanja mosta, Ivan Ribar naredio je da braća i ja dobijemo nove uniforme. Kada se rat završio otac je postao prvi predsednik Trećeg rejona, ali bio je protiv oduzimanja kuća na Dedinju i njihovog pljačkanja, pa je napustio tu funkciju. Poslednjih godina života povukao se, bio je uvređen, iako se nije ni sa kim svađao. Nije voleo da govori o tome kako je spasao most, mislim da je bio razočaran u ondašnje društvo, ali je nas učio da budemo kao on i volimo svoju zemlju – priča Miloš Zarić.

Miladinov sin kaže da je njegov otac dugo čuvao u starom drvenom sanduku kaput koji je nosio 20. oktobra, izrešetan mecima, pored mantije i epitrahilja koje je nosio jedno kraće vreme po završetku Prizrenske bogoslovije. Sveštenički poziv Miladin je, kako nam objašnjava njegov sin, napustio posle nesuglasica sa vladikom Nikolajem Velimirovićem i od tada je radio kao učitelj u Kovilju, Užicu, Beogradu.

Nosilac brojnih vojnih odlikovanja bio je pre svega narodni učitelj – za sebe je napisao da bi to zanimanje odabrao i kada bi se ponovo rodio. Jedan od njegovih učenika, poznati grafičar i slikar Branko Miljuš pohađao je prvi razred kod Zarića 1943. godine kada je posle zbega na Kozari došao u Beograd.

– Pamtim prvi susret sa njim. Majka me lepo spremila za školu, čak mi je vezala i mašnu i kada me učitelj video rekao mi je da mora da proveri da li sam dostojan da je nosim i pogledao mi uši. Kako su one bile čiste, jer me je majka dobro okupala, nasmejao se i rekao da zaista zaslužujem da nosim mašnu – seća se Miljuš.

Osamdesetih godina prošlog veka pokrenuta je inicijativa da Stari savski most ponese ime Beograđanina koji ga je spasao i koji je u kasnijim godinama često voleo da po njemu šeta. Ipak, most koji spaja dve obale Save i dalje je ostao samo Stari savski, bez ikakvog obeležja na ovaj podvig. Miladin Zarić je po odluci Skupštine grada dobio 1990. godine ulicu u Borči, daleko od dela Beograda u kome je živeo i mosta koji je spasao.
Jelena Beoković
objavljeno: 17/10/2009
 
dsc09425.jpg
 
E ovo bi moglo stvarno da postane jedna ozbiljna i izgledna inicijativa Beobuilda.
 
Podrška i od mene!

Kako možemo kolektivno da se obratimo gradskim vlastima?
 
Не бих да вам кварим иницијативу али, разговарајући са неким људима из неких музеја и института, схватио сам да постоји сумња у потпуну веродостојност приче о Зарићевом подвигу. После рата је то било много помињано, али је онда Зарић пао у заборав, изгледа и зато што је током рата био наклоњен равногорцима. Зато је можда и сумња неоправдана, ко ће га знати.
 
Problem je u tome što se kod nas istorijske prilike tumače kroz mitove i usmeno prenošenje...
Da, provlači se trač da 1980-tih most nije dobio njegovo ime zato što ga je "neko prepoznao na fotografiji sa nekim četnicima".

Za Zarića je činjenica da su ga Sovjeti odlikovali, kao i da je odmah posle rata dobio funkciju u Rejonu, ali da jednostavno nije bio "na liniji" sprovođenja nove ideologije i da je sklonjen.
Činjenica je da se dostupnim nemačkim izveštajima ne spominje čovek na mostu koji mlati ašovčićem. Činejnica je i da izveštaje pišu preživeli, o onome što su videli. Zahvaljujući baćuškama, mnogi Nemci nisu preživeli. A gde je tek dim, vatra, da li su uopšte mogli da ga primete....

A ako je imao kontakte sa četnicima - pa šta?
Spašavajući most spasio je hiljade života vojnika koji bi morali da pod vatrom prelaze Savu i ko zna koliko života Beograđana, koliko stanova, zgrada, infrastrukture... od nemačke artiljerije sa zemunske obale.

Ako je odlikovan, predložen je od ljudi koji su tada tamo i bili i videli, i stvarno ne verujem da je odlikovan bez razloga.
 
Па, не смета мени уопште што човек није био на линији друга Тита и Ђиласа, напротив - само кажем да се провлачи та прича и да је, уколико је могуће, треба проверити. А бојим се да је немогуће...
 
Koliko ja vidim, priča o Zarićevom podvigu živi i dan danas, "nenakićena" ali jako slabo poznata.
Odmah posle oslobođenja je odlikovan, i posle je nastavio da živi mirno.
Slava je pripala nekim drugim ljudima. Pa i mnogi partizani su činili čuda, pa ih nisu slavili, niti je njima bilo stalo do toga.
Pravi heroji se ne "prdekaju" (da izvinete na izrazu), skromni su, od njih niko ne očekuje velika dela, pojave se kada treba, završe posao i posle samo žele da nastave miran život. Uvek je tako bilo i uvek će tako i biti.

Još uvek niko nije izašao i javno sa dokazima demantovao tu priču i ne vidim neki problem da se to uradi.
Ako naši istoričari mogu na osnovu podataka da demantuju da je Kragujevcu streljano 7000 ljudi u jednom danu, zašto bi ovo bio neki problem? (retoričko pitanje)
 
Телевизијска серија „Отписани“ базирана је на истоименој књизи и заснива се на споју измишљених и истинитих догађаја из времена илегалног отпора окупатору, током окупације Београда за време Другог светског рата, од 1941. до 1945. године. Иако доста измењени, многи делови серије су настали према стварним догађајима, као што су - спасавање Александра Ранковића из затворске болнице у Видинској улици, јула 1941; паљење гараже у Гробљанској улици, августа 1941; убиство агената Ђорђа Космајца и Обрада Залада у улици Цара Уроша, марта 1942; рад илегалне штампарије у Београду, која је функционисала на две локације 1941-1944. и др. За разлику од првог дела, наставак серије, под називом „Повратак отписаних“ се не темељи ни на каквим стварним догађајима (изузев приказаних борби за ослобођење Београда, октобра 1944. и епизоде „Мост“ у којој је приказан лик учитеља Миладина Зарића, који је самоиницијативно онемогућио рушење тада јединог моста на Сави), већ је чист плод маште аутора.

Извор: http://sr.wikipedia.org/wiki/Отписани
 
Nurko7000":2o2faccy je napisao(la):
Телевизијска серија „Отписани“ базирана је на истоименој књизи и заснива се на споју измишљених и истинитих догађаја из времена илегалног отпора окупатору, током окупације Београда за време Другог светског рата, од 1941. до 1945. године. Иако доста измењени, многи делови серије су настали према стварним догађајима, као што су - спасавање Александра Ранковића из затворске болнице у Видинској улици, јула 1941; паљење гараже у Гробљанској улици, августа 1941; убиство агената Ђорђа Космајца и Обрада Залада у улици Цара Уроша, марта 1942; рад илегалне штампарије у Београду, која је функционисала на две локације 1941-1944. и др. За разлику од првог дела, наставак серије, под називом „Повратак отписаних“ се не темељи ни на каквим стварним догађајима (изузев приказаних борби за ослобођење Београда, октобра 1944. и епизоде „Мост“ у којој је приказан лик учитеља Миладина Зарића, који је самоиницијативно онемогућио рушење тада јединог моста на Сави), већ је чист плод маште аутора.

Извор: http://sr.wikipedia.org/wiki/Отписани

"Otpisanima" i "Povratku" bi trebao da se bavi trust mozgova da bi razdvojio činjenice od izmišljotina.
Negde sam pročitao da su partizanski obaveštajci zaista zarobili nedićevog ministra i da su zaista uspeli da se probiju deo Beograda prerušeni u nemačke vojnike.

Malo ljudi zna da TV optpisani imaju i svog "bioskopskog" pretka.
Film "Besmrtna mladost" je sniman 47/48 u Beogradu, a reditelj Voja Nanović je bio ilegalac tokom rata.
Neke scene iz Otpisanih kao da su dalja razrada scena iz ovog filma, ali uz velika preterivanja.
Sam film sam jedva odgledao do kraja (nije baš reprezentativno delo domaće kinomatografije), ali sam ga ipak odgledao samo zbog kadrova posleratnog Beograda....

(spoiler:
Dok su Tihi, Prle, Paja i ostali zarobili prvo oružje tako što su u ruševinama zaskočili nemačku patrolu :roll: , ilegalci u filmu su iz ruševina izvukli napušteni stari mitraljez kraljevske vojske, a onda su bežali od nemačke patrole :) )
 
Ima li ko vecu sliku Miladina Zarica bolju od ove moje hvala unaprjed potrebna nam je zbog akcije
 
Članak sa Vikipedije (mislim da se skoro pojavio)

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B8 ... 0%B8%D1%9B

Миладин Зарић
Из Википедије, слободне енциклопедије
Скочи на: навигација, претрага
Миладин Зарић

Пошаљи фотографију
Датум рођења: 1889.
Место рођења: Сеча Река (Краљевина Србија)
Датум смрти: 1976.
Место смрти: Београд (СФРЈ)

Миладин Зарић – Мишо (1889–1976) је био учитељ из Београда, најпознатији по томе што је током операције ослобађања Београда у Другом светском рату, у зору 20. октобра 1944, пресекавши жице детонатора, спасао од рушења минирани Стари савски мост у Београду. Зарић није био припадник војске, него обичан грађанин који је живео у близини моста и, приметивши припреме Немаца за рушење, решио да искористи своје деминерско знање стечено у Балканским ратовима и Првом светском рату.[1] За своје заслуге, Зарић је добио већи број југословенских и страних одликовања и других признања.
Садржај

1 Рани живот
2 Ослобођење Београда и спасавање моста
3 Каснији живот и признања
4 Референце
5 Спољашње везе

Рани живот

Миладин Зарић је рођен 1889. године у Сечој Реци, недалеко од Косјерића. Уписао је Богословски факултет у Призрену, али због неслагања са Николајем Велимировићем напушта свештенички позив и постаје учитељ. Учествовао је, као резервни официр, у Балканским ратовима, када је деминирао мост на реци Шемници код Битоља, као и у Првом светском рату, током ког је преживео повлачење преко Албаније. За заслуге у тим ратовима добио је златни и сребрни Орден за храброст „Милош Обилић“, Крст краља Петра првог и Албанску споменицу. Након рата, био је учитељ у Ковиљу и Ужицу, касније и управник основне школе у родном Косјерићу, затим је премештен у Жарково, тада село поред Београда, а потом у Основну школу „Јанко Веселиновић“ на Дорћолу, где је радио и у току Другог светског рата. По сведочењима његових ученика,[2] Зарић је био моралан и племенит човек, али и посвећен учитељ који се трудио да својим ученицима и у време рата пренесе што више знања и у њих усади позитивне животне вредности, без обзира на ратно време и тешкоће с којима су се сви суочавали.
Ослобођење Београда и спасавање моста
Стари савски мост данас

Током рата, Зарић је живео у стану у Карађорђевој улици број 69. Када су се, октобра 1944, захуктале борбе за ослобођење Београда, тада педесетпетогодишњи Зарић је с прозора свог стана приметио да немачки војници минирају Стари савски мост. Тај мост је представљао практично једину везу централне Србије са Сремом (изузев моста у Шапцу, који је био у веома лошем стању) и, ако би га срушили, Немци би добили драгоцено време за повлачење. Зато је Зарић, кад је након неколико дана борби у близину дошла совјетска војска, а главнина немачких трупа се повукла, 20. октобра ујутро изашао из склоништа и пронашао групу војника Црвене армије. С њима се упутио ка мосту, међутим, пошто је само он знао положај детонатора и жица, сâм се попео на мост, узео ашов који је лежао крај једног мртвог немачког војника и њиме прекинуо детонаторску жицу која је већ била запаљена. Немци, који су се утврдили с друге стране Саве, на Старом сајмишту, схвативши да минирање моста није успело, покушали су затим поново да га униште, гађајући га из даљине, али су јединице совјетске армије успеле да пређу мост и заштите га. На тај начин, спречено је рушење Старог савског моста, који је, уз мост Лудендорф на Рајни, остао једини велики мост у Европи који Немци у повлачењу нису успели да сруше. Мост Лудендорф се, међутим, због тешких оштећења, срушио десетак дана након што га је савезничка војска заузела. Самим тим, Стари савски мост је једини велики европски мост који је избегао рушење приликом немачког повлачења, а да о томе на њему не постоји ни спомен-плоча. Поређења ради, остаци моста Лудендорф претворени су у музеј.
Каснији живот и признања

Већ 18. децембра 1944. године, Зарић је одликован Орденом за храброст, а затим и бугарским одликовањем, као и совјетским Орденом Лењина. По завршетку рата, постављен је за председника Трећег рејона града Београда, али се противио национализацији и у знак протеста напустио функцију. Проживео је још тридесет година у Београду, у близини моста који је спасао. Преминуо је 1976. године, у осамдесет седмој години живота.

Зарић се бавио пчеларством, па је 1977. године, непосредно по његовој смрти, новообновљено Друштво пчелара Косјерића названо по њему.[3] 1990. године, мала улица у насељу Борча IV такође је понела његово име (координате: 44.886112, 20.452681Координате: 44.886112, 20.452681). 1984, кад је Стари савски мост обновљен и оспособљен за трамвајски саобраћај, поднета је иницијатива да буде назван по њему, али је без јасног образложења одбијена. Приликом именовања новоизграђеног Моста на Ади 2012. године, један од предлога за име новог моста био је и „Мост Миладин Зарић“, али је мост на крају задржао првобитни назив, Мост на Ади.

Две године након Зарићеве смрти, 1978, његов подвиг је једини пут екранизован, додуше индиректно. У претпоследњој епизоди ТВ серије Повратак отписаних, по имену „Мост“, лик заснован на Зарићу, Захарије С. Јовановић (кога глуми Никола Милић) спасава Стари савски мост пресецањем жица детонатора, претекавши тако главне јунаке серије који имају исту намеру.
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A-7T7m_HOsA[/youtube]
 
:lool:
Da se probudio, bilo bi: "Kakav divan pogled odavde.....ODAVDE????"

Budale i bog čuva....
 
Гага":gh9xzzvf je napisao(la):
Плусићћћ,
не достаје датум постављања табле и текст на енглеском и немачком !

Hajde da odmah ne tražimo zamerke.
Svrha table je da pokrene priču i da se na kraju most i zvanično nazove po Zariću.
Neka tada Grad postavi trajnu tablu, pa i sa natpisima na stranim jezicima.

A ako se to ikada ostvari, neki red bi bio da prvi strani jezik bude ruski a potom engleski i nemački, zar ne?
 
relja":1iw2w1bz je napisao(la):
Гага":1iw2w1bz je napisao(la):
Плусићћћ,
не достаје датум постављања табле и текст на енглеском и немачком !

Hajde da odmah ne tražimo zamerke.
Svrha table je da pokrene priču i da se na kraju most i zvanično nazove po Zariću.
Neka tada Grad postavi trajnu tablu, pa i sa natpisima na stranim jezicima.

A ako se to ikada ostvari, neki red bi bio da prvi strani jezik bude ruski a potom engleski i nemački, zar ne?
У опште ми није била намера да тражим замерке, далеко од тога. Знам да је сврха постављења табле покретање приче о давању званичног имана моста и да се градске власти на неки начин "приморају" да то ураде у знак сећања и захвалности учитељу Зарићу.
Намера ми је била та, да се текст на страним језицима напише и сад (слажем се да прво буде на руском, па на немачком, и на крају енглеском), да се страним туристима на неки начин и сад предочи део историје, који треба и мора да се трајно обележи, а они би негде у некој књиги утисака о посети Београду сигурно подржали ову иницијативу. На тај начин би "можда" и град пре пристао да се мосту да Зарићево име. Ето то ми је била намера.
 
Super je tabla i sama akcija je velika stvar za BB i grad :) :kk: :)
sramota me je, da niste ovde pokrenuli akciju ne bih ni znao koliko je taj čovek uradio za Beograd tj most
dobro je za sve nas naroćito za mladje
b r a v o :gobb:
 
Vrh